"Бағдаршам - робот" 4 сынып
Оценка 4.8

"Бағдаршам - робот" 4 сынып

Оценка 4.8
doc
13.11.2021
"Бағдаршам - робот" 4 сынып
4-сынып-кмж Бағдаршам робот.doc

 

ҚР-ң Білім және ғылым министрлігінің 2021 жылғы 16 қыркүйектегі № 472 Бұйрығына 2- қосымшасына сәйкес: ҚР – ң  Білім және  ғылым министрлігі.                                                          Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:   2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг(ортақ тақырыптары:  («Мәдени мұра», «Мамандықтар әлемі»)

Мектеп: « М.Мақатаев атындағы   №47 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:  Тлеуова Гавкар

Сыныбы:   4

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

Бағдаршам-робот

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

4.5.1.1 түс датчигін қолдану;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, Түсіну, Қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Lego Mindstorm роботында түс датчигін қолданады.

Бағалау критерийлері

LegoMindstormEV3 жиынтығының робот –бағдаршам жобасын құруға  дайындап,программасын  құрастырады.

Тілдік мақсаттар

 

     Пәндік  лексика және терминология:

Диалогтар мен жазу үшін  пайдалы сөз тіркестері:

ü Бағдаршам түстеріне қарай жол ережесін сақтай отырып, қозғалатын робот жобасын қалай жасауға болады?

Құндылықтарға баулу

1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы”, «Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі және Астана»құндылығы қалыптасады.

2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.

3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды.

4. Өмір бойы оқу,Қазастандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік  дағдысы қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, Орыс тілі.

Алдыңғы  білім

Түс  датчигі

 

Сабақтың  барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы  жоспарланған  жаттығу  түрлері

Ресурстар

 

Сабақтың басы

2 мин.

 

 

 

 

1 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин.

 

 

Ұйымдастыру:
 Оқушылармен сәлемдесу, амандаса отырып оқушыларды түгендеу. Сыныптағы  жағымды ахуал орнату  үшін «Өзіме тілек» тренингін  өткізу. (түрлі түсті стикерлер оқушы өзіне  тілек жазып , ұшақ  жасап, басқа оқушыларға ұшыру  арқылы тілегін тілейді)

(Ұ) «Мозайка» әдісін қолдана отырып, сурет қиқындарын таратып 2 топқа біріктіремін.

1 топ – Бағдаршам

2 топ – Робот

(Д) «Борт журналы» әдісі.  Миға шабуыл!

 «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға, мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Оқушылар келесі кестедегі  сұрақтарға жауап жазып, пікір алмасады.

Берілген тақырып бойынша

саған не белгілі?  Мен не білемін?

Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?

 

 

Тапсырма №1:  Оқулықпен жұмыс.

/Бағдаршам түстеріне қарай жол ережесін сақтай отырып, қозғалатын робот жобасын қалай жасауға болады?/

Мәтіннің түйінді ойларын оқушылар өздерінің «Борт журналына» енгізеді. Оқу кезіндегі үзілісте оқушылар тақырыпты өз ойларымен, тәжірибелерімен байланыстырып, «Борт журналының» бағандарын толтырады. Мұғалім оқушылармен бірлесе отырып жұмыс орындайды, оқушылардың кейін жазбаларын пайдалана білулеріне мүмкіндік туғызады.

Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

- Берілген тақырып бойынша не белгілі екенін жазады.

- Тақырып бойынша нені білетіндігін жазады.

-Мәтіннен қандай жаңалық білгендігін жазады.

Оқушылар бір-бірін бағалайды.

Картинки по запросу бағалау түрлері смайлик

 

Картинки по запросу амандасу үлгілеріКартинки по запросу амандасу үлгілері

 

 

Оқулық,

Кесте сызылған таратпа қағаздары

Сабақтың ортасы

 

10 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин.

 

 

(Ж) Практикалық жұмыс.

Тапсырма №2:

/Робот қызыл түсті анықтағанда «Қызыл» және жасыл түсті анықтағанда «Жасыл» деп хабарлау үшін  3-суретте берілген Бағдаршам-робот  программасын өзгертіп, программаны орындаңдар/.

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Қ/Б

Бағдаршам-робот  программасын өзгертіп, программаны қайта құрастырады.

- Робот қызыл түсті анықтағанда «Қызыл» деп хабарлайды.

- жасыл түсті анықтағанда «Жасыл» деп хабарлайды.

 

(Т) Талдап, салыстыр! «Постер» қорғау.

Топ оқушыларына төмендегі тапсырма бойынша өзара ой бөлісіп, мәлімет жинап, ортақ тұжырымға келуге бағыттаймын. Өз ойларын постерге түсіріп, қорғауды ұсынамын.

Тапсырма №3:

/Жол қозғалысына болшақта  роботтар арқылы басқарылатын көліктер қосылса, ол жаяу жүргіншілер өмірне қауіп туғызуы мүмкін бе? Мұндай жағдайда  жолда  жүру ережелеріне қандай өзгерістер қосуды ұсынар едіңдер? /

Мақсаты: идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау.

Тиімділігі: топпен жұмыс жанданады. Оқушылардың алған білімдерін қолдана алу дағдысы қалыптасады.

Саралау: оқушылардың қажеттілігіне қарай қолдау көрсете отырып түрткі сұрақтар беремін.  Бұл тапсырманы түсінбей отырған оқушыларға белсенді оқушылар түсіндіреді, сондай-ақ өзім де қолдау жасап отырамын.

Бағалау: оқушылар қарсы топтардың жауаптарын интерактивті тақтадағы бағалау критерийлеріне сәйкес «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағалайды. Бағалаушы топ әр топтың жұмысын мұқият тыңдап ескертпелерін айтып, критерийге байланысты толық түсінік береді.

 

АКТ,

Робот

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат,

Маркер түрлі- түсті

Сабақтың соңы

 

5 мин.

Рефлексия

(Ұ) Төменде берілген сұрақ бойынша өз ойларын  жүйелеп, сынып алдында өз ойларымен бөліседі.
/Бағдаршам-робот
программасындағы (3-сурет)  блоктарды кері ретпен орналастырып орындасақ,  робот қозғалы-сында  қандай  өзгеріс болады? /

Мақсаты: Оқушылардың  сын тұрғысынан ойлау және сөйлеу қабілеттерін арттыру.

Бағалау:  «Мадақ сөз» әдісі арқылы оқушылардың  жауаптарының деңгейіне қарай кері байланыс беріп отырамын.

Үй тапсырмасы:

1.    Көше қилыстарында орналасқан бағдаршамдарды атқаратын қызметіне қарай   роботқа жатқызыуға  болама? Себебін түсіндір.

2.    Бағдаршам істен шыққан жағдайда көше қиылыстарында  жол қозғалыс ережесін қалпына келтіріп, реттеп отыратын қандай  мамандық иелері (4-сурет)? Осы мамандық иелерінің қызметі жайлы шағын әңгіме жаз.

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Тапсырма, қарқын, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, бағалау, жіктеу, қорытынды. Саралау тапсырмаларды  іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Екі жұлдық бір тілек» әдісі

«Бағдаршам» әдісі

«Мадақ сөз» әдісі

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

 

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

   Сабақ кезінде, мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені  анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

1:

2:

 


Р-ң Білім және ғылым министрлігінің 2021 жылғы 16 қыркүйектегі № 472

Р-ң Білім және ғылым министрлігінің 2021 жылғы 16 қыркүйектегі № 472

Оқушылармен сәлемдесу, амандаса отырып оқушыларды түгендеу

Оқушылармен сәлемдесу, амандаса отырып оқушыларды түгендеу

Ж) Практикалық жұмыс. Тапсырма №2: /Робот қызыл түсті анықтағанда «Қызыл» және жасыл түсті анықтағанда «Жасыл» деп хабарлау үшін 3-суретте берілген

Ж) Практикалық жұмыс. Тапсырма №2: /Робот қызыл түсті анықтағанда «Қызыл» және жасыл түсті анықтағанда «Жасыл» деп хабарлау үшін 3-суретте берілген

Бағдаршам істен шыққан жағдайда көше қиылыстарында жол қозғалыс ережесін қалпына келтіріп, реттеп отыратын қандай мамандық иелері (4-сурет)?

Бағдаршам істен шыққан жағдайда көше қиылыстарында жол қозғалыс ережесін қалпына келтіріп, реттеп отыратын қандай мамандық иелері (4-сурет)?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
13.11.2021