Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 7.2А Атомдар,молекулалар.Заттар |
52 мг Қожантай Ұлжан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: Сынып: 7 Г |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: 7.1.2.2-әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3-элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4- заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушы: Оқушылар химиялық элемент белгілі бір атом түрі екендігін біледі.Химиялық элемент таңбасын есте сақтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басым бөлігі: Химиялық элементтерді таңбалары арқылы металдар мен бейметалдарға ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбірі: Күнделікті өмірмен байланыстыра отырып, заттарды құрамына қарай жай және күрделі заттарға жіктейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1.Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді 2.Заттарды жай және күрделіге жіктейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
-Оқушылар химиялық элемент таңбасын жазады. Химиялық тілде сөйлеу дағдысы қалыптасады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Химиялық элемент, элемент таңбасы, жай зат, күрделі зат, металл, бейметалл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог: 1.Молекула дегеніміз ......,атом дегеніміз ....... 2.Заттар ...... тұрады 3.Химиялық элемент дегеніміз ..... 4.Заттар құрамына қарай ......және ..... жіктеледі 5.Күнделікті тұрмыста қолданып жүрген су,ас тұзы,қант қандай заттар,ал күкірт,темір,мыс ше?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
4.Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген өсу Білім беру жүйесін жаңгырту, техникалық және кәсіби мамандарды даярлау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,биология,информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
6.3.1.1 атом мен молекулалары,жай және күрделі заттарды ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру (3 мин)
Сабақтың ортасы
7 минут
10 минут
4 минут
6 минут
|
«Асық» ойыны арқылы оқушылар бір-біріне жақсы лебіздер айтып, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Геометриялық фигуралар арқылы сыныпты 3топқа бөліп аламыз Үшбұрыш- ақылды, салмақты, білімді Төртбұрыш- шебер, іскер Шеңбер- бауырмал,шығармашыл, тындырымды
1топ - «Алғырлар» 2топ – «Білімділер» 3топ – «Тапқырлар» І. Қызығушылықты ояту. Тапсырма 1.Топтық жұмыс.«Конверттегі сұрақ» әдісі 1топ –Атом дегеніміз не? Неліктен су атомы деп айтуға болмайды? 2топ – Молекула ұғымы туралы не білеміз? Молекула мен атом ұғымдарының айырмашылығын түсіндіріңдер 3топ –заттардың молекулалардан тұратындығын, молекулалардың атомдардан құралатындығын дәлелдеңдер . Дескриптор 1.Атом мен молекуланы толық түсіндіріп бере алады 2.Мысалдар келтіре отырып,заттардың құрамын айтады Топ бойынша өзін-өзі бағалау Сергіту сәті «Қара жорға» биі
Тыңдалым 1 «Түртіп алу» әдісі бойынша мұғалім түсіндірмесі Химиялық элементтердің қазақша, латынша атауы бойынша түсіндірме жүргізіледі Атомдардың белгілі бір түрі химиялық элемент деп аталады.Бізді қоршаған әлем,күн жүйесі,жұлдыздар,ғарыштық денелер барлығы осы элементтерден тұрады.Элементтердің латынша,қазақша атаулары бойынша мысалдар келтіріледі. Жай заттар бірдей элементтерден құралады.Әртүрлі атомдар бірігіп күрделі заттар түзеді. Сутек-Н2, су-Н2О Мыс, мыс оксиді, оттек-О2, көмірқышқыл газы-СО2
«Кім көп біледі»-әдісі бойынша Тапсырма 2 Химиялық элементті латын тілінде атай отырып, таңбасын жазып көрсет
Дескриптор: 1.Мәтінді тыңдайды,керекті мәліметтерді түртіп алады 2. Латын,қазақ тілінде элементерді атап, таңбасын жазады
Смайликтер арқылы бағалау
Жазылым 1 Топтық жұмыс Тапсырма 3 «Глоссарий» әдісі бойынша оқулықпен,дәптермен жұмыс 1-Топ №2 сұраққа жауап жазу Қай тұжырымда химиялық элемент,қайсысында жай зат туралы сөз болады? А) азот пен оттек ауаның негізгі бөлігін құрайды Ә) жер қыртысының жартысы оттектің үлесіне тиеді Б) азот өсімдіктің өсуіне қажет В) гелий ең алғаш күннен табылды
2-топ Кестеден металдар мен бейметалдарды тауып,бір сызықпен қосыңыз /ҚБ 25 бет/
3-топ Жай заттар мен күрделі заттар анықтамасын жазыңыз /ҚБ 26 бет/ Жай заттар дегеніміз------------------------------------- Күрделі заттар дегеніміз---------------------------------
Дескриптор. 1.Жай және күрделі заттарды жіктеп кестені толтырады 2.Формуланы құру білігі қалыптасады 3.кестеден металдар мен бейметалдар қатарын тауып,бір сызықпен қосады
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау |
Асық
Геометриялық фигуралар
Конверт
Ноутбук «Қара жорға»
Нұсқау беру және түсіндіру Менделеев периодтық кестесі
Смайликтер
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-минут
7 -минут
Сабақтың соңы (4мин)
|
Топтық жұмыс. «Сұрақтар жаңбыры» әдісі Оқушылар талқылауға арналған сұрақ дайындап,топтар бір-біріне лақтырады.Жауабын жазып кері лақтырады.
Тапсырма 4 «Бірге жазамыз, бірге талдаймыз» әдісі арқылы топтық жұмыс 1 топ Химиялық элементтердің латынша атауының медицинадағы мағыздылығы 2топ Химиялық элементтердің күнделікті өмірде кездесуіне мысал келтіріңдер 3топ Химиялық элемент пен жай заттардың ерекшелігі Постер қорғау Дескриптор: 1.Химиялық элементтердің медицина саласында кездесетінін түсіндіреді 2. Күнделікті өмірмен байланыстырып, химиялық элементтерге мысал келтіреді.
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Кері байланыс. «Шахмат тақтасы» әдісімен Шахмат тақтасының қара шаршысына бүгін сабақта не үйреніп, қандай нәтижеге қол жеткізгені туралы өз ойын жазып іледі
Үйге тапсырма: 1. Күкірт сөзін пайдаланып, бірінде күкірт жай зат, екіншісінде химиялық элемент екенін білдіретін екі сөйлем құрастыр
|
Кеспе қағаз
Плакат, маркер
Бағдаршам Стикерлер
Шахмат тақтасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту үшін “жеңілден күрделіге қарай” бағытталған топтық,жұптық тапсырмалар арқылы жұмыс жасауарқылы өз білімін кең қолдана алуын қамтамасыз ету. 1.Атомдық нөмірлері 6,8,12,18,22,33,29,79,80,25-ке тең химиялық элементтерді периодтық жүйеден тауып көрсетіп,оларды атай аласыңба 2.Периодтық жүйеде а)ғаламшарлар,ә)атақты ғалымдар б)мемлекет в)қалалар құрметіне аталған элементтер барма? |
Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау. Өзін-өзі бағалайды Басбармақ арқылы Бағдаршам арқылы бағалайды |
“Асық“ ойыны. арқылы сыныпта ынтымақтастық қалыптастырып, жағымды ахуал орнату.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.