Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Максим Горький атындағы №12 жалпы орта білім беретін мекеме
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Мәтінді есептерді шығару
сабақтың тақырыбы
Бөлім: |
Пайыздар |
|
Педагогтің Т. А. Ә. |
Хадиметова Умида Тайировна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді есептерді шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
|
Сабақтың мақсаты |
Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығарады |
|
Бағалау критерийлері |
- Мәтінді есептерді шығаруда пайызға байланысты формулаларды қолдана алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Сабақ басында мұғалім мен оқушылар амандасады.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.Жағымды психологиялық ахуал тудыру.
«Тілек айту шеңбері» стратегиясы. Оқушылар бәріне Ж әрпінен басталатын сөзіне тілек айтады. Қима қағаздар арқылы үш топқа бөлу. 1-ші топ «Пайыз», 2-ші топ «Жай бөлшектер», 3-топ «Ондық бөлшектер». Бағалау парақтарын үлестіру.
Үй тапсырмасын тексеру:«Мен саған , сен маған»әдісі арқылы тексеремін |
Сабақ басында мұғалім мен оқушылар амандасады.
Шеңберге тұрып оқушылар бәріне Ж әрпінен басталатын сөзіне тілек айтады.
Слайд бетіндегі дұрыс жауап бойынша бір-бірін тексереді |
Мадақтау сөздер |
Слайд
Қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. 1. Бір пайыз деп нені айтады? 2. Берілген санның 1%-і қалай табылады? 3. Пайыз бөлшекпен қалай жазылады? 4. Бөлшек пайызбен қалай жазылады? 5. Берілген санның пайызы қалай табылады? 6. Пайызы бойынша сан қалай табылады? Жеке жұмыс: №1144 . 1) Фермер 72 га жерге алма ағаштарын отырғызды.Бұл оның барлық жерінің 40%-і.Фермердің барлық жерінің ауданы неше гектар?
2) Мектеп кітапханасында 2890 оқулық бар.Бұл ондағы барлық кітаптің 85%-і. Мектеп кітапханасында барлығы неше кітап бар?
3)Сыныпта 12 қыз бар.Бұл -сыныптағы барлық оқушылардың 40%- і.Сыныпта неше оқушы оқиды? Дескриптор: Білім алушы - есептің шартын дұрыс құрады; - пайызға байланысты формулаларды қолданады - шешімін дұрыс есептейді;
2)ЕББҚЕ Ондық бөлшектерді пайызбен жазыңыз: 1) 0,13 2) 0,02 3) 6,2 4) 1,38 5) 0,183 Жұптық жұмыс: 2. Пилот –штурман әдісі бойынша
Дескриптор: Білім алушы - жеңілдік қанша тенге болатынын табады. -жеңілдіктен кейынгі бағаны есептейді -жауабын жазады
«Ойлан, жұптас,бөліс» әдәсі бойынша Топтық жұмыс; Постер қорғау Креативті ойлауға берілген тапсырма. 1-топ Жинақ кассасына жыл басында 8% - тік өсіммен салынған ақша жыл соңында 162 мың теңге болды. Жинақ кассасына жыл басында неше теңге ақша салынған? Дескриптор : - есеп мазмұнын түсініп оқиды; - өрнекті құрады; -есептеулер жүргізеді; - жауабын анықтайды. 2-топ : Жинақ кассасына жыл басында 150000 теңге ақша салынды.8% - тік өсіммен салынған ақша жыл соңында қанша теңге болды. Жинақ кассасына жыл басында неше теңге ақша салынған? Дескриптор : - есеп мазмұнын түсініп оқиды; - өрнекті құрады; -есептеулер жүргізеді; - жауабын анықтайды.
3-топ: Жинақ кассасына жыл басында 150000 теңге ақша салынды. Жыл соңында 162000 теңге болды. Жинақ кассасына ақша қанша %-тік өсіммен салынған? Дескриптор : - есеп мазмұнын түсініп оқиды; - өрнекті құрады; -есептеулер жүргізеді; - жауабын анықтайды.
Оқушылар жеке өзіндік жұмыс жасайды. ( Деңгейлік тапсырмалар орындайды) А деңгейі 1. Заттың бағасы 760 тг. Егер заттың бағасы 30% - ке арзандатылса, оның бағасы неше теңгеге арзандады?
В деңгейі 2. Сырдария өзенінің ұзындығы 2220 км. Оның 37% - і шетелдер арқылы, қалғаны Қазақстанның жері арқылы өтеді. Сырдария өзенінің Қазақстанның жері арқылы өтетін бөлігінің ұзындығын табыңдар
С деңгейі 3. Мұнай қоймасындағы мұнайдың бірінші күні 30% - і, екінші күні қалған мұнайдың 80% - і сатуға жіберілді. Мұнай қоймасында алғашқы мұнайдың неше проценті қалды? |
Оқушылар өткен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді
72:40=1,8 1,8*100=180 Жауап: 180 га
2890:85=34 34*100=3400 Жауап :3400
12:40=0,3 0,3*100=30 Жауап:30
1. 0,13 = 0,13 ∙ 100 = 13 % 2. 0,02 = 0,02 ∙ 100 = 2 % 3. 6,2 = 6, 2 ∙ 100 = 620 % 4. 1,38 = 1,38 ∙ 100 = 138 % 5. 0,183 = 0,183 ∙ 100 = 18,3 %
162000:108=1500 1500*100=150000 Жауап: 150000тенге
150000* 150000+12000=162000 Жауап:162000 тенге
162000:150000*100%=108% 108%-100%=8% Жауап: 8%
Жауаптары: 760*0,3=228 тг Ж: 228 тг арзандатылды.
2220* (100%-37%)=1398.2 Ж: 1398,2 км Қазақстан жері арқылы өтеді.
1-күні: 30% 2-күні: (100-30)*0,8=56% 3-күні: 100-(30+56)=14% Ж: 14% |
Бас бармақ әдісі
Смайликтер әдісі
Берген жауаптар бойынша оқушылар бір-бірін комментарий айту арқылы бағалайды
«Шапалақ» әдісі
Өзін өзі бағалау
|
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд маркер қағаз
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия
|
Үй тапсырмасы. №1147 Кері байланыс «Бағалау ағашы» Алма бүгінгі сабақтан түйгенім көп,маңызды болды. Гүл-бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ-бүгінгі сабақта түсінбеген сұрақтарым бар,оқуым керек.
|
Бағалау ағашына алма ,гүл,жапырақ қағаздарын жапыстырады
|
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Бағалау парақтары бойынша бағалау |
Алма, жапырақ, гүл түріндегі жапсырма қағаздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілетті оқушыларға: оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: ЕББҚЕ оқушылар үшін тапсырмалар,жақсы оқитын оқушылармен жұптасып жұмыс істейді |
.1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Бағалау парақтары бойынша бағалау.Мадақтау сөздері,смайликтер,бас бармақ әдісі,шапалақ әдісі,өзіні өзі бағалау әдістері арқылы бағалаймын |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: мақсаттың дұрыс қойылуы. 2: оқушылырды сабақта белсене жұмыс жасауға жұмылдыру Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: ойын арқылы сабақты қорытындылау 2:уақыттан дұрыс пайдалану Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1:постер қорғау балдарға ұнады 2:деңгейлік тапсырмалар қызығушылықпен орындалды |
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.