Бос уақыт
Оценка 5

Бос уақыт

Оценка 5
Домашнее обучение
pdf
11 кл +1
04.02.2021
Бос уақыт
сабақ жоспары
Бос уақыт.pdf

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Пәні: Қазақ тілі                         Мектеп: «№17 жалпы білім беру  орта мектебі» КММ-сі

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:                  5-бөлім. Бос уақыт және хобби

Күні: 10.12.20ж                                     Мұғалімнің аты-жөні: Лесбаева Мереке

Сынып: 5                                                        Қатысқандар:                                 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бос уақыт деген не?

Оқу мақсаты

5. ӘТН2. Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінмен танысады. Жаңа мағлұмат алады. Ережені еске түсіреді. Тапсырмаларды орындау барысында энциклопедиядан қажетті мәліметтерді ала біледі. 

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ережені жаттығу орындау барысында қолданады. Сұрақ қойып, диалог құрастыра алады. Ашық сұрақтар құрастырады. 

Кейбір оқушылар орындай алады: «Бес сөйлем» тәсілі арқылы ой тұжырымдай алады. 

Ойлау деңгейлерінің дағдылары

Білу , түсіну, қолдану, жинақтау, бағалау. 

Бағалау критерийі

Мәтін мазмұнын оқып, меңгереді.

-Сұрақтар қоя алады.

-ӘТН-ге сәйкес ажырата алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:Оқушылар мәтіндегі сөздерді дыбыс үндестігіне сәйкес ажырата алады. Орфоэпиялық норманы сақтай біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:қолөнер, экибана, психолог, коллекция, күйтабақ, аквариум, волейбол, баскетбол, бадминтон, фитнессклуб, йога, аэробика, компьютер, спорт, ғаламтор, бассейн, әдеби кітаптар.  Диалог құруға / эссе жазуға арналған пайдалы тіркестер: ермек іс, тоқыма, әлеуметтік желі, уақыт, тиімді. 

Талқылауға арналған сұрақтар: Адамдарға бос уақыт керекпе?  Бос уақыттарыңды қалай пайдаланар едіңдер? Қандай спорт түрлерін ұнатасыңдар? Не себепті... деп ойлайсыз?

Адамдарға бос уақыт керек. Уақыт аз кездің өзінде ермек іспен айналысуға болады. 

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Уақытты тиімді пайдалана білуді насихаттау. 

Пәнаралық  байланыс

Әдебиет, дене шынықтыру, музыка.

Тақырып бойынша алдыңғы бөлім

«Уақыттың бағасы» туралы пікірлерін білдіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

 

Сабақтың басы

Сәлемдесу, ұйымдастыру кезеңі, топқа бөлу.  Ұжымдық жұмыс.

Ø «Ой қозғау» әдісі  Бос уақытта немен айналысуға болады? 

Бос уақытты компьютер алдында өткізу неге жиілеп бара жатыр? Бейнесурет

 

«Миға шабуыл» әдісі. Не түйдіңдер?

Сұрақтар қою:- Күніне неше сағат компьютердің алдында отырасың? 

-Сол уақытың өзіңе тиімді ме?

Күннің жадын жазу, жаңа сабақтың тақырыбы.

Оқушылар ермек істің түріне қарай топқа бөлінеді. 

      Қолөнер

      Коллекция жинау Үй жануарларын асырау

      Спортпен шұғылдану  

ҚБ «Бағдаршам» арқылы

«Қызыл»-«Өте жақсы»

«Сары»-«Жақсы»

«Жасыл»-«Қалыптастыру деңгейінде»

«Слайдшоу » Бос уақытта айналысатын ермек іс түрлеріне зейіндерін аударуға арналған іс-әрекет.

Суреттер,

интербелсенді тақта, түрлі-түсті қағаздар.  google.com Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Сабақтың ортасы

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну.  

Ø  Мәтінді түсініп оқып, сұрақтар құрастырады. 

Ø  ӘТН2-ге сәйкес  ажырата алады.

Ø  Өз идеяларын ұсынады.  Жұптық жұмыс:

Тапсырма: Мағынаны ұғынуға арналған оқылым.

Берілген мәтін бойынша белсенді оқылым негізінде

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«1 сұрақ, 1 жауап, 1 идея айту. 3 таяқша» әдісі Бос уақыт- тұлғаның жеке физикалық  рухани және әлеуметтік қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған жұмыстан тыс уақыт бөлігі. 

Бос уақытта қандай іспен айналысуға болады?         Көпшілік қауым қолы қалт еткен кезді, яғни бос уақытын қалай өткізуді білмей жатады. Психологғалымдардың айтуы бойынша, адам бос уақытын өзі қадағалап, оны қалай өткізу керектігін өзі шешуі қажет. «Немен айналысуға болады?!» деген сұраққа психолог-мамандар: «Жаныңызға жай сыйлайтын ермек іс (хобби) тауып алыңыз» деп жауап айтып, кеңес береді. Ал сол ермек істі қалай табуға болады? Ермек істер әртүрлі болып келеді. Олардың барлығы тек уақытты тиімді өткізуге ғана емес, денсаулыққа да оң әсерін тигізеді. Олай болса, бос уақытта қандай ермек іспен айналысуға болады?!  Қолөнер. Күйзеліс пен көңілсіздіктен арылтатын іс –тоқыма тоқу. Тоқыма тоқыған кезде өзіңізді жайлы әрі жеңіл сезінесіз. Сондай-ақ кесте тігу, сурет салу, экибана жасау, бисер тоқу, т.с.с. қолөнермен айналысуға болады. 

Гүл өсіру. Көп жандар бос уақытын бау-бақшада өткізеді. Әрине, жер үйде тұратын болсаңыз, бақшаға гүл еккенге, оны жайқалтып өсіргенге не жетсін?! Ал көп қабатты үйде гүлдерді аса еге алмаймыз. Алайда, балконда шағын бау-бақша жасап алуға болады. Кішкентай гүл ыдыстарына қалаған үй өсімдіктерінің дәнін егіп, оны күтіпбаптауға кірісіңіз. 

Коллекция жинау. Әдеби кітаптар, күй табақтар, базарлықтар, пошта маркалары, ыдыс-аяқтар, жұмсақ ойыншықтар, сияқты дүниелерді жиыстырып, өзіңіздің коллекцияңызды толықтырыңыз. 

Үй жануарларын асырау. Аквариумдағы балықтар, мысықтар, кішкентай иттер, тасбақа, т.б. қалаған үй жануарларын асыраңыз. Үй жануарыңызға күтім көрсетіп, бос уақытыңызды оны асыраумен өткізіңіз. 

Спортпен шұғылдану. Фитнес-клубтары мен спорт

залдарына барып, би, жүзу, йога, аэробикаға жазылыңыз. Достарыңызбен жиылып, спорт алаңына барып, бадминтон, волейбол, баскетбол, ойнаңыз. Шеңбер айналдырып, секіртпемен жаттығулар жасаңыз.

    Қандай ермек іспен айналыссаңыз да, ол әуелі сізге ләззат әкелу керектігін ұмытпаңыз. Ермек істер жаныңызға рақат сыйлап қана қоймай, бос уақытыңыздың қызықты өтуіне жол беруі керек. 

 

 

 

 

http://massaget.kz/ kyizdarga/psihologiya

/4337/ 

 

Бағалау критерийіДескриптор

 

 

 

Мәтінмен танысады.

Мәтінді түсініп оқиды.

Өз идеяларын айтады.

Сұрақ қоя алады. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызыл, сары, жасыл қағаздар

Топтық жұмыс

Мәтіннен алынған сөздерді кесте бойынша топтастыр: еткен кезді, өткізу керектігін, ермек іс, тауып алыңыз, кеңес береді, жасап алуға, кітаптар, күйтабақтар, базарлықтар, жұмсақ ойыншықтар, тасбақа, күтім көрсетіп, клубтары, баскетбол, ермек іспен, әкелу керектігін, қана қоймай.  «Графикалық органайзер» әдісі

Ілгерінді ықпал

Кейінді ықпал

Тоғыспалы ықпал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийіДескриптор

Орфоэпиялық норманы біледі.

Ілгерінді ықпалды біледі.

Кейінді ықпалды біледі. 

Тоғыспалы ықпалды біледі.

Еске түсір! Дыбыс үндестігі __?__

Бағдаршам түстерін тарату арқылы, қалыптастырушы бағалау жүреді. 

Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы жақсы, қалыптасу деңгейінде, бастапқы деңгейде көрсету арқылы кері байланыс жүргіздім. 

Ойлау дағдыларының деңгейі: Түсіну, қолдану. 

Сабақтың соңы

Тапсырма: Жазылым, оқылым. Берілген сөздерді қатыстырып, «5 сөйлемді эссе жазу» әдісі Бос уақыт, коллекция, спорт, әдеби кітаптар, қолөнер. 

«Бес саусақ» әдісі

Эссе жазу. 12 – тапсырма. «Бес саусақ тісілі»  Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? 

Балалы үйрек –бірлесу. Мен топта / жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза  қылдым? 

 

 

 

 

 

 

 

Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек-көңіл күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім? 

 

Саралау– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 

Көмекті қажет ететін оқушыларға:  11-тапсырма. Дыбыс үндестігін ажыратуы. Жанболат, тасжол, қас жау, қолхат, есейе келе, қарттық, перзентхана, көп білген.

Бүгінгі ұрпақ үшін уақытты босқа өткізбеуге үндеу. 

Шәкәрім. «Адамдық борышың»  Адамдық борышың- Халқыңа еңбек қыл. Ақ жолдан айнымай Ар сақта, оны біл. Талаптан да білім мен өнер үйрен,

Білімсіз, 

Өнерсіз, болады ақыл тұл.

Жұптық жұмыс.

7-тапсырма.  «Уақытты тиімді пайдалану»-деген тақырыпта диалог құрастыру.

Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам» әдісі.

«Бес саусақ» әдісі.

 

Денсаулық сақтау технологиялары. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары  немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар  оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды  ма және неліктен?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1. 

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (Оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

1.

2.

 

 

ЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

ЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақтың басы Сәлемдесу, ұйымдастыру кезеңі, топқа бөлу

Сабақтың басы Сәлемдесу, ұйымдастыру кезеңі, топқа бөлу

Сабақтың ортасы Ойлау дағдыларының деңгейі:

Сабақтың ортасы Ойлау дағдыларының деңгейі:

Бос уақыт- тұлғаның жеке физикалық рухани және әлеуметтік қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған жұмыстан тыс уақыт бөлігі

Бос уақыт- тұлғаның жеке физикалық рухани және әлеуметтік қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған жұмыстан тыс уақыт бөлігі

Бағалау критерийіДескриптор

Бағалау критерийіДескриптор

Сабақтың соңы Тапсырма:

Сабақтың соңы Тапсырма:

Көмекті қажет ететін оқушыларға: 11-тапсырма

Көмекті қажет ететін оқушыларға: 11-тапсырма

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
04.02.2021