ҰМЖ тарауы: 2С бөлімі ХІҮ ғасыр-ХҮІ ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам. |
«Ғ.Мүсірепов атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Баймолдина А.Б. |
||||||||||||||
Сынып. 7 Дүниежүзі тарихы |
Қатысқандар - 10 |
Қатыспағандар - 0 |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
"Қара індет" Еуропаны қалай өзгертті. |
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.2.2 .-У Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын анықтау; 6.3.1.4.- феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату. |
||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Жұқпалы аурулардың зардабы шаруалар көтерілісіне әкелгенін түсінеді, басты оқиғаларды көрсетеді. Оқушылардың басым бөлігі: У Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептерін анықтап, оқулықта берілген суреттер бойынша әңгіме құрастырады. Кейбір оқушылар: "Қара індет" Еуропаны қалай өзгерткендігін және оның феодалдық соғыстардың басты себебі болғандығын сипаттайды |
||||||||||||||
Бағалау критерийі |
У Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын көрсетеді; Феодалдық бытыраңқылық пен орталықтанған мемлекеттің ерекшеліктерін көрсетеді; |
||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуда қамтамасыз ету үшін "Борт журналы" тәсілі арқылы жазылым дағдысын жүзеге асырады. |
||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология. Қара өлім, Жакерия көтерілісі, Уот Тайлер көтерілісі. 100 жылдық соғыс. Жак Фруассар. |
|||||||||||||||
1. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер 2. Талқылауға арналған тармақтар: 3. Шаруалар феодалдар әскерімен қақтығысып қалады , өйткені .... 4. Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба? 5. ..... неліктен шаруалар мен қолөнершілер, ұсақ саудагерлер қатысқанын ....... 6. Диалог/жазылым үшін пайдалы сөз тіркестері 7. ..... әлеуметтік/экономикалық/саяси/ факторлар көтеріліске ықпал етті, себебі ....... |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы алғышарты негізінде жалпы қазақстандық бірлікке баулу |
||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, биология Осы пәндерден алған білімдерімен пәнаралық байланыс жасаймын. |
||||||||||||||
Алдыңғы білім |
соғыстар, көтерілістер туралы түсінік қалыптасқан, өткен тақырыптан қара індеттің таралуы туралы білімдері бар |
||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы
10 минут
1 мин
5 мин
4 мин
|
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) |
|
|||||||||||||
"Көршіме тілек" атты сергіту сәтін өткізу. Көршісінің бірінші әрпінен басталатын бірнеше тілектер айту.Мақсаты: жағымды кері байланыс орнату. Көңіл-күйлерін бас бармақ арқылы көрсету. Оқушыларды топқа топтастыру үшін саралаудың жіктеу тәсілін қолданып 1-2-3- реттік сандарды қолдану арқылы аралас ұйымшыл топтарға бөлемін. 1- топ: Франция 2-топ: Англия Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау. Бүгінгі сабағымыз өткен сабағымыздың жалғасы болып табылады. |
«Көршіге тілек»
Топ аты жазылғған қағаздар, оқулық,
|
||||||||||||||
1-тапсырма. "Қарлы кесек" әдісі бойынша үй тапсырмасын текеру: 1. "Қара індет" Еуропа елдеріне не арқылы тарады? 2. Еуропа елінің тұрғындарына қаншалықты әсер етті? 3. Бұл індет қай ғасырда не деп аталынды? 5. оқушылар сұрақ қоюды жалғастырады.(дәлел) (ҚБ) " Екі жұлдыз ,бір тілек" арқылы оқушылар бір-бірлеріне кері байланыс береді. (С) мұғалім диалог және қолдау көрсету үшін ынталандырады, саралау арқылы кері байланысты қамтамасыз етеді |
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||
2-тапсырма. Оқулықтағы "Турне қаласында обадан қаза тапқандардың жерлеу кезі" 14 ғасыр Гилль Майзеттің хроникасындағы миниатюрадан үзінді көрсетіледі. Оқушылардан миниатюрада не көрсетілгендігін сұрастыру? Сурет бойынша әңгімелету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашуға бағыттау. (Интерпретация)
1. Суреттен нені көріп отырсыздар, нелер бейнеленген? 2. Қара індет ауруы Еуропаға қалай таралды? 3. Шаруалар көтерілісінің басты себебі неде болды? . |
суреттер |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут
8 мин
12 мин
|
3- тапсырма: Үлестірме қағаздағы және кітаптағы мәтінмен жұмыс жасату. (Маңыздылық) 1. Мәтінді жекелей оқу. 2. «Өкіл» әдісі арқылы әр топтан өзге топқа ауысып, топтағы қатысушылардан мәтін мәліметін алады. Кейін өз тобына келіп алған білімін өзінің тобына түсіндіреді. 3. Топта талқылайды. 4-тапсырма: Оқулықтағы мәтінмен "Борт журалы" әдісі арқылы топта жұмыс жасайды. Кестемен оқушылар бұрыннан білетінін, жаңадан білгенін, болжамдар, тың ақпараттарды тақырып арқылы талдап және жазу дағдыларын ашады. (Себеп-салдар)
(ҚБ) "Бағдаршам" арқылы оқушылар бір-бірлеріне кері байланыс береді. |
Жеке жұмыс.
Үлестірме Топпен жұмыс
Топта орындайды.
|
|||||||||||||
Сабақтың соңы
15 минут
5 мин
7 мин
3 мин
|
5-тапсырма. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларымен жұмыс. ( Топта орындайды) 3.Көтеріліс болған аймақтарды кескін картада номерлеңіз. (Өзгеріс пен сабақтастық). №1. Солтүстік Франция. №2. Бовези. №3. Пикардия. №4. Иль-де Франс. №5. Шампань. Бағалау (ҚБ) Стикердегі жазба. Екі топ бір-бірінің жұмысына стикерге жазу арқылы баға береді.
6-тапсырма. Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісінің ерекшелігі мен ұқсастықтарын айқындаңдар. Топта орындалады. (Ұқсастық пен айырмашылық)
-Көтерілістерді салыстырады. -Кестені толтырады.
Кері байланыс: « Ақылдың алты қалпағы» әдісі
Ақ –қай топтың жұмысы ерекше әрі маңызды болды? Қара – сабақ барысында, тапсырма орындауда қандай қиындық туындады? Сары-сабақтағы сіз үшін маңызды болған қандай ақпарат? Жасыл- келесі сабақа қандай ұсыныс, тілек айтасыздар? Қызыл- сабақтан қандай әсер алдыңыздар? Көк – бүгінгі сабақты қалай қорытындылайсыз?.
Үйге тапсырма беру 1. Мәтінді оқып тест дайындап келу. 2. Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісінің ерекшелігі мен ұқсастықтарын айқындап, кестені толтырып келеді.
|
Карта мен жұмыс
А4 беті маркер
Түсті қалпақтар
|
|||||||||||||
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
Топтағы жұмыс барысында Оқушыларды топқа топтастыру үшін саралаудың жіктеу тәсілін қолдану жоспарланды. Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу. Визуал оқушылар қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер, слайдтар көрсетемін. Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау. " Борт журналы" әдісі арқылы алымы жақсы оқушыларға тапсырма ұсынамын."Оқушыларды толық оқыту үшін мәтінді бірнеше бөлікке бөліп, көтерілістерді салыстыртып, мәтіннің астында берілген сұрақтарды бірге талдау арқылы «диалог және қолдау көрсету» арқылы саралауды қолдану жоспарланады.
|
Оқушы білімін әр тапсырма орындалған соң қалыптастырушы бағалау "Екі жұлдыз ,бір тілек" , "Стикердегі жазба" әдісі арқылы бағалаймын. Жекелеген оқушылармен сынып жұмысына баға беру.
|
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. «Көршіге тілек» сергіту сәтін өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
|||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия · Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? · Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? · Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? · Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) · Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? · Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?
|
|
||||||||||||||
2минут Жалпы бағалау |
|||||||||||||||
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бөлім Тақырып |
2Сбөлімі - ХІҮ ғасыр-ХҮІ ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам. Қара індет Еуропаны қалай өзгертті. |
||||||||||
Оқу мақсаты |
6.3.2.2 -У.Тайлер, Г.Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен мағызын анықтау. 6.3.1.4-феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату. |
||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну; қолдану |
||||||||||
Бағалау критерийі |
У Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын көрсетеді; Феодалдық бытыраңқылық пен орталықтанған мемлекеттің ерекшеліктерін көрсетеді; |
||||||||||
Тапсырма |
|||||||||||
1-тапсырма: Оқулықтағы мәтінмен "Борт журалы" әдісі арқылы топта жұмыс жасайды. 3.Көтеріліс болған аймақтарды кескін картада номерлеңіз. №1. Солтүстік Франция. №2. Бовези. №3. Пикардия. №4. Иль-де Франс. №5. Шампань.
Бағалау: (ҚБ) Стикердегі жазба. Екі топ бір-бірінің жұмысына стикерге жазу арқылы баға береді.
2-тапсырма. Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісінің ерекшелігі мен ұқсастықтарын айқындаңдар. Топта орындалады.
|
|||||||||||
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
||||||||||
У Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын көрсетеді; Феодалдық бытыраңқылық пен орталықтанған мемлекеттің ерекшеліктерін көрсетеді; |
Бір орталыққа біріккен мемлекеттің қажетілігін қалағандарды атайды; король билігіне қарсыларды көрсетеді; жүз жылдық соғыстағы шайқастарды картадан көрсетеді |
||||||||||
Көтеріліс болған аймақтарды кескін картадан көрсетеді |
Көтеріліс болған аймақтарды кескін картаға белгілейді |
||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.