ҚМЖ

  • docx
  • 12.05.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала ҚМЖ.docx

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.2.1  мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;

 

Сабақ мақсаттары

Оқушыларды теңдеулер жүйесін құру арқылы есептер шығаруға үйрету

Бағалау критерийлері

      Мәтінді есептер шығару алгоритмін біледі;

      Есептің математикалық моделін құрады;

      Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін құрады;

      Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілін біледі;

      Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешеді.

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар:

Мәтін есепті түсінеді және  математикалық өрнектерге келтіреді

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

мәселені мұқият оқу .

Басты мәлімет пен  мәндері

Математиканың сәйкес саласы

(төменде берілген есептер тек мысалдар және тапсырмаға байланысты өзгереді)

Он  x (x+10) дан көп

Санға 5 (5+x) қосылады

Сан көбейтіледі   13 (x+ 13)

5 саны 10 (10-5) мәнінен кіші

Сан 7 ге азайды (x-7)
x пен 3  арасындағы айырма (x-3)

сан екі еселенді (2x)

санның он пайызы (0.10x)

 x пен 3  бөліндісі (x/3)

санның екі еселену  10 ға тең (2x=10)

2 қатар санның қосындысы  (x) + (x+1)

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құндылықтарды дарыту өмірмен байланысты есептер шығару арқылы жүзеге асады және оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау қабілетін дамытып тез ойлауға шынықтырады және  есептерді құрастыруға шығармашылықпен қарауға тәрбиелейді, сонымен қатар оқушыларға болжам жасуды үйретеді.  

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстарды пайдалану

Бастапқы білім

 

Санның ондық жазылуы, санның қалдығы, жылдамдық пен уақыт арқылы арақашықтықтың формуласы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

 

4 мин

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

1.      Амандасу.

2.      Сабақтың тақырыбымен,  мақсатымен,  бағалау критерийлерімен таныстыру.

3.      Brain Gym

Seven mathematicians met up one week. The first mathematician shook hands with all the others. The second one shook hands with all the others apart from the first one (since they had already shaken hands). The third one shook hands with all the others apart from the first and the second mathematicians, and so on, until everyone had shaken hands with everyone else.

How many handshakes were there altogether?

 

 

 

 

 

https://nrich.maths.org/6708

Сабақтың ортасы 

33 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.      «Қызықты математика» ойыны

Бұл ойынға 5-6 адамнан тұратын топтар қатысады. Ойын екі блоктан тұрады, олардың әрқайсысына 15 минуттан беріледі. Әр блокта топтарға 3 есептен тұратын карточка беріледі. Әр топ карточкаға топтың атын, жауаптарын және дұрыс есептің санына қанша ұпай бас тігетінін (ставка) жазады. 1 ден 3-ке дейінгі кез келген бүтін санға бәс тігуге болады.

Бағалау критерийлері:

      Егер жауабы дұрыс болса, есеп дұрыс шығарылған болып есептеледі

      Егер есептің бірнеше жауабы болса, жауаптар толық дұрыс болмаса дұрыс емес деп саналады.

      Әр дұрыс шығарылған есеп үшін топ 2 ұпай алады.

      Дұрыс шығарылған есептердің санын дұрыс болжаған болса (дұрыс бәс тігу) топ 5 ұпай бонус алады.

      Егер топтың дұрыс шығарылған есептерінің саны болжанған саннан көп болса, тек дұрыс шығарылған есептер үшін ғана ұпай алады.

      Егер топ бәс тігілген саннан аз есеп шығарса дұрыс шығарылған есептері ұшін ұпай алады бірақ  жетпейтін әр есеп үшін 2 ұпай айыппұл ретінде алынып тасталады. Осы ретпен әр блокта 6 дан 11 ұпайға дейін алуға болады.

   2  блоктың қорытындысы бойынша жоғары ұпай алған топ жеңіске жетеді. 

 

Дескрипторлар

+/-

Айнымалы енгізу

 

Есептің математикалық моделін құру

Бірінші теңдеуді құрады

 

Екінші теңдеуді құрады

 

Теңдеулер жүйесін шешеді

 

Есептің шартына сәйкес жауапты жазады

 

Бағалау: өзін-өзі бағалау, Мұғалімнің кері байланысы

 

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/algebra/tengdeuler-men-tengsizdikter/tengdeuler-zhui-eleri/lesson/eki-ai-nymalysy-bar-syzyqtyq-emes-tengdeuler-zhui-si

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

2        мин

 

5.      Үй жұмысын беру.

1        Егер екі таңбалы санды оның цифрларының қосындысына бөлсек, онда бөліндінің мәнінде 4 және қалдығы 3 болады. Егер осы санды оның цифрларының көбейтіндісіне бөлсек, онда бөліндінің мәнінде 3 және қалдығы 5 болады. Осы екі таңбалы санды табыңыз.

2        Екі таңбалы сан өзінің цифрларының квадраттарының қосындысынан 12-ге артық және цифрларын ауыстырғанда пайда болған саннан 18-ге артық. Осы санды табыңыз.

3        Екі таңбалы санның цифрларының квадраттарының қосындысы осы цифрлардың екі еселенген көбейтіндісінен 4-ке артық.  Осы екі таңбалы санды цифрларының қосындысына бөлгеннен кейін бөлінгішінде 4, ал қалдығында 9 қалады. Осы екі таңбалы санды табыңыз.

4        Ізделінді санның оның цифрларының қосындысына көбейтіндісі 90-ға тең, ал осы санның бірліктер саны ондықтар санынан 4-ке артық болса, осы екі таңбалы санды табыңыз.

 

6.      Рефлексия

 

 

Оқулық. Алгебра. 9 класс Алимов А.Ш., Колягин Ю.М.

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен  жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. Сабақ кезеңінің кезкелген сәтінде  уақытты ұтымды пайдалану.

 

Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Физминуттар. Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/600344/


 

Скачано с www.znanio.ru