Тақырыбы |
Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы |
||
Мақсаты |
• екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының формуласын есептер шығаруды қолдана алуға үйрету, тапсырмалары арқылы оқушының білім деңгейін бақылау, материалдарды игеру дағдыларын пысықтау, қорытындылау. • оқушыларды алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға негізгі мақсатқа табандылықпен жетуге, өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге және үлкен жетістікке жетуге ұмтылуға тәрбиелеу. • ой - өрісін дамыту, өз бетімен шешім қабылдау, қорытынды ой - пікір білдіру, белсенділік, танымдық қабілеттерін дамыту. |
||
Сабақтың басы |
|||
Сабақтың кезеңдері |
Сабақ барысында орындалатын іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу және сыныптың тазалығына мән беру. Олардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру. Психологиялық тест. Геометриялық фигуралар нені білдіреді? Үшбұрыш - көшбасщылық қасиеті басым, өздеріне өте сенімді. Дөңгелек - өте аққөңіл, жылы шырайлы, жан-жағына жылы таратушы, қолы ашық, жомарт болып келеді. Шаршы - өте ұстамды, қолға алған жұмыстарын соңына дейін аяқтайды, істеген жұмысы сапалы болады. Түстеріне қара не айтуға болады? Сары - түсті еркіндікті қалайтындар, арманы биік, қиялға берілгіштер ұнатады. Қызыл - түс тасыған күшті білдіреді. Шынайылықты жақсы көреді. Жасыл - түсті үйлесімділікті қалайтындар ұнатады. Бұл түс үмітті білдіреді. |
Геометриялық фигураларды таңдайды.
|
|
Сабақтың ортасы |
Өткенді қайталау. 1) Екі өрнектің квадраттарының айырымы: a2-b2=(a+b)(a-b) 2) Екі өрнектің қосындысының квадраты: (a+b)2= a2+2ab+b2 3) Екі өрнектің айырымының квадраты: (a-b)2 = a2-2ab+b2 4) Екі өрнектің қосындысының кубы: (a+b)3= a3+3a2 b+3ab2+b3 5) Екі өрнектің айырымының кубы: (a-b)3= a3-3a2 b+3ab2-b3 6) Екі өрнектің кубтарының қосындысы: a3+b3=(a+b)(a2-ab+b2) 7) Екі өрнектің кубтарының айырымы: a3-b3=(a-b)(a2+ab+b2)
Тапсырмалар 1) (а-2)3= 2) (у+3)3= 3) (2у-3)3= 4) (4а+1/3в)3= 5) (2/3х-3у)3= 6) (0,2а+10в)3= 7) (0,5х-2у)3= |
|
|
|
|
|
|
|
Тест тапсырмасы 1. x2-9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9); Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x). 2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2-8mn-16n2; Ә)m2+8mn+16n2; Б) m2+8mn-16n2; В) m2-8mn+16n2. 3. а3+6а2в+12ав2+8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар. А) (а-2в)3 Ә) (а+2в)3 Б) (а3+8в3)3 В) (а3-8в3)3 4. Көпмүше түрінде жазыңдар: (5х-3у)3 А) 125х3+27у3 Ә) 125х3-27у3 Б) 125х3-225х2у+135ху2-27у3 В) 125х3+225х2у+135ху2+27у3 5. Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2=(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b2=(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2=(5+9b)(5+9b); В) 25-81b2=(9b -5)(5+9b); 6. 16a2-4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2). 7. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2-6xy+9y2; Ә) x2+6xy+9y2; Б) x2-6xy-9y2; В) 9y2 +6xy- x2 8. 8х3+60х2у+150ху2+125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар: А) (8х-125у)3 Ә) (2х-5у)3 Б) (2х+5у)3 В) (8х3+5у3)3 9. (в+5)3 – көпмүше түрінде жазыңдар: А) в3+15в2+75в+125; Ә) в3-15в2+75в-125; Б) в3+125; В) в3-125; 10. Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2=(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z2=(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2=(2+8z)(2+8z); В) 4-64z2=(2-8z)(2+8z); |
Жеке жұмыс, Оқушалар формуланы айтып, жазып көрсетеді |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.