МS Excelda matematik amallar va funksiyalarni qo`llash

  • pptx
  • 30.12.2019
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Усмонова Ш.pptx

Mavzu:
MS Excelda matematik
amallar va funksiyalarni
qo`llash

Sana:
Sinf: 8- “V”
Fan: Informatika

Darsning texnologik xaritasi.

Mavzu


MS Excelda matematik amallar va funksiyalarni qo'llash


Maqsad va vazifalar


Darsning maqsadi: o'quvchilarga MS Excelda matema­tik amallar va funksiyalarni qo'llash imkoniyatlarini ochib berish.
Darsning ta'Iimiy vazifasi: o'quvchilarga Excel elektron jadvali va uning imkoniyatlari, matematik funksiyalar, mantiqiy funksiyalar, statistik funksiyalar va matnli funksiyalar haqida bilim va ko'nikmalar berish.
Darsning tarbiyaviy vazifasi: o'quvchilami yangi bil- imlar egallashga va tartib-intizomga doimo rioya etishga yo'naltirish.
Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: o'quvchilarning kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasawurla- rini kengaytirish.


O'quv jarayonining mazmuni


Excel elektron jadvali va uning imkoniyatlari. Matematik funksiyalar va ulaming qo'llanishi. Mantiqiy funksiyalar va ularning qo'llanishi. Statistik funksiyalar va ularning qo'llanishi. Matnli funksiyalar va ularning qo'llanishi.


O'quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi


Uslub: Ma'ruza va amaliyotning uyg'unligi.
Shakl: Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda ishlash.
Vosita: Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar.
Usul: Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida.
Nazorat: Og'zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish.
Baholash: Rag'batlantirish, 5 ballik reyting tizimi aso­sida.


Kutiladigan natijalar


O'quvchilar yangi bilim va ko'nikmaga ega bo'ladi. Ular Excel elektron jadvali va uning imkoniyatlari, matematik funksiyalar, mantiqiy funksiyalar, statistik funksiyalar va matnli funksiyalar haqida bilim va qo'llash ko'nikmalarini egallaydilar.


Kelgusi rejalar (tahlil, o'zgarishlar)


O'qituvchi o'z faoliyatining tahlili asosida yoki hamkasblarining dars tahlili asosida keyingi darslariga o'zgarishlar kiritadi va rejalashtiradi.

B i z n i n g sh i o r


Ilimni dilga jo qilishga tirish,
Bilib ol-da,so’ngra chin ishga kirish.

Maqsadimiz

Informatika fanini chuqur o’rganish va uni yuksaltirish

Vazifamiz



Vatanim va xalqimga xizmat qilish, ozod va obod Vatan, erkin va farovon hayot
barpo etish.

Darsning rejasi

Dars bosqichlari

Vaqti.

1

Tashkiliy qism: Salomlashish,davomatni aniqlash, yangiliklar bilan tanishish, psixologik muhit yaratish, guruhlarga bo`lish

5 daqiqa.

2

O`tgan mavzuni so`rab baholash.
a)Tezkor savollar b) amaliy topshiqiqlar

10 daqiqa.

3

Yangi mavzuni bayoni. Slayd asosida

13 daqiqa.

4

O`tilgan mavzuni mustahkamlash
a)“Zukkolar boshqotirmasi” Mashqlar bajarish
b)Klasterni to`ldirish

10 daqiqa.

5

Darsni yakuni, uyga vazifa berish.

2 daqiqa.

1- guruh
“Excel” guruhi

2- guruh
“Hisobchilar” guruhi



“Agar bu ulug’ zotni avliyo desak,
u avliyolarning avliyosi,
mutafakkir desak ,
mutafakkirlarning mutafakkiri,
shoir desak shoirlarning sultonidir”
Islom Karimov.
“Yuksak ma’naviyat-yengilmas kuch".

“Excel” guruhi.
Bobomiz Alisher Navoiy haqida

“Hisobchilar” guruhi.
Bobomiz Z.M. Bobur haqida

Shoir, adolatli podshoh hamda
tabiat shaydosi bo’lgan.
U Hindistonda podsholik qilgan
davrida uning tabiatni asrash, ardoqlash maqsadida
bog’lar yaratadi.

1.Elektron jadvalning asosiy vazifasi?
2.Excelda tayyorlangan hujjat fayli qanday kengaytmada saqlanadi?
3. Elektron jadvalning interfeysi?
4. Yacheyka deganda nimani tushunasiz?
5. EXCEL da formulalar qanday belgidan keyin yoziladi?
8. Informatika so’zi inglizcha qanday ma’noni bildiradi?
9. Excelda qaysi menyu yo'q?
10. Excel fayllari qaysi formatda tuziladi?
11. Excelda qaysi operatsiyani bajarib bo'lmaydi?
12. Birinchi elektron jadvalning nomi nima?
13. Excel elektron jadvali nechta satr va ustundan iborat ?
14. Elektron jadvallarda necha xil murojaat bor?

O`tilgan mavzuni takrorlash uchun guruhlarga savollar

O`tilgan mavzuni takrorlash uchun
amaliy topshiriqlar

Excel guruhi

Hisobchilar guruhi

1.Alisher Navoiy tavalludining shu yil necha yilligi nishonlanishini hisoblab chiqaring.
2. B3:B7 katakchalar blokini birlashtiring va chegaralab qo`ying.
3. Oila a`zolaringiz yoshlarini kerakli katakchalarga murojaat orqali hisoblang. Katakchalarning fonini mos ravishda qizil, sariq, ko`k ranglarga bo`yang.

1.Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining shu yil necha yilligi nishonlanishini hisoblab chiqaring.
2. C3:C7 katakchalar blokini birlashtiring va chegaralab qo`ying
3. Bozordan o`quv qurollari xarid qilish masalasini kerakli katakchalarga murojaat yordamida hal eting. Katakchalarning fonini mos ravishda yashil, ko`k, qizil ranglarga bo`yang.

1-misol. Karra jadvalini hosil qiling.
Quyidagi ketma ketlikni bajaramiz:
1.B2:H2 blokidagi katkchalarni birlashtiramiz;
2.D3 katakchaga “=”, E3 katakchaga 6 sonini kiritamiz;
3.C4 katakchadan E3 katakchaga absalyut murojaatni kiritamiz, ya`ni C4 katakchaga “=E3” ni yozib, F4 klavishini bosamiz;
4.D4 katakchaga “*” belgisini, E4 katakchaga 1 sonini, F6 katakchaga “=” belgisini kiritamiz;
5.G4 katakchaga “=C4*E4” formulani kiritamiz;
6. C4:G4 blokini belgilab, blokning o`ng quyi burchagidagi % belgisidan sichqoncha yordamida G ustun bo`yicha pastga tortib nusxalaymiz;
7.Katakchalarga katakcha formati yordamida
rang beramiz.

Yangi mavzu mazmunini tushuntirish

ABS (son)

sonning absolyut qiymati

ABS(-274)=274, ABS(46)=46;

Matematik funksiyalar:

KOPEHb(son)

Sonning kvadrat ildizini hisoblaydi

KOPEHb(25)=5, KOPEHb(169)=13;

OCTAT(son;bo'luvchi)

Sonni bo'luvchiga bo'lgandagi qoldiqni hisoblaydi

M: OCTAT(45;7)=3, OCTAT(15;3)=0,

CYMM(son1;son2;...)

son 1, son 2,... katakchalar (yoki katakchalar bloki)dagi qiymatlarning yig'indisini hisoblaydi

M: yuqoridagi mashqdan CYMM(G4:G13)=330,
CYMM(C4:C13; E4:E13)= 115

ЦЕЛОЕ (son)

Kichik butun songacha yaxlitlaydi

M: ЦЕЛОЕ (5,5) =5; ЦЕЛОЕ (8,7) =9;

CTEПEHb(son; daraja ko'rsatkichi)

Sonni darajaga ko'taradi

CTEПEHb (3;4)=81, CTEПEHb(2; 10)=1024,

Mantiqiy funksiyalar:

И(mantiqiy ifoda1; mantiqiy ifoda 2; ...)

(VA) funksiyasining qiymati ROST bo'ladi, agar mantiqiy ifodalarning barchasining qiymati ROST bo'lsa, aks holda funksiyaning qiymati YOLG'ON bo'ladi,

M: И(500>5*100)=YOLG'ON, И(5>1, 99/3-l>31)=ROST,

ИЛИ(mantiqiy ifoda1; mantiqiy ifoda 2; ...)

- (YOKI) funksiyasining qiymati ROST bo'ladi, agar mantiqiy ifodalarning birortasining qiymati ROST bo'lsa, aks holda funksiyaning qiymati YOLG'ON bo'ladi,

M: ИЛИ(SIN(500)>5)=YOLG'ON, ИЛИ (0,5=l/2, -1>31)=ROST

ECЛИ(mantiqiy ifoda; ifoda 1; ifoda 2)

(AGAR) funksiyasi qiymatining mantiqiy ifoda qiymati ROST bo'lsa, ifoda 1 ga, yolg'on bo'lsa, ifoda 2 ga teng bo'ladi

M: ECЛИ(700/7-1>50; 1963; 1)=1963, ECЛИ(5*5=24; 0; 9+12)=21,

Statistik funksiyalar:

MAKC (son 1; son 2;...)

son 1, son 2, ... larning eng katta qiymatini aniqlaydi

M: MAKC(1; 2;-7)=2

MИН (son 1; son 2;...)

son 1, son 2, ... larning eng kichik qiymatini aniqlaydi

M: MИН(4; 3;-5)=-5

СРЗНАЧ (son 1; son 2;...)

son 1, son 2, ... larning o`rta arifmetik qiymatini aniqlaydi

M: СРЗНАЧ (1; 2; 6)=3

Matnli funksiyalar:

ДЛCTP (matn)

Matndagi belgilar sonini aniqlaydi,

M: ДЛCTP("men")=3, ДЛCTP("3,1415")=6;

3AMEHИTЬ (eski matn; qaysi o'rindan; nechtasi o'rniga; yangi matn)

Eski matnning belgilarini yangisiga almashtiradi,

M: 3AMEHИTЬ ("Salom"; 4; 1; "i")="Salim",
3AMEHИTЬ ("Olma";3;2;"tin")="Oltin"

3HAЧEH (matn)

Matnli argumentni songa o'tkazadi,

M: 3HAЧEH("5,4")=5,4;

ЛEBCИMB(matn; belgi soni) -

Matndagi eng chapdagi berilgan sondagi belgilarni kesib ko'rsatadi,

M: ЛEBCИMB("-45765"; 1)="-“ ; ЛEBCИMB (Gulnoza; 3)="Gul“.

СЦЕПИТЬ(matn1; (matn2)

Bir nechta matnni bitta matnga o`tkazadi

M: СЦЕПИТЬ (14; “-fevral”)=“14-fevral”
СЦЕПИТЬ (“Bob”; “ur”)=“Bobur"

ПСТР(matn; boshlang`ich o`rin; belgilar soni)

Matndagi boshlang`ich o`rindan boshlab berilgan sondagi belgilarni ajratib oladi

M: ПСТР ( “Matonat”; 4; 3)=“ona”

x=-5 da hisoblang.

Mustahkamlash:

2-3-mashqlarni bajarish:

1-mashq:

Excel guruhi

KLASTERNI TO`LDIRING

длстр

заменить

значен

левсимв

сцепить

пстр

правсимв

KLASTERNI TO`LDIRING

Hisobchilar guruhi

АВS

знак

корень

остать

степень

сумм

целое

Uyga vazifa.O’tilagan mavzular yuzasidan test tuzish. 4-5 mashqlarni bajarish.

Zarafshon shahar 8-umumiy o`rta ta`lim maktabi informatika fani o`qituvchisi Usmonova Shahlo miyliyevnaning
bir soatlik ochiq dars ishlanmasi
Mavzu: MS Excelda matematik amallar va
funksiyalarni qo`llash