Групи слів за значенням
Оценка 4.9

Групи слів за значенням

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
украинский язык
5 кл
25.03.2017
Групи слів за значенням
Группы слов по значению. Урок предполагает повторить знания учащихся о сининимах, антонимах и омонимах. Во время урока предусмотрены разные формы работы: с учебником, карточками, работа у дочки, работа в парах, включена лингвистическая сказка. Как подведение итогов урока предложена тестовая работа.
14.02.2017 5 кл, мова.docx

Тема: Групи слів за значенням: антоніми, синоніми, омоніми.

Мета: поглибити знання учнів про синоніми, антоніми й омоніми; розвивати мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

1. Привітання з учнями.

2. Психологічний настрій

 

Сьогодні у нас – незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну чудову, в країну відому,

Що нас чекає й збагачує мову.

Країна цікава, тож парти свої

Перетворіть у всюдиходи малі.

Всі сядьте рівненько, працюйте уважно,

Потрапить туди щоб було вам неважко!

2. Мотивація навчальної діяльності.

1.     Слово учителя. Прийом «Фантастична добавка»(стимулювання внутрішньої мотивації: інтерес до матеріалу, який вивчають)

В одному чудовому місті під назвою Мовознавство жила одна багата жінка. Звали її Лексика, а багата вона була тим, що мала трьох гарних синів. Звали їх АнтонімСинонім та Омонім. Кожен з них уже мав свою власну родину, проте всі вони жили разом, в одному прекрасному будинку, тільки на різних поверхах.

Найкраще жилося родині Синоніма, бо, хоча він і мав найбільше дітей, проте все в його родині було дружньо та злагоджено, адже всі вони підтримували один одного. І якщо комусь з родини Синонімів було сумно, то всі також були зажурені, невеселі. Або навпаки, коли хтось один сміявся, то всі його підтримували: реготали, заливалися сміхом. Отож хоч і були в цій родині усі з різними іменами, проте такі близькі за характером та вдачею.

У сім’ї Антоніма не все було добре та злагоджено, як у його брата Синоніма. Причиною сварок та непорозумінь були постійні розбіжності в поглядах, адже в родині панувала звичка протирічити один одному. Через це родині нічого не вдавалося зробити спільно. Якщо один працював, то інший обов’язково бив байдики, якщо комусь у родині було холодно і він зачиняв усі двері й вікна, то комусь обов’язково раптом ставало жарко, і він поспішав відчиняти вікна. Так виникали сварки, що доходили аж до бійок. Так і жили Антоніми, весь час маючи протилежне значення.

Та найгірше жилось Омоніму, бо в його родині панувало суцільне непорозуміння. Деякі члени родини мали однакові імена, але були зовсім різними (лист паперу та лист дерева, коса дівоча та коса — гостре знаряддя праці). І якщо батько кликав когось одного із синів, то обов’язково приходив і другий. Ніхто в родині не міг вирішити цю проблему, адже ніхто нічого не розумів — все було так заплутано.

Якось Лексика відвідала своїх синів, зрозуміла їхні проблеми й вирішила допомогти їм. Вона викликала своїх сестер — Лінгвістику та Етимологію, щоб ті допомогли з’ясувати значення слів — синоніми, антоніми, омоніми.

Швидко в країні запанував лад, адже з’явилися словники, заглянувши до яких можна було легко зрозуміти значення слова та дібрати до нього синонім чи антонім.

2. Враження учнів від почутого матеріалу.

3. Спостереження над мовним матеріалом.

Прочитайте, дайте відповіді на запитання.

Учитель дав дітям намалювати три предмети з пам’яті: першому лисичку, другому — косу, третьому — кран. Але під час роботи виявилось, що учні кожного ряду малюють різні предмети.

Питання до тексту:

- Скільки предметів намалювали учні?

- Що саме вони намалювали?

- Чому таке трапилось?

- Чи вистачає вам знань, щоб пояснити це мовне явище? 

 

3. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Робота в групах. (кожен ряд працює над окремим видом слів за значенням) - опрацювання теоретичного матеріалу за підручником та додаткового.

Представники груп (капітани)  виступають біля дошки, розповідають всім присутнім  про антоніми, синоніми або омоніми:

- Що знали до опрацювання теоретичного матеріалу?

- Що дізналися нового?

- Наводять приклади.

Додатковий матеріал для груп

Антоніми

1. Антоніми завжди виступають парами, тобто утворюють антонімічні пари, і є словами тієї самої частини мови. Наприклад: сумно – весело, високий – низький.

2. У мовленні антоніми допомагають чітко розрізнити поняття, висловити протилежні думки, яскраво й образно показати різні значення. Використовуються в назвах книг, кінофільмів, телепередач. Наприклад: «Білий птах з чорною ознакою» (фільм), «Війна і мир» (книга).

3. Чи є слово з «не» антонімом?

Слова з «не» є антонімами тільки тоді, коли префікс не- утворює слова з новим значенням. Наприклад: воля – неволя (полон), друг – недруг (ворог).

Синоніми

1. Синоніми — слова різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням: лелека, чорногуз, бусол, бузько.

2. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд.

3. Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів.

Омоніми

Види омонімів:

 —омофони — слова, що однаково звучать, але мають різне значення й написання;

 —омографи — різні за значенням та вимовою слова, що мають однакове написання: води — води;

 —омоформи — це слова, що мають однаковий звуковий склад тільки в певній граматичній формі: віз (іменник), віз (дієслово).

Види омонімів

Омофони

Омографи

Омоформи

Гриби — іменник, множина

Греби — дієслово

Дзвони — іменник, множина

Дзвони — дієслово

Віз — іменник, однина, чол. рід

Віз — дієслово, мин. час, чол. рід

Звучать однаково, але пишуться по-різному

Пишуться однаково, але звучать по-різному

Звучать, пишуться однаково, але означають форми різних слів

 

3. Закріплення матеріалу.

 Тренувальні вправи.

1. Спишіть текст, добираючи з дужок найбільш влучні слова з ряду синонімів. Агрументуйте свій вибір. Або виконання вправи з пілручника.

Ніч легко (опустилась, впала, сіла, знизилась) на землю. (Заблищали, засяяли, загорілися, заіскрилися) зорі в (безхмарному, чистому) небі. (Товстий, повний, широкий) місяць показався на обрії й освітив село. (Виснажені, стомлені) люди відпочивають. Завтра знову стануть до праці.

 

2. Індивідуальна робота зі слабшими учнями.

Записати прислів´я, підкреслити антоніми.
1. Умій батьківщину любити , а ворога ненавидіти.
2. Вчення світ, а невчення – тьма.
3. Як є початок, то буде кінець.

4.  Стелить, та твердо спати.
5. Взимку сонце так сміється, що вікна плачуть.
6. Сміливий там знайде, де боягуз загубить.

 

3. Работа біля дошки (представник від кожної команди). Замість пропусків вставити й записати антоніми до виділених слів

·         Готуй влітку сани ,а_______ воза.

·         малої хмари________ дощ буває.

·         Краще погано їхати,ніж______ йти.

·         Вночі тріщить ,а _ _   плющить.

·         Сонце на літо, а _ _ на мороз.

·         Ластівка день починає,а соловей______ .

4. Гра "3найди пару ".

Яка з команд швидше до слів у першій колонці добере антоніми з другої.

1.     зима                                                                  сумний               

2.     ясний                                                                хворий

3.     веселий                                                             літо

4.     здоровий                                                           гарячий                                    

5.     корисний                                                           лихо         

6.     світ                                                                    пустий   

7.     ласкавий                                                            незнайко       

8.     високо                                                               шкідливий

9.     повний                                                              тьма

10. щастя                                                                темний

11. кривда                                                               суворий

12. оптиміст                                                             правда

13. знайко                                                               низько   

14. добрий                                                              поганий

15. холодний                                                           песиміст

 

5. Виконання вправи з підручника на вибір учителя.

6. Творче завдання.

 Замініть фразеологізми синонімами.

·        накивати п’ятами- втекти

·        клювати носом- починати засинати

·        зарубати собі на носі- запам´ятати

·        брати верх- перемогти

·        намилити шию  - покарати

·        ударити чолом   -  привітати

·        збирати вершки  -  забирати краще

·        уставляти клепку  - напучувати       

·        чухати потилицю  - задумуватися 

·        хапати дрижаки   -  мерзнути  

·        задавати хропака   -  спати

·        заморити черв’ячка    -  перекусити 

·        дерти горло  -  кричати  

7. Гра-загадка «Кмітливий»(повчальна гра, яка активізує розумову діяльність дитини; розгадування загадок розвиває здібність до аналізу, узагальнення, формує уміння міркувати, робити висновки).

Завдання: відгадати загадки-питання. Довести, що відповіді є словами-омонімами.

·         Яку частину слова можна у землі знайти?(Корінь)

·         Яке крило ніколи не літає?(Крило в будівлі)

·         Яке місто літає?(Орел)

·         Яка мушка ніколи не літає?(Мушка рушниці)

·         З якого крана води не набереш?(Із підйомного)

·         Яким ключем не можна відімкнути замок?(Журавлиним)

·         Яку косу не розчешеш? (Косу, що косить)

·         Якою ручкою не напишеш? (Ручкою від дверей)

 

8. Зупинка «Міжмовні омоніми».

Але омоніми вживаються не тільки в межах однієї мови. Існує таке явище, як міжмовна омонімія. Слова шар, облік, ось, пил, луна, баня зустрічаються як в  українській, так і в російській мовах, але значення їх різне. Порівняйте переклад слів-омонімів.

Українські – російські:

        шар – слой    

        облік – учёт

        ось – вот

        пил – пыль

        луна – эхо

        баня – купол

        Російські – українські:

         шар – куля

         облик – вигляд

         ось – вісь

         пыл – запал

         луна – місяць

         баня – лазня

 

4. Підсумок уроку

1. Метод «Мікрофон» або "Незакінчене речення"

На сьогоднішньому уроці я ....

2. Оцінювання учнів.

5. Домашнє завдання.


 

Тема: Групи слів за значенням: антоніми, синоніми, омоніми

Тема: Групи слів за значенням: антоніми, синоніми, омоніми

Отож хоч і були в цій родині усі з різними іменами, проте такі близькі за характером та вдачею

Отож хоч і були в цій родині усі з різними іменами, проте такі близькі за характером та вдачею

Скільки предметів намалювали учні? -

Скільки предметів намалювали учні? -

Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів

Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів

Записати прислів´я, підкреслити антоніми

Записати прислів´я, підкреслити антоніми

Виконання вправи з підручника на вибір учителя

Виконання вправи з підручника на вибір учителя

З якого крана води не набереш?(Із підйомного) ·

З якого крана води не набереш?(Із підйомного) ·
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
25.03.2017