Қазақстан тарихы 7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Туған өлке тарихының тірі куәгерлері |
||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ислямова А.Т |
|||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: |
- Демеушілік және меценаттық дегеннің не екенін білу; - Нақты адамдардың істеген жақсылықтары туралы және өзінің туған жерін қолдау үшін не істеуге болатынын білу. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Жомарттық, жақсылық жасау туралы жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс жасай отырып, мәліметтер жинақтай алады. Көпшілігі:Өзінің Туған жерін қолдау үшін не істеуге болатынын үйреніп, түсіне алады. Кейбіреуі: Демеушілік және меценаттық дегеннің не екенін біліп, нақты адамдардың істеген жақсылықтарын бағалай алады; |
|||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
ü Нақты адамдардың істеген жақсылықтарын бағалауды біледі; ü Өзінің Туған жерін қолдау үшін не істеуге болатынын үйренеді; ü Жомарттық, жақсылық жасау туралы жинақтаған мәліметтері арқылы маңызын түсінеді; |
|||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
География, қазақ әдебиеті, дүние жүзі тарихы. |
|||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: |
Құндылықтар: - патриотизм - отансүйгіштік - өз туған жеріне қайырымдылық - жомарттық - Туған өлкені тану |
|||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер: |
Пәндік лексика мен терминология: Туған жер, патриот, жақсылық, жомарттық, демеушілік, қайырымдылық, меценат Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Туған жерге қолдау, көмек көрсету... Мен болашақта туған жерімнің өркендауіне үлес қосам.... Біздің топтың ойынша.... |
|||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: |
Туған өлке табиғаты, халқы, мәдениеті, тарихы туралы түсінік қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
Уақытты жоспарлау |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар |
Дерек көздері |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 мин
|
Б І.Ұйымдастыру . Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сабаққа дайындығын тексеру «Асыл қасиет» тренингі Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып тұрады. Әрбір оқушы өз есіміндегі бас әріптері бойынша өз бойындағы асыл қасиеттерін айтады.(Адамның бойындағы жақсы қасиеттерге 3 топқа бөлу). І топ. Жомарт ІІ топ. Мейірім ІІІ топ. Еңбек Тапсырма 1. Ой қозғау (3 топқа тірек сөздерді бөліп беру арқылы «Ассациограмма» әдісі арқылы кластер құрастырады
Ж. Тірек сөздер: демеуші, меценат,жомарт. Оқушылар тірек сөздерді қолданып, кластер құру арқылы, жаңа тақырыптың мақсатын анықтайды. Меценат – өнерге , ғылымға , спортқа , әр түрлі салаға қамқорлық танытатын қаржылы адамдар. Демеуші – бірінші болып ұсыныс жасайтын немесе оған кепілдік беретін, қайсыбір шараны қаржыландыратын, оны өткізу кезінде өз өнімін жарнамалайтын жеке немесе заңды тұлға; біреу үшін жауапкершілікті өз мойынына алушы тұлға. Демеушілік, әдетте, алынған табысқа қатыспай жүзеге асырылады. М Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
«Асыл қасиет» тренингі
Топ атаулары бар қағаздар
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
15 мин
20 мин
20 мин
|
М Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы: - Қазақтың жақсы қасиеттерінің асылы жомарттық, кеңпейілділік екенін білесің бе?
Тапсырма 2 /Т/. Топтарға тапсырма беру. "Ойлан, жұптас, бөліс" тәсілі арқылы талқылайды, постер құрып, басқа топтарға түсіндіреді 1 топ. Өлкенің дамуына үлес қосып жүрген қандай азаматтарды білесіңдер? 2-топ: Болашақта туған өлкеңнің өркендеуіне қандай үлес қосар едің? 3-топ: Меценат болу үшін не істеу керек? ҚБ: топтар бір-бірін бағалайды. Тапсырма 3: «ЕжҚ» әдісі арқылы Демеушілік көрсетудің жақсы және жаман қасиеттерін талдаңдар. (жұптық жұмыс)
Дескриптор: - Жақсы қасиет мен 1 жаман қасиет жазады - 2-3 жақсы қасиет пен жаман қасиетін жазады. - Қорытынды ой жазады ҚБ: "Ойлау бутерброды" (жұптық кері байланыс) Тапсырма 4: «Еркін жазу» әдісі арқылы алғыс хат жазу.(жеке жұмыс) Әр топтан 1 оқушы шығып ең жақсы алғыс хатты топта оқиды. Оқушылар төмендегі критерийлер бойынша алғыс хат жазып, талдайды: 1. Өзіндік пікір (ой, идея) – бір сөйлем 2. Дәлел – екі сөйлем 3. Өз пікірін айғақтайтын құрал – екі сөйлем Қорытынды – екі сөйлем Дескриптор: -Өз пікірін білдіреді -2 дәлел жазады -Айғақтайтын 2 сөйлем жазады -Қорытынды жазады Қ/Б: Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
15 мин
5 мин
Кері байланыс
|
Сұрақ-жауап әдісі.Төмендегі сұрақтарға жауап беру. • - Қазіргі патриот рухы қалай дәріптеледі? • - Тәуелсіз Қазақстанда демеушілердің, меценаттардың жасаған жақсылықтары қаншалықты бағалануда ?
Үйге тапсырма. «Қайырымдылық адам жанының нұры» атты тақырыпта эссе жаз. "БББ" кестесінің 3 бағанын толтырады
|
|
||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мазмұнын жеңілдету жолдарын қарастыру. Мысалы, оқушыларға өз ойларын тірек-кесте түрінде, графикалық органайзер түрлерін қолданады. Топтық жұмыс кезінде мұғалім әрбір оқушыға немесе топқа қолдау көресету мүмкіндігі бар. Топтық жұмыс кезінде әлді оқушылар әлсіз оқушыларға қолдау көрсетеді
|
Жоғарыда тізбектелген барлық әрекеттер қалыптастырушы бағалау мүмкіндіктерін береді, өйткені мұғалім әрбір оқушы және топты қолдауға мүмкіндігі бар. Тең бағалау мүмкіндіктері бар, алдына берілген немесе сыныппен ортақ талқылау негізінде құрастырылған критерийлер негізінде оқушыларға бір-бірін бағалау мүмкіндіктері бар |
Қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың рефлексиясы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? ОМ барлық оқушылар қол жеткізді ме? Менің дайындаған дифференциациям жүзеге асты ма? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Неліктен? |
Төмендегі орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сұрақтардың ішінен Сіздің сабағыңызға қатысы бар ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіздер? |
|||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың қандай екі аспектісі сәтті өтті (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
|
||||||||||||||||||||||||
Қандай екі жағдайда сабақтың тиімділігі арта түсер еді (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында келесі сабаққа дайындалуда ескеретіндей сынып туралы немесе жеке оқушы туралы қандай да бір қажетті ақпарат алдым ба?
|
||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.