Математикалық маятник көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау. _Сабақ жоспары

  • docx
  • 01.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Математикалық маятник көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау. _Сабақ жоспары.docx

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2A – Электр өрісі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Суперпозиция принципі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

-Математикалық маятниктің формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау;

-Периодтың квадраты маятниктің ұзындығынан тәуелділік графигін тұрғызу және талдау;

-Алынған нәтижелерді түсіндіру және қорытынды жасау.

Сабақ мақсаттары

-  Математикалық маятниктің тербеліс заңдылығын білу

-  Математикалық маятник периодының жіп ұзындығына тәуелділігін білу

-  Оқушылардың құралдармен жұмыс істеу дағдысын арттыру

-  Өлшенген мәліметтерді кестеге түсіріп, графикалық әдісті пайдалана алу

-  Градиенттің физикалық мағынасын білу

Жетістік критерийлері

-  Математикалық маятникті және оның тербеліс заңдылығын біледі;

-  Математикалық маятниктің тербеліс периодының формуласын біледі;

-  Маятник ұзындығын өлшеуді, тербеліс санын анықтауды, еркін түсу үдеуін есептеуді біледі;

-  Өлшенген мәліметтерді кестеге түсіре біледі;

-  Тәуелді шамалар арасындағы байланысты графикте көрсетіп градиентті анықтай алады;

-  Градиенттің физикалық мағынасын түсінеді

Тілдік мақсаттар

 

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Математикалық маятниктің тербеліс периоды ..... . Өлшеу дәлдігін арттыру үшін ..... .  Тербеліс графигінде маятник ұзындығының ...... тәуелдігі көрсетіледі. Анықталған градиент ....... білдіреді. Тәжірибе кезінде жіберілген  (жүйелік, кездейсоқ немесе дөрекі) қателіктер деп ..... айтуға болады. Есептеу нәтижесі нақты болуы үшін тәжірибе ..... . Орташа мәнді ..... анықтайды.

Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушылардың білім мен білігін, дағдыларын, ойлауын, есептеу және қорытындылау дағыдыларын дамыту;

Жұмыс барысында бір-бірін сыйлау және тыңдау арқылы өз тәжірибесін пайдалана отырып, жаңа білім арқылы дүниеге деген өзіндік түсінігі мен танымын қалыптастыру;

Адамзаттың дамуы үшін физиканың маңыздылығын түсіну.

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында виртуалды анимацияны қолдану https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_en.html

Бастапқы білім

 

Механикалық тербеліс, тербеліс түрлері, математикалық маятник, тербеліс параметрлерін біледі, практикалық жұмыстарда кесте құрып график тұрғыза алады, секундомер және өлшеуіш таспамен дұрыс жасай біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

 

Оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерімен таныстыру.

Қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.

 

 

 

Сабақтың ортасы

5-10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10-38 мин

Сыныппен жұмыс. Виртуады анимацияны қолдану.

   Математикалық маятник тербелісін тұдыратын және оны өшіретін күштерді, тербеліс периодының формуласын еске түсіру.

   Математикалық маятниктің виртуалды моделі бойынша:

-       тербеліс периоды маятник ұзындығына тәуелді екенін көрсету;

-       тербеліс периоды маятник жүгінің массасына тәуелді емес екенін көрсету;

-       тербеліс санын қалай анықтау керектігін қарстыру;

-       тербеліс амплитудасы ортаның кедергі күшіне тәуелділігін көрсету;

-       тербеліс периоды еркін түсу үдеуіне байланыстығын көрсету;

-       маятник ұзындығын қалай өлшеу керектігін көрсету.

 

Жұптық жұмыс. Зертханалық жұмысты орындау.

   Әр жұп оқушыларына жұмысқа қажетті құрал жабдықтар және жұмысты орындауға қажет үлестірмелі парақтар – қосымша 1 таратылады.

 

Оқушылар суретке қарап математикалық маятникті орнатады. Үлестірмелі парақтағы тапсырмаларды ретімен орындайды. Тапсырмалар бірізгілікті, сыртқы жиынтық бағалаудағы талаптарға сай жасалған. Әрбір іс-әрекеттері 20 баллдық жүйемен бағаланады.

Жұмыс барысында оқушылар өлшеулер, түсіндірмелер, есептеулер, дұрыс жауаптарды белгілеу мен оларды негіздеулер жүргізеді.

Оқушылар өлшенген және есептелген мәндерді кесте құрып, оған ХБЖ-нің негізгі бірліктерімен талап етілген дәлдікпен толтырады.

Графикте тәуелді шамалар арасындағы байланысты графикте жақсы түзумен көрсетеді, масштабын таңдау кезінде графикке берілген алаңның жартысынан үлкен бөлігін қамтиды, градиентті үшбұрыш әдісімен анықтайды, градиенттің мәні нені білдіретінін түсінеді, есептелген шама мен тұрақты шама екеуін салыстырып қателіктерді анықтап, олардың орын алу себептерін қарастырып, мүмкін болатын ұсыныстарын жазып қорытындылайды.

 

 https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_en.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

 

Зертханалық штатив, қысқыш, екі жұқа жазық пластиналар (қысқышта жіпті ұстап тұру үшін), созылмайтын жіңішке жіп, секундомер, өлшеуіш таспа        (метрлік сызғыш).

 

Сабақтың соңы

38-40 мин

 

 Үйге: оқулықтан  есептерді шығару

Сабақ бойынша кері байланыс беру.

Кері байланыс

Мен  не білдім?

Мен үшін бұл жаңалық болды

Бұл менің білгендеріме қарама қарсы  болды

Бұл туралы көбірек білгім келеді

 

 

 

 

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушылардың  ЖАДА қолдану

Оқушылардың өзара білім алуына жағдай жасау

Сабақтың  басы: шағын тексеру жұмысын жүргізу  (өзін өзі бағалау)

Қалыптастырушы бағалау  (оқушыларға кеңес беру, бағыттау, тексеру жұмыстарын жүргізу)

ТҚЕ сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru