Бөлімі: |
1В. Геометриялық фигуралар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Халидуллина С И |
|
Күні: 13.10.2021ж |
|
|
Сыныбы: 1 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Фигуралар. Сәуле. Кесінді / Менің сиқырлы қарындашым |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.3.1.1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған, тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау; 1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа). |
|
Сабақтың мақсаты: |
Геометриялық фигуралармен танысасың. |
Сабақтың барысы:
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Қызығушылықты ояту 0-3 |
Математика керек әр күнгеМаематика керек өмірде Есептеуді үйреткен, Математика керек бізге де Өткенді қайталау; Математикалық диктант: 9+1,6+4, 3+7, 2+4, 6+2, 1+7, 10-1, 10-3, 9-2, 6-5, 7-1, 7-2 Жауабын тексеру: 10, 10, 10, 6, 8, 8, 9, 7 ,7, 1, 6, 5 Арифметикалық диктант:
қисық сызық, нүкте салу. ЫнталандыруБүгін біз сиқырлы қарындашпен жұмыс жасауды жалғастырамыз және оның жаңа құпияларын білеміз. |
---Хормен айту
1 ден 10 ға дейін тура кері үш тілде санау.
Математикалық диктант
2+3, 10- 2, 6+4 осы өрнектердіен 4 мысал жазу |
отшашу арқылы
смайлик беру
|
слайд
қағаз қарындаш
ақ бет қағаз |
4-6 |
Өзектендіру. Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргізіледі. – Қолдарыңа қарындаш алып түзу, қисық сызықтар жүргізіңдер. Сіз тұйықталған қисық сызық жүргізе аласыз ба? Ол неге осылай аталады? |
Қарындаш және сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргізеді.
|
|
Оқулық. Қарындаш, қағаз. |
7-10 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Жұмысты жалғастырамыз. – Нүкте қойыңыз және ол арқылы түзу сызық жүргізіңіз. Сіз бұл геометриялық фигура екенін білесіз бе? Біз бүгін оның қалай аталатынын білетін боламыз. |
Мәселелік жағдаятты түсінеді. |
|
|
Мағынаны тану 10-15 |
Жаңаны ашу. Мұғалім бұдан кейінгі жұмысты оқулықтағы сурет бойынша жүргізеді.
Оқулықтағы №1 тапсырмамен жұмыс жасайды. Практикалық жұмыс. Қағаз бетіне нүкте қой. Сәуле жүргіз. Бір парақ қағаз бен қарындаш алып, парақтың бетіне екі нүкте қой. Нүктелерді түзу сызық арқылы қосады. Қандай фигура алдық? (Кесінді.)
|
Сәуле және кесінді ұғымдарымен танысады.
Сәуле және кесіндіні алгоритм бойынша сызады. |
Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады. |
Оқулық, дәптер.
|
15-20 |
Жаңаны қолдану Дәптердегі №1 тапсырмамен жұмыс. Суреттегі фигураларды ата? (кесінді, сәуле, түзу, қисық сызық) Кесіндіні көк
түспен, сәулені жасыл түспен
Дәптердегі №2 тапсырманы орындауға ұсынуға болады. Көрсетілген түспен қажетті фигураларды салуды ұсынады. |
Суреттегі фигураларды атайды. Кесініді көк түспен, сәулені жасыл түспен қоршап сызады.
Оқушылар көк, сары, қызыл түспен берілген қисық, сәуле мен кесіндіні салады. |
Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды. |
Баспа негіздегі жұмыс дәптері |
20-25 |
Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.Оқулықтағы №2 тапсырманы жұппен орындауды ұсынады. Алдымен оқушыларға әрбір фигурадан нешеу берілгенін анықтап алуды ұсынады. Осыдан кейін оқушыларға сұрақтар қояды: Қай фигуралар тең? (үшбұрыш, дөңгелек, кесінді), (шаршы, сәуле) Қандай түстегі фигуралар тең? (Көк және жасыл түсті), (көгілдір түсті, сары түсті, қызғылт сары түсті,ашық қызыл түсті) |
Суреттегі фигураларды санайды. Шаршы – 2 Үшбұрыш – 4 Кесінді – 4 Сәуле –2 Дөңгелек – 4 Көк түсті фигуралар – 5 Көгілдір түсті фигуралар –1 Жасыл түсті фигуралар– 5 Қызыл түсті фигуралар –2 Сары түсті фигуралар–1 Қызғылт сары түсті фигуралар–1 Ашық қызыл түсті фигуралар - 1 |
Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды. Жұлдызша – «Жарайсың», Төртбұрыш – Жақсы, Үшбұрыш – Талпын. |
Оқулық, дәптер.
«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.
|
25-32 |
Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс. Зерттеушілік тұрғыдағы №3 тапсырманы өзбетімен орындауды ұсынады. Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (өлшемі) Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (пішіні) Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (түсі) Бірінші қатардағы фигуралар қандай белгісі бойынша жинақталған? (пішіні) Белгілердің бірі бойынша4 геометриялық фигура сал. Өтілген материалды пысықтау жұмысы оқулықтағы №4 тапсырма материалымен жүргізіледі.Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырады. |
Сұрақтарға жауап береді. Белгілердің бірі бойынша 4 геометриялық фигура салады.
Қосу мен азайтудың әрқайсысына екі мысалдан құрастырады.Дәптеріне жазады. 5 + 2 = 7 7 – 2 = 5 2 + 5 = 77 – 5 = 2 |
|
Оқулық, дәптер.
|
Рефлексия 32-35 |
«Алма ағашы» әдісі. Оқушыларға сабақ басында екі түсті «алма» беріледі. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. |
Оқушылар сабақ соңында алманың бірін Алма ағашына іледі. |
|
«Алма ағашы» әдісі. |
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.