Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Оценка 4.7
Занимательные материалы
doc
математика
10 кл
25.03.2019
Ushbu "Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi." nomli maqolada men ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi mavzusi bo'yicha ikki soatlik dars ishlanmasi keltiriladi. Maqolada men o'tilgan mavzu bo'yicha trigonometrik funksiyalarga oid topshiriqlar va misollar keltiriladi.
Shu bilan bir qatorda tezkor savollar keltiriladi.
Курсаткичли функция.doc
Mavzu: Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Darsning maqsadi: a) ta’limiy: O’quvchilarning algebra fanidan olgan
nazariy bilim va malakalarini mustahkamlash,
amalda qo’llay olishusullarini o’rgatish;
b) tarbiyaviy: O’quvchilarni insonparvarlik va
vatanparvarlik ruhida barkamol inson qilib
tarbiyalash;
c) rivojlantiruvchi: O’quvchilarning ijodiy va
mustaqil fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, ularni
kashfiyotchilik, ixtirolar yaratish sari chorlash;
d)
kasbga yo’naltirish: O’quvchilarda kasb
tanlashda qiziqish uyg’otish. Ularga kasblarning
kundalik turmushda va texnika rivojlanishida tutgan
ahamiyatini tushuntirish;
e) mafkuraviy: Ulug’ mutafakkirlarning ilmfan va
ishlab chiqarish rivojiga qo’shgan hissalariga hurmat
tuyg’usini oshirish.
Dars tipi:
Noananaviy, aralash.
Dars usuli:
Og’zaki, ko’rgazmali. Amaliy interfaol.
Dars uslubi:
Munozara, savoljavob, didaktik o’yinlar, misollar
yechish. Guruhlar bilan ishlash.
Darsning boshqa
fanlar bilan bog’liqligi: Kimyo, fizika, tarix.
Darsning jihozi:
Darslik, o’quv qo’llanmalar, tarqatma materiallar,
texnika vositalari va formulalar.
Foydalanilgan adabiyotlar:
1. A.Meliqulov, P.Qurbanov, P.Ismoilov “Matematika” IIqism. Kasb
hunar kollejlari uchun o’quv qo’llanma. Toshkent. “O’qituvchi”. 2. A.A.Abduhamidov, H.A.Nasimov, U.M.Nosirov, Z.H.Husanov
“Algebra va matematik analiz asoslari” IIqism. A.l. un sinov
dasturi. Toshkent. “O’qituvchi”. 2011y.
3. A.H.Kolmogorov “Algebra va analiz asoslari” o’rta maktabning 910
sinf uchun o’quv qo’llanma. Toshkent. “O’qituvchi” 1978y.
4. R.H.Vafoyev,
Z.H.Husanov,
Yn.Y.Hamroyev
“Algebra va analiz asoslari”, Akademik letsiy va kasbhunar
kollejlari uchun. Toshkent. “O’qituvchi” 2003y.
K.H.Fayziyev.
5. Yosh matematikalar qobusnomasi.
Darsning borishi:
Tashkliy qism.
O’tilgan mavzuni so’rash.
O’tilgan mavzularga doir misollar yechish.
Tezkor savollar.
Qiziqarli va mantiqiy savollar.
Didaktik o’yin.
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII. Yangi mavzu bayoni.
VIII. Darsni mustahkamlash.
IX.
O’quvchilarni baholash va uyga vazifa berish.
Sinfda psixologik muhit yaratish. Navbatchi o’quvchi davomatini
tinglash. Uy vazifasini so’rab o’quvchilarni baholash.
Dars uch guruhning munozarasi, savoljavob asosida olib boriladi.
Iguruh:
IIguruh:
Al Xorazmiy hayoti va fan borasida qilgan ishlari haqida
ma’lumot beradi.
Al beruniy haqida ma’lumot beradi.
IIIguruh:
M.Ulug’bek haqida ma’lumot beradi.
O’tilgan mavzuni so’rash.
1.
2.
3.
4.
sin(
);
sin(
);
cos(
);
nimaga teng.
cos(
);
sin(
)
cos
sin
1)
cos
.
sin 2)
3)
4)
sin(
cos(
cos(
)
)
)
sin
cos
cos
cos
cos
cos
cos
sin
sin
.
.
.
sin
sin
sin
5.
t
(
),
1.
tg
2.
tg
tg
(
)
nimaga teng?
(
)
tg
.
1
tg
tg
.
1
tg
tg
tg
tg
tg
(
)
6.
sin 2
,
2sin
cos 2
,
sin2
2tg
cos
.
nimaga teng?
1.
2.
cos
2
cos
2
2
sin
.
3.
tg
2
1
2
tg
tg
.
2
III. O’tilgan mavzularga doir misollar yechish.
1. Ayniyatni isbotlang:
a)
.
sin
2
sin
cos
(sin
1
)
)
cos
sin2
(sin
cos
cos
1
2
2
2
2
.2sin
b)
1
cos
sin
2
2
2
cos
2
.
cos
cos
2
2
2
sin
2
cos
.
2. Tenglamani yeching:
a)
3
2
2
2
sin
2
x
x
sin3
sin
x
x
cos
x
3
cos
(cos
3
sin233
sin20
x
sin x
0
2
2
.
sin
33
x
x
x
sin2
x
sin23)
2
.3
.
x
.x
2
x
sin2
sin2
sin2
x
x
x
2
2
x
sin
2
sin21
x
25
x
1
x
.1
cos
2
2
2
2
sin
x
x
x
x
cos
sin
cos
sin
sin211
sin22
x
1
x
x
2
sin
2
b) (
cos
tg
)
3. Hisoblang:
1)
2)
3)
ctg
)
cos(
cos
cos
sin(
sin
2
2
(
sin
cos
cos
)
sin
)
(cos
4)
tg
(
ctg
)
(
)
2
cos
(
)
2
sin
.211
sin
cos
sin
sin
sin
.0
(
sin
)(cos
cos
sin
sin
sin
cos
2
cos
sin
sin
)
cos
cos
2
cos
.
cos
sin
)
cos
sin
1
.
sin
2
cos
IV. O’tilgan mavzularga doir tezkor savollar.
1) Kompleks sonlar deb nimaga aytiladi?
2) Kvadrat tenglama deb nimaga aytiladi?
3) Birhad deb nimaga aytiladi?
4) Ko’phad deb nimaga aytiladi?
5) α burchakning sinusi?
6) α burchakning kosinusi?
7) α burchak tangensi?
8) α burchak atangensi?
9) y = sinx davri nimaga teng?
10) y = cosx davri nimaga teng?
11) y = sinx funksiya toqmi juftmi?
12)
13) Trapetsiya.
14) Uchburchak.
15) Trapetsiya o’rta chizig’i.
funksiya davri nimaga teng?
,
tgx
ctgx
y
y
V. Qiziqarli va jumboq savollar.
1) Bir varaqqa 5 ta to’g’ri chiziq va ularning ustiga 10 ta shashkaning
donalarini shunday qo’yib chiqingki har bir to’g’ri chiziqda 4 ta
shashka yotsin.
2) O’zbekistonda biror son bilan ataladigan joy nomlarini ayting?
1. To’rtko’l
4. Uchtepa
7. Ettitaxta
10. Ellikqa’la
2. Oltiariq
5. Uchquduq
8. Qirqtosh
11. Mingbuloq.
3. Beshrabot
6. Uchqo’rg’on
9. Qirqqiz 3) Bir varaq qog’oz oling undan tomonlari 9sm va 4sm ga teng
bo’lgan to’g’ri to’rtburchak kesib oling. Bu to’g’ri to’rtburchakni
qaychi bilan shunday uchta to’g’ri to’rtburchakka ajratingki ulardan
bitta kvadrat yasash mumkin bo’lsin.
4) 45 ta yong’oqni 9 ta likobchaga shunday qo’yib chiqingki har bir
likobchadagi yong’oqlar soni har xil bo’lsin.
5) 9 ta gugurt cho’pi yordamida 100 sonini ifodalang.
6) Sher qo’yni 2 soatda yeb bo’ladi. Bo’ri esa 3 soatda, it 6 soatda
yeydi. She’r, bori va it birgalikda qo’yni necha soatda yeydi. (1 soatda)
7) Uchta o’quvchi shashka o’ynadi. 3partiya shashka o’ynaldi xolos.
Har biri necha partivadan shashka o’ynagan?
Javob: Har biri 2 martadan o’ynagan.
8) Kutubxonada 3200 ta kitob bor. Ulardan 40%ni ta’mirlash kerak.
Kitoblardan nechtasini ta’mirlash kerak?
Javob: 1280 tasini.
9) Ikki kalla, ikki go’l, olti oyoq, yurishda esa to’rt oyoq, bu nima
bo’lishi mumkin?
Javob: Otda ketayotgan otliq.
VI. Didaktik o’yin. (Rebus o’yini)
VII. Mustaqil ish.
VIII. Yangi mavzu bayoni.
Reja:
1. Ko’rsatkichli funksiya.
2. Ko’rsatkichli funksiya aniqlanish sohasi.
3. Ko’rsatkichli funksiya qiymatlar sohasi.
4. Ko’rsatkichli funksiya xossalari. Ta’rif: y = a* ko’rinishdagi funksiya ko’rsatkichli funksiya deyiladi,
bunda a > 0, a ≠ 1.
y
M:
,3x
y
,2 x
y
y
x
x
1
2
1
3
Biz natural, nol, manfiy butun, musbat va manfiy kasr ko’rsatkichli
darajalar haqida tushunchalarga egamiz. Ko’pgina amaliy masalalarni
yechishda haqiqiy (irratsional) ko’rsatkichli daraja tushunchasini kiritib, u
bilan ish ko’rishga to’g’ri keladi.
Fizikada ko’pgina jarayonlar
ax ko’rinishdagi ifoda bilan
tavsiflanadi. Masalan, radioaktiv yemirilish
formula bilan
ifodalanadi. Bunda m(t) va m0 — radioaktiv moddaning mos ravishda
t va t = 0 paytdagi massasi, T — yarim yemirilish davri.
1
0 2
tm
)(
m
1
T
Havo bosimining dengiz sathidan balandlikka bog’liq ravishda
≈ 2,718) formula bilan tavsiflanadi. Bu yerda p0 —
o’zgarishi p = p0ekh (e
havoning dengiz sathidagi bosimi, p esa havoning dengiz sathidan h
balandlikdagi bosimi, k — proporsionallik koeffitsienti. Bunday misollarni
ko’plab keltirish mumkin.
Nol, manfiy butun, kasr va irratsional ko’rsatkichli darajalar shunday
kiritiladiki, natural ko’rsatkichli daraja ustida bajariladigan barcha amallar
istalgan haqiqiy ko’rsatkichli daraja ustida bajariladigan amallar uchun
ham yaroqli bo’lib qolsin. Shunday ekan darajaning asosiy xossalarini
eslatib o’tamiz. a > 0, b > 0, x, x1, va x2 — istalgan haqiqiy sonlar bo’lsin.
U holda:
1)
a
3)
5)
7) agar a > 1, x > 0 bo’lsa, ax > 1;
a
2)
a
4)
(
ab
6) ax > 0;
a
b
a
a
b
ba
(
;x
;2
;2
a
a
a
a
)
)
;
;
x
1
x
1
x
1
x
1
x
1
x
2
x
2
x
2
x
2
x
1
x
x
x
x
x
x
x
8) a0 = l (a ≠ 0), 0x = 0 (x > 0);
9)
a
n
1
a
a
(
n
);0
10)
m
n
a
n
(a > 0);
m
a m
n
a
11)
,
1
m
n
a
(a > 0), n, m
N;ε
12) 1x = 1 (x
Rε );
13) agar a > 0 va a ≠ 1 bo’lsa, u holda istalgan b son uchun shunday faqat
bitta x haqiqiy son mavjudki, ax = b (b > 0) tenglik o’rinli bo’ladi;
14) agar ax1 = ax2 (a > 0, a ≠ 0) bo’lsa, u holda x1 = x2 bo’ladi.
Shuni qayd qilamizki, nolning manfiy darajasi, manfiy sonning
maxraji juft son bo’lgan qisqarmas kasr ko’rsatkichli darajasi va,
shuningdek, manfiy sonning irratsional ko’rsatkichli darajasi (ax ifodaning
a manfiy bo’lgan holi) haqiqiy sonlar to’plamida ma’noga ega bo’lmaydi.
1—5 xossalar nol, natural, manfiy butun, musbat va manfiy kasr,
shuningdek, irratsional ko’rsatkichli darajalarning ta’riflari va natural
daraja uchun teoremalardan foydalanib isbotlanadi. Masalan, 1xossani
butun manfiy daraja uchun isbotlaylik.
x1 = m, x2 = n bo’lsin, bunda m, n N, a
x1 ∙ ax2 = ax1+x2 bo’lishini
ε
ko’rsataylik, bu yerda a — istalgan haqiqiy son va a ≠ 1.
Manfiy butun ko’rsatkichli darajaning ta’rifiga ko’ra
x
1
a
x
a
2
m
aa
n
1
a
1
a
m
n
.
Kasrlarni ko’paytirish va natural darajalarni ko’paytirish qoidalariga
ko’ra quyidagini olamiz:
1
a
m
1
a
n
1
aa
nm
1
nm
.
a
Manfiy ko’rsatkichli darajaning ta’rifiga ko’ra
1
nm
a
a
(
nm
)
a
(
m
()
n
)
munosabatni olamiz. m ni x1 ga, n ni esa x2 ga almashtirsak, 1 xossaning
ifodasini olamiz:
a
(
m
a
1
n
x
)
a
x
,2
ya’ni
a
x
1
x
a
a
1
2
x
x
.2
1—14 xossalardan matematikada keng foydalaniladi.
1. y = ax funksiyaning aniqlanish sohasi barcha haqiqiy sonlar
to’plami R dan iborat.
Agar a < 0 bo’lsa, ax funksiya faqat x ning butun sonlar va maxraji
toq son bo’lgan kasr sonlardan iborat bo’lgan qiymatlarida aniqlangan.
Agar a = 0 bo’lsa, 0x ifoda x > 0 bo’lganda aniqlangan. Agar a > 0 bo’lsa,
u holda ax funksiya x ning barcha haqiqiy qiymatlarida aniqlangan. a = 1 bo’lganda 1x < 1 bo’ladi, ya’ni funksiya o’zgarmas songa teng bo’ladi. Biz
bundan keyin ax ko’rsatkichli funksiya uchun a > 0 va a ≠ 0 bo’lgan holni
qaraymiz.
2. Ko’rsatkichli funksiyaning qiymatlar to’plami barcha musbat
haqiqiy sonlar to’plamidan iborat bo’ladi. Bunga ishonch hosil qilish
uchun ax = b (a > 0, a ≠ 1) tenglama b ≤ 0 bo’lganda ildizlarga ega
emasligini, istalgan a < 0 da esa ildizga ega bo’lishini ko’rsatish kerak.
Agar b ≤ 0 bo’lsa, darajaning 6 xossasiga ko’ra bu tenglama ildizga ega
emas. b > 0 bo’lganda esa bu tenglama ildizga ega bo’lishini y = b to’g’ri
chiziqning y = ax funksiya grafigi
(ax > 0 bo’lishi e’tiborga olinsa) bilan kesishishi tasdiqlaydi. Grafiklar
kesishish nuqtasining abssissasi ax = b tenglamaning ildizi bo’ladi.
3. y = ax funksiya a > 1 bo’lganda barcha haqiqiy sonlar to’plamida
o’suvchi bo’ladi, 0 < a < 1 bo’lganda esa kamayuvchi bo’ladi. Haqiqatan
ham, a > 1 va x2 > x, bo’lsin. y (x2) > y(x1), ya’ni ax2 > ax1 bo’lishini
ko’rsataylik. x2 > x, bo’lgani uchun x2 – x1 > 0 bo’ladi va darajaning 7
xossasiga ko’ra ax2 – x1 > 1, ya’ni
ga ega bo’lamiz. Bundan ax1 > 0
bo’lishini e’tiborga olsak, ax2 > ax1 ni olamiz.
x
a
a
1
1
2
x
Endi 0 < a < 1 va x2 > x1 bo’lsin. y (x2) < y (x1), ya’ni ax2 < ax1
bo’ladi va shuning
bo’lishini ko’rsataylik. 0 < a < 1 bo’lgani uchun
1
x
x
1
2
1
a
1
a
1
a
1
a
uchun
a < 1 va 0 < a < 1 bo’lgan hollar uchun ko’rsatkichli funksiyaning
grafiklari rasmda tasvirlangan. Agar x < 0 bo’lsa va kamaysa, u holda
grafik Ox o’qiga jadal yaqinlashadi (lekin uni kesib o’tmaydi); agar x > 0
bo’lsa va o’ssa, u holda grafik yuqoriga jadal ko’tariladi. y = ax
x
2
x
1
1
a
bo’lib, bundan ax2 < ax1. funksiyaning grafigi (0; 1) nuqtadan o’tadi va Ox o’qidan yuqorida
joylashadi.
4. Shuningdek, ko’rsatkichli funksiya darajaning asosiy xossalari
bo’lgan 1—5 xossalarga ham ega.
Ko’rsatkichli funksiya xossalari.
1º. Ko’rsatkichli funksiyaning aniqlanish sohasi barcha haqiqiy sonlar
toplamidan iborat.
2º. Ko’rsatkichli funksiya faqat musbat qiymatlarni qabul qiladi.
3º. Agar a >1 bo’lsa, bu holda x > 0 bo’lganda ax > 1 bo’ladi. x < 0 bo’lsa,
ax < 1 bo’ladi. Agar a < 1 bo’lsa, aksincha x > 0 bo’lganda ax < 1, x < 0
bo’lganda esa ax > 1 bo’ladi.
4º. Agar x = 0 bo’lsa, a ga bog’liq bo’lmagan holda ax = 1 bo’ladi.
5º. a > 1 bo’lganda y = ax ko’rsatkichli funksiya monoton o’suvchi, a < 1
bo’lganda esa monoton kamayuvchi funksiya bo’ladi.
6º. y = ax (a > 0, a ≠ 1) ko’rsatkichli funksiyaning o’rganish sohasi barcha
musbat sonlar toplamidan iboratdir.
VIII. Darsni mustahkamlash:
2
1
2
8
2
16
3
1
3
1
3
2
.3
Misollar. Hisoblang:
1
3
1
3
5
8
5
y
2
2
x
y
2 va
8
2
.3
3 va
.8y
22
.5
5
8
2
x
3
2
x
x
x
1y
3
4
1
3
4
3
4
.81
1)
2)
3)
4)
5) x
3
x
3
x
1
3
3
.1
1
x
1 va
4
1y
16
.
6)
y
x
x
1
1
4
16
1
1
4
4
.2
x
2
y
7)
x
x
x
1 va y = 9.
3
1
3
1
3
.2
2
IX. O’quvchilarni baholash va uyga vazifa berish.
Mavzuni o’qib o’zlashtirib kelish.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Ko’rsatkichli funksiya. Uning aniqlanish va qiymatlar sohasi.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.