Пән:Әдебиеттік оқу |
Мектеп: №7 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:01.03.2017 |
Мұғалімнің аты жөні:Жаңабай А.Ғ. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысушылар саны: 27 |
Қатыспағандар:27 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Оралхан Бөкей «Апамның астауы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Берілген шығарманы түсініп оқуға үйрету. Шығарманың негізгі идеясын түсіне білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: 1.Оқушылар топтық жұмыс жасау барысында өз ойларын еркін жеткізе алады. Көптеген оқушылар істей алады: 2.Топтық жұмыста өзін – өзі реттей алады. Ана сөзіне 5 жолды өлең жаза алады Кейбір оқушылар істей алады: 3.Диалогтік қарым – қатынасқа түсу арқылы күмәнді жауаптарын түзетіп,салыстырады. Мәтінді сатылай кешенді талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Табыс критериі |
Оқушылар ақпараттың бір немесе бірнеше бөлігін есте сақтай алады. Оқушылар жұппен жұмыс істеген кезде бір-біріне кезек беріп сөйлей алады. Постер қорғап оны топқа көрем сөзбен жеткізе алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
сызбалар, тақырыпқа байланысты суреттер, тірек сөздер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет Оқушылар бір-біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, сурет, қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5-8 мин |
I.Психологиялық ахуал II.Үй тапсырмасын сұрау «Серпінді доп» әдісімен сұрау. |
4-сыныптың әдебиеттік оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10-15 мин
Тыңдалым
Дәптермен жұмыс
|
Жаңа сабақ. Мақсат қою кезеңі: Топқа
бөліну: 1 – топ
– Суретшілер; 2- топ – Алғырлар; 3 – топ – Зейінділер; 4 – топ –
Тапқырлар; болып төрт топқа бөлініп
отырады. Сұрақтар қою............ Осы бейне таспада кім туралы көрдіңіздер? Ана дегенді тағы қалай айтамыз? Енді мен сіздерге сауалнама бергенмін «Астау» дегеніміз не? Дегенді аналарыңнан сұраңдар деген болатынмын. Енді балалар «Астау» дегеніміз не? Оны не үшін пайдаланады? Ол неден жасалады? Сөздік жұмыс. (Слайд арқылы көрсетіп түсіндіру) Келі – тары, бидай, т.б. дәнді дақылдарды түйетін, ұнтақтайтын ағаштан жасалған құрал. Астау – ағаштан ойылып жасалған ас салатын ыдыс. Бүгінгі сабағымыздың авторы Оралхан Бөкей туралы, ал сіздер сол туралы қысқаша мәлімет беріңіздер. (Слаидтан көрсетіп толық мағлұмат беру.) Бүгін біз Оралхан Бөкеевтің «Апамның
астауы» әңгімесімен
танысамыз. «Кербұғы, Қамшыгер, Үркер, Қайдасың қасқа құлыным, Өз отыңды өшірме» т.б. шығармалардың авторы. Оқулықпен жұмыс. Тізбектеп оқу, түсініп оқу. Теріп оқу Мәтінді 4 топқа бөліп беремін «Апамның астауы» атты мәтінді іштей оқу ұсынылады. Оқып біткеннен кейін мынандай “ДЖИГСО” әдісі бойынша мәтіннің мазмұнымен жұмыс. Әр топ берілген тапсырманың бір бөлігі бойынша әр топқа барып оқыған бөліктерін айтады. Әңгімешінің (автордың) балалық шақта ойнаған ойындары қандай екен? Әңгімені оқып отырып, Апаны көз алдына қалай елестеттің? Топпен жұмыс. 1 – топ – Суретшілер; 2- топ – Алғырлар; 3 – топ – Зейінділер; 4 – топ – Тапқырлар. Әр топқа тапсырма беремін. Қазіргі орындайтын тапсырма: «Білгенге маржан» деп аталады. Әр топ осы тапсырманы бір-біріне сұрақ ретінде қояды. 1-топ Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып оқыңдар.
2-топ Көңіл-күй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін білдіріп тұрған сөздерді ата.
3-топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4-топ Қол-өнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін санамалап айт.
Сергіту жаттығу: «Ана» жайында ән (1 - шумағы) Мұғалім сөзі:
Ойлау қабілеттерін ұштау мақсатында әр топқа тапсырма беріледі. 1-топ Әркім өз анасының Портретін жасау, жазу. 2-топ Мәтінге сатылай кешенді талдау жасаңдар 3-топ Апа, ана туралы мақал – мәтелдерді еске түсіреді. 4-топ «Ана» сөзіне 5-жолды өлең жазу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы
|
Жаңа сабақты жинақтау. Жаңа материалды бекіту мақсатында Бір оқушыға төмендегіні оқытқызу. «Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
КЕРІ БАЙЛАНЫС 1.Бүгінгі сабақта мен.....үйрендім 2.Маған.....қызықты болды. 3.Маған......қиын болды. 4.Мен........түсіндім. сұрақтарға жауап береді. Басбармақпен (бағалау), Топтық бағалау «Бағдаршам» Үй тапсырма. О.Бөкей «Апамның астауы» әңгімесін оқу. «Қуанышымен қуантып, шаттығына бөлеп, үмітімен таныстырар» өз анаң немесе әжең туралы не айта аласың? Эссе жазу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
1-топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып оқыңдар.
2-топ Көңіл-күй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін білдіріп тұрған сөздерді ата.
3-топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4-топ Қол-өнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін санамалап айт.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1-топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып оқыңдар.
2-топ Көңіл-күй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін білдіріп тұрған сөздерді ата.
3-топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4-топ Қол-өнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін санамалап айт.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1-топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып оқыңдар.
2-топ Көңіл-күй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін білдіріп тұрған сөздерді ата.
3-топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4-топ Қол-өнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін санамалап айт.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1-топ Портрет дегеніміз не? Мәтіннен апасының сипаттаған жерін тауып оқыңдар.
2-топ Көңіл-күй дегеніміз не? Шығармадағы автордың ерекше көңіл күйін білдіріп тұрған сөздерді ата.
3-топ Сағыныш, сағыну дегенді қалай түсінесіңдер? Мәтінен жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімдері айтылған жолдарды тауып оқыңдар.
4-топ Қол-өнер дегеніміз не? Мәтінде сөз болып отырған қол – өнер түрлерін санамалап айт.
«Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі |
дұрыс |
Бұрыс |
«Апамның астауы» әңгіме |
|
|
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып, езілген еңсесі көтеріле бастаған елдің берекелі де бейбіт тірлігі жар жағасында отырған жалғыз үй |
|
|
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала келген аса қымбат заттары – кереует |
|
|
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын – апасының сөзі |
|
|
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып отырғаны - Апасы.
|
|
|
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын елінің қызы. |
|
|
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының апасы сияқты еді» деп жазды.
|
|
|
Әнгіме автордың атынан баяндалған |
|
|
Ертеңінде ескі қораның бұрышында төңкерулі жатқан Апамның астауын алып, Алматыға қайттым. |
|
|
Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі |
дұрыс |
Бұрыс |
«Апамның астауы» әңгіме |
|
|
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып, езілген еңсесі көтеріле бастаған елдің берекелі де бейбіт тірлігі жар жағасында отырған жалғыз үй |
|
|
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала келген аса қымбат заттары – кереует |
|
|
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын – апасының сөзі |
|
|
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып отырғаны - Апасы.
|
|
|
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын елінің қызы. |
|
|
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының апасы сияқты еді» деп жазды.
|
|
|
Әнгіме автордың атынан баяндалған |
|
|
Ертеңінде ескі қораның бұрышында төңкерулі жатқан Апамның астауын алып, Алматыға қайттым. |
|
|
Бұның бәрі есімде» кесте толтыру.
Әңгіме желісі |
дұрыс |
Бұрыс |
«Апамның астауы» әңгіме |
|
|
Соғыстан кейінгі жылдарда есін жиып, езілген еңсесі көтеріле бастаған елдің берекелі де бейбіт тірлігі жар жағасында отырған жалғыз үй |
|
|
Апам Алтайдың арғы беті – төркінінен ала келген аса қымбат заттары – кереует |
|
|
– Ұлынды мен ақкиізге орап тастайын – апасының сөзі |
|
|
Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып отырғаны - Апасы.
|
|
|
Апам – Алтайдың арғы бетіндегі Арғын елінің қызы. |
|
|
Автор «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының апасы сияқты еді» деп жазды.
|
|
|
Әнгіме автордың атынан баяндалған |
|
|
Ертеңінде ескі қораның бұрышында төңкерулі жатқан Апамның астауын алып, Алматыға қайттым. |
|
|
А 1 В 2 С 3 Д 4 |
|
В 1 А 2 Д 3 С 4 |
|
С 1 Д 2 А 3 В 4 |
|
Д 1 С 2 В 3 А 4 |
|
Рудный қаласы «№7 мектеп-гимназиясы» КММ
Тақырыбы: Апамның астауы
Өткізген:Жаңабай Анар Ғалымқызы
4 «Ә» сыныбы
2016- 2017 оқу жылы
Сабақ |
|
|
|
|
|
||
|
М. Бронсон өзін өзі реттеу (2002ж) Мерсер зерттеушілік әңгіме Диалог (2008ж) |
||
мақсаттары |
Шығармашылық ойлауын дамыту Оқушылардың апаға деген сүйіспеншілігін, мейірімін сезінуге тәрбиелеу |
||
|
2. Мәтіндегі берілген сұрақтарға жауап беріп талқылайды 3. Автордың апасына мінездеме бере отырып суреттейді 4. Осы мәтінді оқи отырып не түйгендерін талдайды 5. Мәтіндегі апа мен астаудың маңыздылығын бағалайды |
||
|
Есінедік ақырын, тұру бізге тым қиын Оң жақтағы көршіге, Сол жақтағы көршіге, Сәлем бердік ал енді, Бастау керек сабақты Алақанды соққылап, Табанменен тепкілеп, Иықты да қозғаймыз Содан кейін бәріне: «Қайырлы күн» дейміз біз
Енді балалар «Астау» дегеніміз не? Оны не үшін пайдаланады? Ол неден жасалады? Бүгін біз Оралхан Бөкеевтің «Апамның астауы» әңгімесімен танысамыз Оралхан Бөкеев кім? Қысқаша өмір жолымен Бақтыбай Нұржан таныстырып өтеді. “ДЖИГСО” әдісі бойынша мәтіннің мазмұнымен жұмыс. Әр топ берілген тапсырманың бір бөлігін сарапқа салады. Талқылап болған соң, өз топтарына қайтып, өзгелерге өз білгенін баяндайды. Соңынан әр топтан бір адам жұрт алдында мәліметтердің барлығын жинақтап айтады. Әр топқа ортақ бір баға қойылады. “Жұлдызшалармен бағалау” Сөздік жұмыс:
|
Арық ашаң кемпір Тарамысты мықты саусақтар Тыртықтанған әдемі ажар Қара бұйра шаш келбеті, жүріс-тұрысымен бірге ішкі жан-дүниесін, мінезін, жақсы-жаман қылықтарын суреттеу 5. Анаға, апаға байланысты мақал – мәтелдер және астаудың пайдасы жайында айтады Өзін – өзі бағалауы Рефлексия |
|
|
Тапсырмалардың қатесіз, жүйелі орындалуын. Сұрақтарға толық жауап беруін |
||
|
|
||
1.Әнгіме кімнің атынан баяндалған?
2. Жазушының ілтипатпен, ыстық сезімен еске алып отырғаны кім?
3. Автордың балалық шағында ойнаған ойындары қандай?
4. Жазушы қонаққа барған кезіне байланысты апасы туралы не дейді?
5. Отынға барған сәтіне байланысты апасы туралы не дейді?
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.