Математика
3 клас
Розділ. Додавання і віднімання в межах 1000
Автор:
Демченко Олена Павлівна,
учитель початкових класів
Кирилівського НВК
Тема. Письмове додавання трицифрових чисел за умови, що сума одиниць дорівнює 10 або сума десятків дорівнює 10 десяткам. Задачі з буквеними даними.
Мета: Ознайомити учнів із прийомом письмового додавання трицифрових чисел, коли сума одиниць або сума десятків дорівнює 10; удосконалювати вміння виконувати додавання і віднімання іменованих чисел; узагальнювати вміння розв'язувати прості задачі з буквеними даними на знаходження суми; розвивати мислення учнів; виховувати колективізм, вміння учнів працювати в групах.
Тип уроку: комбінований з елементами казки
Обладнання: таблиці, індивідуальні картки, малюнки вовка і трьох поросят, підручник, будівельний конструктор.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Каліграфічна хвилинка
- Діти, ви пам'ятаєте казку про трьох поросят? Ось сьогодні до нас завітали вони в гості.
- А як починається казка?
… Жили собі у лісі Наф-наф, Нуф-нуф і Ніф-ніф. Вони будували собі будиночок. Мимо пробігав злий вовк. Він зруйнував їхню хатинку. Давайте допоможемо їм збудувати новий будиночок, щоб вони там жили і могли сховатися від злого вовка.
- А для цього нам потрібно виконати завдання вовка. Перше завдання – каліграфічна хвилинка. Напишіть цифри від 1 до 10 гарно, каліграфічно. Старайтесь.
- Молодці. А тепер з будь-яких різних цифр складіть трицифрові числа.
- Скільки в числі одиниць, десятків і сотень?
- Добре ви справились із цим завданням, давайте почнемо будувати будиночок. Закладемо фундамент.
2. Тест
- Друге завдання – тести. На його виконання відводиться 7 хв.
1) Обчислити вираз:
330 + (860 - 420) = □
а) 710, б) 770, в) 440, г) 870
2) Розв'язати рівняння:
х - 210 = 360
а) 570, б) 150, в) 550, г) 170
3) Обчислити:
а + в - 420, якщо а = 600, в = 300, то ((600 + 300) - 420 = 480)
а) 520, б) 480, в) 580, г) 500
4) На скільки 640 більше, ніж 280?
(640 - 280 = 360)
а) на 360, б) на 440, в) на 340, г) на 500
5) Розв'язати задачу:
Першого дня у театрі продали 900 квитків, другого дня на 400 квитків менше, а третього дня продали на 150 квитків більше, ніж другого. Скільки квитків продали третього дня?
(900
- 400 + 150 - 650 (кв.))
а) 350 (кв.), б) 500 (кв.), в) 650 (кв.), г)
550 (кв.)
6) Порівняти:
3
дм 6 см □ 36 см
а) >, б) <, в) =
Перевірка
тесту:
1)
б) 770; 2) а) 570;
3) б) 480; 4) а) на 360;
5) в) 650 (кв.); 6) в) -
- Продовжимо будувати будиночок
3. Індивідуальні картки
№ 1
1. Обчисли: 938 - 626, 3 м 6 дм - 4 дм
2. Розв'яжи задачу: 12 кг варення розклали в 6 банок порівну. Скільки потрібно таких банок, щоб розкласти 14 кг варення?
(14 : (12: 6) = 7 (б)), (312, 3 м 2 дм)
№ 2
1. Обчисли: 258-106, 37дм-20см
2. Розв'яжи задачу: Мама спекла 32 пиріжки. Під час сніданку з'їли 8 пиріжків. У скільки разів менше пиріжків з'їли під час сніданку, ніж залишилося?
(32 - 8): 8 = у 3 рази, (152; 36 дм 80см)
- Учні, які працювали за індивідуальними картками, також покладуть свої цеглинки для будівництва хатки.
ІІІ. Оголошення теми уроку
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо з вами вчитися письмово додавати трицифрові числа.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу (повне пояснення вчителем)
- Діти, подивіться на таблицю:
376
+ 414
790
- До 6 одиниць додати 4 одиниці, буде 10 одиниць – це 1 десяток. В сумі на місці одиниць запишемо 0, а один десяток додамо до десятків (запам'ятаємо його). 7 десятків плюс один десяток буде 8 десятків та плюс ще один десяток (той, що запам'ятали), буде 9 десятків. У сумі на місці десятків запишемо 9. 3 сотні плюс 4 сотні буде 7 сотень. У сумі на місці сотень запишемо 7. Вийде число 790. (Другий приклад аналогічно)
225
+384
609
2. Первинне закріплення
а) приклади № 683. Перший і другий діти розв’язують з коментуванням, решту – самостійно.
- Ви добре працюєте, стіни в будиночку стають все вищими.
б) фронтальна
робота над завданнями вправи № 684
2м 80см + 20см 5м 7см + 3см
4м - 20см 2м - 2 дм 5
см
- Вставимо в наш будиночок вікна.
в) задача 685 (з буквеними даними)
Послухайте задачу: Андрійко зібрав а каштанів, Петрик в каштанів. Скільки каштанів хлопчики зібрали разом?
- Хто може переказати задачу?
- Скільки каштанів зібрав Андрійко?
- Скільки каштанів зібрав Петрик?
- Про що запитується в задачі?
- Скажіть, що треба зробити, щоб відповісти на запитання задачі? (До тих каштанів, які зібрав Андрійко, треба додати ті каштани, які зібрав Петрик).
- Який вираз ми складемо для розв'язання задачі? (а + в)
- Скажіть відповідь до задачі. (Хлопчики зібрали разом а + в каштанів)
Давайте сформулюємо і розв'яжемо цю задачу, якщо а = 162, в = 128.
Якщо а = 162, в = 128, то а+в=290 ,бо 162+128=290(к.)
162
+128
290
Відповідь: хлопчики зібрали разом 290 каштанів.
- Молодці! У наш будиночок вставимо двері.
V. Розвиток математичних знань.
1. Робота над задачею.
Задача 686 усно (задача в непрямій формі)
- Прочитайте задачу кілька разів самостійно.
- Давайте складемо короткий запис до задачі:
Б. - 264 - це на 132 д. менше, ніж
Кл. -?
- Про що запитується в задачі?
- Чого менше у парку: беріз чи кленів?
- То якою дією будемо розв'язувати задачу і чому? (Хоч у задачі і написано менше, ми будемо її розв'язувати дією додавання, тому що беріз
менше, а кленів більше)
- Який вираз ми складемо до розв'язання задачі? (264 + 132 = 396)
- Яка відповідь до задачі? (У парку 396 кленів)
- Добре. Дивіться, який у нас виходить красивий будиночок.
2. Робота в групах
Дається однакова задача для всіх груп і кожній групі до задачі індивідуальне завдання. (Всі групи спочатку розв'язують задачу по діях, а потім дають відповідь на своє завдання)
За перший день літак пролетів 340 км, за другий на 120 км більше, а за третій день на 210 км менше, ніж за другий день. Скільки кілометрів пролетів літак за третій день?
1) 340 + 120 = 460 (км) – пролетів літак за другий день.
2) 460 - 210 = 250 (км) –пролетів літак за третій день.
Відповідь: за третій день літак пролетів 250 км.
Завдання для першої групи: Змінити лише умову, щоб задача розв'язалась на 3 дії. Розв'язати задачу:
За перший день літак пролетів 340 км, за другий день на 120 км більше, а за третій день на 210 км менше, ніж за перший і другий дні разом. Скільки кілометрів пролетів літак за третій день?
1) 340 + 120 = 460 (км) – пролетів літак за другий день.
2) 340 + 460 = 800 (км) – пролетів літак за перший і другий день разом.
3) 800 - 210 = 590 (км) – пролетів літак за третій день.
Відповідь: за третій день літак пролетів 590 км.
Завдання для другої групи:
Розв'язати задачу складанням виразу.
(340 + 120 - 210 = 250 (км))
Завдання для третьої групи: Скласти графічну схему для розв'язування задачі
Завдання для четвертої групи: Змінити лише запитання, щоб задача розв'язувалась на три дії:
Скільки кілометрів літак пролетів за три дні разом?
1) 340 + 120 = 460 (км) – пролетів літак за другий день.
2) 460 - 210 = 250 (km) – пролетів літак за третій день.
3) 340 + 460 + 250 = 1050 (км) – пролетів літак за три дні.
Відповідь: за три дні літак пролетів 1050 км.
Завдання для п'ятої групи: Змінити умову, щоб першою була дія віднімання. Розв'язати задачу.
За перший день літак пролетів 340 км, за другий на 120 км менше, а за третій на 210 км менше, ніж за другий. Скільки кілометрів пролетів літак за третій день?
1) 340 - 120 = 220 (км) – пролетів літак за другий день.
2) 220 - 210 = 10 (км) –пролетів літак за третій день.
Відповідь: за третій день літак пролетів 10 км.
Завдання для шостої групи: Змінити умову, щоб другою була дія додавання. Розв'язати задачу:
За перший день літак пролетів 340 км, за другий на 120 км більше, а за третій на 210 км більше, ніж за другий. Скільки кілометрів пролетів літак за третій день?
1) 340 + 120 = 460 (км) – пролетів літак за другий день.
2) 460 + 210 = 670 (км)
Відповідь: за третій день літак пролетів 670 км.
- Молодці! Ви добре попрацювали. А ось і дах для будиночка. Хай живуть наші казкові герої щасливо.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання за вибором.
- № 687
- № 687, 688
- № 687, 688, 686
- Урок закінчено.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.