Математика_7класс_Көпмүшелерге амалдар қолдану_ҚМЖ
Оценка 4.6

Математика_7класс_Көпмүшелерге амалдар қолдану_ҚМЖ

Оценка 4.6
docx
математика
30.04.2020
Математика_7класс_Көпмүшелерге амалдар қолдану_ҚМЖ
Математика_7класс_Көпмүшелерге амалдар қолдану_ҚМЖ.docx

Қысқа мерзімді жоспар                                     

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  7.1С бөлім: Көпмүшелер (14 сағ)

Мектеп: _____________________________________

Күні: 

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:  7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүшелерге амалдар қолдану

 

Сабақ типі

Жаңа тақырыпты меңгеру сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.8

көпмүшені бірмүшеге көбейтуді  орындау;

7.2.1.9

көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

 

Сабақ мақсаттары

Оқушыларға көпм.шені бірмүшеге және көпмүшеге көбейту ережелерін меңгерту, және қолдануға дағдыландыру

Бағалау критерийлері

 

 

 

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

 

Көпмүшені бірмүшеге көбейту ережесін біледі

Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін біледі

 

Білімін қолдану

Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындай алады

Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындай алады

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар:

- көпмүшені бірмүше мен көпмүшеге көбейтуді түсіндіре алады;

Пәнге тән лексика мен терминология

·   көпмүше, көпмүшенің стандарт түрі;

·   екімүше, үшмүше;

·   бірмүшелерді көбейту;

·   көпмүшенің дәрежесі;

·   көпмүшенің бас мүшесі;

·   бас коэффициент;

·   көпмүшенің бос мүшесі;

·   көпмүшелерді қосу және азайту;

·   ұқсас бірмүшелер;

·   көпмүшелердің көбейтіндісі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

·      бірмүшелерді көбейткенде ... ;

·      бірмүшені дәрежеге шығарғанда ... ;

·      бірмүшелердің алгебралық қосындысы ...;

·      ... дәрежелі көпмүше;

·      берілген көпмүшенің бас мүшесі ... болып табылады;

·      берілген көпмүшенің бос мүшесі ... болып табылады;

·      көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіру үшін  ... ;

·      ... жақшаларды ашып, ұқсас мүшелерді біріктіру;

·      көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін ... ;

көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін ... .

Құндылықтарды дарыту

 

 

Ынтымақтастық, Ашықтық, Құрмет- құндылықтарын оқушыларға дарыту жолдары: 

Жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау;

Пәнаралық байланыстар

Бұл тақырып алгебралық өрнектерге тепе-тең түрлендіру жасай білуді қалыптастыру үшін негізгі роль атқарады. Көпмүшелерді оқу алгебра есептерін шешу үшін қажет.

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар BilimLand сайты арқылы өз беттерімен көпмүшеге амалдар қолдану тақырыбын қарау арқылы АКТ қолдану дағдыларын дамытады.

Бастапқы білім

 

Көпмүшелерді қосу және азайту.

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

4  минут

1.                  Оқушылармен амандасу; көңіл күйлерін сұрау, сабаққа дайындықтарын анықтау, оларды жұппен отырғызу.

2.                  Оқушылардың білімдерін актуалдандыру барысында сұрақтар қою:

Бірмүше дегеніміз не?

«Бірмүше» және «көпмүше» ұғымдарының арасында қандай байланыс бар?

Бірмүшені дәрежеге шығару қалай орындалады?

Екі бірмүшені көбейту қалай орындалады?

Ұқсас мүшелер дегеніміз не?

3.                  Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсаттарды айту. Бағалау критерийлерімен таныстыру.

 

 

 

Слайд №1-4

Сабақтың ортасы

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпты түсіндіру

М

1.Мұғалім таныстырылым көмегімен оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді.

Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында интернет желісі арқылы Bilim Land сайтын пайдаланып видеоматериал көрсетеді немесе сол сайттан көшірілген дайын видеоны гиперссылка арқылы көрсетеді.

Оқушыларға анықтаманы дәптерлеріне жазғызады.

2. Оқушылармен бірге мысал-есеп №1 талдайды.

3. Оқушылардың өз беттерімен мысал есеп №2 орындауын сұрайды.

Бағалау

Оқушылардан мысал-есеп №2 орындап болғаннан кейін жауаптарын қасындағы көршілерімен тексеруді сұрайды.

Жауаптары бірдей ме?, әлде өзгешелік бар ма? Өзгешелік болса,  неге? Қате кімнен кетті?-деген сұрақтар қою арқылы оқушылардың есепті талдауын сұрау, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетеді.

 

4. Мұғалім оқушыларға №3 есепті ұсынады:

3. Мұғалім көпмүшені көпмүшеге көбейтуді тітөртбұрыштың ауданы арқылы түсіндіреді.

 

 

4. Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді түсіндіру барысында интернет желісі арқылы Bilim Тvig сайтын пайдаланып видеоматериал көрсетеді немесе сол сайттан көшірілген дайын видеоны гиперссылка арқылы көрсетеді.

Оқушыларға анықтаманы дәптерлеріне жазғызады.

5. Мұғалім оқушылармен №4 мысал-есепті талдайды.

6. №5 мысал-есепті өз беттерімен орындауға береді.

 

Ж

7. Мұғалім оқушыларға сәйкестендіру тестін жұппен орындауға тапсырма береді.

Бағалау

8. Оқушылар өздерінің жұмысын тақтада мұғалімнің берген дұрыс жауабымен тексереді.

Ө

9. Мұғалім оқушыларға өзіндік жазбаша жұмыс береді. Жұмыста бағалау критерийлері мен дескрипторлар көрсетілген.

Ж

Бағалау

10. Оқушылар дайын мұғалімнің берген жауаптарымен өзін бағалайды.

Тапсырманы ерте орындаған оқушыларға дифференциацияланып берілетін тапсырма

1.      Тіктөртбұрыштың боялған бөлігінің ауданын табыңыз.

Надпись: 7Надпись: 7

A.   

B.    

C.    

D.   

E.    

 

 

2.      Надпись: 4Тіктөртбұрыштың боялған бөлігінің ауданын табыңыз.

Надпись: 4Надпись: 2xНадпись: 2x

A.   

B.    

C.    

D.   

E.    

 

 

 

 

Слайд №5-8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://bilimland.kz/kk/content/structure/851-math#lesson=11175

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №9-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №11-12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №13-14

 

 

http://bilimland.kz/kk/content/structure/851-math#lesson=10068

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №15-16

 

 

 

 

Слайд №17

 

 

 

 

 

Қосымша №1

 

 

 

 

 

 

Слайд №18

 

 

Қосымша №2

Слайд №19

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №3

Сабақтың соңы

4 минут

Өздерінің  мақсаттарына жеткен, жетпегендерін оқуышлар өзіндік жұмыс нәтижесі бойынша анықтайды. Мұғалімді өздерінің білімдері бойынша рефлексиясымен:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

таныстырады.

Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді.

Оқушыларға үй тапсырмасын береді: №265,271,Bilim Land сайтынан көпмүшелерді көбейту тақырыбының есептерін өз бетімен шығару;

Слайд№20-21

Шыныбеков А.Н. 7 класс Алгебра, 66 бет;

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды  жұптық  жұмыс кезінде  бір –біріне ресурс ретінде пайдалану;

Тапсырманы ерте бітірген оқушыларға қосымша геометриялық мағынасы бар есептер беру;

 

Класпен фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсрыма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылап тұрады.

Оқушылардың тілдік дағдысын дамытуға көіңл бөледі, өз ойын айтуға үйретеді. Оқушылар жұптық жұмыста  бірін-бірі текереді. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды.

Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі.

Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған.

 

Сабақ уақытында қарастырылатын  әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

Шартты белгілеулер:

Ұ = ұжымдық  жұмыс;

Т = топтық жұмыс;

Ө = өздік жұмыс;

Ж = жұптық жұмыс;

М = мұғалімнің көрсетуімен.

 

Қосымша №1: Оқушылардың жұппен жұмыс жасауына арналған сәйкестендіру тесті

1

A

2

B

3

C

4

D

5

E

6

F

7

G

8

K

9

L

Жауабы:

1

B

2

D

3

E

4

K

5

G

6

L

7

A

8

F

9

C

 

Қосымша №2:

Өзіндік жұмыс  тапсырмалары

 7.1С бөлім: Көпмүшелер

Тақырыбы:  Көпмүшелерге амалдар қолдану

Күні:

Класс:7

Оқушы аты-жөні:

Оқу мақсаттары

Тапсырмалар

7.2.1.8

көпмүшені бірмүшеге көбейтуді  орындау;

7.2.1.9

көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

 

1.      Көпмүшені  бірмүшеге көбейтіңіз:

2.      Көпмүшені  көпмүшеге  көбейтіңіз:

 

3.      Теңдеуді шешіңіз:

4.      n-нің барлық мәнінде өрнектің 6-ға бөлінетінін дәлелдеңіз.

Бағалау критерийлері

Тапсырма №

Дескрипторлар

+ / -

Көпмүшені бірмүшеге көбейту ережесін біледі;

Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындайды;

Көпмүшені  көпмүшеге  көбейту ережесін біледі;

Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындайды;

1

Көпмүшені бірмүшеге  көбейту ережесін біледі, дұрыс қолданады

 

2

Көпмүшені  көпмүшеге  көбейту ережесін біледі, дұрыс қолданады

 

3

Көпмүшені бірмүшеге  көбейту ережесін біледі, дұрыс қолданады

 

3

Көпмүшені көпмүшеге  көбейту ережесін біледі, дұрыс қолданады

 

3

Сызықты теңдеуді шешеді

 

4

Көпмүшені бірмүшеге  және көмүшеге көбейту ережесін біледі, дұрыс қолданады

 

4

Өрнекті ықшамдайды

 

4

Өрнектің 6-ға бөлінетінін негіздейді

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №3: Оқушыларға қосымша берілетін тапсырма

1.Тіктөртбұрыштың боялған бөлігінің ауданын табыңыз.

1.Тіктөртбұрыштың боялған бөлігінің ауданын табыңыз.

Надпись: 7Надпись: 7

A.   

B.    

C.    

D.   

E.    

 

 

Надпись: 42.Тіктөртбұрыштың боялған бөлігінің ауданын табыңыз.

Надпись: 4Надпись: 2xНадпись: 2x

A.   

B.    

C.    

D.   

E.    


 

Скачано с www.znanio.ru

С бөлім : Көпмүшелер (14 са ғ )

С бөлім : Көпмүшелер (14 са ғ )

Ынтымақтастық, Ашықтық, Құрмет- құндылықтарын оқушыларға дарыту жолдары:

Ынтымақтастық, Ашықтық, Құрмет- құндылықтарын оқушыларға дарыту жолдары:

Жаңа тақырыпты түсіндіру М 1

Жаңа тақырыпты түсіндіру М 1

Жаңа тақырыпты түсіндіру М 1

Жаңа тақырыпты түсіндіру М 1

Жаңа тақырыпты түсіндіру М 1

Жаңа тақырыпты түсіндіру М 1

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Оқушылардың жұппен жұмыс жасауына арналған сәйкестендіру тесті 1

Оқушылардың жұппен жұмыс жасауына арналған сәйкестендіру тесті 1

С бөлім: Көпмүшелер Тақырыбы:

С бөлім: Көпмүшелер Тақырыбы:

Оқушыларға қосымша берілетін тапсырма 1

Оқушыларға қосымша берілетін тапсырма 1
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
30.04.2020