Методическая разработка урока английского языка для 7 класса к учебнику Spotlight 7
Оценка 5

Методическая разработка урока английского языка для 7 класса к учебнику Spotlight 7

Оценка 5
docx
27.01.2021
Методическая разработка урока английского языка для 7 класса к учебнику  Spotlight 7
Дорога славы.docx

Методическая разработка урока английского языка

для 7 класса

Учитель: Бережная Н.Г.

Тема: Дорога славы

Цель: совершенствование речевых знаний и умений обучающихся

Задачи:

·        активизировать лексический материал по теме «Знаменитости»;

·        совершенствовать навыки аудирования;

·        систематизировать и закрепить знания учащихся по теме «Степени сравнения прилагательных»;

·        развивать память, умение сопоставлять, логическое мышление;

·        воспитывать интерес к изучению английского языка.

Тип урока: урок систематизации знаний

Оборудование: учебник «Spotlight 7», мультимедийная презентация, аудиозапись, квадратики из бумаги разных цветов

Ход урока

1.     Оргмомент

2.     Фонетическая зарядка

Teacher: Let’s practice some sounds. Your task is to read transcription of the following words and translate them (Слова для чтения-имена прилагательные: beautiful, handsome, rich, attractive, famous, talented, great, successful, smart, clever)

3.     Речевая разминка:

Look at the photos of some celebrities. Do you know them? What are they famous for? Do you want to be successful? Do you want to be celebrity?

 

4.     Этап развития навыков чтения и аудирования.

Teacher:  Do you know some facts about these celebrities! Read and complete the quiz on p.66. Then listen to the record and check you answer.

5.     Физпауза

Raise your hands,

High – higher – the highest.

Stretch your arms,

Long – longer – the longest

 

6.     Этап работы с грамматическим материалом

Цель: совершенствование грамматических навыков по теме «Степени сравнения прилагательных»

Teacher:  Let’s learn how to compare these people. Remember how we form comparative and superlative forms of adjectives. This video helps you.

          а) Просмотр видеоурока

         https://www.youtube.com/redirect

         б) Закрепление материала (слайд 2,3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7.     Этап активизации изученного материала.

Teacher:  Let’s do some exercises.

On the screen you can see some people. I offer you to compare them using the certain sentences.

1.Alice is the (YOUNG).

2.Homer is the (OLD).

3.Bob is  (YOUNG) than Homer.

4.Homer is  (OLD) than Alice.

5.Alice is  (SLIM) than Bob.

6.Bob is  (SHORT) than Homer.

7.Homer is  (FAT) than Bob.

8.Alice is  (SHORT) than Homer.

9.Homer can play the guitar  (GOOD) than Alice.

10.Alice draws  (BAD) than Bob.

 

 

           Compare these mobile phones       

     

               

Name: Nokia 5800

Price: $ 278

Camera: 3.15 Megapixels

Memory: 81 Mb

Display: 640x360

Functions: MP3 player, radio, JAVA -games, Bluetooth, wi-fi, GPS.

Weight: 109 g

Year: 2008

Name: Samsung Star S5230    noble black

Price: $149

Camera:3.2 Megapixels

Memory: 50 Mb

Display: 240x400

Functions: MP3 player, radio, Bluetooth.

Weight: 92 g

Year: 2009

Name: Sony Ericsson W205 Black

Price: $86

Camera: 1.3 Megapixels

Memory: 5 Mb

Display: 128x160

Functions: radio, games, MP3 player, Bluetooth.

Weight: 96 g

Year: 2007

           1. (cheap) Samsung is cheaper than  Nokia.

2. (expensive) Nokia is ___________________________ Sony Ericsson.

3. (good) The camera in Samsung is _______________________ the camera in Sony Ericsson.

4. (bad)The camera in Sony Ericsson is __________________________ the camera in Nokia.

5. (many) There are ________________ memory in Nokia ____ in Samsung.

          6. (little) (memory)______________________________________________

 

Teacher:  And now we are going to talk about you and your classmates. Compare each other using the adverbs from the ex.5 p.67

Teacher:  And the last task for today is to make a pyramid

You will get squares and you should make a pyramid from these squares, then      we will make the same squares on the blackboard. I will say what square is bigger, what is smaller and so on.

Green - is the biggest.

Red –is bigger than yellow and smaller than white.

White - is bigger than red and smaller than blue.

Blue - is smaller than green and bigger than white.

     Yellow –is the smallest

8.     Подведение итогов: that’s all we have time for. Our lesson is over.

Thank you for your work.

9.     Домашнее задание: the homework is to find information about famous people from our country and make your own quiz.


 

10. Скачано с www.znanio.ru

Методическая разработка урока английского языка для 7 класса

Методическая разработка урока английского языка для 7 класса

Этап работы с грамматическим материалом

Этап работы с грамматическим материалом

Compare these mobile phones

Compare these mobile phones
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
27.01.2021