Тема урока: Теперь я знаю
Цель: развивать коммуникативные, грамматические и фонетические навыки учащихся по пройденным темам.
Задачи:
- Обучение и закрепление лексики по темам: «Цвета», «Как тебя зовут?», «Школьные принадлежности», «Счет от 1 до 20».
- Развитие навыков говорения.
- Воспитание уважительного отношения к одноклассникам, повышение интереса к изучению английского языка, умения работать в команде (группе).конспект
УМК: Spotlight 3
Учебник: Английский язык. 3 класс: учеб. для общеобразоват. организаций с прил. на электрон.
носителе/ [Н.И. Быкова, Д. Дули, М.Д. Поспелова, В. Эванс]. – 2 изд. – М.: Express Publishing:
Просвещение, 2013. – 178 с.: ил. – (Английский в фокусе). – ISBN 9785090307710.
Тема урока: Теперь я знаю
Цель: развивать коммуникативные, грамматические и фонетические навыки учащихся по пройденным
темам.
Задачи:
Обучение и закрепление лексики по темам: «Цвета», «Как тебя зовут?», «Школьные
принадлежности», «Счет от 1 до 20».
Развитие навыков говорения.
Воспитание уважительного отношения к одноклассникам, повышение интереса к изучению
английского языка, умения работать в команде (группе).
Оборудование:
учебник Английский язык 3 класс (Spotlight).
Ход урока:
Этап урока
Организационный
момент «Диалог
дежурных»
Учитель
Good morning, students! Nice
to meet you!
Who is on duty today?
Ученики
Good morning, Елена Юрьевна!
Nice to meet you too!
(двое учеников встают)
We are on duty today.
Ученик 1: What’s the weather
like today?
Ученик 2: It is rainy and windy
today.
У1: .Who is absent today?
У2: Ivan Atamanets and Bogdan
Vashurin are absent today.
Фонетическая
зарядка
Викторина
Thank you, sit down, please!
Peter Piper picked a peck of
picked peppers.
Sasha, tell me the tongue
twister, please.
Thanks.
Dear children, how are you
today?
I am fine too.
You see, we we’ll have a little
competition today. Сегодня у
нас будет викторина.
So, task one. Divide into two
teams. Разделитесь на две
команды. The first variant is
team one. The second variant
is team 2. Think over the title
Peter Piper picked a peck of
picked peppers
We are fine, thanks and you?of your team. Придумайте
название вашей команде.
Good of you. Task two. Name
as ,any colours as you can.
One colour is for one pupil.
Назови как можно больше
цветов. Один цвет для
одного члена команды. We
will do it in chain. In chain –
это как?
Well done! Both teams get
one point for this contest!
Task 2. Ask another team
“Как тебя зовут?» (in
English). Another team
answers this question (другая
команда отвечает на этот
вопрос).
Excellent! Happy pupils and
happy children get one point
for this contest too!
Task 3. Ask another team
“What is this?” (показывая на
школьную принадлежность),
another team says “This is..”
и называет школьную
принадлежность (карандаш,
ручку, пенал и т.д.).
Team1: We are happy pupils.
Team 2: We are happy children.
По цепочке! (хором)
Учащиеся перечисляют (по
цепочке, один цвет – члену
команды 1, затем один цвет –
члену команды 2 и так далее):
black, pink, yellow, white, red,
blue, green, brown, orange, grey.
What's your name?
My name is Sasha. What is your
name?
My name is Kate. What’s your
name? (и так далее пока
учащиесячлены команд не
опросят друг друга).
- What is this?
- This is a pencil. What isthis?
this?
- This is a pen. What is
- This is a school bag. What
is this? (и так далее пока
все члены команд не
опросят друг друга по
очереди, работают в
минидиалогах).
Ok!!!
Onetwo
Threefour
Fivesix
Seveneight
Nineten
Eleven –twelve
Thirteenfourteen
Fifteensixteen
Seventeeneighteen
Nineteentwenty!
Good. So for this task happy
children and happy pupils get
one point also!
Task 4. Count from one to
twenty. One number is for one
member of the team, ok?
Good kids! One point for each
team! Now it’s time for a
crossword, my dear! Время
для кроссворда¸мои
хорошие!!!
You have to unjumble the
vertical word!
Ваша задача разгадать
вертикальное слово!
Which team tells me first, this
team gets the point!!!
1. 16
2. карандаш
3. 13
4. книга, учебник
5. 14
6. линейка
Brilliant! Happy children get
one point!The route word is –
SCHOOL!!!
And now let’s count the
points of each team. One, two,
three. One, two, three, FOUR!
So, team happy children wins!
My congratulations!
And now we will sing along
our song!
(exercise one page twelve)
One, two, three, four
Time to go to school once
more!
Five, six, seven, eight,
Get your school bag, don’t be
late!
Nine, ten, get your pen.
Come with ,me, it’s school
again!
Подведение
итогов урока
Thank you both teams for
your participation in this
competition! And for your
excellent work at the lesson
all of you will get excellent
marks!!! And don’t forget
about your hometask. It will
be exercise one at page
fourteen. Put down the new
words into your vocabularies
and find the translation to
these words. And the next
lesson we will discuss the
words and put down their
transcription. The lesson is
over, goodbye!
Goodbye, Елена Юрьевна.
Thank you!