Қысқамерзімдісабақжоспары
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
Жылулық физика |
Мектеп: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
Мұғалімніңаты-жөні: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Идеал газ күйінің теңдеу. Газ заңдары. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.2.1 – идеал газ күйінің теңдеуін қолдану және газ процестердің айырмашылығын байқау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаты |
Барлықоқушылар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Идеал газ күйінің теңдеуін анықтайды; Изопроцестерді сипаттайды; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардыңкөбісі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Идеал газ күйінің теңдеуін анықтайды; Изопроцестерді сипаттайды; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбіроқушылар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Изопроцестер графиктерін ажырата алады және сала алады; Адиабатты процеске мысал келтіреді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістіккритерийлері |
Оқушымақсатынажетеді, егер: Идеал газ күйінің теңдеуін анықтайды; Изопроцестерді сипаттайды; Идеал газ күйінің теңдеуін анықтайды; Изопроцестерді сипаттайды; Изопроцестер графиктерін ажырата алады және сала алады; Адиабатты процеске мысал келтіреді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық. Өзіне және өзгелерге деген құрмет. Академиялық шындық. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлемдікжаһандылыққатәрбиелеу |
Физика тарихынанфактілердікелтіру, казіргіуақыттажылулықфизиканыңжетістіктерініңқолдану. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолданудағдылары |
Интерактивті тақта |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өмірменбайланыстылығы |
Жылулық қозғалтқыштар, температура өлшеу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Математика, теплотехника |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқыбілім |
8 сынып – жылу мөлшері, ішкі энергия |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 сабақ 1-2 мин
3-7 мин
8-30 мин
31-37 мин
38-40 мин
|
Ұйымдастыру Жаңа тақырыптың мақсаттарымен таныстыру, зейінің ұштастыру.
Білімдерді өзектеу Taboo Бір оқушы тақтаға қарамай етіп отырады, қалғандары тақтада көрсетілген шаманы түсіндіреді, бірақ та төменде келтірілген сөздерді қолданбайды.
ЖаңаматериалдыигеруТірекконспект+Талқылау Тірекконспектідәптергетүсіру
Тірекконспекттіталқылаусұрақтары: · Идеал газ күйініңтеңдеудіңжазылуы Осы теңдеугекіретіншамалары? Идеал газ күйініңтеңдеудіңекіжазылуыныңайырмашылығы не? Универсал газ тұрақтысыныңмағынасыжәнешамасықандай? Универсал газ тұрақтысыныңөлшембірлігі? Изотермиялық процесс деген не? Олқандайзаңменсипатталады? Изохоралық процесс деген не? Олқандайзаңменсипатталады? Изобаралықпроцестіңграфигінмысалретіндекелтір. Адиабатты процесс деген не?
БекітуҮлгібойыншаесептердішығару Берілгенесептіңүлгісінеқарап, сондайтиптіесептішығару.
№ 1 - Үлгі Қысымы 200 кПа, ал температурасы 240 Кболғандакөлемі 40 л-гетеңгаздағызатмөлшеріқанша?
№ 2 – Үлгі Температурасы 120С, сыйымдылығы 20 л баллондағысығылғанауаныңмассасы 2 кг болса, оныңқысымықандай?
№ 3 - Үлгі Газ изотермалықтүрдекөлемі 1,4 есе, ал қысымыΔP=2 атм- ғаөзеретіндейетіпұлғайтады. Газдыңбастапқықысымынтабыңдар.
№ 4 –Үлгі Газ
изотермалық түрде 8 л көлемнен 6 л көлемге дейін
сығылған. Осы кезде қысым ∆P=
Рефлексия 3 мин
|
Қосымша 1
Қосымша 2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 cабақ 1-2 мин 3-8 мин
9-24 мин
25-35 мин
|
Ұйымдастыру
Білімді өзектеу Domino Оқушыларға қағаз қиындылары беріледі, домино принципін пайдаланып тізбек жинақталады.
Есептерді шығару жұппен жұмыс № 1 200С температурадағы және 100 кПа қысымдағы көлемі 1,45 м3 ауа сұйық күйге айналдырылған. Егер сұйық тығыздығы 861 кг/м3 болса, ол қандай көлем алады? № 2 Шолпан бетіндегі температура мен атмосфералық қысым 750 К және 9120 кПа мәндерге сәйкес келеді. Атмосфера көмірқышқыл газынан тұрады деп санап, планета бетіндегі оның тығыздығын табыңдар.
№ 3 Газдың алғашқы күйі белгілі: Т1=300К Р1=105Па V1=4,2*10-3м3. Кейін газды 330К температураға дейін қыздырады, сол кезде қысым 2*105Па-ға тең болады.Екінші күйдегі газдың көлемін анықтаңдар.
№ 4 35*105Па қысымдағы 8,3*10-3м3көлемді алып тұрған массасы 0,2кг аргонның температурасы неге тең? Аргонның молярлық массасы 0,039 кг/моль.
№ 5 Іштен жану қозғалтқышындағы (Р2) газдың қысымы неге тең болады, егер алғашқыда оның параметрлері Т1=470С Р1=105Па V1=1.8*10-3м3, кейінгі параметрлері Т2=3670С V2=0,3*10-3м3болса?
Формативті бағалауға арналған тапсырмаларды орындау Қосымша 4, Қосымша 5 |
Қосымша 3
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин |
Рефлексия |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы |
Тірек-конспект бойынша шамалар мен формулаларды қайталау, жаттау. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңмате-риалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспар-лайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіп-сіздіктехникасыныңсақталуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша реф-лексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба?
Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.