Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының салт-дәстүрлері Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||||
Пән мұғалімі: |
||||||||||||||||||||
Сыныбы:5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
5Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. 5.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін , үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылдар: |
|||||||||||||||||||
көмекші құралдар арқылы тақырыпты болжайды. |
||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||
берілген материалдар бойынша жинақы мәтін жазады. |
||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||
сөздердің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықты түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері
|
-Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. -Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай отырып, жинақы мәтін жаза алады. -Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін , үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер:сауын алу, салт-дәстүр,көрімдік беру,қалау, сүйінші, шашу шашу,кіндік шеше, т.б Оқушылар:сөздердің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықтар- ды ажыратады, сөздердің түбірі мен қосымшасын анықтайды. Пән лексикасы және терминология: Құдағи-құдағай, ашамай-ер-тұрман, жол-жоралғы, қамшы өру Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Қазақстанда өмір сүретін басқа ұлттардың салт-дәстүрлерін білгің келе ме? Сөзмаржанды қолдану. «Қазақтың өмірлік танымы - дәстүрінде» тақырыбында шағын әңгіме жазу.
|
|||||||||||||||||||
Алдыңғы тақырып |
Отбасылық мерекелердің тәрбиелік мәні |
|||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған тапсырмалар |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||
Басталуы:7 минут |
1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. «Көңіл-күй» тренингін жүргізу. 2.Түрлі-түсті стикерлер арқылы арқылы оқушыларды «Шаңырақ», «Салт», «Дәстүр» атаулары бойынша 3 топқа бөлемін. «Ілмек» әдісін жүргізу арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Түрлі-түсті стикерлер. |
||||||||||||||||||
Ортасы: 25 минут |
«Миға
шабуыл»
әдісі арқылы тақырыпты болжау.
«Құпия моншақтар» арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Тыңдалым 1-тапсырма. Сауын алу. «Ердің күйін сұрама, жұрттан сауын сауған соң» (ел аузынан). Бұрын кедейлер мен малы аз адамдар ауқатты байлар мен жақын ағайындарынан сүтін пайдалану үшін «сауынға» деп құлынды бие немесе бұзаулы сиыр, кейде бірнеше қой,ешкіні де белгілі бір уақытқа сұрап алатын.Сауынға алған малдың сүтін, май, қаймағын пайдаланып,қысқа құрт, ірімшігін дайындайды. Сауын тәртібі бойынша алған адам малдың күйін төмендетпей және оның төлін де мезгілінде аман әкеп тапсыруға кепілдік береді.Шығын болса, сөз айтпай төлейді.Сауын алудың ереже, тәртібі осындай, оған ешкім дау айта алмайды.Ертеректе кедейлер байлардан сауын алып күн көрген. Әдет бойынша малы бар адамдар сауын беруге міндетті болған.Бұған ел ағалары мен ақсақалдары араласып, ауқатты кісілерді осылай жәрдемге шақырып,ықпал етіп отырған.Бұл да қазаққа біткен қайырымдылық қасиеттің бір көрінісі екені анық.
1.Қазақ дәстүрінде қайырымдылық қалай жүзеге асқан деп ойлайсыңдар? 2.Қарамен берілген сөздердің айтылуы мен жазылуында қандай айырмашылықтар бар? Үндестік заңы сақталған ба? 3.Мәтіндегі негізгі ақпаратты беріп тұрған сөздер қайсы?
Жазылым тапсырмалары «Сәйкестендіру» әдісі
Сүйінші жағдайы төмен отбасына немесе ағайын-
Ерулік алыс сапардан келген жолаушының туыстарына сыйы
Қалау жаңа дүниеге берілетін ақы немесе сый
Қымыз мұрындық мереке, тойлардан әкелінетін тағам
Жылу жинау қуанышты хабар жеткізу
«Шашыраған сөздер» әдісі
САУЫН АЛУ – ҚАЗАҚҚА БІТКЕН ҚАЙЫРЫМДЫЛЫҚ ҚАСИЕТТІҢ БІР КӨРІНІСІ
|
Қазақ әдебиеті 5-сынып, флипчарт, маркер, желім
Түрлі-түсті моншақтар
Флипчарт, маркер, желім |
||||||||||||||||||
Аяқталуы: 5 минут |
«Кір жайғыш» әдісін жүргізу арқылы жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау. |
|
||||||||||||||||||
Кері байланыс «Жемістер себеті» әдісі 3 минут |
«Жемістер себеті» әдісін қолдану
|
Қызыл, сары, жасыл жемістер арқылы кері дизайн. |
||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: ғаламтор материалдары |
||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмалар дайындаймын.
|
Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. (күлкілі езулер, жұлдызша, бағалау парақшалары, қималар, бағдаршам арқылы) |
Тарих, қазақ тілі, география Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
|
||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе ең табысты (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.