Әріптестер!Бұл бірінші сыныпқа дүниетану пәні бойынша жасалған жаңаша бағыттағы қысқа мерзімді жоспар.Сіздерге де керек болып қалар деген оймен жариялап отырмын.Осы үлгі бойынша сабақ үлгісін құрарсыздар.Бұл жаңа формат бағытында құрылған сабақ жоспарларының бірі болатын.Ендеше,сіздердің керектеріңе жараса мен қатты қуанып қалар едім.Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар.
ляиля.docx
Пәні: Дүниетану
Күні: 21.04.17 ж.
Мектеп: №9 жалпы орта білім беретін мектеп
Мұғалімнің атыжөні: Есенова Ляиля
Сынып: 1сынып Қатысқандар 27
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Қатыспағандар 0
Алғашқы адам
1.3.1.1. көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі
адамдардың өмірі туралы әңгімелеу
Барлық оқушылар орындай алады
Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың
өмірі туралы әңгімелей алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады
Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың
өмірі туралы әңгімелей алады және бірбіріне сұрақтар қоя
алады.
Кейбір оқушылар орындай алады
Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың
өмірі туралы әңгімелей алады және бірбіріне сұрақтар қоя
алады, қазіргі адамдармен салыстыра алады.
1.Өткен күн мен қазіргі уақыттың айырмашылығын түсіну, өз
қөзқарастарын білдіру.
2.Сұрақтарға жауап беру, қорытынды жасап үйрену.
3.Алғашқы адамды суреттеу, оның тіршілігін сипаттау.
Ежелгі адамдар, үңгір,ру, терімшілік,аңшылық
Шығармашылығы дамиды және сын тұрғысынан ойлайды,
қарымқатынас жасау қабілеті артады, өзгелердің мәдениетіне
және көзқарастарына құрметпен қарайды
Білімді шығармашылық тұрғыда қолдану қабілеті ашылады,
ғылымизерттеу дағдылары дамиды
Тарих, бейнелеу өнері, еңбекке баулу
Саралау, талдау, сын тұрғысынан ойлау, дәлелдеу
Адам деген кім? Ол не істей алады?
(Адам және оның ісәрекеттері туралы айтады)
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды дарыту
Дағдыны қалыптастыру
Пәнаралық байланыстар
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Ширату. «Доп лақтыру» әдісі бойынша сұраққа жауап
беру.
1.Менің қарным ашты, сондықтан ...
2.Мен шөлдедім, сондықтан ...
3.Мен тоңдым, сондықтан ...
Біз бүгін алғашқы адамның қандай болғанын және
немен айналысқанын білетін боламыз.
Ұжымдық жұмыс.
Оқушылардың назарын сағатқа аудару.
2 сағат бұрын немен айналыстың?
10 жыл бұрын не болғанын кім біледі?
Доп
сағат Сабақтың ортасы
Бұрынғы өткен заманда не болғанын зерттейтін,
оқытатын ілім бар. Ол тарих деп аталады.Ол бізге
адамзаттың басынан кешкендерін үйретеді. Тарих та
алғашқы адамдар пайда болған кезден басталған.
Кішкентай бота қоржынға ежелгі еңбек құралдарын
салып әкеліпті. Қане, көрейік: қашау, тас балта.
Бұл құралдарды кім қолданған?
Қай кезде қолданған?
Картадан Африканың шығысын көрсету.
Алғашқы адамдар Африкада пайда болыпты. Ғалымдар
адамның арғы тегі аса ірі адам тәріздес маймылдан
шыққан деген пікірді ұсынады.
Қазақстан аумағын адамдар бұдан миллион жыл бұрын
мекендеген.
Алғашқы адамдардың өмір сүруі туралы материалмен
танысу.
Алғашқы адамдардың дене бітімі
Алғашқы адамдардың баспанасы
Құралсаймандары
Алғашқы адамдардың кәсібі
Алғашқы адамдардың азығы
Жұптық жұмыс.
1тапсырма. Салыстыр. Суреттерге қара.
Айырмашылығы мен ұқсастығын анықта.
2тапсырма.Оқы, жұптас, талқыла. Оқулықтағы мәтінді
түсініп оқу. Тірек сөздермен жұмыс жүргізу.
3тапсырма. Картамен жұмыс. Жер шары бөліктерін
картадан көрсет. Картадан Африканы тап.
4тапсырма. Топтық жұмыс.
1топ: Ежелгі адамның баспанасын жаса.
2топ:Терімшілер
3топ: Аңшылар
Толықтыру: терімшілік пен аңшылық – тамақ тауып
жеудің негізгі көзі.
Қосымша тапсырма.
1ж. Алғашқы адам мен қазіргі адамның еңбек
құралдарын тауып, топтастыр.
тас, ағаш
балта, балға, пышақ, қайрақ, қайшы, ара,
2ж.Ежелгі адамдар қалай өмір сүрді?
жеке топтасып
3ж.Алғашқы адамның суретін сал.
Сабақтың соңы
Ашық сұрақтар
1.Ең алғашқы адамдар қайда пайда болды?
2.Кейіннен олар не істеді?
3.Ежелгі адамдар қалай өмір сүрді?
4.Олар қайда тұрды?
5.Ер адамдар қандай жұмыстар атқарды?
6.Әйелдер не істеді?
7.Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын ата.
Бота,қоржын,
қашау, тас балта
Карта
Интербелсенді
тақта
Суреттер
Ағаш таяқ
ша,бұтақ,шөп,
ермексаз, тері
материалы
Қима суреттер
Қағаз,
қарындаштар
Кесілген Жер
шары бөліктері 8. Қазіргі адамдардың өмірі туралы ойларың қандай?
Сұраққа жауап бере отырып, кесілген Жер шары
бөліктерін құрастыру. Жер бетіндегі ақылойдың иесі –
адамдардың арасындағы татулық.
Саралау оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Адамның дамуына не
көмектесті деп ойлайсың? Өз
ойын жинақтап әңгімелеу.
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлай сыз?
«Доп лақтыру» әдісі
Ұжымдық жұмыс
Картамен жұмыс
Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
Қосымша тапсырма
Ашық сұрақтар
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Допты бетке
лақтырмау, өзге
баланың пікірін
тыңдау, ермексазды
ауызға салмау,
үшкір заттарға сақ
болу
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ бойынша рефлекция
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
Дүниетану."Алғашқы адам"
Дүниетану."Алғашқы адам"
Дүниетану."Алғашқы адам"
Дүниетану."Алғашқы адам"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.