САБАҚ: Тарау. Қоршаған ортаны қорғау. Қанша жыл мезгілі бар? |
Мектеп: №19 ҚББ МО КММ |
|||||||
Күні: 19.04.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахариева Гульмайра Мырзабековна |
|||||||
СЫНЫП: 4-сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.1 оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу. |
|||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: |
|||||||
· оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жаза алады. |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
· оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде талдап жаза алады. |
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
· жазуда өз ойын тұжырымдап, дәлелді түрде жеткізе алады. |
||||||||
Бағалау критерийлері |
· оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады. · жаңа сөздерді тауып, мағынасын дәлелді түрде ашады. |
|||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: · оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады. |
|||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||
Жыл, жарық, сәуле |
||||||||
Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: Жыл мезгілдеріне байланысты табиғат қалай құбылады? Нені аңғардыңдар? |
||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||
Қанша жыл мезгілі бар? Жыл мезгіліне тән ауа-райы қандай? |
||||||||
Не себепті ... деп ойлайсыз? |
||||||||
Қай жыл мезгілін жақсы көресің? Не себепті? |
||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» құндылығы «Қанша жыл мезгілі бар?» тақырыбын оқытуда ішінара жүзеге асырылады. |
|||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|||||||
Алдыңғы оқу
|
Жануарлардың ауа райын болжауы |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
Басталуы (7 минут)
|
С. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды психологиялық ахуал тудыру.
«Шаттық шеңбері» әдісі.
Т. «Кофе таяқшалары» әдісі бойынша оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Ой қозғау. Сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсетіледі.
С. «Миға шабуыл» әдісі. - Көрген бейнеролик пен кітаптарыңдағы суреттерді байланыстырып не айта аласыңдар? - Табиғат қалай құбылады? - Жыл мезгілдері арасындағы
айырмашылықты неден аңғардыңдар? · Сабақтың тақырыбы анықталады. · Мақсаты хабарланады. · Бағалау критерийлерімен таныстырылады. |
https://www.youtube.com/watch?v=Zkolg6EbszU
|
||||||
Ортасы (25 минут)
|
Ж. Мәтінмен жұмыс. «Диктоглосс» әдісі. 1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. Үлгергеніңше қажетті ақпаратты, сөздерді жаз. Т. Дайын жоспар негізінде мәтін құрылымын, ой желісін сақтай отырып, мәтінді жаз. Мәтін Жердің Күнді бір рет айналып шығуына кететін уақыт жыл деп аталады. Жыл күн, апта, айдан құралады. Бір жылда төрт мезгіл бар. Олар: жаз, күз, қыс және көктем. Бірақ кейбір аймақтарда екі жыл мезгілі ғана болады. Күннің жарығы жер бетіне жыл мезгілдеріне байланысты әртүрлі түседі. Жоспар: 1. Жыл 2. Жыл мезгілдері 3. Күн жарығының әсері Дескриптор: · Мәтін құрылымын, ой желісін сақтай отырып, жоспар негізінде мәтін жазады. · Жазуда өз ойын тұжырымдап, дәлелді түрде жеткізе алады.
Сөздікпен жұмыс. «Прожектор» әдісі. Мәтіннен тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді тап, мағынасын аш. Жаңа сөздер: жыл, жарық, сәуле.
ҚБ. «Жылы лебіз» әдісі
Сергіту сәті. «Ауада жазу». Баспен, көзбен, 1 қолмен, екі қолмен, аяқпен 1,2,3,4,5 сандарын жазады.
ЖЖ. 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі. Жұппен сандарды сөздермен сәйкестендір, түсіндір. 12 7 60 365 4 24
апта күн ай сағат минут
Дескриптор: · Жұппен сандарды сөздермен сәйкестендіреді, түсіндіреді. · Ойын тиянақты жеткізе алады.
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі
Ж. «Үш минуттық эссе» әдісі. 3-тапсырма. «Менің сүйікті жыл мезгілім» тақырыбында эссе жаз. Т. «Үштік» әдісі (Ойлан, жұптас, бөліс). Топ ішінен үздік эссе таңдап алынады. «Автор орындығы» әдісі бойынша эссе оқылады. Дескриптор: · «Менің сүйікті жыл мезгілім» тақырыбына эссе жаза алады. · Тобымен бөлісіп, үздік эссені талапқа сәйкес анықтайды, қорғайды.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» (топтар өзара бір-бірін бағалайды.) |
Аудиотаспа
Постер
Үлестірмелі қағаз
|
||||||
Аяқталуы (8 минут)
|
С. «Таза тақта» ойыны арқылы білімдерін түйіндейді.
Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі 1.«Бас бармақ» - басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балаң үйрек» - бірлесу. Қалай жұмыс жасадың, кімге көмек бердің? 3. «Ортан терек» - ойлану. Бүгін алған біліміңді тәжірибеңде қалай қолданасың? 4. «Шылдыр шүмек» - шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек» - көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
ҚБ: «Шапалақ» әдісі С. Үйге тапсырма: Оқулық 25-бет, 1-тапсырма. |
|
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз? |
Бағалау - Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері) |
||||||
Oқушығa мейлiнше қoлдaу көрсету мaқсaтындa тaпсырмaлaрды сaрaлaп беремiн. Барлық оқушылар «Прожектор» әдісі бойынша тақырыпқа қатысты мәтіннен жаңа сөздерді тауып, жұпта мағынасын ашады. «Сәйкестендір» әдісі арқылы жұппен сандарды сөздермен сәйкестендіреді, түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі «Диктоглосс» әдісі арқылы мәтін мазмұнын дайын жоспар негізінде мәтін құрылымын, ой желісін сақтай отырып жазады. «Үштік» әдісі арқылы үздік эссені таңдап, талқылайды. Кейбір оқушылар «Үш минуттық эссе» әдісі арқылы эссе жазады, «Автор орындығы» арқылы жазған эссе жұмыстарын оқиды.
|
Жеке, жұптық, тoптық тaпсырмa түрлерiне «Жылы лебіз», «Бас бармақ», «Шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Бес саусақ» әдістерін қaлыптaстырушы бaғaлaу мaқсaтындa қoлдaнaмын.
|
Пәнaрaлық бaйлaныс – жаратылыстану. АКТ тиімді пайдаланылады. «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының негіздемесі бойынша «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы » құндылығы арқылы оқушыларды қоршаған орта мен табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
|
||||||
Рефлексия Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы ұяшықты пайдаланып, сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||
|
||||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқыту мен оқуға қатысты )?
·
·
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпал етер еді? (Оқыту мен оқуға қатысты )? ·
·
Сабақ барысында сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? ·
·
|
||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.