ҰМЖ тарауы: 2 А бөлімі – Қос дөңгелекті арбалар және империялар
|
Мектебі:«Б.Тұрсынов атындағы орта мектебі»КММ |
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумаханова Гульмайра Кабасовна |
||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды |
||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.2.2.басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау 5.3.1.1. ежелгі мемлекттердің саяси құрлымының ерекшеліктерін сипаттау 5.4.1.3. ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің пайда болуы мен шекараларының қалай өзгергендігін талдайды; Орта Азия мемлекеттердің саяси құрлымының ерекшеліктерін сипаттайды және шаруашылық жүйесін анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі Орта Азия империяларының соғыстары нәтижесінде шекараларының қалай өзгерткендігін дәлелдейді, Орта Азия мемлекетерінің саяси құрылым ерекшеліктерін талдайды Кейбір оқушылар: басқыншылық соғыстардың шаруашылыққа, саяси жүйеге әсерін бағалайды және Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің шекараларын бүгінгі шекаралармен салыстырады
|
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
-Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мен мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдайды, -Ежелгі Орта Азия мемлекеттердің саяси құрлымының ерекшеліктерін сипаттайды, - Орта Азия империяларының шаруашылық жүйесін салыстыра ды
|
||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ЖИГСО әдісі арқылы оқушылар бірін- бірі тыңдайды Оқылым: Кітаптағы мәтінмен жұмыс, рессурстар беру Жазылым: Картамен жұмыс жүргізу , белгілеу Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған тармақтар 1.Парфия патшалығын Аршак нығайтты, өйткені........................... 2.Орта Азия империялары Таяу Шығыс елдерінен қуатты болдыма? ................................................................................... 3. Парфия патшалығының билеушісі кім деп атады?.................................
|
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» бағдарламасының 7 құндылығының бірі «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім» бөлімін басшылыққа аламын.
|
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
«5.3.1.1; .5.3.1.1» оқу мақсатымен Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империяларды оқығанда жұмыс жасаған |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы10 минут
4 минут
4 минут
2минут
|
1.Сәлемдесу Топтастыру: 1-топ «Грек-Бактрия»; 2-топ «Парфия»; 3-топ «Кушан» І тапсырма:«Түрткі сұрақ» әдісі арқылы бірнеше сұрақтарды талқылау: -Орта Азиядағы мемлекеттердің қайсысы оңтүстікте біздің мемлекетімізбен шектеседі? (картадан көрсетеді) -Орта Азия мемлекеттерімен Қазақстан арасында байланыс болдыма? -Картадан Орта Азия империяларын көрсетіңдер Дескриптор -Орта Азия мемлекеттерін картада көрсетеді - Орта Азия мемлекеттерімен Қазақстан арасында байланысын айтады. ҚБ«Қосу,алу,керемет» арқылы топтар бір-біріне кері байланыс жасайды Жетістік баспал.дағы парағын тарату(Жетістік баспалдағы арқылы оқушылардың алға ілгерлеуін бақылаймын) Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты білетіндерін белгілейді |
Презентация « Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды»
Жетістік баспалдағы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут
10 минут
5 минут
5 минут
|
ІІ тапсырма:Кітаптағы мәтінмен жұмыс, рессурстар беру. Оларға осы материалдармен танысып, топтарда сұрақтарды ЖИГСО әдісі арқылы талқылауды сұраймын:
1 әрекетМәтінді жекелей оқу (3 минут). 1-топ: Грек –Бактрия патшалығы 2-топ: Парфия патшалығы 3-топ: Кушан державасы
2 әрекет топтарда талқылау Дескриптор -Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуын талдайды -Мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін сипаттайды. ҚБ «Түйінді сәттер».Жазбаша тапсырманы топтар арасында талқылау барысында қай оқушының айтқаны түйінді сәтті болып шықты, аздап талқылайды (топтар топтарға кері байланыс жасайды).
ІІІ тапсырма ( Жекелей,топтық)«Ойлан, тап» әдісі 1. Кескін картаға Орта Азия империяларының шекараларын түрлі-түсті қарындашпен белгілеңіз: 1) Бактрия жерін қоңыр түспен бояңыз; 2) Кушан патшалығын сары түспен бояңыз; 3) Парфия жерін жасыл түспен бояңыз.
«Ой шақыру» әдісі 2.Берілген мемлекеттердің шаруашылық жүйесін кестеге толтырыңыз:
3«Венн диаграммасы» әдісі 1. Грек –Бактрий патшалығы 2. Кушан патшалығы 3. Парфия патшалығы
Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратып, ортақ белгілерін анықтау Дескриптор -Кескін картада ежелгі Орта Азия империяларының шекараларын картада кескіндейді, көрсете алады. - Ежелгі Орта Азия мемлекеттердің шаруашылық жүйесін кестеге толтырады - Грек –Бактрий патшалығы, Кушан патшалығы, Парфия патшалықтарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады, ортақ белгілерін анықтайды
ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек»
3тапсырмада саралау әдісінің қарқыны іске асырылады себебі қарқыны жоғары оқушылар кескін картамен де жұмыс жасайды және ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата біледі, қарқыны төмен оқушыларға көмек көрсете алады. Саралаудың қарқын әдісі іске асады |
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут
6 минут
2 минут
2 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. ІҮ тапсырма Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс жасату. (Орта Азия империяларының хронологиялық шеңберін сәйкестендіреді, қоғамының әлеуметтік құрлымынын анықтайды, шаруашылық жүйесін сипаттайды) Семантикалық карта арқылы кейбір оқушыларға тапсырма берем, шындық жалған екенін оқушылар бағалап кері байланыс береді.
Дескриптор -Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің басқыншылық соғыстарын көрсетеді; -империялардың пайда болуы мен мемлекеттердің шекараларын анықтайды
ҚБ. Ойлан-жұптас-бөліс.Оқушылар кестедегі тапсырманы жеке орындаған соң, жұп болып талқылайды,топ болып талқыға түседі. «Жетістік баспалдағы » әдісі арқылы оқушылар өзін- өзі бағалайды. Оқушылар сабақтың соңында өз білімін қандай дәрежеде тұрғаның белгілеп көрсете алады, және анықтама береді
Рефлексия Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» Мен бүгін...................білдім Мен үшін....................қызық болды Маған тапсырмалар орындау...................................болды Үйге тапсырма беру Тақырыпты оқу, кейбір оқушыларға қызықты деректер жинап келу (шағын баяндама) |
|
|||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||
Оқушылардың коммуникативтік дағдылары анықталады. Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді. Сондай-ақайтылым, тыңдалымдағдысыерекшеоқушылардыңқажеттілігіескерілді. |
Бағалау критерилерінесәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгерукезінде тапсырма орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады. |
Партада дұрыс отыруережелері еске салынады.Мойынға жаттығулар жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.