Адам қаңқасының құрылысын сипаттау ашық сабақ
Оценка 4.7

Адам қаңқасының құрылысын сипаттау ашық сабақ

Оценка 4.7
docx
29.11.2020
Адам қаңқасының құрылысын сипаттау  ашық сабақ
Бекенаева А.Ж.docx

                                                     Сабақ жоспарының үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Энергия және қозғалыс.

Мектеп:М.Дәуленов атындағы мектеп-интернаты

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Бекенаева Ардак Жармуханбетовна.

Сынып: 6

Қатысқандар:       Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

Қозғалыс

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.5.2.3.  Адам қаңқасының құрылысын сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы:адам қаңқасының құрылысын сипаттайды.

Басым бөлігі:адам қаңқасының атқаратын қызметін талдайды

Кейбір оқушылар:адам қаңқасының  тіршіліктегі маңызын анықтайды.

Бағалау критерийі

Түсіну:адам қаңқасының құрылысын сипаттайды

Қолдану:адам қаңқасының құрылысын ажырата біледі

Талдау:адам қаңқасының тіршіліктегі маңызын сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқылым-айтылым:оқушылар мәтінді бірлесе оқиды,өз тобында талдайды,көрші топтармен пікір алмасады.

Тыңдалым-жазылым:адам құрылысының қаңқасы туралы бейнекөрініспен танысады. Негізгі ұғымдарды дәптерлеріне жазып алады.

Пәнге қатысты  термин сөздер:бас қаңқасы,тұлға қаңқасы,омыртқа жотасы,кеуде қуысы,иық белдеуі,жамбас сүйектері,қол сүйектері,аяқ сүйектері.

 

Құндылықтарға баулу

 

 

Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу(гигиена,дене шынықтыру,дүрыс тамақтану)

Құрмет,ынтымақтастық,ашықтық,қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік.

Пәнаралық байланыс

 Адам анатомиясы- адам қаңқасы,құрылысы,қызметі.

 

Алдыңғы білім

 

Денелер қозғалысының себебін анықтау.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

 

5-мин

 

-Оқушылармен амандасу,түгендеу.

Сыныпта жақсы психологиялық ахуал тудыру.

Шаттық шеңбер «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар шеңбер жасап бір-біріне тілектер айту.

Топқа бөлу:қаңқа  бөліктерінің суреттерін тарату арқылы

1-топ Бас қаңқасы

2-топ Кеуде қуысының қаңқасы

3-топ Аяқ- қол қаңқасы

Үй жұмысын сұрау:

«Кім жылдам» әдісі.

-Күтілетін нәтиже: Оқушылар  адам қаңқасының құрылысын ,  

  атқаратын қызметін талдай алады.

Адам қаңқасының маңызын сипаттай алады.

 

 

 

 

        

    

 

 

      

 

 

 

       

Бас қаңқасы

Кеуде қуысының қаңқасы

Аяқ-қол қаңқасының

суреттері

 

Сабақтың ортасы

 

25-мин

 

1.Есте ұзақ  сақтау мақсатында « Адам қаңқасының құрылысы» атты бейнекөрініс көрсету.

«Миға шабуыл»

-Адамның денесінің негізгі тірегі не? Ойланып көрейік.

-Адамның қаңқасы туралы не білеміз?

Сабақ мақсатын оқушылармен айқындау.

Дескриптор:адам қаңқасының құрылысы туралы түсінік алады.

2.«Ойлан,жұптас,талқыла»әдісі.

Мәтінмен жұмыс:оқушылар «Адам қаңқасының  құрылысын сипаттау» туралы мәтінмен танысады.Негізгі ұғымдарды дәптерлеріне жазып алады.

 

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Мәтінмен жұмыс жасайды

Мәлімет алады

Мәтінді талдап,пікір қоса алады.

Негізгі терминдерді атап бере алады.

                                   

                                           №1 Тапсырмалар (Т):

 

 «Топтастыру» әдісі. Сүйектерді топтастырыңыз..Бұл сүйектер адам қаңқасының қай бөлігін құрайтынын анықтаңыз.

 

.

  

 

 

 

 

                https://lh4.googleusercontent.com/-4GtIrb5Gf1kGeziTX46OjPxj-gxOIOO8oN5dzaadWFYFfA5NF33a7m-oWVsimwVtRKDYiD4238ID8tNsbayyYcQIkmrzT0Qh9BP03PkmyD87u68Jtuwx5K18YNa9GUC0EljwBjeYy4

(жамбас сүйектері,аяқ сүйектері,қол ұшы сүйектері,тұлға қаңқасы,ортаң жілік,кәрі жілік,шыбық сүйектері,шынтақ сүйектері,табан сүйектері,тоқпан жілік.)

Дескриптор:

-Адам қаңқасының  бөліктерін анықтай алады.

Қалыптастырушы бағалау- «бас бармақ »әдісі.

Сергіту сәтін өткізу.«Қаңқа биін» билету.

 

                                    №2 Тапсырмалар(Жж)

«Сәйкестендіру »әдісі

Берілген сүйектер мен қаңқаның бөлігі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.

Қаңқаның бөлімдері

Сүйектердің атауы

1

Тұлға қаңқасы

1.Омыртқа жотасы;2.Білезік;3.Тоқпан жілік;4.Төс сүйегі;5.Алақан сүйектері;6.Кәрі жілік:7.Маңдай ;8.Шүйде;9.Үстіңгі және астыңғы жақ сүйектері;10.Самай сүйектері.11.Иық белдеуі;12.Қабырғалар

2

Қол қаңқасы

3

Бас сүйек қаңқасы

 

Жауап кестесі;

 

Тұлға қаңқасы

 

Қол қаңқасы

 

Бас сүйек қаңқасы

 

Дескриптор:

-Аталған сүйектер мен қаңқаның бөлігі арасындағы сәйкестікті анықтай алады.

- Сүйектердің адам  қозғалысындағы маңызын талдай алады

Қалыптастырушы бағалау- «бағдаршам» арқылы  .                           

                               Қызыл түс-түсінген жоқпын

                            Сары түс-әлі де сұрақтар бар

                              Жасыл түс-барлығы түсінікті

                                            

                                              

                                          

 

 

                                     

                                        №3 Тапсырмалар(Ж)

Кестемен жұмыс.

Қаңқаның бөлімдері

Атқаратын қызметі

Ерекшелігі

Маңызы

1

Бас сүйек қаңқасы

 

 

 

2

Тұлға қаңқасы

 

 

 

3

Қол-аяқ қаңқасы

 

 

 

 

Дескриптор:

-Қаңқа бөлімінің атқаратын қызметін ажырата алады

-Қаңқа бөлімінің ерекшеліктерін  анықтай алады.

-Қаңқа бөлімінің маңызын  сипаттай алады.

Қалыптастырушы бағалау-  «смайликтер» арқылы .    

                           

                                                      

 

 

 

 

 

Бейнекөрініс

Оқулық мәтіні,оқулық суреттері

Сүйек аттары

жазылған қағаз қиындылары,қарандаш,маркер

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу бас бармақ әдісі 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

10 -мин

 

Қорытынды.Бекіту

Кері байланыс.«Жетістік баспалдағы»

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

Рефлексия:«Бағдаршам»әдісі.

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

Үйге тапсырма:«Адам қаңқасының құрылысын сипаттау» тақырыпты оқу.1.«Адам қаңқасының бұзылуынан болатын аурулар» тақырыбына эссе жазу. 2.Адам қаңқасының құрылысына класстер  құрастыру.

«Жетістік баспалдағы»

Суреті

  

 

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

 

 

 

«Бағдаршам»

Суреті.  

 

 

Картинки по запросу сабақтағы рефлексия түрлері

Суреттер

смайликтер

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

 

Жоғары деңгейлік тапсырма:қосымша деректер бойынша және суреттерді пайдалана отырып адам қаңқасының бөліктерін сипаттап.салыстырып, талдау жасайды.

 Орташа деңгейлік тапсырма: мәтінмен суретпен жұмыс істейді.

  

Қалыптастырушы бағалау түрлерін қолданамын.

1-тапсырмада «бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалайды.

2-тапсырмада «бағдаршам» арқылы бағалайды.

3-тапсырмада «смайликтер» арқылы бағалайды.

Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»

Рефлексия«Бағдаршам» әдісі.

Оқушылардың білімін дескриптор арқылы бағалауға болады.

Сабақ жоспарын әзірлеу үшін биология мұғалімінің кеңесі қажет.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбейді.

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын сілтемелердегі бейнекөріністі көру арқылы дамыта алады.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 


 

Сабақ жоспарының үлгісі Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сабақ жоспарының үлгісі Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сабақтың басы 5-мин -Оқушылармен амандасу,түгендеу

Сабақтың басы 5-мин -Оқушылармен амандасу,түгендеу

Дескриптор: -Адам қаңқасының бөліктерін анықтай алады

Дескриптор: -Адам қаңқасының бөліктерін анықтай алады

Тапсырмалар(Ж) Кестемен жұмыс

Тапсырмалар(Ж) Кестемен жұмыс

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020