Конспект виховної години на тему: «РОСЛИНИ І ТВАРИНИ В НАРОДНІЙ УЯВІ НАШОГО КРАЮ»
Оценка 5
Разработки уроков
doc
воспитательная работа
4 кл
16.01.2017
Мета: Дати поняття юннатам про рослинний і тваринний світ в легендах І народних традиціях.
Ознайомити з народними легендами про відомі
рослин і тварини Між гірського району. Довести яку цінність мають рослини та тварини у людському житті, як вони використовуються в народних обрядах.
Обладнання: малюнки рослин і тварин ,додаткова літератураКонспект виховної години на тему:
«РОСЛИНИ І ТВАРИНИ В НАРОДНІЙ УЯВІ НАШОГО КРАЮ»
Мета: Дати поняття юннатам про рослинний і тваринний світ в легендах І народних традиціях.
Ознайомити з народними легендами про відомі
рослин і тварини Між гірського району. Довести яку цінність мають рослини та тварини у людському житті, як вони використовуються в народних обрядах.
Обладнання: малюнки рослин і тварин ,додаткова література
конспект вих год.doc
Конспект виховної години на тему:
«РОСЛИНИ І ТВАРИНИ В НАРОДНІЙ УЯВІ НАШОГО КРАЮ»
ГУРТОК «ЮНІ НАТУРАЛІСТИ»
КЕРІВНИК гуртка Міжгірська райСЮН
Пилипчинець М.В.
Мета: Дати поняття юннатам про рослинний і тваринний світ в легендах І народних
традиціях.
Ознайомити з народними легендами про відомі
рослин і тварини Між гірського району. Довести яку цінність мають рослини та
тварини у людському житті, як вони використовуються в народних обрядах.
Обладнання: малюнки рослин і тварин ,додаткова література.
Хід заняття:
1.Організація класу.
2.Мотивація теми і мети.
Рослини ,а саме квіти постійні супутники людей.
Відгадаймо загадку:
Червона кожушина,
Всередині вітамінна
Хто хоче зірвати,
Той поколеться.
(шипшина)
З сивої давнини дійшли до нас легенди , про наші супутники життяквіти , дерева і
тварини. Вони розмовляють , відчувають біль і радість, просять поради і допомоги.
Говорять у народі, що на Благовіщення Бог благословляє
рослини , і вони починають рости.
3.Проведення виховної години.
Світ рослин життєво необхідний людині. Рослини займали значне місце в широкому
комплексі традиційних вірувань, звичаїв і забобонів. Обряди і повір'я, пов'язані з деревами,
травами, зіллям, квітами, доносять відгомін язичеських уявлень наших предків про
навколишню природу і базуються як на реальних так і на уявних властивостях рослин. А
зараз ми розглянемо деякі місцеві обряди , традиції і легенди нашого рідного краю.
БАРВІНОК.
Вічно зелена трав'яниста рослина ,листя якої зберігає навіть під снігом. Живучість і
витривалість барвінку, краса його цвіту оспівані в багатьох народних піснях. Це символ
молодості , кохання, шлюбу.
Звіробій
В засушеному вигляді має сильний стійкий запах , завдяки чому рослина дістала
ритуальне застосування. Цілющі властивості його відомі здавна. На Міжгірщені
використовують як лікувальний засіб при високій температурі, з них робили купель для
дітей при багатьох хворобах, зокрема, жовтяниці.
В народній поезії волошки є символом святості, чистоти ,приязності. Вони згадуються і в
купальних піснях.
Та вроди Боже, троє зіллячок:
Перше зіллячко – барвіночок;
Друге зіллячко васильочок.
Барвіночок – для дівчаток,
Любисточок – для любощів,
Васильочок – для запаху. ВЕРБА.
Опоетизована народом разом із калиною І тополею, не випадково заслужила на таку
шану.
Верба відігравала й важливу ритуальну обрядову роль. За народними уявленнями,
гілочки верби, посвячені в церкві в останню неділю перед Великоднем – Вербну неділю ,
набували магічних властивостей. Освячену вербу приносили в дім і вдаряли нею членів
сім'ї, найчастіше дітей примовляючи: «Будь великий, як верба, А здоровий, як вода, А
багатий, як земля».
В українському фольклорі верба – це поетичний символ дівчини або заміжньої жінки.
Розлоге, похилене вербове гілля найчастіше асоціюється зі смутком і жалем:
Висока верба, висока верба
Широкий лист пускає.
Велика любов, тяжка розлука
Серденько зриває
ДУБ.
Здавна в народі користувався великою шаною. Ще стародавні слов'яни влаштовували
біля лісових велетнів обрядові дійства, приносили жертви богам. У ХІХ ст.. на Землі свята
влаштовували так званий гральний дуб. У центрі села, а іноді за околицею, ставили довгу
жердину з прикріпленим зверху колесом, прикрашали її травами, квітами стрічками,
обкопували невеликим рівчаком. Довкола такого дуба відбувалися ігри, що
супроводжувалися піснями. Цей обряд символізував розквіт природи, початок літа.
Дуб е символ молодого козака:
Чому дуб не зелений
Лист хмара прибила,
Козак невеликий –
Лиха година.
Дуб і береза порівнюються з козаком та його матір'ю.
Ой, дуб до берези
Гіллям похилився.
Козак своїй матусеньці
До ніг уклонився.
КАЛИНА.
супроводжує епітет « червона» , що символізує жіночу красу, Т. Г. Шевченко писав:
Зацвіла в долині
Червона калина
Ніби засміялась
Дівчина – дитина.
Китицями калини прикрашали весільний коровай. Водночас схилена над водою калина
нагадує про смуток і журбу:
Червона калина
На ярводу схилилася…
Там дівчина журилася.
Калинові ягоди, кора, цвіт – випробувані ліки в народній медицини.
ТВАРИНИ.
У традиційних уявленнях народу значне місце
відводилося багатому світу тварин. Особливо популярністю користуються казкові сюжети
про різноманітних представників тваринного світу.
БДЖОЛА.
В українському фольклорі один із найулюбленіших поетичних образів, Її завжди Традиційно користувалася великою шаною; вважалося, що вона походить із раю.
Бджолиний мед і віск займали особливе місце у народній медицині, а також в обрядовій
атрибутиці.
За давнім переконанням, лише в того водитимуться бджоли, хто від природи наділений
врівноваженим характером та доброю вдачею. Приходячи вранці на пасіку, пасічник вітав
бджіл спеціальними молитвами або примовками.
ВОВК.
Завжди вважався сміливим, підступним і небезпечним звіром. За народними
переказами, цей хижак був створений чортом саме на шкоду людини. Український
фольклор , який рясніє численними легендами й казками, пов'язаний з народними
уявленнями про вовка, мав сюжет про вовку ляків – людей котрі вміють обертатися вовком
або обернених проти своєї волі.
ВОРОН.
Уявлявся переважно в темному світі і користувався недоброю славою. Вважалося, що
каркання ворона над хатою віщує лихо або близьку смерть когось із членів сім'ї. Для того,
хто вирушав в дорогу, було поганою прикметою, якщо ворон каркав, повернувшись до
нього дзьобом. Аби відвернути нещастя, поспішали сказати: «На свою голову каркай, не на
мою».
4.Висновки.
З даної теми, що ви цікавого узнали. Уважно подивіться
навколо себе. Ви бачите, який чудовий навколишній рослинний і тваринний світ. До неї
треба ставитися обережно . Люди піклуються про тварин і рослин, бо це обов'язок кожного
із нас. Рослини і тварини дають наснагу, життєву силу.
А зараз Ви розповісте нам цікаві легенди про рослин і тварин, які найбільш поширені в
нашій Міжгірщені:
с ЦАРИЦЯ КВІТІВ –ТРОЯНДА.
Її любили з давніх давен .З усього написаного про неї можна створити цілу бібліотеку.
Наприклад: У далекій Індії існує така легенда , вона свідчить про те, що найчарівніша
жінка в світі Лакшмі народилася із розквітаючого бутона троянди ,який складався із 108
великих і 1008 дрібних пелюсток. Хранитель всесвіту побачив цю чарівну, що ховалася у
своїй прекрасній колисці , і закохався в неї.
Ще одна поетична легенда про створення троянди богинею Флорою. Флора не любила і
уникала Амура але вражена його стрілою ,одразу загорілась до нього коханням.
Але тепер Амур став уникати Флори .У великій печалі, богиня створила квітку ,яка
поєднала в собі смуток і радість.
БАРВІНОК.
Одного разу Флора спустилася на землю й побачила фіалку. Вона розгладила
пелюстки й наділила її ніжним ароматом. Побачивши це, барвінок почав просити Флору
чим – набудь вирізнити його від фіалки. Флора відмовила.
Тоді дай мені який – набудь дар, який зрівняв би мене з фіалкою , попросив барвінок. –
Я так схожий на неї, але всі люблять її, а мене – ніхто.
Ти будеш квітувати вічно, навіть тоді, коли фіалка відцвіте.
Барвінок просить не відмовити йому й у другому проханні.
Зроби мої квіти більшими, ніж у фіалки.
Добре, я виконаю це, незадоволено відповіла Флора.
Флора хотіла вже йти, як барвінок знову просить:
Дай мені ім'я, Флоро. Безіменний я – бродяга.
Ти хочеш перемогти свою скромну сусідку. Тож нехай твоє ім'я буде вираженням твого
впертого характеру. Віднині ти називатимешся « первинка – переможець» .
Конспект виховної години на тему: «РОСЛИНИ І ТВАРИНИ В НАРОДНІЙ УЯВІ НАШОГО КРАЮ»
Конспект виховної години на тему: «РОСЛИНИ І ТВАРИНИ В НАРОДНІЙ УЯВІ НАШОГО КРАЮ»
Конспект виховної години на тему: «РОСЛИНИ І ТВАРИНИ В НАРОДНІЙ УЯВІ НАШОГО КРАЮ»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.