Мұғалімнің аты-
жөні
3-апта
Сабақ тақырыбы
Жалпы мақсаты
«Шаңырақ» көпсалалы мектеп-
гимназия
1-сабақ
Хамзаева Бакжанат
Мухаметжановна
2-күн
Машқар Гумеров
«Көк кептер»
Білімділігі: мәтінге түсінік бере отырып,оқуға , кейіпкердің іс-
әрекетінің мәнін ашуға үйрету,оқырмандық көз қарасын
қалыптастыру.
Әдебиеттік оқу
Дамытушылығы: оқушылардың мәнерлеп оқу, сөйлеу дағдысын
қалыптастыру. Тіл байлығын, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: шығармаға байланыстыра отырып балаларды
адамгершілік қасиеттерді тани білуге, адал достыққа баулу,
құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Аралас
Дәстүрлі емес
А-4 қағаз,түсті маркерлер,
стикерлер,сызбалар, суреттер
Суреттер,сызба,автордың фото суреті
Сабақтың типі
Сабақтың түрі
Сабақтың
жабдықтары
Сабақтың
көрнекілігі
Сабақтың әдісі
Күтілетін нәтиже 1.Топта өз ойларын айта білуге үйрену
Дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Негізгі идеялар
Сабақтың мақсаттары:
Сабақ бойынша
мұғалім
жазбалары
Топтық,жеке жұмыс, шығармашылық
Ұйымдастыру
Мақсаты: сабақта
қалыпты
жағдайды
туғызу. Топтық
жұмысқа
дайындау
Күтілетін нәтиже:
Үй тапсырмасы
Мақсаты:үй
Сабақта қолданылатын материалдар:
тапсырмасының
Оқыту әдістері:
орындалу сапасы
Оқытудың түрлері
І. Оқушыларға психологиялық ахуал
туғызу
8 мин
Жаңа сабаққа
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
дайындық
Мақсаты:жаңа
сабақтың
тақырыбын ашу
ІІІ. Жаңа сабақ
2мин
2 сынып
І Психологиялық дайындық
Өміршең ережелер
Оқушыларды топқа бөліп отырғызу
(түстерді таңдау арқылы)
2. Достыққа адал болуға, құстарды қорғауға тәрбиелеу
Әдебиеттік оқу
3.Жүйелі сөйлеп, ойын еркін айта білуге.
Мұзафар Әлімбаев. Кім жомарт? Не жомарт?
1. Жаңа тақырыпқа оқушылардың білетін білімі арқылы кіру.
1. Білімділік: Оқушылар мейірімділік,
2. Өз бетімен білім алушылық қабілетін қалыптастыру
қайырымдылық, турашылық жайында әңгімелей
Оқушы
Уақыты Мұғалім іс-әрекеті
келе өлең мазмұнын түсініп айта білуге, мәнерлеп
іс-әрекеті
оқуға үйренеді. Оқушылардың ойын жүйелеп
Қуанамын мен де
баяндай білу шеберлігі артады.
Қуанасың сен де
2. Дамытушылық:Диалог түрінде берілген өлеңді
Қуанады
оқуда дұрыс дауыс ырғағын келтіруді басшылыққа
достарым
ала отырып, оқу дағдылары қалыптасады..Ойын
Арайлап атқан
жүйелеп баяндай білу шеберлігі артады.
күнге
3. Тәрбиелік: Өзіндік пікір, көзқарастар
қалыптастыра отырып, оқушылардың бойында
әділдік сезім, жолдастық, адамгершілік
Ұяшықтағы
қасиеттерін дамыту.
сандарды таңдау
Адам бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді
арқылы
ажырата білуі, тақырыпты өмірмен байланыстыра
сұрақтарға жауап
білулері
береді
А4, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер, смайликтер
Сұрақ- жауап, АКТ, сыни тұрғысынан ойлау
Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу
Топқа бөлу. «Адам болам десеңіз» бөліміне
байланысты 3 топқа бөлу.
1-топ Талапты
2-топ Еңбекқор
3-топ Ойшыл
Таңдау, бөліну, отыру
Үй тапсырмасын тексеру:
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша
жауап береді.
ІІ Сиқырлы сандар
10 - Шона Смаханұлы кім? Оның
қандай шығармаларын білеміз?
20-Бұл мысал неге «Тәкаппар» деп
аталған?
30- Балық қалай мақтанды?
40- Құрлыққа шыққан балық қандай
күйге ұшырады?
50- Балықтың өкінішін білдірген
шумақты жатқа айт
ІІІ Ой қозғау
4мин
Бұл қандай құс?
Ақ көгершін ненің нышаны ретінде
алынады?
Сөзжұмбақ шешу:
1. Төрт түліктің бірі не малдың қасқасы ? (жылқы)
2. Еңбек етуге ең керекті не? (қол)
Топта оқушылар
пікірлесе отырып
өз ойларын
айтады
2 мин
ІV. Автортану
Машқар Гумеров (портретін,сызбаны
көрсетіп айту)
3 мин
V. Оқырмандар сайысы
Оқушылар IV. Сергіту сәті
V. Оқулықпен жұмыс
VI. Тапсырма
VII.Бекіту
VІІІ.Қорытындылау
3. Не өмір шырағы? (білім)
4. Тіршіліктің тірегі кім? (ана)
5. Кездескенді тақырға отырғызып кететін
кейіпкер кім? (Алдаркөсе)
6. Не тас жарады,
Тас жармаса бас жарады. (тіл)
Бейнеролик көрсетіліп, сергіту жаттығуын
орындайды.
1.- Ендеше, бүгін біз “Жомарттық”туралы оқимыз.
Күнді, тақырыпты жазғызу. Өтетін тақырыптың
мазмұнын, мақсатын айту.
Жомарттық деген не?
Жомарт адам уәдесінде тұрады, әділ, қайырымды
болады.
-Кабуснама деген не? - Оны кім жазды? Қайқауыс
туралы еске түсіру.
Оқулықта берілген мақалды оқу. Жомарт сөзіне
қарама –қарсы сөз – сараң сөзі.
2. М. Әлімбаевтің суретін көрсетіп, мағлұмат беру.
Мұзафар Әлімбаев – Қазақстанның халық
жазушысы. 1923 жылы Павлодар облысы
Шарбақты ауданы Маралды аулында дүниеге
келген. Әлімбаев балалар әдебиетіне ерекше еңбек
сіңіріп келеді. Оның «Бал дәурен, шіркін балалық»,
«Ақсерек пен Көксерек» т.б. сондай кітаптары
оқырмандар қауымына кеңінен танымал. Әлімбаев
дүние жүзіндегі 70 елдің мақал-мәтелін жинап,
оларды ана тілімізге аударды.
3.Оқулықтағы өлеңді оқып, диалог түрінде оқу
жолдарын көрсету.
-Диалог деген не ? Пысықтату. Оқушыларға рөлге
бөліп кезекпен оқыту.
Топтық жұмыс
1-топ
”Кім жомарт? Не жомарт?” сөзіндегі кім? не?
сұрақтары қай сөз табына қойылады? (зат есімнің
ережесін еске түсіру)
2-топ
Өлеңде ақын кімдерді және нелерді жомарт дейді?
Осы сұрақтарға өз беттеріңше жауап беріп, өлеңді
жалғастырып көріңдер
3-топ
Өлеңді сурет түрінде бейнелеу.
-Батырды неліктен жомарт дейміз? (Халық үшін
жанын бергендіктен)
-Ұстазды неліктен жомарт дейміз? (Бар балаға
тәлім бергені үшін)
-Жерді неліктен жомарт дейміз? (Адамзатты
асырағаны үшін)
-Күнді неліктен жомарт дейміз? (Жерге нұры
шашырағаны үшін)
– Жомарттық дегеніміз не?
– Қабуснамада жомарттықтың неше белгісі бар
делінген?
– Бірінші белгісі не?
– Екінші белгісі не? – Үшінші белгісі не?
– Жомарттық деген сөзге мағынасы қарама-қарсы
сөзді ата.
– Мұзафар Әлімбаев қай жерде дүниеге келген?
– Мұзафар Әлімбаевтің қандай шығармалары бар?
– Біз қандай болуымыз керек?
Формативті бағалау. Екі жұлдыз бір тілек арқылы
Сабақтан алған әсерлерін смайлик арқылы көрсету
тапсырылады.
Өлеңді жаттап келу. Жомарттық туралы
“Қабуснамадан” берілген үзіндіні жаттап келу
ІX. Бағалау
X. Рефлексия
ХІ. Үйге тапсырма
Сабақтың тақырыбы: Жәнібек Кәрбозин .Жиырма тиын
Мақсаты:
1. Оқушыларды мәтінді дұрыс, әрі түсініп оқуға үйрету, мәтін авторы туралы мәлімет беру.
2. Оқу дағдыларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өз ойын еркін айтуға дағдыландыру. Сөздік
қорын сөз байлығын молайту.
3. Адамгершілікке, бірін – бірі сыйлауға, ата – ананы құрметтеуге, айтқанын тыңдауға, қамқор жанашыр
болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: оқулық, автор суреті, мақал – мәтелдер.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру.
Пән аралық байланысы: қазақ тілі, математика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылардың бір – бірімен ұлттық амандасуы. Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарының түгел
болуын қадағалау, оқушы назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасы : М. Әлімбаевтың Не жомарт? Кім жомарт? өлеңін жатқа сұрау. Тақырыпқа сай
мақал жаттау, қосымша сұрақтар беру.
Мақал: Сараңда бар болса да – жоқ
Жомартта жоқ болса да – тоқ.
Жомарттық айтқан сөзіңді орындау, әділ сөйлеу, қайырымдылық жасау
ІІІ. Өткен сабақты қорытындылау Ана
Ұстаз
Батыр
Жер күн
ІҮ. Жаңа сабақ
Сабақты математикалық жұмбақ жасырудан бастау.
1. 10 + 10 = ? болады (20)
6040= ? болады (20)
5030= ? болады (20)
онымен бүгінгі тақырыбымыз «жиырма тиын» деп аталады.
Қазір біз тиын емес, теңге деп сөйлейміз. Егемендік алғаннан соң 1993 жылы ұлттық төл теңгеміз
айналымға енді.
Балалар, енді осы тақырыбымызға сай мақал – мәтелдердің жалғасын табу, мағынасын түсіндіру.
Дұшпан күлдіріп айтады,
Дос жылатып айтады
Жүз сом ақшаң болғанша,
............................................
3. Жәнібек Кәрбозин өмірі. Ақын, 1933 жылы 15 мамыр күні Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Дегерес
ауылында туған. 1953 жылы ӘлФараби атындағы Қазақ мемлекеттік ұлттық университетінің
филология факультетін бітірген. «Кербақбай», «Қолғанат», «Қарабек пен қарақшы» т.б. балаларға
арналған пьесалар жазды. Оның балаларға арналған «Бәйшешек», «Менің шеберханам», «Ысқырық»,
«Біздің Бекен қайда екен?», «Біздің ауыл балалары» сияқты өлең жинақтары бар.
4. Мәтінмен жұмыс
а) «Шашылған моншақтар» әдісімен оқу, мазмұнын оқушылармен бірлесе отырып түсіну, талдау.
ә) сөздік жұмыс
милығына –
5. Сергіту сәті: Орнымыздан тұрайық....
6. Мәтін соңындағы сұрақтарға жауап беру.
7. Мәтінді оқушыларға оқыту.
8. Ойын «Сырлы сандық»
Ү. Қорытынды
Мақалмен қорытындылау «Басыңа іс түссе, жақсы көмек етеді, жаман күліп кетеді» сондықтан балалар
«Адам болам десеңіз»
Мына қасиеттердің қайсысына жақын қайсысынан аулақ болу керек?.........
ҮІ. Үйге тапсырма: Мәтінді түсініп оқу, мазмұнын айтуға дайындалу, мақалды жаттау.
ҮІІ. Бағалау. Сабақтың тақырыбы: Жиырма тиын
М: 1) мәтіннің мазмұнының негізгі идеясын ашуға жағдай жасау, өмірімен байланыстыру.
2) Үлкенді құрметтеп, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.
3) Сөздік қорларын молайту, жылдам оқуға машықтандыру.
Көрнекілігі: Ойын, кесте, сызба, ақша.
Әдісі: Ойын, топтастыру, мағынаны тану, Венн диаграмма.
Түрі: Іскерлік пен дағдыны меңгерту
Жүрісі:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылар жиналып тұрады.
Психологиялық дайындық: бір - біріне сәттілік тілейді. Бүгінгі сабағымызды өзгеше өткіземіз. Қазір бәрің
ұнаған түстеріңді алып, сол түсті партаға отырамыз.
Халық банк – Жасыл
Альянс банк – көк
Темір банк – қызыл
Банк жұмыстары туралы әңгімелеу.
*кредит беру ------------ *айырбастау
*ақша алу --------------- *ақша беру, т. б.
Ал осы жұмыстарымен қай банк алда екенін «Бәйге» ойынын ойнау арқылы білеміз. Жауап берген банк
эмблемасын қоямыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
«Бәйге» ойыны
1) 10 – Мұзафар Әлімбаев қай жылы қай жерде дүниеге келген?
20 - Ақын М.Әлімбаев өлеңінде кімдерді және нелерді жомарт дейді?
30 - Жомарт сөзіне қарамақарсы сөзді ата? 40 - Кабуснамада жомарттық туралы не айтылған?
50 - Жомарттық жайында қандай мақалмәтел айтар едің?
ІІІ. Топтық жұмыс:
І топ. Халық банк.
Санды ретімен қойып шық. (Шешуі: жиырма)
М Ы Ж И Р А
6 5 3 1 2 4
ІІ - топ. Альянс банк.
А - әріптерін алып таста. (Шешуі: тиын)
Таиаыана.
ІІІ - топ. Темір банк
Әр екінші әріпті сызып таста. (Шешуі: Кәрбозин)
Каәорыбаонзтижн
Тапқан сөздерді ретімен іліп, дәптерге жазу.
Автор өмірінен үзінді.
Жәнібек Кәрбозин
1933 жылы Алматы облысы, Жамбыл ауданында дүниеге келді.
1954 жылы Киров атында филология факультетін бітірді.
1954 жылы Бұл оқуды бітірді.
Республикалық газет - журналдарда әдеби қызметкер б/п.
1954 - Алғаш өлеңдер жинағы шықты.
1977 - жылы Алматыда мектепте мұғалім болып істеді.
ІҮ. Жаңа сабақ.
Мағынаны тану:
Мәтінді бөлікке бөліп, араласып кеткен оқиғаларды, әр бөлікке бөлінген мәтіндерді топта талдайды.
Жалғасын тауып, ретімен орналастыру. Мәтінге ат қою. Оқулықты алып, өзіміз бір оқып алу, сөздік жұмыс
жүргізу.
І бөлім: Алтай кенже бала
ІІ бөлім: Қанатпен кездесу.
ІІІ бөлім: Тиын іздеу
ІҮ бөлім: Қайырымдылық.
Тиын көрсету. (Кеңес Одағы кезіндегі жиырма тиын)
1993жылы 15 - қарашасында еліміз өзіміздің төл ақшамыз дүниеге келді. Бұрын сом, тиын десек, қазір
өзіміздің төл теңгеге ауыстық.
Ақша туралы топтау
қ ша
Сызбамен жұмыс:
Ел аты а
Қазақстан ----------доллар теңге
АҚШ------------------рубль доллар
Ресей---------------- теңге рубль
Франция ------------динар франк
Алжир ---------------марка динар
Германи------------ франк марка
Сауд Арабия------- юань риал
Қытай ----------------риал юань
VI. Ой – толғау:
Блумның таксономиясы:
1. Жетекші сұрақтар: Не болды? Ары қарай не болды?
2. Түсіндіріп талдау сұрақтары: Қай жері қызықты болды?
3. Жинақтау сұрақтары: Оқиға неге бұлай аяқталды, басқаша аяқталғанда не болар еді?
4. Бағалау сұрақтары: Кімнің ісі ұнады?
5. Кейіпкерлерді ата: (Алтай, Қанат, Асан, Апасы)
VII. Жарнама: (сергіту сәті)
Әр топ өздерін жарнамалайды.
VII. Топтық жұмыс:
I топ. Алтай Асан
Мейрімді бала өз басын ойлайды
Қамқорлы дос кетіп қалады
Көмектесті
II топ. Тақырыпқа байланысты мақалды табу.
III топ.
Мәтіннен қандай тәрбие алдық? Жақсы.............
Жаман.............
Қорыту:
Ұйқасқа өлең құра:
Мәтінді оқыдық
Ақша түрін таныдық
Қайырымды, қамқор болуды үйрендік
Бағалау:
Қай банк жақсы деп бағаланды?
1000тг. - 5
500тг. - 4
200тг. - 3
Үйге: Оқу түсінігін айту. Алтайға мінездеме беру.
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Өзіндік жұмыс №6
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап, қайталауға арналған есептер
шығару. Оқушылардың білім деңгейін тексеру, алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Ойын арқылы оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін, танымдық
қызығушылығын арттырып, ой өрісін кеңейту.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: Сұрақ жауап, ойын, түсіндіру, қайталау.
Сабақтың көрнекілігі: таратпа материалдар, ертегілер кейіпкерлері, геометриялық пішіндер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Армысың асыл күн!
Армысың асыл жер
Армысың көк аспан Армысың жан досым
Жылуыма жылу қос міне менің қолым!
Бір, екі, үш
Отырамыз тып тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
Балалар, өздік жұмысты бастамас бұрын білімімізді тексеріп,біраз жинақталып алайық.
«Санды тап» ойынын ойнап жіберейік..
Мен бір сан ойладым, егер одан 20 ны азайтсақ, нәтижесі 50 болады. Мен қандай сан ойладым?
Мен бір сан ойладым, егер одан 10 ды азайтсақ, нәтижесі 2 болады. Мен қандай сан ойладым?
Мен бір сан ойладым, егер одан 40 ты азайтсақ, нәтижесі 20 болады. Мен қандай сан ойладым?
Мен бір сан ойладым, егер одан 8 ді азайтсақ, нәтижесі 2 болады. Мен қандай сан ойладым?
Жақсы балалар сендер бұл тапсырманы тамаша орындап шықтыңдар.
«Кубизм» стратегиясы бойынша білімдерін пысықтау:
1. Тік төртбұрыш пен шаршының айырмашылығын айт
2. Үшбұрыштың бұрыштары қандай бұрыштар?
3. Қосудың компоненттерін ата
4. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті қандай?
5. Тік төртбұрыштың периметрін қалай табамыз?
6. Азайту амалының компоненттерін ата.
Жарайсыңдар сендер бұл тапсырманы да мүлтіксіз орындадыңдар.
Енді өздік жұмыс жазамыз
І нұсқа ІІ нұсқа
1.Өрнектердің мәнін тап
56+24= 64+16=
9326= 7036=
37+23= 45+55=
70+(3470)= 80(5011)=
2.Теңдеуді шеш:
Х+40=60 50+х= 90
75 х=65 х 6=32
3.Өрнек құр және оның мәнін тап
37 саны мен аның қосындысы ;мұндағы а= 43, 0 а мен 58дің қосындысы ; а=42; 29
4. Асханаға 15 кг май және одан 7 кг артық 4.Асханаға 50 литр сүт әкелінді. Оның
ет әкелінді. Асханаға неше килограмм ет әкелінді. Ертеңгі тамаққа 22 литрі жұмсалды.
Асханада неше литр сүт қалды?
Сабақты қорытындылау: Жұмыстарын жинау
Үйге тапсырма: 167 бет №7
37 саны мен аның қосындысы , мұндағы а= 43
Сергіту сәті:
1. Көзге жаттығу.
(Экраннан келесі «Балықшы мен балық» ертегісі кейіпкерлері Балалар ал бұл ертегі қалай басталатын еді? Олай болса балықты шалдан құтқарамызба?
Балықтың тапсырмасы:
Есепті шығар:
Айгерімде 28 білезік бар, одан 7 еуі кем сақина бар. Айгерімде барлығы неше әшекей бар?
Балалар балықшы сендерге балықты бергісі келмей тұр. Сендердегі тағыда бір тапсырманы орындаңдар дейді. Орындаймыз ба?
Логикалық есептер:
1. Алматта үш асық, 2. Дүкеннен үш сабын алдым,
Санатта екі асық. Оның және қабын алдым.
Қанатта бір асық, Екі ысқышты тағы алдым.
Ал менде төрт асық, Есептеші сонда бәрі,
Барлығы неше асық? Қанша болды қолда бәрі?
3. Қоян қорқып құмда тұр, 4. Ақбоз, Көкбоз екі жұлдыз,
Бұзау үркіп шымда тұр. Жетіқарақшы жеті жұлдыз,
Сүңгіп кетсе екеуі, Шоғыменен шоғыр жұлдыз,
Нешеу екен шын батыр? Тобыменен неше жұлдыз?
5. Бір үйдің жеті ұлы бар. Олардың әрқайсысының бір бірден қарындасы бар. Осы үйдің барлығы неше баласы бар?
6. Қорада 7 қой және одан 6 уы артық ешкі тұр. Қорада барлығы неше мал тұр?
Экраннан соңғы ертегі «Мақта қызбен мысық» ертегісі шығады.
балалар бұл ертегіне сендер қай сыныпта өтіп едіңдер? Қалай басталатын еді?
Мысықтың тапсырмасы:
Өзіндік жұмыс:
Санды теңдіктерді, санды теңсіздіктерді, әріпті өрнектерді, жеке жеке бағандарға теріп жаз.
31+6>20 10 (
80 10>60 40 30+5=35 46 6=40 60+10>80 30
Балалар сендерді мақтақыз сендерегі тағы бір тапсырма дайындап қойыпты. Соны орындаймыз ба?
Көпбұрыштардың периметрін табу.
Бір қабырғасы 5см болатын шаршының периметрін тап?
Р=a+a+a
Р =5см+5см+5см+5см=20см
Бекіту кезеңі: Тест
1. Құрамында 9 ондықпен 5 бірлігі бар санды тап?
а) 15 в) 95 с) 59 д) 55
2. Ең кіші екі таңбалы санды тап?
а) 9 в) 12 с) 44 д) 10
3. 40+35 өрнегінің мәнін тап?
а) 65 в) 70 с) 85 д) 75
4. 1дм= см бар?
а) 1см в) 20см с) 10см д) 100см
5. 50 20+3+4 өрнегінің мәнін тап?
а) 65 в) 38 с) 83 д) 74
Экранда барлық ертегі кейіпкерлерінің суреттері шығады. Мұғалім олардың шексіз алғыстарын оқушыларға жеткізеді.
Бағалау: Кім қанша геометриялық пішіндерді жинады санау.
Қорытынды:
балалар осымен біздің ертегілер еліне атты сабағымыз өз мәресіне жетті. Енді оқушылар сендердің алдарыңда екі көңіл күй белгілері жатыр. Егерде сендерге бүгінгі ертегі кейіпкерлермен жұмыс істеу ұнаса, жымиып тұрған бейнені, ал егер ұнамаса мұңайып тұрған бейнені
көтересіңдер.
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
"Атамекен" курстық бағдарлама
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.