Конспект урока по английскому языку в 5-6 классах
“A weekend in London”
Цель: повторение темы «Достопримечательности Лондона»
Оснащение:
1. презентация “A weekend in London”
2. раздаточный материал: карточки для перевода
3. раздаточный материал: тесты на закрепление материала
Ход урока:
1. Организационный этап – приветствие.
T: Good morning, boys and girls! I’m glad to see you. How are you?
P: Fine, thanks. And what about you?
T: I’m OK, thank you. Sit down, please. Today we’ll have an unusual lesson. We’ll make a trip to London.
На экране появляется слайд номер 2
2. Фонетическая зарядка.
T: Let’s begin our lesson with English sounds. Look at the screen. Read the sounds and the words after me.
На экране появляется слайд номер 3
(Учитель произносит звуки и слова, появляющиеся на экране, учащиеся повторяют за ним.)
3. Повторение лексики.
На экране появляется слайд 4
T: It’s time to repeat the new words and do some exercises with them.
(Учитель повторяет с учениками слова: a capital, a tower, a century, a place, a bridge, middle. После повторение ученики работают с презентацией, переводя на русский язык словосочетания и предложения, которые появляются на слайдах.)
T: I see that you are good at translation. Now I’ll give you cards with phrases in English and you'll translate them into Russian.
(Учитель раздаёт карточки с фразами на английском языке. Задача ученика – прочитать карточку вслух и перевести её на русский).
середина дня |
красивый мост |
в прошлом веке |
в семнадцатом веке |
тихое место |
Лондон – столица Англии |
старая башня |
в центре комнаты |
4. Фронтальная работа.
T: Dear pupils, imagine that we are in London. As you know English people often talk about the weather. Let’s discuss the weather today. Your task is to make a question about the weather and ask you partner. Then he should answer it and ask his question to another pupil.
P1: Is it raining, Alex?
P2: No, it isn’t. How’s the weather today, Ivan?
P3: It’s cloudy. Is the weather cold today, Mary?
P4: Yes, it is. It is not warm today. Nick, is it sunny?
P5: No, it isn’t.
5. Физминутка.
T: I see that you are tired. Stand up, please. It’s time to remember our poem about London and do exercises.
(Учащиеся и учитель вместе рассказывают стихотворение и выполняют упражнения.)
На экране появляется слайд 5
Sightseeing in London.
(ученики изображают марш на месте)
Forty cameras clicking, clicking,
(ученики делают движения руками – как будто фотографируют)
Stamps on twenty postcards sticking.
(ученики держат руки на поясе, поворачиваются направо и налево)
Doing London in a day,
(ученики маршируют на месте)
Seeing all and then away.
(ученики держат руки на поясе, поворачивают голову направо и налево)
First the Thames and then the Tower.
(ученики поворачиваются по кругу)
Lots of time — another hour!
(ученики садятся)
6. Развитие навыка монологической речи.
T: And now let’s go. Tell about the places of interest you see.
(Учащиеся представляют заранее подготовленные пересказы о достопримечательностях Лондона, сопровождают рассказ иллюстрациями.)
На экране появляется слайд 6
1. The City.
London is capital of England. Its political and business centre. The heart of London is the City. It is the oldest part of London. Many people work in the City, but very few work there. There are a lot of banks and other offices there too.
На экране появляется слайд 7
2. The Tower of London.
One of the most interesting places in London is the Tower of London. The Tower of London was a fortress, a palace, a prison and the King’s Zoo. Now it’s a museum. There are always black ravens in it because English people believe that London will be rich while ravens live there.
На экране появляется слайд 8
3. St. Paul’s Cathedral.
One of the greatest English churches is St. Paul’s Cathedral. The famous English architect built it in the 17th century. It is a beautiful building with many columns and towers. In one of its towers there is one of the largest bells in the world.
На экране появляется слайд 9
4. Trafalgar Square.
Trafalgar Square is the centre of London. Some people say that it is the most beautiful place in London. In the middle of the Square stands a tall column. It is a monument to Admiral Nelson. Four bronze lions look at the square from the monument. There are two beautiful fountains in the square.
На экране появляется слайд 10
5. Big Ben.
Big Ben is the name of the clock. Also it is the name of the bell in the clock tower. You can hear the sound of Big Ben every hour in London. The cock and the bell got their names after Sir Benjamin (Бенджамин) Hall. He was a tall man and his nickname was Bid Ben. So the people know the clock as Big Ben.
8. Проверка усвоения материала.
T: Today we have learnt a lot of facts about London. And now let’s do f final task. Match the beginning and the end of the sentence.
1. London is ...... 2. The heart of London… 3. The Tower of London is ….. 4. Trafalgar Square is …. 5. Big Ben is… 6. People keep ravens…
|
a. is the City. b. in the centre of London. c. in the Tower of London. d. the capital of Great Britain. e. a museum. f. the name of the clock. |
8. Завершение урока.
T: We visited a lot of interesting places in London today, but we should come back. Our weekend is over. I hope that you liked our trip.
9. Домашнее задание: написать сочинение на тему “The most interesting tourist attraction in London”.
На экране появляется слайд 11
10. Итог урока.
T: Our lesson is over. Thank you for your work. You were very active at the lesson.
(Учитель подводит итог урока, оценивает работу учащихся).
Приложение к уроку.
Ответы на задание:
1. London is ...... 2. The heart of London… 3. The Tower of London is ….. 4. Trafalgar Square is …. 5. Big Ben is… 6. People keep ravens…
|
a. is the City. b. in the centre of London. c. in the Tower of London. d. the capital of Great Britain. e. a museum. f. the name of the clock. |
1 – d
2 – a
3 – e
4 – b
5 – f
6 – c
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.