Тақырыбы: Дыбыс екпіні.
білімділік
Сабақтың мақсаты:
– бұрынғы өтілген
материалдармен сабақты байланыстыру, сөздерді дұрыс құру
тәсілдерін меңгерту, өз ойын жинақтап, әдемі көркем жеткізе білуге
ұмтылдыру, қазақ тіліндегі екпіндерден алған білімдерін шыңдау;
дамытушылық – логикалық ойлауын дамыту, дұрыс, анық
сөйлеуге жаттықтыру. Тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерге
жетелеу, шығармашылық қасиетін дамыту; тәрбиелік – 347
– жаттығу арқылы жақсылыққа, ізгілікке тәрбиелеу, тіл құдіретін
сезіне білуге, сөз мағынасын келістіре отырып, оларды дұрыс
қолданып, дәл түсінуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың тегі: жеті ата ауылына саяхат сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, семантикалық
картамен жұмыс, жаттығумен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиеті.
Сабақтың көрнекілігі: Тірек – сызба, семантикалық карта,
Венн диаграммасы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеп,
Үй тапсырмасын тексеру.Кубизм
сабаққа даярлаймын.
ІІ.
Ата ауылы.
стратегиясы бойынша.
1
4
2
5
3
6
1) Қазақ тілінде қанша екпін бар?
2) Сөз екпіні.
3) Тіркес екпіні.
4) Ой екпіні.
5) Екпін дегеніміз не?
6) Олардың бір – бірінен айырмашылығы?
ІІІ. Үй тапсырмасы бекітіледі.
ІV. Әке ауылы. Жаңа сабақ. Дыбыс екпіні дегеніміз – бір сөздің ішіндегі бір дыбысты көтеріп
не созып айту тәсілін айтамыз. Қуанышты көңіл – күйді дауысты
дыбыстарға түскен екпін білдіреді. Мысалы: тама – ша – а, бә ә
рекелді, жара – а – йсын т.б.
Реніш, кею, қынжылу сезімдерін дауыссыз дыбысқа түскен екпін
білдіреді. Мысалы: т – тарт қолыңды, тыныш отыр – р, ж – жап
есікті, т.б.
V. Бала ауылы. Жаттығулар жұмысы.
Жаттығулармен жұмыс. 347 – жаттығу. Мәтінді түсініп
оқыңдар.
VІ. Немере ауылы. «Шеңбер» ойыны.
Шеңбердегі сөздерде екпін қай буынға түскен? Екпін түспей
тұрған ұқсас қосымшаларды табыңдар.
мұздай
адамбыз
оқушым
ыз
баласын
айтайын
барма
Екпін
айтпа
айтшы
оқтай
сызба
көрейік
тастай
Екі оқушы тақтаға шығып, 348 – жаттығуды орындайды.
VІІ. Шөбере ауылы. «Адасқан әріптер» ойыны. 1) М, д, и, н, т, е, і, т, ә.
2) Б, л, а, б, қ, ш, а, а, а.
3) Ұ, а, т, с, з.
346 – жаттығу. Төмендегі сөздерде екпін қай дыбысқа түскенін
анықтап, қай көңіл – күйді білдіретіндігін айтыңдар. Өздерің сондай
көңіл – күймен бірнеше сөздер айтып көріңдер.
VІІІ. Шөпшек ауылы. Кестемен жұмыс.
Жаңа сабақты кесте арқылы қорытындылаймын.
Не?
Қызметі
Атауы
Сөз екпіні
Ой екпіні
Тіркес екпіні
Дыбыс екпіні
ІХ. Немене ауылы. Оқушылар бағаланып, үй тапсырмасы
беріледі.
Үйге: 349 – 350 жаттығу. Ережелерді жаттау.
Казак тили 5 сынып
Казак тили 5 сынып
Казак тили 5 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.