Класы:7
Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Әнші» өлеңі
Сабақтың мақсаты: ақын өмірімен,шығармаларынан мәлімет беру
білімділік: «Әнші» өлеңінің мағынасын түсіндіру.Әнші композитор,айтыскер ақын Найманбайұлы Әсеттің өмірінен мағлұмат беру.
дамытушылығы: танымдық қызығушылықты оята отырып,өнерді сүйе білуге қабілеттілікті арттыру.
тәрбиелігі: адамгершілікке,іздене білуге,қазақ өнерінің қасиетін дәріптеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Ілиястың және отбасының суреттері,әнші Әсет суреті,ақынның кітаптары, «Үш бәйтерек» суреттері
Техникалық құралдар: интерактивті тақта,электронды оқулық
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың әдісі: баяндау,сұрақ-жауап,мәнерлеп оқу,топтастыру, бес жолды өлең жазу,талдау
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,ән
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру
«Ой шақыру»:Біз қандай ерекше мерекені қарсы алғалы тұрмыз.Ендеше біздер де класта жиырма оқушымыз, жиырма оқушыдан жиырма тілек арнайық.(оқушылар тілек айтады)
Осындай жақсы тілектерден кейін....
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау,бағалау.
1. Сәкен өлеңдерін жатқа айту.
2. Сұрақ-жауапКласы:7
Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Әнші» өлеңі
Сабақтың мақсаты: ақын өмірімен,шығармаларынан мәлімет беру
білімділік: «Әнші» өлеңінің мағынасын түсіндіру.Әнші композитор,айтыскер ақын Найманбайұлы Әсеттің өмірінен мағлұмат беру.
дамытушылығы: танымдық қызығушылықты оята отырып,өнерді сүйе білуге қабілеттілікті арттыру.
тәрбиелігі: адамгершілікке,іздене білуге,қазақ өнерінің қасиетін дәріптеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Ілиястың және отбасының суреттері,әнші Әсет суреті,ақынның кітаптары, «Үш бәйтерек» суреттері
Техникалық құралдар: интерактивті тақта,электронды оқулық
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың әдісі: баяндау,сұрақ-жауап,мәнерлеп оқу,топтастыру, бес жолды өлең жазу,талдау
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,ән
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру
«Ой шақыру»:Біз қандай ерекше мерекені қарсы алғалы тұрмыз.Ендеше біздер де класта жиырма оқушымыз, жиырма оқушыдан жиырма тілек арнайық.(оқушылар тілек айтады)
Осындай жақсы тілектерден кейін....
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау,бағалау.
1. Сәкен өлеңдерін жатқа айту.
2. Сұрақ-жауап
Жүзжылжырлаған жүрек.docx
сөйлеу қабілетін
оқушылардың ойөрісін,ойлау қабілетін,ауызекі
Сабақтың тақырыбы: Жүз жыл жырлаған жүрек. (10 класс)
Сабақтың мақсаты: айтыскер ақын Жамбыл өмірбаяны мен шығармашылығын оқытуда
оқушыларға жанжақты білім бере отырып,айтыс ақын ретінде танылуы,сол кездегі әлеуметтік
мәселелерді көтеруі ,шеберлігі туралы білімдерін жинақтатып,іздендіре отырып, жұмыс жасату.
тәрбиелік: адамгершілікке,қайырымдылыққа тәрбиелеу,ақын өмірін үлгі ету,өнерді сүюге баулу.
дамытушылығы:
дамыту,шығармашылыққа баулу.
Сабақ әдісі: сұрақжауап, «Топтастыру» стратегиясы, «Хат», эссе жазу ,»Бес жолды өлең» жазу
Көрнекілігі: интерактивті тақтадан Жамбылдың суреттері,хронологиялық кесте,Жамбылдың
кітаптары
Пәнаралақ байланыс:қазақ тілі
Сабақтың түрі :ұжымдық
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру
А)түгелдеу
ә) сабаққа әзірлік (сабақтың мақсатын айту)
Мұғалім: Жамбыл тау суындай арынды төкпе жырымен, алмастай алымды өткір тілімен
төңірегіндегі елді аузына қаратып, сөз сайысында алдына жан салмай, айтыстың ақтаңгері
атанып,атақабыройы қазаққырғызға түгел тарап, шығармашылық бағытқа ерте бөленген еді.
(Интерактивті тақтадан Жамбылдың суреттерімен таныстыру)
Біз Жамбылды білеміз. Ендеше бүгінгі сабағымызда өз білгенімізді ортаға салайық.
Біз Жамбыл туралы не білеміз?Нені оқып білдік? Шолу жасасақ. Ол үшін:
ІІ. Жүз жасаған терек бейнесін бейнелеуіміз керек. Бұтақтарына оқушылар не оқып
білдік,соны жазып іледі. Және де әр оқушы өз жазғанына толық мәлімет береді.
Мұғалім: Енді Жамбылдың айтыскерлігі ,айтыстың асқан шебері екендігіне тоқталайық.
Жамбылдың даңқы алдымен айтыс өнері арқылы шыққан.
Жамбылдың айтыскерлігі туралы кім не біледі?
(Жамбыл мен Құлмамбеттің айтысынан үзінді тыңдасақ)
Айтыс дегеніміз не?
Айтыстың қандай түрлерін білеміз? (оқушылар жауабы тыңдалады)
ІІІ. «Бес жолды өлең» құрастыру
зат есім: Айтыс
Сын есім: тартымды,қызықты
Етістік: айтысады,ойлантады,іздендіреді
Сөйлем: Бүгін үлкен айтыс болады.
Синоним: Жарыс
ІҮ. Келесі жұмысымыз: шығармашылық бөлім:
А) Айтыс. Үйге екі партадан бір оқушыдан шығып, айтысу тапсырмасы берілген болатын. Енді
соларды тыңдасақ. (оқушылар айтысы)
Б) «Өз ойың». Эссе немесе хат жазу. Жазғандарын оқыту.
Ү. Қорыту мақсатында хронологиялық кесемен жұмыс.
Жылдар
1846 жыл
186364 жыл
1881 жыл
1913 жыл
1916 жыл
1936 жыл
19411945 жыл
ҮІ. «Топтастыру» жасау.
Негізгі оқиғалар
Шығармалары жыршы
ұстаз
Шәкірт
Жамбыл
ақын
дастаншы
айтыскер
ҮІІ.Бағалау
ҮІІІ: Үйге тапсырма: Мәнжазба жазу.
Қазақ әдебиеті: "Жүз жыл жырлаған жүрек" 9-класс
Қазақ әдебиеті: "Жүз жыл жырлаған жүрек" 9-класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.