Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?
Оценка 4.6

Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?

Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
история
8 кл—11 кл
29.11.2020
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?
Тарихи фактілерді, процестерді және оқиғаларды салыстыру арқылы 1930 жылдардағы дағдарыстан шығудың әр түрлі жолдарын ұстаған елдердің бағыттарын сипаттау;
Манатова Айтгүл кмж (2).docx

ҰМЖ тарауы:

8.3 Әлемдік экономикалық дағдарыс

Зайсан ауданы

«Қаратал орта мектебі» КММ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Манатова Айтгүл Манатқызы

Сынып.  8 (9)

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)

 

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:Тарихи фактілерді, процестерді және оқиғаларды салыстыру арқылы 1930 жылдардағы дағдарыстан шығудың әр түрлі жолдарын ұстаған елдердің бағыттарын сипаттау;

Оқушылардың басым бөлігі:Әлемдік экономикалық дағдарыстан шығудың социал-реформистік және тоталитарық жолдарын талдау және дағдарыстан тиімді шыға білген елдерің саясатын талдау;

Кейбір оқушылар:Әлем елдерінің дағдарыстан шығу жолдарының қайсысы тиімді, әлеуметтік бағдарланған, ел экономикасын дамытуға және жақсартуға ықпал еткендігін, халықаралық тәжірибе үшін құндылығын бағалау.

Бағалау критерийі

Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың  жолдарын және бағыттарын ажыратады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Тарихи фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын қарастырады (АҚШ, Франция, Германия)

АҚШ президенті Ф.Рузвельттің «кешкі камин алдындағы сұхбатын» тыңдай отырып, сұраққа жауап береді (тыңдалым).

Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың дамыған және дамушы елдердің экономикалық жағдайынаәсерін талдайды(айтылым).

АҚШ, Франция, Германия елдерінің дағдарыстан шығу жолдарын  мәтіннен оқып, бағалайды(оқылым).

Бүгінгі күнге қатысты Ұлы дағдарыстың сабақтары туралы тұжырым жасайды. (жазылым)

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Дағдарыс, еңбек биржасы, акция, капитал, әлеуметтік сақтандыру, сауда, нарық

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Еуропа мен Америка елдерінде 30-жылдардың экономикадағы өрлеуі ауыр дағдарысқа ұшырады, өйткені.............

Сіз неліктен .....  екенін айта аласыз ба?

Неліктен экономикалық дағдарыстан айналып өту мүмкін болмады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Әлем елдерінің дүниежүзілік дағдарыстан шығудың негізгі бағыттары..........

Құндылықтарға баулу

Еуропа және Америка елдерінің әлемдік дағдарыстан шығу жолдарын оқи отырып Мәңгілік елдің «Индустрияандыру мен инновация негізіндегі экономикалық өсім» және «Жалпыға ортақ еңбек қоғамы» құндылықтарына баулу

Пәнаралық байланыс

География

 

Алдыңғы оқу

«Танака мемарандумын» оқығанда 8.3.1.2. тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу аллғышарттары мен тарихы туралы түсінік қалыптасқан, сол білімді қолдану арқылы 8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсінеді

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 8  мин

1,5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

4,5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

Ұйымдастыру  шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)

бор, стикерлер

«Тілектер бұрқасыны»  жағымды психикалық ахуал қалыптастыру мақсатында оқушылар бір-біріне тарих тілімен тілек білдіруі керек. «Тілектер бұрқасыны» әдісін алу себебім,  ұлттық бірлік мен бейбітшіліктің белгісі. Сол себепті, Мәңгілік елдің «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылықтарына баулу. Мақсаты: сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орнату.

 

Тапсырма 1. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар арасында диалогтік оқытудың «Жақын арадағы даму аймағы» ЖАДА қалыптасады. Себебі, әр жұп қиындық туғызған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы, түсіндіреді.

 «Әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж.Кейнс теориясы» тақырыбы бойынша үй жұмысын тексеру:

1        жұп: 1918-1945 жылдардағы Еуропа елдерінің дамуындағы ерекшеліктері?

2        жұп: Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі елдердің жағдайы?

3        жұп: Ұлы дағдарыс неден туындады?

4        жұп: 1929-1933 жылдардағы дағдарыстың ерекшеліктері?

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

(С) мұғалім диалог және қолдау көрсету арқылы ынталандырады, кері байланыс береді.

Оқушыларды 3 топқа топтастыру

1 топ.АҚШ

2 топ. Франция

3 топ.Германия

Тапсырма 2. АҚШ президенті Ф.Рузвельттің «кешкі камин алдындағы сұхбатын» тыңдай отырып, XX ғ. 20-30 жылдардағы газет беттерінен үзінді көрсете отырып, сұрақтар қою арқылы диалогке тарту.

-          Газетте қандай жаңалық жазылған?

1.      1929 жылы 29 қазан «қара сейсенбі» АҚШ акциялардың құлдырауы, 10 млрд.долларды жоғалтты.

2.      Акциялар құлдырағаннан кейін, АҚШ еуропа мемлекеттеріне несие беруден, Германия репарация төлеуден, Англия мен Франция қарыздарын төлеуден бас тартты.

-          Газетте қандай процесс туралы айтылған?

-          Дағдарыс қандай елдерде басталды, картадан көрсету?

-          Көлемі жағынан дағдарыс қандай болды?

Сонымен біздің бүгінгі тақырыбымыз, «Әлем елдері дағдарыстан қалай шықты?»

Оқу мақсатымыз:8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)

 

презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

мемлекет атаулары жазылған кеспе қағаздар

 

 

http://ru.wikipedia.org/wiki/Файл:Fireside_Chat_1_On_the_Banking_Crisis_(March_12,_1933)_Franklin_Delano_Roosevelt.ogg

Сабақтың ортасы

 

20 минут

 

 

жекелей оқу

3 минут

талқылау

3 минут

түсіндіру

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 3. (Ж,Т)/Тарихи концепт: Түсіндіру/

А)Қосымша және оқулықтағы мәтінді оқып, топта талқылайды.

Б)  сараланған топқа берілген тапсырмаларды орындайды.

В) әр топ өз өнімдерін бүкіл сынып алдында талдайды.

 

1 топ: ЭСӘТ-кестесі арқылы

Қосымша мәліметтерді пайдалана отырып, Ұлы дағдарыстың шығу себептерін анықтайды /Қолдауды аз қажет  ететін топ/

Экономикалық

 

 

 

 

Саяси

Әлеуметтік

 

 

 

Технологиялық

Дескриптор:

Білім алушы

-          дағдарыстың шығуының экономикалық себептерін анықтайды;

-          дағдарыстың шығуының саяси себептерін анықтайды;

-          дағдарыстың шығуының әлеуметтік себептерін анықтайды;

-          дағдарыстың шығуының технологиялық себептерін анықтайды;

2 топ: «Венн диаграммасы» арқылы дағдарыс салдарын талдайды /Тарихи концепт: Себеп-салдар/ /Қолдауды қажет ететін топ/

Германия

 

Франция

 

АҚШ

 

 

Дескриптор

Білім алушы

1.      дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың мемлекеттер үшін әлеуметтік салдарын талдайды

2.      дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың мемлекеттер үшін экономикалық салдарын талдайды

3.      дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың мемлекеттер үшін қоғамдық-саяси өмірдегі салдарын талдайды

 

3 топ: «4 сөйлем» әдісі арқылы дағдарыстан шығу жолдарын көрсетеді /Тарихи концепт: Маңыздылық/ /Қолдауды қажет етпейтін топ/

1.      Пікір

2.      Дәлел

3.      Мысал

4.      Қорытынды

Дескриптор

Білім алушы

-          Дағдарыстан шығу жолдарына өзіндік пікір келтіреді;

-          Өз пікірін дәлелдейді;

-          АҚШ, Франция, Германия мемлекеттерінің біреуінің дағдарыстан шығу жолдарын мысалмен келтіреді;

-          Бір  мемлекеттің дағдарыстан шығу жолдарын бағалайды.

 

ҚБ «+», «-», «керемет» (Топтардың өзара бағалауы) (Әлеуметтік психомоторлық аспекті)

 

Тапсырма 4. (Ж) «Кубик» әдісі арқылы кубиктің 6  қырына Б.Блумның таксономиясына сәйкес 6 тапсырма  жазылады: /Тарихи концепт: Түсіндіру/

(С) тапсырманы қиындық арқылы саралау жүргізіледі.

-           Суретте: Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың қарсаңындағы АҚШ пен Еуропа мемлекеттерінің саяси жағдайы

-          Салыстыр: АҚШ  және Еуропа елдеріндегі ұлы дағдарыс салдары

-          Ұқсастыр: Дағдарыстан шығу жолдары

-          Талда: Әлем елдерінің дағдарыстан шығу жолдарының қайсысы тиімді

-          Қарсы шық немесе қолда: Әлемдік экономикалық дағдарыстан айналып өту мүмкін болды

-          Ұсыныс айт: Экономикалық дағдарысты шешудегі сіздің әрекетіңіз?

 Дескриптор

Білім алушы

1.                   Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың қарсаңындағы АҚШ пен Еуропа мемлекеттерінің саяси жағдайын суреттейді.

2.                   АҚШ  және Еуропа елдеріндегі ұлы дағдарыс салдарын салыстырады.

3.                   Дағдарыстан шығу жолдарының ұқсастықтарын анықтайды.

4.                   Әлем елдерінің дағдарыстан шығу жолдарының қайсысы тиімділігін талдайды.

5.                   Әлемдік экономикалық дағдарыстан айналып өту мүмкін болды деген пікірді қолдайды немесе жоққа шығарады.

6.                   Экономикалық дағдарысты шешуге деген өз ойын білдіріп, оқиғаны бағалайды.

ҚБ: «Менің пікірім» (Оқушылардың бірін-бірі бағалауы) (Әлеуметтік-психомоторлық аспектісі)

Топ аты жазылған,түсті стикер, постер,  оқулық, мәтін жазылған қағаздар

 

 

 

 

 

«Великая депрессия и Новый курс: уроки для современности» СПб, 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кубик, стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

12 минут

 

 

(5 минут)

 

 

 

ҚБ тапсырмасымен жұмыс

Тапсырма 1. (ЖЖ) «Күш өрісі» әдісі арқылы қарама-қайшы пікірлерді салыстырады. /Тарихи концепт: Дәлел/

социал-реформистік жол

тоталитарлық жол

 

1

2

3

 

 

1

2

3

Дескриптор

Білім алушы

1.      дағдарыстан шығу мүмкіндіктерін салыстырады

2.      демократияның принциптеріне қатысты пікір білдіреді

3.      мемлекеттерде орнаған режім түрлерін көрсетеді

ҚБ: «Түйінді сәттер» (Танымдық аспекті)

 

 

 

Рефлексия

6 минут

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

1 минут

 

                       білдім

                       түсіндім

Мен                қиналдым

                       есте сақтадым

                       қайталадым

 

Үй тапсырмасы: «Сіз дағдарыстан шығудың қандай жолын ұсынар едіңіз?» эссе жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

сабақтың мақсаттары оқушылардың қажеттілігіне байланысты сараланды.

 Құрылымдалған топтар жоспарланып, саралаудың жіктеу тәсілі қамтылды. Үй тапсырмасын сұрауда «диалог және қолдау көрсету» арқылы саралауды жоспарладым.

Жаңа тақырыпты меңгертуде құрылымдалған топтарға қолдауды аз, орташа қажет етуіне байланысты қиындық арқылы саралау тапсырмасы берілді. Дереккөз арқылы.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау барысында «Күш өрісі» әдісі арқылы қорытынды саралау жүргізіледі.

 

ҚБ 1 «екі жұлдыз, бір тілек»

(танымдық аспекті), ҚБ 2 «+,-, керемет» (Әлеуметтік психомоторлық аспекті). ҚБ3 «Менің пікірім» (Әлеуметтік психомоторлық аспект). ҚБ4 «Түйінді сәттер». Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары дескрипторларымен беріледі.

 

Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.


Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң  ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

Қалыптастырушы бағалау парағы

Бөлім

Тақырып

8.3 Әлемдік экономикалық дағдарыс

Оқу мақсаттары

8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)

Ойлау дағдыларының

деңгейі

білу, түсіну

Бағалау критерийлері

Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын және бағыттарын ажыратады.

Тапсырмалар

 

ҚБ тапсырмасымен жұмыс

Тапсырма 1. (ЖЖ) «Күш өрісі» әдісі арқылы қарама-қайшы пікірлерді салыстыру. /Тарихи концепт: Дәлел/

социал-реформистік жол

тоталитарлық жол

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

Білім алушы

1.      дағдарыстан шығу мүмкіндіктерін салыстырады

2.      демократияның принциптеріне қатысты пікір білдіреді

3.      мемлекеттерде орнаған режім түрлерін көрсетеді

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

МЖ тарауы: 8.3 Әлемдік экономикалық дағдарысЗайсан ауданы «Қаратал орта мектебі»

МЖ тарауы: 8.3 Әлемдік экономикалық дағдарысЗайсан ауданы «Қаратал орта мектебі»

Жалпыға ортақ еңбек қоғамы» құндылықтарына баулу

Жалпыға ортақ еңбек қоғамы» құндылықтарына баулу

Тілектер бұрқасыны» жағымды психикалық ахуал қалыптастыру мақсатында оқушылар бір-біріне тарих тілімен тілек білдіруі керек

Тілектер бұрқасыны» жағымды психикалық ахуал қалыптастыру мақсатында оқушылар бір-біріне тарих тілімен тілек білдіруі керек

Тапсырма 3. (Ж,Т)/Тарихи концепт:

Тапсырма 3. (Ж,Т)/Тарихи концепт:

Тапсырма 3. (Ж,Т)/Тарихи концепт:

Тапсырма 3. (Ж,Т)/Тарихи концепт:

Рефлексия 6 минут Үй тапсырмасы 1 минут білдім түсіндім

Рефлексия 6 минут Үй тапсырмасы 1 минут білдім түсіндім

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ бойынша рефлексия

Дескриптор Білім алушы 1. дағдарыстан шығу мүмкіндіктерін салыстырады 2

Дескриптор Білім алушы 1. дағдарыстан шығу мүмкіндіктерін салыстырады 2
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020