Бұрыштардың түрлері, үшбұрышты сызғыш

  • Документация
  • doc
  • 12.04.2017
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

5-сынып Сабақ:№165 Күні: 10.04.2017ж Сабақтың тақырыбы: Бұрыштардың түрлері, үшбұрышты сызғыш Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға бұрыштардың түрлері мени және олардың атауларымен, сүйір бұрыштың, доғал бұрыштың градустық өлшемдерімен таныстыру; Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу. Сабақ түрі: қайталау сабақ Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Оқытудың әдісі: Түсіндіру. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару в) сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру № 455 есеп Үй тапсырмасын бекіту Бұрыш дегеніміз не? Бұрыштың өлшемі қалай айтылады? Бұрышты немен өлшейді? Бұрышты қалай саламыз? Бұрыштың өлшем бірлігі не деп аталады? Жаңа сабақ Әдістемелік нұсқау. Оқушылар транспортир көмегімен бұрыштарды өлшеп салып, олардың градустық өлшемдерін жазады. Салынған бұрыштардың қандай бұрыш екенін анықтайды. Берілген бұрышқа сәуле жүргізу арқылы пайда болған бұрыштарды есептеу арқылы градустық өлшемдерін табады. Тақырыптың қысқаша мазмұны. Бұрыш шамасын градуспен өлшейді. Бұрыштарды өлшеу алгоритмі Бұрыштың төбесін транспортир центрімен сәйкестендіру; Транспортирді бұрыштың бір қабырғасы транспортир шкаласындағы санақ басы арқылы өтетіндей етіп орналастыр (00-пен сәйкестендір); Транспортирдің ішкі шкаласынан бұрыштың екінші қабырғасы өтетін штрихты тап. Есептер шығару: №467 Сағат тілі тура 1) 3 сағ-ты; 2) 2 сағ-ты; 3) 5сағ-ты көрсеткенде, оның минуттық және сағаттық тілдерінің арасындағы бұрыш неге тең? 3 сағ- тік бұрыш 2 сағ- сүйір бұрыш; 5сағ- доғал бұрыш №468. <AOC=1110. Бұрышқа ОВ сәулесі жүргізілген. Егер <BOC=360 болса, онда АОВ бұрышы неге тең? А В <AOВ=<AOC -<BOC=1110-360=750 О С №469. Екі түзудің қиылысуынан шыққан бұрыштың біреуі екіншісінен 3 есе артық. Осы бұрыштарды табыңдар? х+3х=1800 4х=1800 х=450 3х=3·450=1350 Жауабы: 450 , 1350 №470. АОВ жазыңқы бұрышы өзара тең 4 бөлікке бөлінген. Оның 3 бөлігі АОС бұрышы, қалғаны СОВ бұрышы. АОС бұрышы неше градус, СОВ бұрышы неше градус? 1800:4=450 <АОС=3·450=1350 <СОВ=450 №472. Суретте кескінделген бұрыштарды өлшеп, олардың градустық өлшемдерін жазыңдар және бұрыштардың түрін атап көрсетіңдер. А М F К С N P E D №473. ЕОК=1200 бұрышын салыңдар. Бұрыштың ішінен КОВ=600болатындай етіп, ОВ сәулесін жүргізіңдер. ВОЕ бұрышының градустық өлшемін табыңдар. №474. АОЕ тік бұрышын салыңдар. Бұрыштың ішінен АОК=450 болатындай етіп ОК сәулесін жүгізіңдер. КОЕ бұрышының градустық өлшемін табыңдар. Сабақты бекіту кезеңі: Тік бұрыштың градустық өлшемі неге тең? Қандай бұрышты сүйір бұрыш деп атаймыз? Қандай бұрышты доғал бұрыш деп атаймыз? Толық бұрыштың градустық өлшемі неге тең? Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады. Үйге тапсырма: №466
Иконка файла материала бұрыштың түрлері.doc
Сабақ:№165 Күні: 10.04.2017ж 5­сынып Сабақтың тақырыбы:   Бұрыштардың түрлері, үшбұрышты сызғыш Сабақтың мақсаты:  Білімділігі: Оқушыларға бұрыштардың түрлері мени және олардың  атауларымен, сүйір бұрыштың, доғал бұрыштың градустық өлшемдерімен  таныстыру; Дамытушылық:  Логикалық   ойлау   қабілеті   мен   есептеу   дағдыларын жетілдіру,   өз   бетінше   еңбектену,   белсенділіктерін   арттыру,   пәнге қызуғушылығын ояту. Тәрбиелік:  Оқушылардың   өз   ойын   толық,   дұрыс   жеткізе   білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.  Сабақ түрі: қайталау сабақ Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Оқытудың әдісі: Түсіндіру. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу,  ә) оқушыларды түгендеу,   б) оқушылардың назарын сабаққа аудару  в) сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру № 455 есеп Үй тапсырмасын бекіту Бұрыш дегеніміз не? Бұрыштың өлшемі қалай айтылады? Бұрышты немен өлшейді? Бұрышты қалай саламыз? Бұрыштың өлшем бірлігі не деп аталады? Жаңа сабақ Әдістемелік нұсқау. Оқушылар   транспортир   көмегімен   бұрыштарды   өлшеп   салып,   олардың градустық   өлшемдерін   жазады.   Салынған   бұрыштардың   қандай   бұрыш екенін анықтайды. Берілген бұрышқа сәуле жүргізу арқылы пайда болған бұрыштарды есептеу арқылы градустық өлшемдерін табады. Тақырыптың қысқаша мазмұны. Бұрыш шамасын градуспен өлшейді.  Бұрыштарды өлшеу алгоритмі Бұрыштың төбесін транспортир центрімен сәйкестендіру; Транспортирді бұрыштың бір қабырғасы транспортир шкаласындағы  санақ басы арқылы өтетіндей етіп орналастыр (00­пен сәйкестендір);Транспортирдің ішкі шкаласынан бұрыштың екінші қабырғасы өтетін штрихты тап. Есептер шығару: №467  Сағат тілі тура 1) 3 сағ­ты; 2) 2 сағ­ты; 3) 5сағ­ты көрсеткенде, оның  минуттық және сағаттық тілдерінің арасындағы бұрыш неге тең? 3 сағ­ тік бұрыш 2 сағ­ сүйір бұрыш; 5сағ­ доғал бұрыш №468.