Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Оценка 4.6
Разработки уроков
doc
английский язык
7 кл
18.06.2018
Данный урок направлен на совершенствование навыков всех видов речевой деятельности по теме «Здоровый образ жизни». На уроке используются следующие методы обучения: наглядно-иллюстративный метод; поисковый метод; словесный метод; аудиовизуальный метод; коммуникативный метод. Во время урока применяются следующие формы работы обучающихся: фронтальный опрос; индивидуальная работа; парная работа; групповая работа.
_konspekt_uroka_health_is_above_wealth.doc
МБОУ СОШ №38 г. Озерск
Разработка урока
по теме «Health is above wealth»
7 класс
Unit 4. Sport is fun.
Section 3. Health is above wealth.
Аксенова Маргарита Викторовна
Автор разработки урока:
Цель: совершенствование лексических навыков по теме «Здоровый образ
жизни», а также воспитание здоровой и социальноактивной личности.
2012 год
Задачи:
Образовательный аспект:
повторение лексического материала по теме;
совершенствование навыков говорения и аудирования по теме «Здоровый
образ жизни». Развивающий аспект:
развитие интеллектуальных способностей у учащихся (логического
мышления, способности к обобщению информации и формулированию
выводов).
Воспитательный аспект:
показать учащимся важность здорового образа жизни;
привить стремление к здоровому образу жизни.
Тип урока: урок коммуникативноориентированный, направлен на
совершенствование навыков всех видов речевой деятельности по теме
«Здоровый образ жизни».
Методы обучения:
наглядноиллюстративный метод;
поисковый метод;
словесный метод;
аудиовизуальный метод;
коммуникативный метод.
Формы организации познавательной деятельности:
фронтальный опрос;
индивидуальная работа;
парная работа;
групповая работа.
Средства обучения:
аудиовизуальные (ПК, проектор);
информационные (компоненты УМК);
авторские медиа ресурсы (презентация в программе Microsoft Power
Point).
Оборудование:
ПК;
проектор;
раздаточный материал;
авторская презентация в программе Microsoft Power Point.
План урока
I.
Организационный момент:
1) Приветствие. 2) Фонетическая зарядка.
3) Речевая зарядка.
II. Основной этап урока:
1) Активизация лексики по теме – совершенствование лексических
навыков посредством авторской презентации.
2) Совершенствование навыков аудирования по теме «Здоровый образ
жизни».
3) Физкультминутка.
4) Совершенствование навыков говорения по теме «Здоровый образ
жизни».
III. Заключительный этап урока:
1) Подведение итогов урока.
2) Выдача домашнего задания.
3) Выставление оценок. I. Организационный момент (5 минут)
Ход урока
Этап занятия,
время
Приветствие
(1 мин.)
Фонетическая
зарядка
(2 мин.)
Речевая зарядка
(2 мин.)
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Содержание этапа
Good morning, teacher.
Glad to see you too.
Fine, thanks. And you?
All are present today.
Учащиеся читают стихотворение
вместе с учителем
Учащиеся читают пословицы и
переводят их, подбирая пословицу
эквивалент на русском языке.
Good morning, boys and girl!
Glad to see you.
How are you today?
I’m fine, thanks. Sit down, please.
Who’s absent today?
Today we are going to speak about health
and problems with health. But first of all
look at the screen (Слайд 2). There is a
poem about the healthy lifestyle/ let’s read
it together.
To be healthy in your life,
Don’t forget to do all five!
Get up early, quick and bright
Exercise with all your might.
There can be no doubt that health is very
important for any person. There are many
proverbs about health. Please, look at the
screen again (Слайд 3). There are some
proverbs. Let’s read them and try to
translate.
1. Health is better than wealth.
2. A sound mind in a sound body.
3. An apple a day keeps a doctor away.
4. Early to bed and early to rise makes a
man healthy, wealthy and wise.
5. A merry heart is a good medicine.
6. You are what you eat.
7. Eat to live, not live to eat.
II. Основной этап урока (30 минут)
Этап занятия,
время
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Содержание этапа Well, I see, you know many Russian
proverbs about health. It’s really great!
And now look at the sheet of paper with
some words. You should write all the
words into 2 columns: good and bad habits.
Рабочие листы: см. приложение 1
Активизация
лексики по теме
(5 мин.)
Совершенство
вание навыков
аудирования
(14 мин.)
Very well. You’re right.
And now let’s listen to the information
about the healthy food and balanced diet.
Look at the black board, please. Here you
can see some new words from the report.
Unknown words:
Balanced diet
Contain
Carbohydrates
Pasta
Stomach
Vitamins
Minerals
Also you have got a sheet of paper with
some tasks.
Well. Let’s listen to the recording. You will
hear the recording twice.
Текст для аудирования: см.
Приложение 2.
Задания для аудирования: см.
Приложение 3.
Well done!
Учащиеся по очереди выходят к
доске и записывают словосочетания,
также они записывают все в своих
тетрадях.
Учащиеся записывают новые слова в
тетрадь, читают их
Учащиеся слушают текст и
заполняют таблицу на доске (по
очереди) и в своих тетрадях, затем
тетради в конце урока сдают
учителю на проверку. Физкульт
минутка
(1 мин.)
I see you are tired. Let’s relax.
Stand up, please. Clap your hands when
you hear words about good habits.
No waiting, no parking,
Don’t smile, stop laughing.
Turn it on, turn it off,
Open your mouth, try to cough.
No smoking, no drinking,
No running, stop thinking.
Work all day, play all night,
Do what I say – that’s right.
Turn left, turn right,
Always love, never fight.
Come early, don’t be late,
Try to be good, don’t hate.
ОК. Thanks a lot. Sit down, please.
Учащиеся повторяют стих вместе с
учителем, хлопают в ладоши, когда
звучит словосочетание,
относящееся к здоровому образу
жизни. As you see it is very difficult to follow
healthy lifestyle. But do not forget “Health
is the best wealth”. And what can help you
to be healthy? Of course, the school. Only
at school you go in for sport three times a
week and have a balanced diet. Look at the
screen. There are 2 themes for you reports.
The 1st is “Sports in our school” and the 2nd
is “Our school canteen”. Please, choose the
theme of the report for your group/ You
have got 3 minutes for preparing.
Let s listen to Sasha. (Ученик
рассказывает о занятиях спортом в
школе).
Совершенство
вание навыков
говорения
(10 мин.)
But not only sport helps us to be healthy. A
balanced diet is very important too. Let’s
listen to Dasha.
Excellent! You are absolutely right. Our
teachers and the Headmaster try to help you
to be healthy.
Учащиеся делятся на 2 группы,
выбирают тему, готовятся вместе 3
минуты, затем выбирают в своей
группе того,
кто представит
рассказ.
РАССКАЗЫ
:
ПРИМЕРНЫЕ
Sports in our school.
P.: As for me, I want to tell you about
sports in our school. We pay great
attention to sports in the school. We
have PE three times a week and we
enjoy our lessons very much. The
lessons are held in a small gym and in
the 2nd ground. At the lessons we run,
jump and play sport games. We are
crazy about volleyball and basketball.
In my opinion every person should go
in for sports because it helps people
to be strong and healthy.
Our school canteen.
P.: I’d like to tell you about our
school canteen. In order to stay
healthy it is important to have a
balanced diet. The balanced diet is
food that contains something from
each of the three main groups of food.
These groups are protein, fat and
carbohydrates. You find protein in
lots of food, meat, fish, nuts, cheese
and milk. It helps your body grow and
be healthy and it gives you energy.
Fat gives you energy too, but don’t
eat a lot – it is bad for you. At school
the teachers take care about our
balanced diet. Many children of our
school have dinner in our canteen. III.
Заключительный этап урока (5 минут)
Этап занятия,
время
Подведение
итогов урока,
выставление
оценок
(3 мин.)
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Содержание этапа
Our lesson is over and it is time to see what
results are. We knew a lot of interesting
facts about balanced diet; we remembered
some words, told to each other about our
school and now look at the screen. There
some rules of health lifestyle. (Слайд 3).
Read it and remember.
Well, now you know what you should do to
be healthy. I hope we have convinced each
other to follow a healthy way of life. Your
home task is ex. 45, page 110. And also
you should answer the questionnaire about
your lifestyle. Thank you for your work.
Lesson is over, see you tomorrow.
Выдача
домашнего
задания
(1 мин.)
Анкета “Are you healthy?”
см. Приложение 4.
Подводят итоги вместе с учителем,
затем читают правила здорового
образа жизни на слайде
Записывают домашнее задание в
дневники Приложение 1.
get up early and go to bed early
smoke
eat too much or too little
wash your hands before you eat take regular
exercises
watch TV too long eat healthy food
take too much medicine
keep to a diet
spend much time outdoors
drink alcohol
work on your computer
too long
What we should do to be healthy
what we shouldn’t do to be healthy Приложение 2.
Текст
для
аудирования
:
In order to stay healthy it is important to have a balanced diet – in other
words, food that contains something from each of the three main groups of food.
These groups are protein, fat, and carbohydrates.
You find protein in lots of food, for example meat, fish, nuts, cheese and
milk. It helps your body to grow and to be healthy and it gives you energy. Fat
gives you energy but don’t eat a lot – it’s bad for you. There are a lot of fatty foods
that come from animals, for example milk, cheese, butter and meat.
Carbohydrates give you more than 70% of your energy. Bread, pasta,
cereals, fruits, and vegetables such as potatoes and cabbage all contain lots of
carbohydrates.
Fruits, vegetables, beans and nuts, brown bread all have fibre. It doesn’t
give you energy but it fills your stomach when you are hungry.
There are many different vitamins and minerals. They help our body be
healthy. You can get all your vitamins and minerals from fresh fruit and
vegetables. Приложение 3.
Задания к тексту (аудирование):
From
For
Carbohydrates
Protein
Fat
Fibre
Vitamins
A
B
C
D
Minerals
Calcium (Ca)
Iron (Fe) Приложение 4.
Test “Are you healthy?”
Yes No
1. Do you eat fruit and vegetables every day?.................................[ ] [ ]
2. Do you go in for sports?.............................................................. [ ] [ ]
3. Do you watch TV for more than an hour a day? …….................[ ] [ ]
4. Do you eat sweets every day? ……………………………….....[ ] [ ]
5. Do you sleep 810 hours at night? ………………………….…..[ ] [ ]
6. Do you think about your health?..................................................[ ] [ ]
Put “one” for each “yes”answer!
My total score _______________
What does your score tell about?
02: Oh, dear! Forget about chips and sweet! You need fruit and vegetables!
34: Do more exercises and eat more carefully!
56: You keep fit! Well done!
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Конспект урока по английскому языку «Health is above wealth» (7 класс)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.