Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3 В Магнит өрісі |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||
Күні
|
Мұғалімнің аты –жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Лоренц күшіне есептер шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Қозғалыстағы зарядталған бөлшекке магнит өрісінің әсерін зерттеу.
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
- магниттік өрістердің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттау; - Зарядтың жылдамдығын, магнит өрісінің бағытын және магнит өрісіндегі қозғалыстағы зарядтың магнит өрісі бағытын анықтау үшін сол қол ережесін пайдалануды үйрену; - Қозғалыстағы зарядтың магниттік күшін есептеу. |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Лоренц күшінің анықтамасын айта алады. Мысалдар келтіре отырып, оның күнделікті өмірдегі қолданысын түсіндіре алады Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
- Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету) - Оқушылардың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру (карусель әдісі арқылы білімдерін тексеру кезінде ) - Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру(барлық сабақ барысында) - Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру (жұптық және топтық жұмыс уақытында) - Электр және магнит өрісінің көмегімен көптеген техникалық құралдар (телефон, радио, телевизор, компьютер, т.с.с) дамитынын түсіндіре келе, жаhандық азаматтық мәселелерді қарастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Есеп шығару барысында математикалық есептеулер жүргізеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылар сілтеме арқылы құбылысты көре алады https://nationalmaglab.org/education/magnet-academy/watch-play/interactive/lorentz-force
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Магнит өрісі. Өткізгіштері ток күшін анықтау. Өткізгіштегі токқа әрекет ететін күштің формуласы. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (0-8 минут)
|
Миға шабуыл: Видео көріп, сұраққа жауап беру: магнит өрісінде неліктен электронның түрлі бөлшектері бар?
Бөлшектердің магнит өрісіне ұшып кіру бұрышының оның қозғалыс траекториясына әсерін айту: Ø Түзу сызық (θ = 0°) Ø Шеңбер (θ = 90°) Ø Спираль (0° < θ < 90°)
Мүмкін болатын траекториялар:
- Түзу сызық Бөлшектің жылдамдығы мен магнит өрісінің бағыты бір-біріне параллель. - Шеңбер Жылдамдық пен магнит өрісінің бағыты перпендикуляр және бөлшекке әсер етуші қорытқы күш максимум болады. Бірқалыпты шеңбер бойымен қозғалыс бөлшектің жылдамдығы магниттік күшке перпендикуляр екендігін білдіреді. - спираль Жылдамдық пен магнит өрісі бір біріне сүйір бұрыш жасаса, бөлшектің траекториясы спираль тәріздес болады. |
https://www.youtube.com/watch?v=orsMYomjwIw
презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (9-19 минут)
(21-25 минут)
(26-35минут)
|
Есептер шығару: 1. Формула қорыту практикасы
Мұғалім формулаларды бірнеше оқушыға тақтаға қорытуға тапсырма береді, ал қалған оқушылар ол тапсырманы дәптерге өз бетінше жасайды.
Ø Радиусты анықтау формуласы, r = (mv) / (qB) Ø Айналу периодын анықтау формуласы: T = (2πm) / (qB)
2. Есептер шынғару: жылдамдық пен магнит өрісі өзара перпендикуляр болған кездегі бөлшек траекториясының радиусын және басқа да параметрлерін анықтау.
Өзін-өзі бағалау: оқушылар тоғыз есеп шығарады және оқу мақсатына жету үшін есеп пен сұрақтар құрастырады. |
Презентация
Есеп парағы
Есеп парағы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (36-40минут)
|
Оқушылар ИНСЕРТ стратегиясын жасайды: -нені білемін; -не білдім; -не білгім келеді.
|
Кестесі бар парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Топтық тапсырманы түсінеді және орындайды Оқушылардың көпшілігі: Лоренц заңына арналған күрделілігі орта есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: Лоренц заңына арналған жоғарғы деңгей есептерін шығара алады. |
Тексеру парақтары, бағалау парақтары арқылы бағаланады. Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету арқылы, бағалау критерийлері арқылы бағаланады. |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау ; Көз жаттығуларын орындау ; Кабинетті желдету ; Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру . |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.