Алгебра_10сынып_Функция қасиеттері_сабақ жоспары№8

  • docx
  • 14.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Алгебра_10сынып_Функция қасиеттері_сабақ жоспары№8.docx

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1А Функция, оның қасиеттері және графигі.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Функцияның қасиеттері

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

10.4.1.4 График бойынша функцияның қасиеттерін сипаттайды:

1) функцияның анықталу облысы;

2) функцияның мәндер жиыны;

3) функция нөлдері;

4) функция периодтылығы;

5) функцияның монотонды аралықтары;

6) функцияның таңба тұрақтылық аралықтары;

7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;

8) функцияның жұп, тақтылығы;

9) функцияның шектілігі;

10) функцияның үзіліссіздігі;

11) функция экстремумдары.

Сабақ

мақсаттары

Функцияның симметриялы жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген, үзіліссіз, функция монотондылығы, экстремумдары ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттерімен таныстыру.

Бағалау

критерийлері

1) Графигі бойынша функцияның анықталу облысын дұрыс табады;

2) Графигі бойынша функцияның мәндер облысын дұрыс табады;

3) Графигі бойынша функцияның нөлдерін дұрыс табады;

4) Функцияның периодын дұрыс анықтайды;

5) Функцияның бірсарындылық аралықтарын дұрыс көрсетеді;

6) Функцияның таңбатұрақтылық аралықтарын дұрыс табады;

7) Графигі бойынша функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін дұрыс табады;

8) Графигі бойынша функцияның жұп не тақ екенін анықтайды;

9) Графигі бойынша функцияның шенелгендігін анықтайды;

10) Графигі бойынша функцияның аралықтағы үздіксіздігін анықтайды;

11) Графигі бойынша функцияның экстремумдарын анықтайды.

Тілдік

мақсаттар

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Оқушылар: математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, функцияның қасиеттерін  сипаттайды, теоремаларды дәлелдей алады.

Пәндік лексика және терминология:

функция, анықталу облысы;мәндер жиыны;функция нөлдері;периодтылығы;монотонды аралық;таңба тұрақтылық аралық;ең үлкен және ең кіші мәндер;жұп, тақ функция;шекті функция;үзіліссіз; экстремум.

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Функция жұп, себебі ... .

Функция  ..... монотонды өспелі.

Функцияның ........ ең үлкен, ең кіші мәндері.

Құндылықтарды

дарыту

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек. Оқушыларға есептер шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек.

Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.

Пәнаралық

байланыстар

Орыс және қазақ тілдерінде материалдар ұсыну

АКТ қолдану дағдылары

Презентация: «Функцияның қасиеттері»

http://www.mathematics.ru/courses/function/content/chapter1/section3/paragraph5/theory.html#.WWYHylWLTDc

http://edufuture.biz/index.php?title=%D0%A7%D0%B5%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%84%D1%83%D0%BD%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8

http://festival.1september.ru/articles/416655/

Бастапқы білім

Функция ұғымы. Сызықтық, квадраттық функциялар, қасиеттері.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Сабақ ресурстары

Сабақтың басы

5 минут

Стартер: «Салыстыр және сәйкестендір» - оқушылар функциялар графиктері бойынша қасиеттерін анықтайды.

Оқушыларды сабақ тақырыбымен, оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарымен таныстыру, бірлесіп сабақ мақсаттарын қою.

Таратпа қағаз.

Қосымша№1.

Сабақтың

ортасы

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№1. Өткен материалды қайталау.Оқушылар тест тапсырмасын өздігінен орындап, өзара дайын жауаптары бойынша салыстырады.

№2. Практикалық бөлім

Топпен жұмыс.

Тапсырма№1. Графигі бойынша функцияның қасиеттерін сипаттаңыз:

1-топ.

https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/03a6/0003999d-0ba12069/hello_html_5b9f1354.jpg

2-топ.

3-топ.

http://900igr.net/up/datas/235539/005.jpg

Оқушылар тапсырмамен танысып, топ ішінде талдайды. Тапсырмаларды постерде орындайды. «Аялдама» әдісі бойынша топ жұмыстарын бағалайды.

Дескрипторлар

Балл

Нұсқаулық

Функцияның қасиеттерін біледі.

 

 

Графигі бойынша функцияның қасиеттерін дұрыс сипаттайды.

 

 

Жұппен жұмыс

Тапсырма№2. Графиктері бойынша у=kx функциясын анықтаңыз:

https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/1084/00051993-9720296e/img35.jpg

Дескрипторлар

Балл

Нұсқаулық

Берілген функцияның қасиеттерін біледі.

 

 

Екі нүктенің координаталарын анықтайды

 

 

Коэффициентін тауып, формуласын жазады.

 

 

Таратпа қағаз.

Қосымша№2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

«Функцияның қасиеттері»

Таратпа қағаз.

Қосымша№3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа қағаз.

Қосымша№4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

Сабаққа қорытынды:

Рефлексия «Бес саусақ әдісі»

Үйге  тапсырма /қайталау

Қосымша №5

 

 

 

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Оқушылар математикалық мәтінмен, презентациямен жұмыс жасайды. Өзара бірлескен оқу жүзеге асырылады.

Сабақта білім деңгейлері әр түрлі оқушылардыңтопта жұмыс жасап, материалды толық меңгеруіне жағдай жасалған.

Өздігінен жұмыс істеген кезде Сіз жекелеген оқушыларға сұрақтар беру арқылы көмектесе аласыз.

Барлық оқушылар:

Функцияныңқасиеттерін біледі және график бойынша сипаттайды.

Көптеген оқушылар:

Функцияның графиктерін салады және қасиеттерін график бойынша сипаттайды.

Кейбір оқушылар:

Функцияның қасиеттерінің сипаттамалары  бойынша графиктерін салады.

Ауызша және жазбаша жұмыстар

Мәтінмен, презентациямен, топпен жұмыс кезінде оқушылардың дескрипторлар бойынша  өзара бағалау, өзін-өзі бағалауы қарастырылады.

 

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағанда берілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

 

 

 

 

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

Қосымша№1.

Практикалық тапсырма№1. Төменде берілген функциялардың графигі бойынша анықта:

 

Қосымша№4.

Тапсырма №3. Коэффициеттерін анықтаңыз

 
 

 



 

Скачано с www.znanio.ru