Шағын жинақты мектептегі жаратылыстану пәндерін үштілді оқыту жүйесімен жүзеге асырылуы
«Заман талабына сәйкес бірнеше тілді меңгерудің артықтығы жоқ» — деп елбасы Н.Ә.Назарбаев өз жолдауында айтқан болатын.
Қазіргі қоғамда жаратылыстану пәндерін үш тілде (қазақ,орыс,ағылшын тілдерінде) оқытуды ұстаздар қауымынан талап етіп отыр. Бұндай талапты орындау үшін ұстаздарды жаппай біліктілік арттыру курсынан өткізіп жатыр.Бұл құптарлық жағдай деп ойлаймын.Дегенменде толық пәнді ағылшынша меңгеру үшін бірталай уақытты талап етеді. Ол үшін біз оқыған біліктілік арттыру курсының 1,5 айы аздық етеді.Сонымен қатар жаратылыстану пәндеріне арналған үштілдегі әдістемелік оқулықтар жарыққа шықса,біз сияқты ұстаздарға көмек болар еді.Менің бұл ойымды барлық ұстаздар қауымы құптар деп ойлаймын.
Жаратылыстану пәндерін ағылшынша оқыту қаншалықты қиындық туғызып жатса да,қол қусырып отырғанымыз жоқ.Ағылшын тілі пәнінің мұғалімдерінің көмегімен сабақтарымызға кейбір терминдерді аударып, барынша қолдануға тырысып жатқан жайымыз бар.
Біздің мектеп шағын жинақты мектеп болғандықтан,сабақ беру үрдісін жоспарлауда ерекше дайындықты қажет етеді.
Менің ұсынып отырған сабақ жоспарым сіздерге әдістемелік көмек ретінде ұсынылып отыр,болашақта бір-бірімізбен тәжірибе алмасуға шақырамын.Өздеріңіздің дайындаған сабақ жоспарларыңызды жарияласаңыздар,біз сияқты ұстаздарға септігін тигізер еді.
Сабақтың жоспары /The plan of the lesson
Күні/ Date: 28.02.17 Пән/Subject: химия |
Сынып/Class |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8А |
9А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы Theme |
Судың құрамы, физикалық қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су The water used in the composition and рhysical properties of natural water |
Темір және оның маңызды қосылыстарының биологиялық маңызы The biological significance of iron and its most important compounds |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже The expected result |
Тақырыпты өз беттерінше меңгере алады. Жаңа сөздерді ағылшын тіліне аударып,есте сақтайды, заманауи ақпараттық технологиялармен жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану нәтижесінде тақырыпты меңгереді, бағалау жүйесі арқылы нақты бағаланады, кері байланыс жасай отырып,тақырыпты меңгеру деңгейі анықталады.Функционалдық сауаттылықты дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты Objectives
|
1.Білімділік Educational
2.Дамытушылық Developing
3.Тәрбиелік Bringing-up |
Судың химиялық құрамы,қасиеттері оның қолданылу аясы, табиғаттағы сулар,суды тазарту әдістері туралы түсінік қалыптасады. |
Темір элементінің ,және оның қосылыстарының биологиялық маңыздылығын білу. Қазақстандағы темір өндірістерімен таныстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық,топтық,жеке жұмыс жасау арқылы әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар орындай білуге үйрету,тақырып бойынша практикалық,теориялық білім алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Суды ластанудан қорғай білуге,маңыздылығын түсінуге тәрбиелеу. |
Темірдің адам ағзасы үшін маңызыдылығын,туған елге, жерге, оның байлығына деген мақтаныш сезімін тудыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түйінді идея: The main idea |
Заманауи жаңа стратегияларды сабақта қолдану, кері байланыс, бағалау тәсілін,үштілдік жүйесін енгізу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі Type of the Lesson |
Жаңа,аралас сабақ (биология,физика,тарих,география,әдебиет) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың әдісі Training methods |
Жеке, жұптық,топтық ,қалыптастырушы бағалау, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құрал-жабдықтар, ресурстар Resources, |
Компьютер,ғаламтор ютубтан алынған бейне-таспа, әуен,Қазақстанның картасы,бағалау парағы, маркер топтамасы, А3 қағаз, стикер топтамасы,химиялық реактивтер, құралдар ( стақандар,лакмус қағазы,темір (III) хлориді,натрий гидрооксиді,сұйық сабын,сулар,KMnO4 ерітіндісі) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: Plan |
Welcome! Good morning, I am glad to see you again.Қош келдіңіздер! Қайырлы таң, Сіздерді көргеніме қуаныштымын. Уәж (Мотивация) бейнетаспа қарау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі Organization moment Психологиялық дайындық Warming-up |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау парағымен таныстыру (2 мин) 9 сыныпқа тест жұмысы беріледі. 8 сыныпқа жаңа тақырып түсіндіріледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырып Тақырыпты ашу (5мин)
|
Суға қатысты суреттерді көру,судың ағысының әуенін тыңдау арқылы жаңа тақырыпты ашу. Судың құрамы,физикалық қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су Судың да сұрауы бар, Бұлақ көрсең көзін аш Бейнетаспа қарау Сабақтың мақсатын айту. Тақырыпты жаздыру. Жоспар бойынша кітаптағы мәтіннен дәптерге жазу.Жаңа сөздердің ағылшынша аудармасын жазу.Постерге түсіру 1.Судың ашылу тарихы: Суды алғаш 1781-1782 жылы ағылшын ғалымы Г.Кавендиш синтездеді. 1873 жылы А.Лавуазье оттек пен сутек қосылысынан алды. Су оттектің бір атомы мен сутектің екі атомынан құрылған күрделі зат. Формуласы- H2O Water is a compound of hydrogen and oxygen. Су- сутек пен оттектің қосылысы. The chemical name for water is hydrogen oxide.Судың химиялық атауы- сутек оксиді Судың табиғатта таралуы: Су табиғатта үш түрлі агрегаттық күйде кездеседі. Сұйық,қатты,газ Теңіз,мұхиттарда,мұздықтарда,өзендерде,көлдерде,атмосферада Water in the form of gas is commonly called steam.Судың газ күйін әдетте бу деп атайды. Solid water is ice. Қатты су-мұз. Судың физикалық қасиеті: Су – түссіз сұйықтық, иіссіз, дәмсіз, 100 С қайнайды. 0С қатады. Адамның бүкіл салмағының 3/2 бөлігі судан тұрады. Өсімдіктердің 75-95%-ын, жануарлардың 60-98%-ын су құрайды. Су – сүйекті ылғандандырып, буын ауруларынан сақтайды. Су – адамның иммундық жүйесін күшейтіп, түрлі вирустар мен бактерияларға қарсы қорғану қабілетін күшейтеді. Су – қанның қоюлануының, жүрек, ми ауруларының алдын алады. Су – мидың есте сақтау, ақыл-ой қызметінде маңызды рөл атқарады. Су – мінез-құлыққа да әсер етіп, қауіпті аурулардың алдын алады. Су – адамның түр-келбетін жақсартып, терінің ерте әжімденуінен сақтайды. Three-quarters of the Earth’s surface is covered in water. Жердің 3/4 бөлігі судан тұрады. Water can exist as a liquid, as a gas or a solid.Су сұйық,газ,қатты күйде бола алады. Терминдер: Су- water Қасиеттері- properties Қолданылуы- use Табиғаттағы су- natural water Оттек -oxygen Атом-atom Сұйық- liquid Қатты- hard Газ- gas Түссіз-colorless Иіссіз –flavourless |
Тест жұмысы (2мин) 1.Темір периодтық жүйеде орналасқан: А) бесінші периодта В) үшінші периодта С) төртінші периодта Д) екінші периодта 2.Темір атомындағы электрон саны: А) 26 А) 12 С)16 Д)24 3.Төмендегі тотығу дәрежесі темірге тән емес: А)+2 В)+5 С) 0 Д)+3. 4.Қанға қызыл түс беретін химиялық элемент: А) темір В)қалайы С) мыс Д)алтын. 5.Темір атомының сыртқы энергетикалық деңгейіне неше электрон болады: А)5 В)3 С)2 Д)6. 6.Темір атомының нейтрон саны А)26 В)56 С)27 Д) 30 7.Темір таралуы жөнінен нешінші орында: А)бірінші В)екінші С)үшінші Д)төртінші
Тест жұмысын презентациядан тексеру Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай қою Жауабы:1-С 2-А 3-В 4-А 5-С 6-Д 7-Д Жарайсыңдар! Well done.(3 мин) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Постер қорғау (3мин) |
8-сынып жазған постерін қорғайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырып (3мин) |
«Болған іске болаттай берік бол» Төзімі темірдей- қайратты бол. Тақырыпты жаздыру. Темір және оның маңызды қосылыстарының биологиялық маңызы Қазақстан картасы Соколов-Сарыбай кен орны Бейнетаспа қарау Жоспар бойынша кітаптағы мәтіннен дәптерге жазу.Жаңа сөздердің ағылшынша аудармасын жазу. Постерге түсіру Темір жер қыртысының 5,1% құрайды. Ғарыштан түсетін метеориттер негізінен темірден тұрады. The meteorites arring from space consists of iron Темір жер қыртысында көптеген минералдар түзеді. Темірдің ең маңызды өнеркәсіптік кендері: қызыл темір тас- Fe2 O3, Магнитті темір тас- Fe3O4, пирит FeS2. Темір сульфат FeSO4 және гидрокарбонат Fe(HCO3)2 түрінде минералды сулардың құрамына кіреді. Қазақстанда темірдің қоры бай ,темір зауыттары Петропавл, Көкшетау,Қызылорда,Қарағандыда темір-бетон, Ақтөбе, Хромтау рельстер,ферроқорытпа, жүк вагондарын, Өскеменде,Қостанайда-көліктер шығарылады.Оралда,Қостанайда Соколов-Сарыбай кен байыту орны бар. Kazakhstan is rich in iron reserve. The iron factories in Petropavl,Kokshetau,Kyzylorda. Биологиялық маңызы: Темір тіршіліктің маңызды элементті. Iron is the most important element of life. Бұлшықет белогы – миоглобин, құрамында Fe+3 кат ионы етке қызғылт түс береді.Қан белогы – гемоглобин, құрамында Fe+2 катионы, қанға қызыл түс береді, сүйек кемігінде түзіледі. Темір барлық жасыл өсімдіктер құрамына кіреді, хлорофилл түзуге, тыныс алуға қатысады. Адамда4,2г темір болады.The human`s body consist of 4.2 grams iron. Темір-энергияның бөлінуіне, ферменттік реакциялардың жүруін, иммундық жүйені қалыптастыруға, холестериннің алмасуында негізгі басты рөл атқарады.Iron helps to distribute energy Темір- көк алмада, ешкінің шикі сүтінде, итмұрын тұнбасы, алма,орамжапырақ,қара шие,сиыр еті,малдың бауырында. Iron consistis in green apples,goot milk,dogrose,cabbade, cherries, meat,and in a liver of animals. Кофені тым көп ішпеу керек, себебі ол темір иондарының сіңірілуін 40%-ға азайтады. Анемия ауруы пайда болады. Темір- iron Қызыл темір - Red iron Магнитті темір - magnetic iron Темір сульфат- Sulfate iron Гидрокарбонат - hydrogen carbonate |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тәжірибе кезеңі (2мин) |
(Судың құрамын анықтау.
|
Постер қорғау (5мин) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту (2мин) |
8-сыныптың бекіту тесті 1. Судың формуласы: А) HCl; Б) H2O2; С)Na2O; Д) Н2O 2. Судың қайнау температурасы:А) 100ºС; В) 90ºС; С) 0ºС; Д) 4ºС; 3. Судың қату температурасы: А) 100ºС; В) 90ºС; С) 0ºС; Д) 4ºС; 4. Судың тығыздығы: А) мұздың тығыздығынан үлкен; Б) мұздың тығыздығынан кіші; 5. Суды алғаш зерттеген ғалым А) Лавуазье В) Г.Кавендиш С) Аристотель 6. Судың құрамында негіз болса,лакмус қағазының түсі А) қызыл В) жасыл С) көкшіл Жауабы: 1-Д 2-А 3-С 4-А 5-В 6-С |
Тәжірибе кезеңі (3мин) 1.Темірді анықтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы (1мин) |
1. § 46 оқу 2. Судың тұрмыстағы маңызы (Қосымша мәлімет жазу) |
1. Темір элементінің тұрмыстағы маңызы. (Қосымша мәлімет жазу) 2. Fe Fe2O3 FeCI3 Fe(OH)3 Fe2O3 Fe (Реакция теңдеуін аяқтау) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс. (3мин) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау(3мин) |
Бағалау парағы арқылы баға қою
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16. SWOT талдауын ауызша жасау (2мин)
|
ақын Тұрсынзада Есімжановтың су туралы мынадай өлең жолдары бар Су жүргізер тіршіліктің тамырын, Су жоқ болса, тіршілік тамам бауырым. Судың біз біле тұра маңызын, Көп болған соң ұмытамыз қадірін, - деп Айтқандай сусыз тіршілік жоқ деп қорытындылаймыз. |
|
«Жер бетінде темір жойылып кетсе, не болады деп елестетсек, көшелерде сұмдық көрініс, темір жол да, поездар да, машиналар да жоқ, көпірлер үйіндіге айналған , өсімдіктер семіп ,өле бастаған. Адам денесіндегі 3г темір жойылса, тіршілігін тоқтатып , өліп қалар еді.» А.Е.Ферсман. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Су құрамы» бойынша қазақша-ағылшынша сөздік
Судың құрамы, физикалық қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су |
The water used in the composition and рhysical properties of natural water. |
Су- сутек пен оттектің қосылысы. |
Water is a compound of hydrogen and oxygen. |
Судың химиялық атауы- сутек оксиді. |
The chemical name for water is hydrogen oxide. |
Судың газ күйін әдетте бу деп атайды. |
Water in the form of gas is commonly called steam. |
Қатты су-мұз. |
Solid water is ice. |
Жердің 3/4 бөлігі судан тұрады. |
Three-quarters of the Earth’s surface is covered in water. |
Су сұйық,газ,қатты күйде бола алады. |
Water can exist as a liquid, as a gas or a solid. |
Су- |
Water |
Қолданылуы |
use |
Табиғаттағы су |
natural water |
Оттек |
Oxygen |
Қасиеттері |
Properties |
«Темір және оның қосылыстары» бойынша
қазақша-ағылшынша сөздік
Темір және оның маңызды қосылыстарының биологиялық маңызы |
The biological significance of iron and its most important compounds. |
Ғарыштан түсетін метеориттер негізінен темірден тұрады. |
The meteorites arring from space consists of iron. |
Қазақстанда темірдің қоры бай ,темір зауыттары Петропавл, Көкшетау, Қызылорда |
Kazakhstan is rich in iron reserve. The iron factories in Petropavl,Kokshetau,Kyzylorda. |
Адамда4,2г темір болады. |
The human`s body consist of 4.2 grams iron. |
Темір- көк алмада, ешкінің шикі сүтінде, итмұрын тұнбасы, алма, орамжапырақ,қара шие, сиыр еті,малдың бауырында. |
Iron consistis in green apples, goot milk,dogrose,cabbade, cherries, meat,and in a liver of animals. |
Темір |
Iron |
Қызыл темір |
Red iron |
Магнитті темір |
Magnetic iron |
Темір сульфат |
Sulfate iron |
Гидрокарбонат |
Hydrogen carbonate |
Сабақтан көріністер
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.