М.Сәрсекенің "Қаныш Сәтбаев" роман эссесінің ІІІ бөлімі. «Бәрі де майдан үшін»
Оценка 4.9

М.Сәрсекенің "Қаныш Сәтбаев" роман эссесінің ІІІ бөлімі. «Бәрі де майдан үшін»

Оценка 4.9
docx
30.11.2020
М.Сәрсекенің "Қаныш Сәтбаев" роман эссесінің ІІІ бөлімі. «Бәрі де майдан үшін»
Сахитжанова Аида Алимжановна.docx

                                          

Күні: 4.11.2020

05.11.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Сахитжанова А.А.

Тобы: Ғ-120

ТНЖ-120

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы: М.Сәрсекенің "Қаныш Сәтбаев" роман эссесінің ІІІ бөлімі. «Бәрі де майдан үшін»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Ұлы Отан соғысы кезіндегі қиыншылықтарды, халық көтерген қасіреттерді еске ала отырып, студенттерді адамгершілікке, Отанын сүюге, оны қорғауға баулу және студенттерді Ұлы Отан соғысымен, қазақстандықтардың ерлік ісімен таныстырып, ой-өрісін дамыту.

Сабақ мақсаттары

Шығарманың идеясын композициялық талдау арқылы түсіну; Шығармадағы негізгі ойды түсіну;

Бағалау критерийлері

Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады;

Шығарма идеясын түсінеді;

Түсініксіз сөздердің мағынасын анықтай алады;

-тарихи маңыздылығын талдайды;

-өз ойымен байланыстырады;

-өз ойын дәлелдеп, мысалдар келтіреді.

-шығарманың көркемдік ерекшелігін анықтап, пікір білдіреді

-көркемдік ерекшелігін анықтайды

Дескрипторлар

Берілген бөлім төңірегінен ауытқымай тапсырманы орындайды; Оқиғалар ретін алмастырмайды; Қарсы топқа шынайы баға бере алады; Топта бірлікте жұмыс жасайды

Тілдік мақсаттар

Троп, фигура, әдебиеттану, сюжет, композиция, шарықтау шегі т.б.

Құндылықтарды дарыту

Тәрбие: шығармадағы адамгершілік қасиеттерді оқушы бойына дарыту;

Пәнаралық байланыстар

География, тарих, қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, ноутбук, bilim book

Бастапқы білім

Медеу Сәрсеке

 

                                            Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

I.Ұйымдастыру кезеңдері.

"Мозайка" әдісі. Бір шумақ өлең жазылған қағаз әртүрлі қиындыға қиылады, артына сандар жазылады. Артындағы 1, 2, 3, 4 сандары бойынша топқа бөлінеді, өлең жолдарын құрастырып оқиды.

 

 

Ақыл-ойдан жүк тиеп теңіздейін телегей,

 

Желді күні желкенсіз жеке жүзген кемедей,

 

Менменсіген Мәскеуді, Парижді де тәкаппар

 

Таңғалдырған кім еді, Қаныш аға Сіз емей?! (Бейнеролик көрсетіледі)

 

II. Психологиялық ахуал.

Сатамын және сатып аламын тренингі. Білімгерді шеңбер бойымен тұрғызу. Шеңберде тұрған білімгер қасындағы көршісіне өзінің жағымсыз қасиетін сатып,  оның жақсы қасиетін сатып алады. Мысалы: Мен еріншектігімді сатып, сенің шыншылдығыңды сатып аламын. Білімгерлерді топқа бөлу. Еркін топта отыру (білімгерлер қалаған топтарына барып отырады)

Қаныш Сәтбаев туралы бейнеролик көрсетіледі.

 

Сабақтың ортасы

III. Жаңа сабақ

 

 Ұлтымыздың кемеңгер перзенті К. Сәтбаевтың ғұмыр жолын айшықтауға М. Сәрсеке қырық жылдан астам уақытын сарп етіп, осы жолда толғаған тартымды еңбегімен казақ қауымына танылған қаламгер. «Нартұлга» сериясымен жарыққа шығып отырған «Қаныш Сәтбаев» ғүмырнамасы – деректі жанырдың айтулы шеберінің осы саладағы көп жылдық еңбегінің тың деректермен толықтырылып, Мәскеудің «Молодая гвардия» баспасының әлемге әйгілі «Жайсаң адамдар өмир» (ЖЗЛ) сериясымен 2003 жылы екінші мәрте жарияланған нұсқасымен мәтіні бірдей ең толымдысы.

   Бұған дейін кұпияда ұсталып, «ақтандақ» калпында қалып келген мұрағат кұжаттарын, хаттар мен естеліктерді пайдаланып, ұлы ғалымның замандастары мен туыстарының, үйшінің жүрекжарды әнгімелерін арқау етіп қиял – қоспасыз өрілген һәм ғалым өмірінің бел – белестерін букпесіз ашып, ұлағатты ғұмыр жолын саралап та, даралап та ұлықтаған ғұмырнама, сірә, Қаныш асылымызды ардақ тұтқан қауымды бей – жай қалдырмас деген үміттеміз

 

IV. «Ой қозғау» әдісі

"Қаныш Сәтбаев" роман эссесі не себепті құнды деп ойлайсыз? Әдеби әңгіме шеңбері Әңгіменің құндылықтарын талдау үшін мұғалім білімгерлерден екі шеңбер жасап тұруды  талап етеді (бірін-бірі көретін ішкі және сыртқы шеңбер), осылайша әдеби әңгіме шеңберін ұйымдастырады. Білімгерлер мұғалім берген тапсырманы талқылайды.

 

V.Топтық жұмыс.

 

1-топ. "Оқиға тауы" әдісі. Бөлімнен ауытқымай, композициялық талдау жасайды:

 

Оқиғаның басы;

Дамуы;

Шиеленісуі;

Шарықтау шегі;

Шешімі.

Дескриптор:

Берілген бөлім төңірегінен ауытқымай тапсырманы орындайды;

 

Оқиғалар ретін алмастырмайды;

 

Топта бірлікте жұмыс жасайды

 

2-топ. Мәтіннен кейіпкерлерді тауып, мінездеме береді.

 

Дескриптор:

 

- Мәтінне кейіпкерлерді табады,

 

- Кейіпкерлерге мінездеме береді.

 

3-топ. Мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырады

 

Дескриптор:

- Мәтінмен танысады;

- 3 сұрақ құрастырады,

 

VI.Пікір пирамидасы

1.Шығарма не туралы- 1 сөз

2.Шығармаға сипаттама (ерекшелігі, айырмашылығы) - 2 сөз

3.Әрекет орыны мен уақыты -3 сөз

4.Шығармадағы басты оқиға - 4 сөз

5.Шығарманың басты кеиіпкерлері – 5 сөз

6. Шығарма туралы жеке пікірің – 6 сөз

 

VII. «Шабадан» әдісі

 

-Жабық чемоданға өздеріңіз үшін алған, бірақ қолданбайтын ақпараттарыңызды саласыздар.

-Ашық чемоданға өздеріңіз үшін алған және келешекте қолданатын ақпараттарды саласыздар.

Мұғалім сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады.

Сабақтың соңы

VIII.Рефлексия

Мен үшін маңызды болған екі нәрсе

Мен үшін түсініксіз болған екі нәрсе

Менің ұсынысым

 

Берілген смайликтер арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсету.

 

XI. «БББ»кестесі

 

 

Смайликтер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

 

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Үй тапсырмасы

1.Роман желісіне өз мазмұнын жазу

2.Берілген барлық тапсырмаларды орындау!

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 


 

Күні: 4.11.2020 05.11.2020

Күні: 4.11.2020 05.11.2020

Артындағы 1, 2, 3, 4 сандары бойынша топқа бөлінеді, өлең жолдарын құрастырып оқиды

Артындағы 1, 2, 3, 4 сандары бойынша топқа бөлінеді, өлең жолдарын құрастырып оқиды

Мәскеудің «Молодая гвардия» баспасының әлемге әйгілі «Жайсаң адамдар өмир» (ЖЗЛ) сериясымен 2003 жылы екінші мәрте жарияланған нұсқасымен мәтіні бірдей ең толымдысы

Мәскеудің «Молодая гвардия» баспасының әлемге әйгілі «Жайсаң адамдар өмир» (ЖЗЛ) сериясымен 2003 жылы екінші мәрте жарияланған нұсқасымен мәтіні бірдей ең толымдысы

Мәтінне кейіпкерлерді табады, -

Мәтінне кейіпкерлерді табады, -

Сабақтың соңы VIII.Рефлексия

Сабақтың соңы VIII.Рефлексия

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
30.11.2020