Пәні: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Қарақұм» жом |
|
||||||||
Күні:30.01.2020ж |
Мұғалімніңаты-жөні: Талипбаева Нурипа |
|
||||||||
Сынып: 7ә |
|
|
|
|||||||
Бөлім: Балалар мен үлкендер |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Үйірін тапқан Көксерек |
|
||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.2.1. Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
|
|
||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: әдеби шығарманың тұлғалық болмысын ашады. Көпшілік оқушылар: гуманистік тұрғыдан талдай алады. Кейбір оқушылар (қабілетті): Өмірмен байланыстырып саралайды. |
|
||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. |
|
||||||||
Бағалау критерийі |
Өмірмен байланыстырып саралайды; |
|
||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша... Себебі мен оны былай түсіндіремін... Талқылауға арналған сұрақтар: Құрмаштың өліміне кім кінәлі? Қасқырларды қолға үйретуге бола ма? Күтілетін нәтиже: Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады. |
|
||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Сабақ барысында оқушылардың бойына топтық,жұптық жұмыс жасау барысында бірін-бірін тыңдай білу,өзгенің пікіріне құрметпен қарау құндылықтарын дарыту,бірін-бірі бағалау. |
|
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру барысында жаратылыстану, ой қозғау барысында өзін-өзі тану пәнімен байланысса, акт пайдалану информатика пәнімен байланысады. |
|
||||||||
Алдыңғы білім |
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі
|
|
||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||
Сабақтың басы
5 минут
|
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Кейіпкер суреттері арқылы топқа бөлу. 1 топ – Құрмаш 2 топ – Көксерек 3 топ- Табиғат «Пікірімді білдіремін» әдісі арқылы өткен сабақ туралы қаншалықты білетінін анықтаймын. Топтық жұмыс. І топ (Табиғат тобы) Шығарманың шығу тарихы ІІ топ (Құрмаш тобы ) /Білу/Шығарманы комп құрл.талдау ІІІ топ (Көксерек тобы) /білу/ Интернеттен түз тағылары (қасқыр) туралы мәлімет Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері мен таныстырамын ЖЖ. 1-тапсырма «Кинометафора» әдісі арқылы талдау жүргізу
Дескриптор: -Тыңдалған мәтінге гуманистік тұрғыдан талдау жасайды. -Өз ойларын еркін жеткізеді.
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» Дескриптор арқылы кері байланыс беру. |
Суреттер
Слайдтар
|
|
|||||||
Сабақтың ортасы
20 минут
Аяқталуы 10 минут
|
«Жедел жауап» әдісі арқылы пікірталас 3 топқа бірдей сұрақ І топ (Табиғат) Құрмаштың бөлтірік асырауы дұрыс па? Көксеректің Құрмашты өлтіруін қалай бағалайсыңдар? Жазушының идеясы не деп ойлайсыңдар? ІІ топ (Құрмаш) ІІІ топ(Қасқырлар) Дескриптор: -пікірталас жүргізеді ҚБ:Басбармақ Талдау.“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар) 1.Көксерек Құрмаштан гөрі ақ қасқырмен неге тез бауырласты? 2. Қасқырлар іс-әрекеті мен адамдар іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ? 3. Құрмаштың өліміне кім кінәлі? 4. Қасқырларды қолға үйретуге бола ма? Дескриптор: Ыстық орындыққа Көксеректің өзін шақырайық. Оқушылар сұрақтары: 1) Көксерек, сен неге ит сияқты асырауға көнбейсің? 2) Адамдармен жауласудағы басты мақсатың не? 3) Құрмашты неге өлтірдің? 4) Өмірге өз қалауыңмен келер болсаң қасқыр болған жақсы ма әлде ит боп өмір сүрген жақсы ма? Ендеше келесіге осы Көксеректің құрбаны болған Құрмашты ортаға шақырайық. Оқушылар сұрақтары: 1) Көксеректі неге асырадың? 2) Көксерек үлкейгенде өзіңе тап береді деп қорықпадың ба? ЖЖ.Топтастыру↓ Дескриптор: -жұпта өз
ойларын айтады.
|
Cуреттер
Ыстық орындық |
|
|||||||
Сабақтың соңы
5 мин |
Кері байланыс: Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім?
Рефлексия жаздыру. Тақырып бойынша сабақтың өтуі туралы.
|
|
||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|||||||
Тапсырманы орындау кезінде оқушыланың деңгейіне қарай әр түрлі тапсырмалар беремін Тапсырманы орындау барысында мотиватциясы төмен оқушыларға қосымша уақыт. беремін. Саралауда берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, көмек қажет ететін оқушыларға оқиға желісін болжауда жетелеуші сұрақтар беру арқылы қолдау көрсету. Саралау сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Кері байланыс:
Мен өзімді сабақта қалай сезіндім? ҚБ. Дескрипторға сүйене отырып, ауызша кері байланыс беремін . «Бессаусақ» әдісі арқылы оқушылар- дың сабақты түсінгенін түсінбеген- ін тексеремін
|
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТны қолданады.
|
|
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлықоқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
||||||||
|
|
|||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
|||||||||
Тексерілді: Ұ.Шербай
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.