7.3В Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары: қосынды мен айырманың кубы (жаңа материалды меңгеру ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушылар:
7.2.1.18қысқаша көбейту формулаларын
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушыларды - «қосынды мен айырманың кубы» формуласымен таныстыру; - |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
Оқушылар: - Қысқашакөбейтуформулаларынбіледіжәнеқолданаалады; - қысқашакөбейтуформулаларыналгебралықөрнектердіықшамдаукезіндеқолданаалады - Қысқашакөбейтуформулаларынөрнектердікөбейткіштергежіктеукезіндеқолданаалады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Оқушылар: - - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; - - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді. лексика және терминология - қысқашакөбейтуформулары; - екіөрнектіңквадраттарыныңайырмасы; - екіөрнектіңқосындысының квадраты; - екіөрнектіңайырмасының квадраты; - екіеселенгенкөбейтінді; - үшеселенгенкөбейтінді; - екіөрнектіңқосындысының кубы; - екіөрнектіңайырмасының кубы; - екіөрнектіңкубтарыныңқосындысы; - екіөрнектіңкубтарыныңайырмасы; - көбейткіштергежіктеу; - ортақкөбейткіш; - еңүлкенортақкөбейткіш; - топтаутәсілі; - толық квадрат; - толымсыз квадрат. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - екіөрнектіңквадраттарыныңайырмасы .... тең; - екіөрнектіңқосындысының (айырмасының) квадраты .... тең; - екіөрнектіңқосындысының (айырмасының) кубы ... тең; - екіөрнектіңкубтарыныңқосындысы ( айырмасы) ...... ; - ортақкөбейткіштіжақшасыртынашығаруүшін...; - коэфициенттердіңеңүлкенортақбөлгіші; - берілгенөрнекті .... түріндежазуғаболады; - көпмүшенікөбейткіштергежіктеуүшін ... ; - егер ... болса , ондакөпмүшелердіңкөбейтіндісінөлгетең; - көпмүшенің ... бармүшелерін(өрнекті) біргетоптаймыз; - берілгенкөпмүшенікөбейтіндітүрінекелтіруүшін ... қолданамыз; - берілгенөрнектенқосындының (айырманың) квадратынбөліпалуүшін...; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Сыйластық, ынтымақтастық, ашықтық. Жұптық және топтық жұмыс арқылы құндылықтарды дарыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылар |
Интербелсенді тақтаны қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу.Қосынды мен айырманың квадратын , квадраттардың айырмасының формулаларын білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Ұйымдастыру . Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару «Уақыт капсуласы» стратегиясы. Мұғалім әр оқушыға бір парақ қағазға тілектер жазып, киндер қорапшаларына салып қояды. Әр оқушы өзіне түскен тілекті сынып алдында оқиды. |
Киндер қорапшалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау 7 мин |
«Сәйкестендір» стратегиясы. Сол жақтағы өрнектерге оң жақтағы бағандағы сәйкес өрнекті сәйкестендіру:
Жауаптары:
Кілтбойыншаөзөзінтексеру.Кілт: 14, 25, 37, 49, 58, 61, 76, 83, 92.Кезеңді қорытындылау: - Тапсырманы орындау барысында қиындықтар туды ма? - Қандай? - Барлық жұптарды таптыңыз ба? Қай жұп Сізге жаңа болып көрінді? - Сіз қалай ойлайсыз, бұл формула ма? |
Слайд 1Қосымша 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Проблемалық сұрақ 4 мин |
|
Слайд 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпқа шығу 2 мин |
Кубтың көлемін есептеу формуласын бірігіп шығарады. Текшенің көлемі жайлы бейнебаянды көру. Диалогты оқыту. |
Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды 1 мин |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. - Орындалған тапсырма мен көрген бейнебаян бойынша бүгін біз нені зерттеумен айналысамыз ? Презентация. |
Слайд 3-4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өздігінен жаңа материалды меңгеру 14 мин
Қасқаша көбейту формуласын қорытып шығару Айырманың кубы
5 мин |
Диалогты оқыту Мұғалім: Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтетінімізді еске түсірейікші? Оқушы: Көпмүшені көпмүшеге көбейту кезінде әрбір бір мүше екінші көпмүшенің әрбір бірмүшесіне көбейтіледі. Мұғалім: Кейбір жағдайларда көпмүшелерді көбейту кезінде қысқаша көбейту формулаларын пайдалануға болады. Мұғалім: Қосындының квадраты мен квадраттардың айырмасының формулаларын білу арқасында қосынды мен айырманың кубын шығарып алуға болады. Осы түрлендірулер жоғарыда орындалды.
Топтық жұмыс. «Парталар бойынша көршілер» стратегиясы. Партаның номерлері (1-2), (3-4), (5-6) т.с.с арқылы 4 оқушыдан тұратын топ құралады.
Өздігінен «айырманың кубы» формуласын дәлелдеңдер және ауызша қорытындылаңдар. -Екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадраттарының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең. -Екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубына, минус бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының үш еселенген көбейтіндісіне, минус екінші өрнектің кубына тең. Топтық жұмыстың қорғауы. Тақырыпты тереңдету Оқушылар Паскаль үшбұрышымен танысады. Оны зерттегесін, кубтың қосындысы мен айырмасының коэффициенттеріне шығады. Бейнебаян көреді (ссылкны қараңыз).
Кері байланыс: - Жіктеудің коэффициенттерін қалай ыңғайлы табуға болады ? - Неге? |
Ватман, маркерлер
Қосымша 3, 4
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 8 мин |
Талқылау барысындағы бекіту жұмысы. Формулаларды бекіту №1. Өрнекті көпмүше түрінде көрсетіңдер: a) б) в) г) №2. Көпмүше түрінде көрсетіңдер: а) (2а2+3в2)3 в) (10х4–6у2)3 №3. Көпмүшені екі өрнектің кубы түрінде көрсетіңдер: а) (8р3–27q3+54pq2–36p2q) в) (х3у3+6х2у2+12ху+8)
Кері байланыс: - Коэффициеттердііздестірукезіндеқиындықтар бар ма? - Қандай? - Қосымшаталдаудықажетететінсұрақтар бар ма? |
Слайд 5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Reflection 1 мин
|
Кері байланыс: Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: - Бүгін мен білдім... - Маған қызықты болды... - Маған қиын болды... - Мен тапсырманы орындадым... - Енді мен істей аламын... - Сабақ маған менің өмірім үшін берді...?
|
Презентация Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Homework 1 мин |
Теориялықматериалдыжаттау. Карточка 1.Көпмүше түрінде көрсетіңдер: a) (8x3–4y2)3 в) (0,2x5+0,5y2)3 2. Көпмүшені екі өрнектің кубы түрінде көрсетіңдер: а) x3+6x2y+12xy2+8y3 в) 0,125z9+0,15z6k4+0,06z3k8+0,008k12 |
Карточка |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциалдау- тапсырмаларды таңдау кезінде және арнайы оқушылардан нәтиже күту және олардың қабілеттеріне сәйкес жеке көмек көрсету( Гарднер бойынша интелект теориясы) Дифференциалдауды сабақтың кез келген кезеңінде өткізуге болады |
Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. |
Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Оқу мақсаты дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы ОМ-на жетті. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді және сабақтың уақыт кезеңдері сақталды |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.