Пән: Информатика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Ақпарат және оны өңдеу» |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
5.2.1.1 Әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ақпарат түсінігі, әртүрлі формадағы ақпараттармен, ақпаратты өңдеу, сақтау, қабылдау түрлері туралы білімі қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсінеді, талдайды, қажет болған жағдайда білімін қолданады. Әртүрлі формадағы ақпараттармен жұмыс жасауды, ақпараттың қасиеттерін меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерін талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Ақпарат түрін формасына қарай анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескрипторлар |
Ақпараттың түрлерін біледі. Ақпараттың берілу формаларын жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика мен терминология: ақпарат-информация -information, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар: – Ақпарат деген не? – Ақпараттың қандай түрлері бар? – Күнделікті өмірде қандай ақпарат аласыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар, Өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Оқушылар информатика пәнінде ақпараттармен жұмыс жасау екенін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Психологиялық дайындық
Үй тапсырмасын сұрау.
|
1.Сәлемдесу және оқушыларды тугендеу. 2.«Шаттық шеңбері» оқушылар шеңбер құрып тұрып жанында тұрған оқушыға жылы лебіз, тілектерін білдіреді. 3. Оқушыларды стикерлар арқылы топқа бөлу. Әр топ өз араларында бір басшы сайлау керек.
Өткен тарау бойынша сұрақтар қою. 1. Интернет дегеніміз не? 2. Google chrome деген не? 3. Браузер деген не? 4. Қандай браузер турлерін білесің? 5. Провайдер дегеніміз не? 6. Электрондық почтадеген не? Оның адресі қалай жазылады? 7. Интернет пайдалы жақтары? 8. Интернеттің зиянды жақтары? 9. Қазақстан елінің домені қалай жазылады? 10. Плагиат ұғымы нені білдіреді |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрады.
слайт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор |
Сұрақтарға толық және мысал келтіре отырып жауап берулеріне мән беру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы «Миға шабуыл»
Дескриптор |
Адасқан әріптерді орнына қою арқылы жасырылынып тұрған бүгінгі тақырыпты ашып алайық? Түсіну кезеңі: Неліктен ақпаратты сезім мүшелері арқылы қабылдаймыз? №1 тапсырма «Бірге ойлаймыз»топтық тапсырма · Ақпараттың түрлері 1-топ ·
Ақпарттың қасиеті 2-топ №2 тапсырма Практикалық жұмыс: Суретке қарай отырып ақпараттың түрлерін анықтаңыз:
Ақпаратт ың берілу формаларын жазады |
Бейнефильм Bilimland.kz сайтынан
Таратпа кеспе қағаздары.
Жеке жұмыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
. Ақпараттың түрлерін, атауын, көрінісін есіңе түсір.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
1.1 Тапсырма. «Конверттегі тапсырма » әдісі. Кестені дәптерге көшіріп, ақпараттардың түрі мен тасымалдаушыларын көрсете отырып, кестені толтырыңыз 1-кесте – «Ақпарат түрлері»
БББ әдісі бойынша кері байланыс
Үйге тапсырма: 5.2.1.1 Біздің айналамыздағы ақпарат. |
Таратпа кеспе қағаздары.
Үй тапсырмасын оқушылар күнделікке жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ақпараттық ресурстар |
Информатика 5-сынып оқулық Информатика әдістемелік құралы Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы. http//www.ltson-tva infoo/edu/e-inf2m2t2_1html. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Жеке, жұптық, топтық және бүкіл сыныпты қамтитын тапсырмалар арқылы берілген тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне қарай орындатамын; |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Жұлдызшалар арқылы бағалаймын «5» «4» «3» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығулар, Арақашықтықты сақтау Дұрыс отыра білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақбағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: Таратпа материалдар тиімді қолданғандығым. 2: Бағалау критерийі Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: «Бағалау терезесі» арқылы кері байланыс жасау. 2: «Конверттегі тапсырма» әдісі Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.