Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4С бөлімі – ғылыми революция |
Мектеп: « Б.Момышұлы атындағы негізгі орта мектебі» КММ
|
|||||
Мұғалімнің аты-жөні: Уалихан Лаура Уалиханқызы |
||||||
Күн: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
Сынып:6 |
||||||
Сабақтың тақы рыбы:
|
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды. |
|||||
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.4.1 – адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімінің рөлін түсіну. |
|||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы:Жер және басқа планеталар Күнді айналып жүреді деген тұжырымын дәлелдегенін атайды. Көбі: Ғалымдардың көзқарасының діни көзқараспен қарама қайшылықтарын анықтайды. Кейбірі: Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін негіздейді. |
|||||
Бағалау критерийі
|
Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін анықтайды; кейінгі орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды |
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылардың оқылым, жазылым дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету үшін «IDEAL» тәсілі арқылы мәтінмен жұмыс жасайды, алған ақпараттарын жазып түсіреді. «Сөзді тап» әдісі бойынша қобдишадағы сөзді сынып алдында жасырып айтылым дағдысын дамытады.«Ұлы ғылыми ашылулар тарихы» кинофилимі фрагмені көріп, кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағымен жумыс жасауда тыңдалым,жазылым дағдысын дамытады. Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (жазылым дағдысы). |
|||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология. Планета, шіркеу, аспан денелері, ғылым, ғалым, телескоп, ғылыми революция т.б |
||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға Неліктен Коперник өзінің ашқан жаналықтарын жариялай алмады? Коперниктің ашқан жаңалығының маңызы зор,себебі........
|
||||||
Құндылыққа баулу
|
Ғылым,білімнің дамуының бүкіл әлемнің және еліміздің дамуына тигізетін ықпалын түсіну. |
|||||
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану, дінтану,география |
|||||
Алдынғы білім
|
Күн, жер жайлы,басқа планеталардың атауы жайлы білімдері бар, дінінің ғылымның дамуына қатысты крест жорықтары арқылы біледі |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 12 минут 0,5 минут
2,5 минут
6 минут
3 минут |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) |
|
||||
Тапсырма 1. «Сөзді тап» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Алдынғы тақырыпқа байланысты сөздері бар қиынды қағаздар қобдишаға салынады. Бір оқушы қобдишадан қиынды қағаз алып 0,5 минутта сөздің өзін айтпай сипаттайды.Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді сипаттап жалғастырады. Қобдишадағы сөздер: Жер мен Күн, Қан төгілмейтін өлім, телескоп, Шіркеу түсінігі,Ғылыми революция |
Ресурс 1: Қобдишадағы қағаз қиындысындағы сөздер
|
|||||
Тапсырма 2. (Т) «Ұлы ғылыми ашылулар тарихы» кинофилимі фрагмені көрсетіледі (2 минут). Әр топқа кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы таратылып топта талдауға уақыт беріледі (2 минут) Әр топ өзінің жұмысын жариялайды. (2минут) «Инсерт» әдісі бойынша кері байланыс бреді. |
Ресурс 2: https: //www.youtobe. com/ wath?v=g5HeRiLSo8 Ресурс 3: кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы |
|||||
Тапсырма 3.(Т) «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға Неліктен Коперник өзінің ашқан жаналықтарын жариялай алмады? –деген сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабын 1.Коперниктің жаңалығы Күн мен планеталар Жерді айналып жылжуға мәжбүр деген пікірге қайшы болды. 2.Жер және басқа планеталар Күнді айналлып жүреді деген тұжырымын дәлелдей алмады. 3.Коперник қайтыс болып кеткендіктен жарияаланбай қалды. 4.Жаңа ілім оны шіркеу қуғынына ұшыратып қана қоймай, жаппай кінәлауға және келемеждеуге душар етуі мүмкін болды. сыныптың төрт бұрышына орналастырылады. Оқушылар топпен өздеріне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді. |
Ресурс 4: Жауаптар жазылған парақтар |
|||||
Сабақтың ортасы 17 минут
6 минут
11 минут
|
Тапсырма 4 (Жеке,Жұп,Топ) «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі. Берілген сұрақ бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытады (2 минут), жұп болып пікірлерімен бөліседі (2минут); бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады (2минут) 1.Коперниктің тұжырымының қазіргі замндағы маңызы? 2. Аристотель мен Птоломейдің Жер және аспан денелері туралы іліміне дінбасылардын көзқарасы?Неліктен? 3. Адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімінің рөлі қандай? «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы кері байланыс беру. |
|
||||
Тапсырма 5 (Жеке, Топ) Үлестірме қағаздағы және кітаптағы мәтінмен жұмыс жасату. 1)Мәтінді жекелей оқу (2 минут). «IDEAL» тәсілі бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (3 минут) I – мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтау D – проблеманы сипаттау E – проблеманы шешу жолданын анықтау A – проблеманы шешу үшін әрекет жасау (мәселені шешу жолын көрсету) L – қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия жасау 1-топ:Аристотель мен Птоломейдің Жер және аспан денелері туралы ілімі 2-топ:Коперник,Бруно,Галилейдің Жер және аспан денелері туралы ілімі 3-топ: Шіркеу дінбасыларының білім ғылымға деген көзқарасы. Жұмыстарын жариялайды ( әр топ 2 минуттан=6минут) «+ ;- ;керемет» әдісі бойынша топ жұмыстары бағаланады. |
|
|||||
Сабақтың соңы 16 минут
|
Тапсырма 6. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларының парағымен жұмыс. (Аристотель мен Птоломей ілімін И.Коперник, Д.Бруно, Г.Галилейдің ілімімен «Т» кестесінде салыстыру) Кері байланыс беру. Тапсырманы орындау кезінде сіз үшін не кедергі болды? Тапсырманы орындауға не көмектесті? Тапсырма 7. «Ғылыми революция» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларының парағымен жұмыс жасау. Тапсырма 7 . «Бұрыштар» тәсілі арқылы деген сұрақтың мүмкін төрт жауабына қайта оралып, дұрыс жауаптың қасына топтасады. Жауаптарын негіздейді. Үйге тапсырма беру. ХV-ХVI ғасырларда Әлем құрылымы жөніндегі ортағасырлық көзқарастардың пайда болуы кездейсоқ еместігін «Фишбоун»(Балық қанқасы) диаграммасына салып дәлелдеу. |
Ресурс 5: ҚБ парағы Ресурс 6: ЖБ парағы
|
||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техниасын сақтау |
||||
Топтағы жұмыс барысында «диалог және қолдау көрсету», «жіктеу» тәсілдерін қолдану жоспарланды. Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу. Визуал,аудиал оқушылар қажеттіліктерін қанағаттандыру кинофильм көрсетемін. Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау. Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша сұрақтар дайындаймын.
|
«Инсерт» әдісі бойынша кері байланыс, «Бұрыштар» тәсілі, «+ ;- ;керемет» әдісі, «Екі жұлдыз бір тілек», Қалыптастырушы бағалау парағы. «Бұрыштар тәсілі»,Жиынтық бағалау.
|
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесежекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
РЕСУРС 5
Бөлім Тақырып |
4C бөлімі - Ғылыми революция. Жердің Күнді айналатыны туралы Коперниктің теориясы қаншалықты айқын болды |
|||||
Оқу мақсаты |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|||||
Ойлау дағдыларының Деңгейі |
Талдау; Бағалау |
|||||
Бағалау критерийі |
Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін анықтайды; кейінгі орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды |
|||||
Тапсырма |
||||||
1. Аристотель мен Птоломей ілімін И.Коперник, Д.Бруно, Г.Галилейдің ілімімен «Т» кестесінде салыстырыңыз.
2. ХV-ХVI ғасырларда Әлем құрылымы жөніндегі ортағасырлық көзқарастардың пайда болуы кездейсоқ еместігін дәлелдеңіз.
|
||||||
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|||||
Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылысы туралы теорияларының бірегейлігін анықтайды |
Аристотель мен Птоломей ілімін И.Коперник, Д.Бруно, Г.Галилейдің ілімімен салыстырады; И.Коперник, Д.Бруно, Г.Галилей ілімінің айырмашылығын анықтайды |
|||||
Кейінгі орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды |
Әлем құрылымы жөніндегі көзқарастардың пайда болуын дәлелдейді
|
|||||
РЕСУРС 1
Жер мен Күн
Қан төгілмейтін өлім
Телескоп
Шіркеу түсінігі
Ғылыми революция
РЕСУРС 2
Кинофильм: https://www.youtobe.com/wath?v=g5HeRiLSo8
РЕСУРС 3
Кинофильмді талдауға арналғананалитикалық жұмыс парағы
1-қадам. АЛДЫНАЛА КӨРУ |
||
A |
Фильм атауы
|
|
B |
Бұл кинофильмде не көремін деп ойлайсыз? Фильм атауына негізделіп, көремін деп күтетін үш түсінік немесе идеяны және адамдарды тізіп жазыңыз |
|
Түсінік/Идея |
Адамдар |
|
1.
2.
3. |
1.
2.
3.
|
|
A |
Кинофильм түрі (қажеттісін белгілеңіз): |
|
○Анимациялық мультфильм ○Деректі фильм ○Кинохабар ○Насихаттау фильмі |
○Театрлық қысқаметражды фильм ○Оқыту фильмі ○Соғыс фильмі ○Басқа
|
|
B |
Кинофильмнің физикалық қасиеттері (қажеттісін белгілеңіз): |
|
○Музыка ○Баяндаушылық ○Арнайы әсерлер ○Түс |
○Жанды әрекет ○Артқы шу ○Анимация ○Қойылымдар
|
|
C |
Бұл фильммен бүгінгі сабақ тақырыбының байланысы қандай?
|
|
3-қадам. КЕЙІНГІ КӨРУ (немесе қайталап көру) |
||
A |
Кинофильмді көргеннен соң алдынала көру жаттығуында тізген және фильмде көрген заттарды белгілеңіз
|
|
B |
Кинофильмнің басты идеясы не?
|
|
C |
Фильмнің идеясын жеткізудегі нәтижелілігін қарастырыңыз. Қарым-қатынас құралы ретінде оның мықты және әлсіз тұстары қандай?
|
|
D |
Бұл фильмнен қандай ой түйдіңіз?
|
|
F |
Бұл кинофильм сізге түсірілген кезеңнің өмірі туралы қандай мәлімет береді? Және сол кезеңді қазіргі кезең өмірімен салыстырыңыз.
1.
2.
|
|
G |
Кинофильмге қатысты жауапсыз қалған сұрағыңызды авторға жазыңыз.
|
|
H |
Бұл оқиға туралы жазба ресурсында көрсетілмеген қандай ақпарат алдыңыз? Жауабыңызды нақтылаңыз
|
РЕСУРС 4
1.Коперниктің жаңалығы Күн мен планеталар Жерді айналып жылжуға мәжбүр деген пікірге қайшы болды.
2.Жер және басқа планеталар Күнді айналлып жүреді деген тұжырымын дәлелдей алмады.
3.Коперник қайтыс болып кеткендіктен жарияаланбай қалды.
4.Жаңа ілім оны шіркеу қуғынына ұшыратып қана қоймай, жаппай кінәлауға және келемеждеуге душар етуі мүмкін болды.
РЕСУРС 6
«Ғылыми революция» бөлімі бойынша жиынтық бағалау |
|||||||
Тақырып |
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды |
||||||
Оқу мақсаты |
6.2.4.2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау; 6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғарғы деңгей дағдылары Жинақтау; Талдау; бағалау |
||||||
Бағалау критерийі |
жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтармен байланысын орнатады; Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылысы туралы теорияларының бірегейлігін анықтайды; Кейінгі орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды; |
||||||
Орындау уақыты |
10 минут |
||||||
Тапсырма |
|||||||
1.Коперник,Бруно,Галилей жердің құрлысы туралы жасаған ғылыми жаңалықтарын салыстырыңыз.
2.Орта асырлардағы қоршаған орта туралы білімдері қазіргі замадағы түсініктерге қалай әсер етті? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 3.Кейінгі орта ғасырлар кезеңіндегі ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығы қандай? Эссе жазу 20-30 сөз. Кілт сөздер: Ғылыми революция, ғарыш әлемі, Күн,Жер,Планета. _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Бағалау критерийлері |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
Білім алушы |
|||
Жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтармен байланысын орнатады |
1 |
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтарды жазады |
1 |
Кейінгі орта ғасырлық ғылыми жаңалықтардың әрқайсының ерекшеліктерін анықтайды |
1 |
||
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдарының жетістіктерін анықтайды |
1 |
||
Коперник,Бруно,Галилей жердің құрлысы туралы жасаған ғылыми жаңалықтарын салыстырады. |
1 |
||
Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылысы туралы теорияларының бірегейлігін анықтайды |
2 |
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдардың қоршаған орта туралы болжамдарын жазады |
1 |
Кейінгі орта ғасырлардағы қоршаған орта туралы білімдері мен қазіргі замандағы түсініктермен салыстырады
|
1 |
||
Кейінгі орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды |
3 |
Кейінгі орта ғасырлардағы ғалымдарды атайды
|
1 |
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтарды атайды |
1 |
||
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтарды сипаттайды |
1 |
||
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды |
1 |
||
Қортынды шығарады |
1 |
||
Барлығы |
15 |
Бағалау критерийлері |
Оқу жетістіктерінің деңгейі |
|||||
Төмен |
Орта |
Жоғары |
||||
Жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтармен байланысын орнатады |
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдарының жетістіктерін анықтауда қиналады, Коперник,Бруно,Галилей жердің құрлысы туралы жасаған ғылыми жаңалықтарын салыстыруда қиналады.
|
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдарының жетістіктерін анықтауда қателеседі, Коперник,Бруно,Галилей жердің құрлысы туралы жасаған ғылыми жаңалықтарын салыстыруда қателіктер жібереді. |
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдарының жетістіктерін анықтайды, Коперник,Бруно,Галилей жердің құрлысы туралы жасаған ғылыми жаңалықтарын өте жақсы салыстырады. |
|||
Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылысы туралы теорияларының бірегейлігін анықтайды |
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдардың қоршаған орта туралы болжамдарын жазуда қиналады,Кейінгі орта ғасырлардағы қоршаған орта туралы білімдері мен қазіргі замандағы түсініктермен салыстыруда қиналады.
|
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдардың қоршаған орта туралы болжамдарын жазуда қателеседі,Кейінгі орта ғасырлардағы қоршаған орта туралы білімдері мен қазіргі замандағы түсініктермен салыстыруда қателеседі. |
Кейінгі орта ғасырлық ғалымдардың қоршаған орта туралы болжамдарын жазады,Кейінгі орта ғасырлардағы қоршаған орта туралы білімдері мен қазіргі замандағы түсініктермен өте жақсы салыстырады |
|||
Кейінгі орта ғасырлар кезеңінде ашылған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын бағалайды |
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтарды сипаттап, маңыздылығын бағалауда қиналады.
|
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтарды сипаттап, маңыздылығын бағалауда қателеседі. |
Кейінгі орта ғасырлардағы ғылыми жаңалықтарды сипаттап, маңыздылығын бағалайды. |
«Ғылыми революция» бөлімі бойынша жиынтық бағалаудың нәтижесіне қатысты ата-аналарға ақпарат ұсынуға арналған рубрика
Білім алушының аты-жөні_________________________________________________
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.