Менің отбасым
Оценка 4.9

Менің отбасым

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
окружающий мир
1 кл
24.03.2017
Менің отбасым
Сабақ тақырыбы: Менің отбасым. Моя семья. Мектеп: «Сымбат» жеке мектебі Күні : 11.11.2016ж Мұғалімдер:Макуова Н.А,МаханбеталинаГ.К. СЫНЫП: 1 «В» класс Қатысқандар саны: 14 Қатыспағандар саны:0 Оқу мақсаты: Барлық оқушылар: «Отбасы» тақырыбының әлеуметтік мәселелерін қарастыруды, ұлттық дәстүрлер мен мерекелерді суреттеуді, «отбасылық шежіре», «отбасылық дәстүр» сөздерінің мағынасын түсінуді үйренy; Оқушылардың басым бөлігі: дағдылы және мереке күндерінің айырмашылығын түсіндіре білу. Кейбір оқушылар: Алған блімді тәжірибеде қолдана алады. Тірек сөздер: отбасы – cемья – family;(фамели) отбасылық шежіре – родословная – geneology; (джинолоджи) отбасылық дәстүрлер – семейные традиции – family traditions. (фамели традишонс)
Публикация является частью публикации:
Менің отбасым.docx

 

Сабақ тақырыбы:

Менің отбасым.

Моя семья.

 

Мектеп: «Сымбат» жеке мектебі

Күні : 

11.11.2016ж

Мұғалімдер:Макуова Н.А,МаханбеталинаГ.К.

СЫНЫП: 1 «В» класс

Қатысқандар саны: 14

 

Қатыспағандар саны:0

Оқу мақсаты:

Барлық оқушылар: «Отбасы» тақырыбының әлеуметтік мәселелерін қарастыруды, ұлттық дәстүрлер мен мерекелерді суреттеуді, «отбасылық шежіре», «отбасылық дәстүр» сөздерінің мағынасын түсінуді үйренy;

 

Оқушылардың басым бөлігі: дағдылы және мереке күндерінің айырмашылығын түсіндіре білу.

Кейбір оқушылар: Алған блімді тәжірибеде қолдана алады.

Тірек сөздер:

отбасы – cемья – family;(фамели)

отбасылық шежіре – родословная – geneology; (джинолоджи)

отбасылық дәстүрлер – семейные традиции – family traditions.

   (фамели традишонс)

Ресурстар

Бағдаршам суреті, үлестірме парақшалар, шежіре ағашы бейнеленген плакат, ашықхат жасауға арналған үлгілер, түрлі-түсті қағаз, желім,су ішетін түтікше,жүрекше,желкенді қайық,білім ағашы,слайдтарт.б

Сабақтың мақсаты:

1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру

1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау

1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау

1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру

Сабақтың жоспары

Сабақтағы іс – әрекет

Ресурстар

Ұйымдыстыру кезеңі

2 мин

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

3 мин

 

Психологиялық ахуал

Үлкенге де сіз,

Кішігі де сіз

Баршаңызды құрметтеп,

Үлгі аламыз біз

  Ширату

 «Мен-саған, сен-маған» бір-біріне мейірімді сөздер айту

Шеңберге тұрып балалар бір-біріне мейірімді сөздерді айтып шығады.

 

  Ой қозғау

 Қазір күздің нешінші айы?

 Қыстың алғашқы айы қалай аталады?

 Желтоқсан айында қандай мерекелер болады?

Тәуелсіздігімізді алғанымызға қанша жыл толғалы отыр?

Қазақстан Республикасының астанасы?

Отан отбасынан басталады.

 

  Ендеше,бүгінгі мақсатымыз отбасы ұғымын түсініп, отбасы мүшелерінің байланыс жүйесін анықтай алуымыз керек.

-Отбасы мүшелеріне кімдер жатады?

-Сендер ата-әжеге кім боласыңдар?

-Нағашы ата-әже дегенді қалай түсінеміз?

Өлең шумақтары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Астана қаласының макеті

Ортасы

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

2 мин

 

 

 

Жұппен жұмыс

Оқушылар бір-біріне өз отбасы туралы әңгімелейді.

Таңдау бойынша немесе өздері жауап беремін деген жұптардан отбасы туралы әңгімелерін сұрау.

Тақтаға өздері әкелген отбасы мүшелерінің суреттерін іліп қояды.

 

 

Жұптық жұмыс

Ата, әже, ана, әке,бала сөздері арқылы жұпқа бөліну.

 

Өздеріне түскен  сөз атауы бойынша отбасы мүшелерінің міндеттерін постерге алдын-ала дайындаған  суреттер арқылы жапсыру немесе жазу.

Үйдегі отбасы мүшелерінің қарым-қатынасы,

сыйластығы туралы ауызша дайындалу.

 

Жұптасып  жасаған постерларын қорғауы  және анықтама берулері

Жұптық  жұмысты бағдаршам арқылы бағалау.

 

    Көңілді үзіліс

Бір үйде біз нешеуміз.

              Кел санайық, екеуміз.

               Бас бармағым –әкем,

               Балаң үйрек – апам,

               Ортан терек – ағам,

               Шылдыр шүмек – мен

               Титтей бөбек – сен.

               Бір үйде біз нешеуміз?

                Бір үйде біз –

 

Әр оқушының отбасы мүшелерінің фотосуреттері

 

 

 

маркер, стикер, постер

 

 

 

 

 

қима сөздер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

бағдаршам

 

Пәнаралық байланыс

 

Қосымша тапсырмалар

 

Өнер. Оқушыларға өз отбасына қатысы бар заттардың суретін салуды ұсыныңыз. Олар күннің, кемпірқосақтың, ағаштың, үйдің және т.б. суретін

салуы мүмкін.  Мысалы, «Анам, әкем және мен – тату-тәтті отбасымыз», «Отбасымыз – қорғанымыз», «Біріміз бәріміз үшін, бәріміз біріміз үшін!», «Әрқашан біргеміз» және т.б.

 

 

   АКТ.

Қабілетті оқушыларға өз отбасы туралы шағын таныстырылым жасауды ұсыныңыз. Онда отбасы мүшелерінің суреттерін орналастыруға болады. Оқушылар суретке өз шежіре ағашын сала алады.

 

 

10 мин

Круг радости

Давайте,встанем в круг,повернемся друг к другу, улыбнемся и скажем друг другу добрые слова и пожелания.

Вступительная беседа

Учитель:   Очень трудно самому

                   Жить на свете одному

                   Вместе с Мамой жить и Папой

                   Хочется всегда ребята.

-Сегодня мы поговорим ………, а о чем,вы узнаете, разгадав ребус (слайд 2)

-Верно, мы сегодня поговорим о семье.

_Как вы думаете,что такое семья?

-Зачем человеку семья?

-А какую семью можно назвать счастливой?    Ответы детей (слайды 3,4)

Учитель:Действительно,самые близкие,самые родные,самые любимые и любящие люди-мама,папа,братья,сестры,бабушка,дедушка – ваша семья. Они ваши самые верные, самые надежные друзья. Они всегда рядом: и в праздники и в трудную для вас минуту. И как бы ни были они утомлены,а иногда даже больны,они всегда вас накормят,напоят,выслушают,приласкают.

Дадут вам добрый совет. Не так ли?  Вспомните: когда вы больны и лежите в постели и у вас температура, как внимательны и заботливы с вами в эти дни мама и бабушка.Дают вам лекарство.Ставят горчичники и градусник. И шепчут-говорят вам такие добрые, ласковые слова,от которых стихает боль и болезнь уходит.

Скажите,какие ласковые слова вам говорят мамы? (ответы детей)  Как хорошо,тепло на душе,когда слышишь такие замечательные слова. Слушая их, всегда быстрее идешь на поправку.

А если вашем доме праздник? Назовите самые любимые праздники вашей семьи.(ответы детей) Как вы готовитесь к нему,расскажите.   (слайд 5)

Игра «Ассоциация»  (слайд 6)

-Закройте,пожалуйста, свои глазки и мысленно произнесите слово «семья».Какие ассоциации со словом семья у вас возникают? (ответы детей)

Ребята, вспомните,как нам бывает хорошо, когда вся семья вместе.Прочитайте эпиграф нашего урока : «Вся семья вместе- так и душа на месте»  (слайд7) Объясните смысл пословицы.

Учитель: Познавать окружающий мир,общаться,любить родину,все,что нас окружает,учат прежде всего родные люди. Родина- это место,где мы родились: наш дом,наша семья.Отсюда идут тепло,покой,уверенность и счастье.

 

 А сейчас,чтобы узнать поближе о ваших родственниках, мы поиграем с вами в игру «Встаньте в круг». Я буду говорить словосочетания , а вы будете выполнять те действия, которые подходят или соответствуют данному словосочетанию. Встаньте в круг те:

- у кого есть младшая сестра потопайте

-у кого есть бабушка покружитесь

-у кого есть младший братик поморгайте глазами

-у кого есть дедушка присядьте

-у кого есть мама похлопайте в ладоши

Соңы

6 мин

 

 

 

4 мин

Өздік жұмыс

« Отбасындағы менің бір күнім» тақырыбына алдын-ала дайындалған фотолары арқылы өздерін таныстырады.

 

Кері байланыс

«Екі жұлдыз бір тілек»

Сабақта өздеріне ұнаған оқушыларды бағалайды.

 

Стикерлер,

бояу қарындаштар,

А4 жабыстырылған суреттер

 

 

                  Қосымша мәліметтер

 

Сен білесің бе?

15 мамыр – Халықаралық отбасы күні. Қазақстанда Отбасы күнін қыркүйекте мерекелейді.

 

Рефлексия

Маған ұнады, ұнамады

(Қ) Бағалау – смайликтер  және түстер  арқылы.

Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі

Ағылшын тілі
Бейнелеу  өнері
Сауат  ашу

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

 

 


 

Сабақ тақырыбы: Менің отбасым

Сабақ тақырыбы: Менің отбасым

Отан отбасынан басталады.

Отан отбасынан басталады.

Оқушыларға өз отбасына қатысы бар заттардың суретін салуды ұсыныңыз

Оқушыларға өз отбасына қатысы бар заттардың суретін салуды ұсыныңыз

Объясните смысл пословицы. Учитель :

Объясните смысл пословицы. Учитель :

Менің отбасым

Менің отбасым
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.03.2017