Конспект урока
Тема: A role – Play “Why is English so popular”
Цель:1. С помощью ролевой игры обучать учащихся высказываться по теме «Роль английского языка в современном мире»
2. Поддерживать интерес учащихся к сюжету с помощью текстов для изучающего чтения.
3. Воспитывать умение учащихся работать в команде.
Ход урока.
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. 2. Речевая подготовка. Who is on duty today? II. Основная часть. - Today we play a role-play “Why is English so popular” Role card 1. - You are Mr.(Mrs) Brinks, a rich American businessman. You think that English is so popular because it is the language o America.
Role card 2 You are Mr. (Mrs.) Bamridge, an English historical. You think that English is so popular because it has words from other languages. Role card 3 You are Mr.(Mrs.)Belov(a), a Russian translator. You think that English is so popular because it is very easy. Role card 4. You are Mr.(Mrs.)Swarup, an Indian student. - You have 15 minutes - Now read the task in your cards and do it. Далее ребята выполняют задание из карточек. III. Заключительная часть. Домашнее задание: - Your task is: ex. 3 at page76 in the textbook. - Well, now the lesson is over. See you later. I am looking forward to hear your nice reports! Goodbye!
|
Good afternoon.
Illustrate you position with these ideas. 1. Six out of ten richest people in the world are Americans. 2. The whole world wears American jeans such as Levis. 3. The dollar is the most popular currency in the world.
Use this information and fact from the text as example.
Use Misha’s arguments from the text and the ides the your classmates had in ex.8
Use the map and the facts from the text to support your ideas. |
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата: 3.02.2009
Класс: 8 “Б”
Конспект урока
Тема: The Diary of Marian Fitzwalter.
Цель: 1. Формировать целостное представление о Британии после нормандского завоевания с помощью аутентичных художественных текстов.
2. Развить и формировать на его основе следующие умения:
- пользоваться знаниями, полученными из других предметов школьной программы.
- предвосхищать возможные события.
- развить языковую догадку.
- пользоваться сносками и комментариями.
- трансформировать полученную информацию для ответов на вопросы.
Оборудование: Учебник.
Ход урока.
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. - Who is on duty today? II. Основная часть. 1. Pre-reading. - Today we are going to read the text The “Diary of Marian Fitzwalter”. - But first of follow you should make ex. 3. Read and translate the task. Is it clear? Before you’ll translate the sentences, you should translate highlighted words. Take your pencils and write down these words. 2. While-reading. And now, look at the blackboard. Repeat after me, please.
Be capable – быть способным на что-либо Require a lot of attention – нуждаться в большом количестве внимания Species – род, вид, разновидность Tame – ручной, прирученный Unpredictable - непредсказуемый Disease - болезнь Utility – полезность, выгодность
Let’s look at the point B. Read and translate the task. Read and translate all points. You should mark points, which are discussed in the interview. Is it clear? Take your pencils. You should be attentive. Let’s check up. Who is ready? Let’s look at the point C. Read and translate the task. Read and translate all points. Is it clear? Take your pencils. You should be attentive. Let’s check up. Let’s look at the point D. Read and translate the task. Read and translate all points. Is it clear? Take your pencils. You should be attentive. Let’s check up. 3) Post - listening Your homework will be to write the story about your pets, if you haven’t it, write about pet, which you wanted to have.
III Заключительная часть
Today we’ve spoken about different kind of pets. What have you learnt at the lesson? The lesson is over. Good bye!
|
|
Подпись учителя /Михайлова В.А/
Дата:5.02.2009
Класс: 8 “Б”
Конспект урока
Тема: Test yourself
Цель: контроль и самоконтроль уровня обученности учащихся в соответствии с задачами данного раздела.
Ход урока.
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. - Who is on duty today. -- Now read “How to build words”. Please, read this text and translate. - What do you think about it? - What do you think about it? II. Основная часть. - Today we are going to do some ex. in your workbooks. But first of all open your books at p/ 95. Repeat after me. Open your workbooks at p. 21 ex 5. Read this text, translate it. - Read and translate the questions. - Answer the questions. - You have 15 minutes. - Ребята выполняют упражнение самостоятельно и сдают тетради. III. Заключительная часть. Домашнее задание: - This time you should make reports, using the text of your workbook one. - Well, now the lesson is over. See you later. I am looking forward to hear your nice reports! Goodbye!
|
|
Подпись учителя /Михайлова
В.А./
Дата: 7.02.2009
Класс: 8 «Б»
Конспект урока.
Тема: Do all of them make good pets?
Цели: 1) Активизировать лексический материал
2) Обучить аудированию с полным пониманием
3) Воспитать ответственное отношение к домашним животным
Оборудование: Учебник, доска, ТСО (магнитофон, кассета).
Ход урока
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало Good morning, boys and girls. Let’s start our lesson. 1) Warming up Do you have a pet at home? What is your pet? Do you play with your pet? Do you walk with your pet? What pets do people usually keep at homes? 2) Речевая подготовка Open your books at p. 110, ex. 2. Now I’ll read these words then we’ll read it altogether. Translate this word, please. Ok, let’s read the first line. The second line. Once more please. And now, translate the words, which I’ll say. Look on the table, read and translate the title. What does it means? You should fill in the blank. You have two minutes. The time is over. Let’s check up. The first column. The second. Now, have a look at this word. What does it mean? What kinds of animals are carnivores? What animals should be kept and shouldn’t be kept as pets?
II Основная часть 1) Pre-listening Today we’ll listen to the interview with an expert from the American Veterinary Medical Association. But first of follow you should make ex. 3. Read and translate the task. Is it clear? Before you’ll translate the sentences, you should translate highlighted words. Take your pencils and write down these words. 2) While- listening And now, look at the blackboard. Repeat after me, please.
Be capable – быть способным на что-либо Require a lot of attention – нуждаться в большом количестве внимания Species – род, вид, разновидность Tame – ручной, прирученный Unpredictable - непредсказуемый Disease - болезнь Utility – полезность, выгодность
Let’s look at the point B. Read and translate the task. Read and translate all points. You should mark points, which are discussed in the interview. Is it clear? Take your pencils. You should be attentive. Let’s check up. Who is ready? Let’s look at the point C. Read and translate the task. Read and translate all points. Is it clear? Take your pencils. You should be attentive. Let’s check up. Let’s look at the point D. Read and translate the task. Read and translate all points. Is it clear? Take your pencils. You should be attentive. Let’s check up. 3) Post - listening Your homework will be to write the story about your pets, if you haven’t it, write about pet, which you wanted to have.
III Заключительная часть
Today we’ve spoken about different kind of pets. What have you learnt at the lesson? The lesson is over. Good bye! |
Good afternoon!
Yes!
Слушают чтение учителя, повторяют и переводят.
Читают задание.
Заполняют таблицу.
Читают задание и переводят.
Читают задание и переводят.
Слушают запись. Читают задание и переводят.
Слушают запись.
Читают задание и переводят. Слушают запись.
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата: 10.02.2009
Класс: 8 «Б»
Конспект урока.
Тема: African animals.
Цели: 1) Активизировать навыки говорения в виде краткого пересказа текста
2) Обучить поисковому чтению и работе с текстом
3) Контроль понимания
Оборудование: Учебник, доска.
Ход урока
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало Good morning, boys and girls. Let’s start our lesson. 1) Речевая подготовка Today we are going speak about African animals. What kinds of African animals do you know? What is it type?
II Основная часть 1) Pre-reading And now, look at the blackboard. Repeat after me, please.
Rhinoceros - носорог Be in danger of extinction – быть под угрозой вымирания One – horned - однорогий Rare - редкий Short – sight – близорукий, недальновидный Headache – головная боль Illness - болезнь Handle – рукоятка Poacher - браконьер Fate – рок, судьба
Read please these words once more.
Have a look at the text. What do you know about rhinoceros? We are going to read the text. 2) While-reading Read the text, please. Translate, please.
We read the first part of text and answer to my questions, please. 1 what species of rhinos live in northeast Indian? 2 In what year did people think that rhino was extinct?
Let’s start reading the second part of the text. Read, please. Translate, please.
Translate into English: 1 Черный носорог весит между 1 и 1,5 тоннами, а взрослый белый носорог может весить 3 тонны. 2 В 70-е годы много Ейменских мужчин стало богаче, потому что они уехали работать в страны Саудовской Аравии.
3) Post-reading Answer to my questions, please. (Вопросы на доске) 1 Why are rhinos hunted? 2 What is the horn made of? 3 What is the horn for? 4 Why did hunting rise in the 1970s? 5 Why do you think the Asian rhinos are the rarest?
III Заключительная часть Today we’ve spoken about the rhinoceros. What have you learnt from the text about the black rhino? Your homework will be to write about an extinct animal. |
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата: 14.02.2009
Класс: 8 «Б»
Конспект урока
Тема: Don’t learn English
Цель: 1. Совершенствовать навыки аудирования.
2. Стимулировать устную речь учащихся.
3. Развить языковую догадку учащихся с помощью рубрики «Friends».
4. Познакомить учащихся с лексикой по теме «Почему знания английского языка важно в современном мире».
Оборудование: магнитофон, аудиокассета.
Ход урока.
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. - Who is on duty today. 2. Фонетическая зарядка. - Firstly, we are going to train your pronunciation – please, listen and repeat after speaker. 3. Речевая подготовка. Now read “English in Focus” Please, read this text and translate. - What do you think about it? - What do you think about it? II. Основная часть. 1. Pre-listening. - Now listen to me and repeat. Everywhere - везде Exchange programme – программа по обмену студентами To broadcast – транслировать To earn – зарабатывать деньги Knowledge – знания To get access to smth – получить доступ чему-то About – около Peace and quite – тишина и покой 2. While-listening. - You are going to listen and read a very special text – it is so ironical. I hope you will notice irony in it. Be attentive and ready to answer the questions: - What do you think of an idea not to learn English at all? - What do think about the text. - So, please, listen to it. 3. Past-listening. - Now do ex.10 at p.88 Discuss: Do you agree? I. Заключительная часть. Домашнее задание: - Your task is: ex.A,B, at page 89 in the textbook. - Well, pupils, our time is up. See you later. Goodbye.
|
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата: 12.02.2009
Класс: 8 «Б»
Наблюдение урока
Тема: «Is the Earth a Dangerous Place?»
Цели:
1. Формировать лексические знания по данной теме.
2. Развивать внимание, навыки, аудирования и перевода с английского языка на русский.
3. Активизировать навыки устной речи устной речи по заданной теме.
4. Воспитывать интерес к странам изучаемого языка.
Оборудование: учебник Enjoy English, тетрадь, магнитофон.
Ход урока
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I. Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. Let’s start our lesson. - Please tell me, what date is it today? - Well, and what day is it today? II. Основная часть. - Now ex.77. Match the words and the texts. You have 3 minutes. Time is over. Let’s check up. - Now listen to the tape and check your answers. Translate the sentences. - Ok! Very good. Now ex.78. Listen to the tape and fill in the table. Answer my questions: 1. How often … do happen? 2. What continents do … happen? 3. What countries do … happen? Now ex.79. Repeat after me. a terrible disaster – ужасное бедствие. A disaster area – зона бедствие Damage To do a lot of damage – приносит много повреждений To damage – разрушать, вредить Shake - трясти Hurt – причинять боль He would not hurt a fly - он и мухи не обидят. III. Заключительная часть. - What have you learnt at the lesson at the lesson? - Thank you very much! Your home task will be ex. 1 page 17. The bell has gone you may be free! Good buy! |
- Good afternoon!
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата:17.02.2009
Класс: 8 “Б”
Наблюдение урока.
Тема: What can we do for…?
Цели:
1. Повтор пройденной лексики.
2. Активизация навыков устной речи.
3. Практика поискового чтения.
Оборудование: учебник Enjoy English, тетрадь, магнитофон.
Ход урока:
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I. Начало. 1. Приветствие. - Good morning! 2. Фонетическая зарядка. - Repeat after me and translate it! Domestication Amphibians Consider II. Основная часть. - Open your books at page 118, ex.1. Look at the pictures and answer my questions: 1. What can we see in the first picture? 2. What does the dog do in this picture? - And now I want you to read and translate language support. Nature reserve Shelter - Read please the task from ex. 2 a. You should to make the sentences use words on the blackboard. - Good! And now I want you to give English equivalents from the text 2. Избавиться Мог бы погибнуть Спасать Начал выздоравливать III. Заключительная часть. - Now let’s sum up. What have you learned from our lesson? Your homework will be ex.3 page 24. Thank you for the lesson!
|
- Good morning!
Domestication – одомашненный Amphibians - амфибии Consider – считать.
Отвечают на вопросы.
Заповедник Приют
To be rid of Would have… Rescued Began to recover.
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата: 19.02.2009
Класс: “Б”
Конспект урока
Тема: I Must Learn English To…
Цель: 1. Познакомить учащихся с модальными глаголами, выражающими долженствование. Обеспечить их первичную отработку в серии языковых и речевых упражнений.
2. Развить коммуникативные навыки учащихся.
3. Обучить использованию модальных глаголов.
Оборудование: магнитофон, аудиокассета.
Ход урока.
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. - Who is no duty today? 2. Фонетическая зарядка. - We start the lesson with training your pronunciation. Listen to the riddles, then read them and try to guess. - Higher than a house, Higher than a tree; Oh, whatever can that be? II. Основная часть. Объяснение нового материала: Утвердительные предложение: Have to – вынужден в силу обстоятельств; Must – должен (с точки зрения говорящего) I must learn English. It will help me in the future. – Я должен изучать английский. Это поможет мне в будущем. (Я сам так думаю) I have to get up early. School starts at eight o’clock. – мне приходиться вставать рано. Занятия начинаются в 8 часов. (от меня это не зависит.) В отрицательных предложениях глагол have to имеет форму don’t have to – не нужно, нет необходимости. (но выбор за тобой). Глагол must имеет форму mustn’t – строгий запрет (ни в коем случае нельзя). You don’t have to tell him everything. – нет необходимости все ему рассказывать. (Выбор за тобой). You mustn’t tell him everything. – нельзя ему все рассказывать (Я тебе запрещаю). В Present Simple и Future Simple значение глаголов must и have to совпадают. Глагол must, который не употребляется в этих временах, заменяется глаголом had to (должен был, пришлось) и will have to (должен буду, придется) Упражнения для закрепления. - now do ex. 1/ Complete the sentences. Use the verb have to in the correct tense from. - Now ex. 2 Choose the correct verb. III. Заключительная часть. Домашнее задание: - Your task is: ex. 3 at page76 in the textbook. Well, now the lesson is over. See you later. I am looking forward to hear your nice reports! Goodbye!
|
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
Дата: 21.02.2009
Класс: 8 “Б”
Конспект урока
Тема: Is your English good enough?
Цель: 1. Развить у учащихся языковую догадку.
2. Познакомить учащихся с модальными глаголами, выражающими долженствование. Обеспечить их первичную отработку в серии языковых и речевых упражнений.
Оборудование: магнитофон, аудиокассета.
Ход урока.
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
I Начало. 1. Приветствие. - Good afternoon, boys and girls. - Who is on duty today? 2. Фонетическая зарядка. And now, look at the blackboard. Repeat after me, please.
Be capable – быть способным на что-либо Require a lot of attention – нуждаться в большом количестве внимания Species – род, вид, разновидность Tame – ручной, прирученный Unpredictable - непредсказуемый Disease – болезнь 3. Речевая подготовка. Вопросы по прошлому материалу. II. Основная часть. Объяснение нового материала. Наречие too (слишком) употребляется перед прилагательными и наречиями. He is too clever. You are speaking too fast. Наречие enough (достаточно) употребляется с существительными, прилагательными и наречиями. В сочетание с существительными enough ставиться перед существительным. I don’t have enough money. В сочетании с прилагательными и наречиями enough ставиться после прилагательного и ли наречия. You don’t speak English well enough. Упражнения для закрепления пройденного материала. - Now do ex. 1 Complete the sentences. - Now ex. 2 Choose the correct place for enough. III. Заключительная часть. Домашнее задание: - Your task is: ex. 3 at page76 in the textbook. Well, now the lesson is over. See you later. I am looking forward to hear your nice reports! Goodbye!
|
|
Подпись учителя /Михайлова В.А./
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.