" Бекітемін" " Келісемін"
«Ақсуат орта мектебі» Оқу ісі жөніндегі
директоры: директор орынбасары
Стекольщикова Т.Е. Еркабаева Т.К.
« » 2015ж « » 2017ж
«Ақсуат орта мектебі» КММ
Lesson study – зерттеу сабағы
Тақырыбы: Ион алмасу реакциялары
Сынып: 9 «А»
Пән: химия
Шығармашыл топ мүшелері: Еркабаева Т. К., Сагиланова Л. С., Смагулова Э.М.
Күні:
Мұғалім/бақылаушы: Туребаева А.П. Уақыты: 0830
Мектеп: «Ақсуат орта мектебі» КММ
2). Сабақ: Ерітіндідегі ион алмасу
реакциялары
Күні:
Сынып 9А
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
Сабақ мақсаттары
Иондану реакцияларын шығару барысында
иондық және қысқартылған иондық
теңдеулерді шешуді біледі, иондардың
қасиеттерін айта отырып, өмірмен
байланыстырады, жаңылық ашуға
ұмтылады, өзіндік зерттеу жүргізе алады.
Тілдік мақсат
Қатыспағандар саны
Мұғалім есімі:Туребаева Аружан
Қатысқандар
саны:
Иондану реакцияларын ажыратып, қасиеттерін біледі, иондық
және қысқартылған иондық теңдеулерді шеше алады.
Барлық оқушыдлар
Иондардың не екенін түсінеді, иондық және қысқартылған
иондық реакцияларды ажырата алады
Оқушылардың басым бөлігі
Иондық реакцияларды шығара біледі,
Кейбір оқушылар
Иондық раекциялардың біз үшін маңызын біледі, есептерді
шығара алады, зерттейді
Оқушылар термин сөздердің дұрыс айтылуын біледі
.... (істей алады)
Негізгі сөздер мен тіркестер
Ион, реакция, қысқартылған иондық теңдеулер Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған мақсаттар:
Иондық реакциялардың жүру жағдайы, толық және қысқартыл,ан
иондық теңдеулерді қандай жолдармен шешеміз?
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?
Иондық реакциялардың біз үшін маңызды екенін айта аласызба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Есептер шығару
Алдыңғы оқу Иондар және олардың қасиеттері туралы біледі. Толық және қысқартылған иондық теңдеулерді
шешуді үйренеді
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Басталуы
830840
Ортасы
840900
Осы жұмыстарды орындау
ион алмасу реакциясы
туралы жаңа білімді түсінуге
көмектеседі және оқушылар
реакцияның иондық теңдеуін
жазуға дағдыланады.
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз )
45 минут
Стикерлер арқылы жұптарға бөлу,
Смайликтер арқылы олардың көңілкүйін анықтау
Жұппен жұмыс
Есептер шығару Тұздардың, негіздердің, қышқылдардың
суда ерігіштігі кестесін пайдаланып, реакциялардың
иондық, қысқартылған иондық теңдеулерді шығарады.
HCl + AgNO3 = HNO3 + AgCl ↓ KCl + AgNO3 = KHO3
+ AgCl ↓
Жұптық жұмыс, шығарған есептерін тақтаға
шығып қорғау
Деңгейіне байланысты топтарға бөлу
Мына қосылыстардың диссоциациялану
Ресурстар
Стикер, смайликтер
Тақтамен жұмыс
Тұздар, қышқылдар,
негіздердің суда ерігіштік
кестесі Аяқталуы
900915
теңдеуін жазыңдар
А
HCl, NaCl
В
KOH, Ca(OH)2, AlCl3
С
K3PO4, NaNO3 , Na2SO4, H2SO4, BaCl2
Алақан
• Бас бармақ Не ұнады?
• Сұқ саусақ Қандай жаңа білім алдым?
• Ортаңғы Не туралы ойланып қалдым?
• Аты жоқ өз қоржыныма нені аламын?
• Шынашақ Тағы не туралы білгім келеді?
Қорытынды Графикалық диктант
+ иә жоқ
1.Электролиттер электр тогын өткізеді.
2.Катион теріс зарядталған ион.
3.Электролиттердің иондарға ыдырауы диссоциация деп
аталады.
4.Ерітіндіде иондар ретсіз қозғалады.
5.Аниондар катодқа қарай жылжиды.
6.Қышқылдар,сілтілер,тұздар электолитке жатады.
7.Электролиттер күшті және әлсіз болып 2ге бөлінеді.
8.Мыстың ионы көк түсті.
9.Электролиттік диссоциациялану теориясын Сванте
Аррениус ашты. 10.Қышқылдар диссоциацияланады.
Өзінөзі бағалау
Рефлексия
Архиватор
атаңыз.
келетін) 1 сәт.
• Ең күшті ұнаған үш сәтті атаңыз
• Өз жұмысыңызда пайдаланатын екі сәтті
• Сұрақ қоюға итермелейтін сұрақ қойғың
Қосымша ақпарат
Саралауcіз қосымша көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделенлдіруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері АКТмен
байланыс құндылықтардағы
байланыс Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Бүгінгі сабағымда оқушылар иондардың қасиеттері және иондық реакция
тапсырмаларды орындау барысында ұғынып білді
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары
шынай ма? Бүгін оқушылар
не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Графикалық диктант арқылы оқушылардың білімдерін тексеру
2: Иондық реакциялар жазу
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушылардың белсенділігі
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
Қолданбалы курс "Химия және экономика"
Қолданбалы курс "Химия және экономика"
Қолданбалы курс "Химия және экономика"
Қолданбалы курс "Химия және экономика"
Қолданбалы курс "Химия және экономика"
Қолданбалы курс "Химия және экономика"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.