Ашық сабақ жаңартылған бағдарлама бойынша 7 сынып. сабақтың мақсаты: 7.2.1.1 И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеев еңбектері мысалында элементтердің жіктелуін салыстыра білу. бағалау кретерилері • Металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері бойынша ажырата алу, элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктей біледі
• И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеевтің элементерді жіктеуін сипаттай алады.
• Әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстыра алады
7 2 1 1 (1).docx
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
7.3ВХимиялық элементтердің периодтық
кестесі
Күні: 29.01.2018
Мектеп №22 ОМ
Мұғалімнің атыжөні: Нүсіпова Гузель Маратқызы
Сабақтың тақырыбы:
Сынып: 7 ә
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың мақсаты
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Ойлау деңгейі
Бағалау критерийі
Химиялық элементтердің периодтық кестесінің құрылу
тарихы
7.2.1.1 И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеев еңбектері
мысалында элементтердің жіктелуін салыстыра білу
1. Барлық оқушылар металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері
бойынша ажырата алады, элементтерді металдар мен бейметалдарға
жіктейді
2. Көпшілік оқушылар И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеевтің
элементерді жіктеуін сипаттайды
3.Кейбірі Дёберейнер, Ньюлендс, Д.И.Менделеев жұмыстарының
мысалында химиялық элементтерді салыстырады.
Білу, түсіну, қолдану
Металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері бойынша
ажырата алу, элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктей
біледі
И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеевтің
элементерді жіктеуін сипаттай алады.
Әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстыра
Тілдік мақсаттар
Термин сөздер: Триада, октавалар заңы, периодтық заң, атомдық масса
алады
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Елбасының «Мәңгілік Ел» идеасында өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау.
Физика, тарих, математика
Қолданылған әдіс
тәсілдер
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Бүкіл сынып орындайтын жұмыс. Шағын топтардағы жұмыс. Жеке
жұмыс. Кроссворд. Мені тап әдісі
7.1.2.2 атом элементтің ең кішкентай бөлшегі екенін білді
7.1.2.3 металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері
бойынша ажыратты
7.1.2.4 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктей алды
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурст
ар н
и
м
7
ОҚЫТУ
МЕН ОҚУ
Ə
ДІС
ы
Ə
Т СІЛДЕРІ
с
а
б
ң
ы
т
қ
а
б
а
С
Үй жұмысы
Оқушылармен амандасып, түгелдеу музыка ырғағымен оқушылар бір –
біріне қар лақтырады, музықа тоқтағанда қолдарындағы қарда
бейнеленген суреттер арқылы топқа бөлінеді. (2 мин)
«Кроссворд» шешу арқылы өткен тақырыптарды қайталау (3 мин)
Т
К
А
,
і
с
і
л
е
ж
т
е
н
р
е
т
н
и
Қайталау
Жеке жұмыс
Проблемалы
қ жағдаят
тудыру
Оқу мақсатымен таныстыру: И.Дёберейнер, Дж
А.Ньюлендс, Д.И.Менделеев еңбектері мысалында
элементтердің жіктелуін салыстыра білу
Бағалау критерийімен таныстыру:
Металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері
бойынша ажырата алу, элементтерді металдар мен
бейметалдарға жіктей біледі
И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеевтің
элементерді жіктеуін сипаттау.
Әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстыру.
Термин сөздер:
1 тапсырма (2 мин)
а
т
қ
а
т
ы
д
й
а
д
н
ы
р
о
а
ш
з
ы
у
а
1.Осы кестені қайдан көрдіңдер? (оқулықтан,кабинеттен)
2.Онда не бейнеленген? (Химиялық элементтер)
3,Швед ғалымы Берцелиус химиялық элементтерді түзілген жай
заттарындың қасиеттеріне қарай қалай жіктеді? ( Металдар
және бейметалдар)
ҚБ мадақтау ы
т
қ
а
б
а
С
жеке жұмыс Суретке қарап элементердің қасиеттерін анықтап, металл немесе
бейметалға жіктеңіз. (5 мин)
Шағын
топтағы
жұмыс
Постер
10 мин
Постер қорғау
1 топ И.Дёберейнер химиялық элементтердің периодтық кестесін
жасау үшін қосқан үлесімен мен кемшілігін талдайды
ІІ топ Дж.Ньюлендстің химиялық элементтердің периодтық
кестесін жасау үшін қосқан үлесімен мен кемшілігін талдайды
ІІІ топ Д.И.Менделеевтің периодтық кестесінің дұрыстығын
талдайды
ҚБ «екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау
Дескриптор: - И.Дёберейнер, Дж А.Ньюлендс, Д.И.Менделеевтің
элементерді жіктеуін атауы және мәні бойынша сипаттай алады.
Әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстырып
И.Дёберейнер, ДжА.Ньюлендс, Д.И.Менделеевтің қосқан үлесін
айта алады.
жазады.
«Мені тап»
әдісі
Жеке жұмыс
10 мин
Д.И.Менделеев кестесінің дұрыстығын талдай алады
Мені тап: Қолдану
А)Кестеде берілген элементтердің атауын тауып, металл немесе
бейметалдарға жіктеңдер.
Металл
Бейметалл
Элемент
дұрыс
атауы
метір
рохл
напыс
тылан
түкір
к
мүкіс
текто
Дескриптор: 1.Химиялық элементтің дұрыс атауын жазады.
2. металл немесе бейметалл екенін ажырата алады.
ҚБ фишкалармен бағалау
Сабақ
тың
соңы
5мин
Бүкіл сынып
орындайтын
жұмыс
«Рас –рас
емес» ойыны
1.
2.
Периодтық кестені құруда Д.И.Менделеев валенттілікті негізге
алды.
Периодтық заңның тек бір тұжырымдамасы бар, оны
Д.И.Менделеев ұсынды
3. Октавалар заңын Дж.А.Ньюлендс ұсынды.
4. Магний электр тогын өткізеді.
5. Атом заряды реттік нөмірмен сәйкес келеді.
6.
7.
Дж.Ньюлендстің периодта жеті топ жасады.
Периодтық заң математикалық теңдеумен өрнектеледі.
оқулық
пен
жұмыс
дәптерм
ен
жұмыс
периодт
ық
кесте
оқулық
пен
жұмыс
Дәптер
мен
жұмыс
интер
белсен
ді
тақта 8.
9.
Элементтер түзетін жай заттар екіге бөлінеді.
Триада теориясын Берцелиус ұсынды.
10. Хлор қатты, жылтырайды
ҚБ фишка арқылы бағалау
Үйге тапсырма. Сын тұрғысынан ойлау: Ең көп химиялық
элемент ашқан рекордсмен кім? 78 беттегі 6,7,8 тапсырма
Кері байланыс «Бутерброд» әдісі арқыры оқушылар ең құнды ойды,
сабақтың сәтті, сәтсіз жатқатыр жазып, іледі.
Рефле
ксия
3мин
Бағалау – оқушыларда өзіндік
пікір қалыптастыруды жеке,
жұптық және топтардағы бір –
бірінің пікірін ескере отырып
бірлесе орындауда қолданған
қалыптастырушы бағалау
тәсілдерін:
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
«Мадақтау»
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Фишка арқылы
бағалау»
әдістерін қолданамын
Саралау. Сабақтыңтың мақсатына жету үшін
тапсырмалар біртіндеп күрделенеді.
Тапсырмалар есте сақтауды дамыту мен
жаттықтыру, есте сақтауға арнап берілді.
Сабақ құрылымы логикалық түрден қарастырылды
нақытты, яғни бір кезеңнен екінші кезеңге өту
дидактикалық мақсатқа, оқыту процесінің
заңдылықтарына сай жасалды.
Мынадай әдістәсілдер қолдандым.
«Кроссворд» ойыны, «Сурет бойынша ассоцация
құру», «Постер», «Мені тап» әдісі, «Расрас емес»
әдісі.
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма
ə
ж не неліктен?
Ашык сабак
Ашык сабак
Ашык сабак
Ашык сабак
Ашык сабак
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.