Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 5
Күні: 17.09.18ж
Қатысқаны
Сабақтың тақырыбы: Тілдік қарымқатынастар талаптары 1сағат
Қатыспағаны
Осы сабақты
меңгеруге қол
жеткізетін оқу
мақсаты
Күтілетін нәтиже
Сабақтың мақсаты
Тілдік мақсаттар
Ойлау деңгейлері
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы оқу
немесе
бастапқы білім
Тіл туралы эссе жазу
5.Т/А2.Әлеуметтіктұрмыстық,әлеуметтікмәдени,тақырыптарға байланысты
диоло,монологтерді(ән мәтіні,хабарлама,жарнама,хабарландыру)көтерілген мәселені
түсіндіру
5.О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау.
5.ӘТН1 Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін,үндестік заңын,емлелік ерекшеліктерін
ескере отырып,орфографиялық нормаға сай жазу.
Тілдік қарым қатынас талаптары жайлы ақпарат береді, сыныптастарымен тығыз
тілдік қарымқатынас орнатуға дағдыланады.
Барлық оқушы орындай алады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады, негізгі
ақпаратты табады. Мәтіннің мазмұның айта алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік
заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады.
Кейбір оқушылар орындай алады. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдайды.
Сөйлеу мәдениеті, тілдік қарымқатынас, сөйлеу әдептілігі.
Түсіну, білу, талдау, қолдану.
Әдебиет
«Джинго1» ойыны (сұрақжауап) арқылы.
1. «Тіл – қарымқатынас құралы дегенді қалай түсінесіңдер?»
2. Сөйлеу неше формада жүзеге асады?
3. Ауызекі сөйлеуге қатысты мәтіндер қандай?
4. Кездесудегі амандасу, кетердегі қоштасу, қуаныш сәттердегі құттықтау әдебін
білесің ба?
Кезеңдер/уақыты Жоспарланған жаттығу түрлері
Сабақтың басы
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, зейінін сабаққа
аудару.
2. Психологиялық ахуал. «Шаттық шеңберін» құрады. Түрлі
түсті шарлар арқылы топқа бөлу.
Көрнекіліктер оқушы
ісәрекеті
Түрлі түсті қағаздар,
оқулық, стикер. Топқа
бөлінеді Сабақтың ортасы
I топ
II топ
Тілдік қарымқатынас талаптары.
1. Тілдік қарымқатынас ережелері туралы не білесіңдер?
Қарымқатынас дегенді қалай түсінесіңдер?
Үндестік заңы дегеніміз не және қанша түрі бар?
А. Мәтінмен жұмыс
Оқулықтағы 1тапсырманы орындатады.Үнтаспадан мәтінді
тыңдатады, мәнерлеп оқиды
Ә.Айтылым. Оқулықтағы 2,3тапсырманы орындатады
«Ыстық орындық» әдісі
(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай
орналастырады.)
Жаттығу сипаттамасы:
Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша
сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу
үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып
сөйлей алады.
Топтастыру.
Қол шапалақтау әдісі
бойынша.
Тыңдалым
Үнтаспадан мәтінді
тыңдайды, мәселені
талқылайды,
сөзталасқа түседі.
Екі жұлдыз, бір тілек.
Оқулық, қабырғаға
ілінген ватмандар,
түрлітүсіті маркерлер.
«Ыстық
орындық»орындық
әдісі, сұрақтар,
орындық. Ойтолғау: Өнер алдықызыл тіл.
«Эссе жазу».
Графикалық
органайзер: "Балық
қаңқасы диаграммасы"
Не білдім? Не білемін? Не білгім келеді? Алма ағаштарына стикер арқылы жазбаша
түрде жазады, ағашқа іледі.
Сабақтың соңы
Рефлексия
Үйге тапсырма
Қосымша ақпарат Үндестік заңын оқып (ереже жаттау) келу.
Саралау
тапсырма
1. Мәтін бойынша түсінгеніңді өз сөзімен баянда.
2. Тірек сөздерді дәптеріне жаз. 3. Сұрақтарға жауап беру.
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.