Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. 6 сынып
Оценка 5

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. 6 сынып

Оценка 5
docx
15.02.2020
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.  6 сынып
ашық сабақ модуль теңдеулер.docx

 

 

Мектеп: «Науалы орта мектебі» КММ

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:  Касымова А.К

 

Сынып:

Қатысқандар саны:        

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.4

 түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар; х-айнымалы;

 

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

-     Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

   сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің  

   арақашықтығын пайдаланады;

-     Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

   сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын

   пайдаланады;

-     Есептеулерде санның модулінің қасиеттерін пайдаланады;

-     Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

-     Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.

 

Бағалау

  критерийлері

Оқушылар:

-     Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

   сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің  

   арақашықтығын пайдалана алады;

-     Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

   сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын

   пайдалана алады;

-     Есептеулерде санның модулінің қасиеттерін пайдалана алады;

-     Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

-     Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.

 

Тілдік

мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

-          теңдеу;

-          теңдеудің түбірі;

-          теңдеудің сол жағы;

-          теңдеудің оң жағы;

-          тепе-тең түрлендіру;

-          сызықты теңдеу;

-          сызықты теңдеудің коэффициенттері;

-          модулі бар теңдеу;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

-          теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.

-          теңдеудің түбірі деп ...;

-          теңдеуді шешу дегеніміз - ...;

-          сызықты теңдеу деп ...;

-          егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;

-          егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;

-          «х ... болсын»;

-          ... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз;

-          ... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз;

-          теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз.

 

Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;

 

Пәнаралық         байланыстар

Бұл сабақта жаратылыстану-математика бағытындағы сабақтарда әртүрлі есептеулер үшін қажетті формулалар туралы түсініктер қарастырылады.әдебиет

 

Бастапқы

білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.

 

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың

     жоспарланған

             кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

0 – 2 мин

Ұйымдастыру. Амандасу.

  Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.

 

 

 

Сабақтың ортасы

3 – 8 мин

 «Қатені тауып, дұрыс жолын көрсет» арқылы оқушылар қате жазылған теңдеуді тауып дұрыстап шығарады.

1)      + 6 = - 8                           2) 2х + 1= -5

+ = -8 + 6                              = -6

= -2                                              х = -3.

  x =.

3)      7 = + 8                           4) 5х 120 =

            - = 8 - 7                                  + х = 120

= 1                                      = 120

x = .                                        х = 20.

5)  2(х - 4) = 3(х + 1) - 7               6) 3х 2 = -14

     2х 4 = + 3 - 7                          = -14 + 2

     2х - = 3 7 + 4                          = -12

       x = 0.                                             х = -4.

Презентация

Смайликтер

 

 

9 – 24 мин

·         Сабақтың мақсатын ашу:

Ауызша есептер шығару арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықталады:

Айнымалының қандай мәндерінде теңдік тура болады?

1)   ;        2) -5;   

       3)  5;       4) .

Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай деп ойлайсыздар?

 

Жаңа сабақ

Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға мынадай сұрақтар қояйық:

«Ой шақыру»

1.  Модуль деген не ?

2.   -7 және 7 санының модулі тең бе ? Неге ?

3.  Есепте : 

4.  Модуль теріс сан болуы мүмкін бе ?

5.   Егер  ;  болса, онда х неге тең ?

6.  х-тің неше мәні болады, егер оның модулі оң сан болса ? 

7.  Теріс сан болса және 0- ге тең болса ?

 

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде  берілген  бір айнымалысы бар сызықтық    теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды.

Мысалы, = 3, = 2х+1, т.с.с. – модуль таңбасы бар теңдеулер.

Bilimland.kz сйтындағы  6 сынып «Айнымалысы модуль таңбасының ішінде  берілген  бір айнымалысы бар сызықтық    теңдеулер» тақырыбы бойынша видео көру, жаттығулар мен  тест тапсырмаларын шешу

 

Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimland.kz

 

25 – 37 мин

Оқулықпен жұмыс

Оқулық бойынша дифференциалданған тапсырмалар беру.

А деңгейі

№823 (1-2),  №824 (1-2),   

В деңгейі

№823 (3-4), №824 (3-4),

1.      С деңгейі

№823 (5-6), №824 (5-6),

Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов 2018

 

 

Сабақтың

  соңы

38 – 40 мин

Бағалау

-өзін-өзі дискриптор арқылы бағалау

-өзара дискриптор арқылы бағалау

-мұғалім бағалауы;

 Кері байланыс арқылы мұғалім сабақтың 

 табыс критерийіне  жеткенін  талдайды;

Үйге тапсырма беру;

А деңгейі

№825 (1-2)

В деңгейі

№825 (3-4)

С деңгейі

                     №825 (5-6),

Сабақ аяқталды!

Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов 2018

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Мектеп: «Науалы орта мектебі»

Мектеп: «Науалы орта мектебі»

Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;

Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
15.02.2020