5.Т\А2 .Әлеуметтік-тұрмыстық ,әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диолог, монолог тердегі(ән мәтіні,хабарлама, жарнама ,хабарлан- дыру) көтерілген мәселені түсіндіру
5О2 .Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стиль- дік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану.
5.ӘТН4. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
6бөлім. Қиял әлемі.
12 сабақ
Күні: 22.01.19
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол
жекізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме
Сабақтың мақсаты
Күтілетін нәтижелер
Қиял адамға тән қасиет
5.Т\А2.Әлеуметтіктұрмыстық,әлеуметтікмәдени,тақырыптарға
байланысты диолог, монолог тердегі(ән мәтіні,хабарлама,
жарнама,хабарлан дыру)көтерілген мәселені түсіндіру
5О2.Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стиль дік
айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану.
5.ӘТН4.Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі
сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
Барлығы: Берілген тақырыптарға байланысты диалог,
монологтердегі көтерілген мәселелерді түсіндіреді.
Көбі:лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік
айырмашылықтарын мәтіндер арқылы таниды..
Кейбірі: зат есімнің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында
жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады.
Қиялдың адам арманын шарықтататын құбылыс екенін түсінеді, сөз
таптарын меңгереді, диалог құра алады.
Сабақтың түрі
Пәнаралық байланыс
Жаңа білімді бекіту.
Әдебиет.
Қажетті құралжабдықтар
Оқыту әдістері
Тақырыпқа қатысты ертегілер кітабы, суреттер, кестелер
Әңгімелеу,түсіндіру,сұрақ –жауап, «Ертегілер әлеміне саяхат »
тренингі, «Ой шақыру» әдісі, «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы,
«Бес саусақ» тәсілі.
Әдістемелік құрал,дидактикалық материалдар
Дереккөздер
Тапсырмалар
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының ісәрекеті.
Тапсырма
Оқушыларға
психологиялық
ахуал туғызу
Мұғалімнің ісәрекеті
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Егер мен
ертегілер әлемінде болсам қандай кейіпкер
болар ем...» өз ойларын қиялын ортаға
салады.Өлеңді мәнерлеп оқып тақырып
қойыңдар
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.
Кемшіліктерін
түзетеді,анықтайды,бағалайды.
Оқушылардың нәтиже сабаққа деген
қызығушылығын арттыру мақсатында «Ой
шақыру» әдісін пайдаланып, Өлеңді
мәнерлеп оқып тақырып қойыңдар.
Жеті қат жерің мынау төңкерілген
Жеті қат аспанменен көмкерілген.
Адамзат оның бәрін ерте білген,
Ертегіде табысқан ертеңімен,
Ғаламаттар туылған ертегіден.
Ғаламаттар жасалған ертегіден,
Ертегілер қиялын ерте жүрген.
Өткен сабақты
тексеру
Қызығушылықты
ояту
Оқушының ісәрекеті
Оқушылар өздерін ертегі
әлеміндегі кейіпкерге теңеп
және де не істейтінін айтады
Тапсырманы айтады,
тақырып бойынша
сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар топпен талқылай
отырып жауап береді.Ғаламдық ақиқатты бұл адамзат
Галилей Коперниктен ерте білген
Барлығын да адамзат қиялдаған,
Қиялдап жер бетіне сыя алмаған.
Ойлапойлап отырып кілемімен
Аспанға ұшудан да ұялмаған.
ІІ.Мағынаны тану
1.Білу.Түсіну
А)Айтылым.. Не себепті ақын:
«Ғаламаттар жасалған ертегіден»,дейді?
Ертегілерде қандай ғажаып оқиғалар
баяндалған?
.
Б.Жазылым. Ертегілерде баяндалатын
қиялғажайыптың ақиқатқа айналғанына
мысалдар келтіріңдер
Үлгі:
Қиял
Ұшқыш
кілем,қанатты пырақ
Ақиқат
Тік
ұшақпен,
ұшақпен
ұшу
2.Тілдік бағдар. Сөз таптары туралы
мағлұмат береді.Зат есім
2.Талдау және қолдану.
А)Оқылым. Оқулықтағы 8 тапсырманы
орындатады.
Ә.Айтылым. Оқулықтағы 11тапсырманы
орындатады.
4.Жинақтау.Жазылым. «Егер мен сиқыршы
болсам..» деген тақырыпта шағын мәтін сөз
саны30 жазыңдар. Мәтіндегі зат есімдердің
астын сызыңдар.
.
ІІІ.Қорытынды
Айтылым. Қойылған
сұрақтарға жауап береді.
.
Жазылым. Мысалдар
келтіреді.
Сөз таптарын
меңгереді.Мысал ішінен зат
есімдерді табады.
Оқылым.Мәтінді түсініп
оқиды.
Айтылым. Диалогті
жалғастырады.
Жазылым. Эссе жазады.
ІІІ.Бағалау
ІҮ.Үйге тапсырма
Ү.Ой таразы
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім
оқушыларға өзара бағалауы бойынша
қорытынды бағаны өзі қояды.
«Тәтті қиял» шығарма жазу
Мұғалім оқушыларға «Бүгінгі сабақта не
білдім?» деен сауал қояды 14тапсырма
«Ішкі және сыртқы шеңбер»
техникасы бойынша өзара
бірбірін бағалайды.
Өз ойларын бес сөйлеммен
түйіндеп жазады.