Мероприятие по внеурочной деятельности
Интеллектуальная игра «Путешествие по Великобритании»
Цель игры: формирование у обучающихся интереса и позитивного отношения к иноязычной культуре и традициям стран изучаемого языка; развитие потребности пользоваться иностранным языком как средством межличностного общения.
Методическая цель: отработка применения игровой технологии в рамках внеурочной деятельности по иностранному языку.
Основные задачи:
· создать условия для выявления одарённых и талантливых обучающихся в области иностранных языков;
· развивать социокультурную, компенсаторную и учебно-познавательную компетенцию;
· формировать предметные, метапредметные и личностные УУД обучающихся;
· сформировать потребность изучать историю и культуру своей страны и стран изучаемого языка;
· развивать творческую активность учащихся, способствовать расширению их культурного диапазона;
· повышать мотивацию к изучению иностранных языков;
· создать условия для обобщения и закрепления знаний обучающихся по страноведческому материалу.
Участники викторины: 6 класс
Образовательные технологии: информационно-коммуникационная технология
Оборудование: карта Великобритании и Северной Ирландии, флаги и эмблемы частей страны, магнитная доска, картина спирали, магниты трех цветов для продвижения команд по спирали, мультимедийный проектор, презентация Microsoft Power Point
Интеллектуальная игра «Путешествие по Великобритании» проводится в каждом классе в каждой подгруппе иностранного языка в двух форматах – групповой и индивидуальный форматы. Групповой формат предполагает проведение игры, подгруппа делится на три команды по 3-4 человека. Игра состоит из одного тура. В ходе игры участники команды выбирают категорию вопросов и стоимость вопроса. На обсуждение ответа дается 2 минуты, после отведенного времени отвечает команда, выбравшая вопрос. При правильном ответе количество баллов команды увеличивается, при неправильном – оставшиеся команды получают право дать свой ответ на этот же вопрос. Отвечает на вопрос тот, кто первым поднимет руку. Если в течение трёх секунд на вопрос никто не отвечает, то ведущий объявляет правильный ответ. Игра длится 40 мин. Участники должны выбрать все предлагаемые вопросы. Выбранный вопрос удаляется и больше не участвует в игре.
По ходу игры ведущий (преподаватель, работающий на 6 курсе в данном классе) ведет счет, прибавляет баллы за каждый правильный ответ. И отнимает баллы за нарушение дисциплины во время игры (шум, выкрикивание ответов, подсказки). По окончанию игры ведущий суммирует все баллы команд. Индивидуальный формат предполагает выполнение заданий викторины по темам.
Для успешного участия в викторине необходимо владеть информацией по следующим вопросам:
· географическое положение стран и национальная символика;
· политическое устройство;
· традиции и праздники;
· достопримечательности;
· культура и выдающиеся личности
ХОД МЕРОПРИЯТИЯ:
I. Beginning
a) Greeting and explaining the rules of the game.
Teacher: Dear boys and girls! Today we are going to have an unusual lesson - a competition between three teams. It will be a game on the country studies of Great Britain. We are going to speak about land and people, the government, culture, holidays and customs of Great Britain.
Listen to the rules of our game. The questions have been divided into 4 categories: “The land and its people” (green field), “Political system” (blue field), Culture (yellow field), Holidays and customs (pink field). There are 9 questions on each field. You may choose the category and the number of question on your own. If you answer the question correctly, you `ll make one step forward on the spiral. The more questions you answer, the closer you will be to the surprise. The winner will receive the surprise. You will answer in turn but both teams must discuss the questions. If the team doesn't know the correct answer, another team may have a try to answer the question. You may use the map of Great Britain to help you.
And now the captains of the teams come to the table and choose the colour of your magnets and draw a card with the number which shows who will start the game.
b) Dividing into teams and choosing their captains.
c) Captains choose magnets and draw lots to decide who will start the game.
II. Follow up:
Category “The Land and the People”
1. What are the symbols of England, Wales, Scotland and Northern Ireland?
(the red rose, the daffodil & the leek, the thistle, the shamrock)
2. What is the population of Great Britain?
a) less than 50 million
b) between 50 - 60 million
c) over 60 million
3. How many parts does Great Britain consist of? (4 parts)
4. What separates Great Britain from the Continent? (The English Channel)
5. What are the main countries of the UK and their capitals?
(England – London, Scotland – Edinburgh, Wales – Cardiff, Northern Ireland – Belfast)
6. The UK is an island country. But is has a land border as well. What country does it border on?
(The Irish Republic)
7. Which is the highest mountain in Great Britain and where is it situated?
(Ben Nevis in Scotland)
8. What is the longest river in Great Britain called?
a) The Severn, 350 km
b) The Thames
c) The Clyde
d) The Avon
9. What river does the capital of Great Britain London stand on?
(The Thames)
Category “Political system”
1. What is the flag of the UK called? How many crosses is it made up?
(The flag of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is a combination of three crosses. It is known as "Union Jack“.)
2. Who is the head of the state in Great Britain?
a) A monarch
b) Prime Minister
c) the House of Commons
d) the House of Lords
3. Who does the real power in the UK belong to?
a) A monarch
b) Prime Minister
c) The Parliament
4. What Houses does the British Parliament consist of?
(the House of Lords and the House of Commons)
5. Who is the present monarch in Great Britain?
a) Prince Charles
b) Prince Henry
c) Queen Elisabeth 1
d) Queen Elisabeth 2
6. What is the minimum voting age in the UK?
a) 16
b) 18
c) 20
d) 25
7. Who lives at Downing street, 10?
a) the queen
b) the Prime minister
c) the Mayor of London
d) a famous writer
8. Who was the first woman Prime Minister in Britain? (Margaret Thatcher)
9. Where does the Royal family live?
a) in the Tower of London
b) in Buckingham Palace
c) in the Houses of Parliament
Category “Culture”
1. Who wrote the book “Alice in Wonderland”?
a) Agatha Christie
b) Lewis Carroll
c) Daniel Defoe
d) Jonathan Stevenson
2. Who is ‘the architect of London’? (Sir Christopher Wren)
3. Who wrote stories about Sherlock Holmes?
a) Charles Dickens
b) Robert Burns
c) William Shakespeare
d) Arthur Conan Doyle
4. In which town of England was William Shakespeare born?
a) Stratford - upon - Avon
b) London
c) Liverpool
d) Oxford
5. There are a lot of museums, galleries, and exhibitions in London. One of them was opened in 1824. It is situated in Trafalgar Square and it contains the greatest collection of fine arts. There one can see masterpieces of famous painters, especially British ones. What is this gallery called?
(The National Gallery)
6. What is the national musical instrument of Scotland?
a) the drums
b) the bagpipe
c) the guitar
d) the piano
7. What is the famous clock tower in London called? (Big Ben)
8. Who wrote the book “Gulliver`s travels”?
a) Daniel Defoe
b) Robert Burns
c) William Shakespeare
d) Jonathan Swift
9. What is the name of this bridge? (Tower Bridge)
Category ‘Holidays and Customs’
1. When is Halloween celebrated?
a) December, 25
b) November, 4
c) October, 31
d) February,14
2. When is Christmas celebrated in Great Britain?
a) December, 25
b) November, 4
c) October, 31
d) February,14
3. What do children leave at the end of their beds in Christmas times?
a) a shoe
b) a bag
c) a glove
d) a stocking
4. What is the most popular drink in Great Britain?
a) coffee
b) milk
c) tea
d) juice
5. What holiday is celebrated on February 14 th? (Saint Valentine`s day)
6. What is the Scottish national dress called? (a kilt)
7. What is the most popular Christmas dish? (a turkey)
8. What song do British people sing at midnight on 31st December?
a) “Auld lang syne”
b) “Yellow submarine”
c) “Jingle bells”
9. What do people send to each other on February 14 th? (Valentine cards)
III. Summarizing.
IV.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.