5.1A: Натурал сандар және нөл |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Натурал сандар тізбегі (жаңа материал) |
||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушы: 5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау; 5.2.3.2 натурал сандар тізбегінің жетіспейтін элементтерін табу; 5.2.3.3 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын ойластыру және тізбектерді құру; |
||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
-натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау үйрену -натурал сандар тізбегінің жетіспейтін элементтерін табу; -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын ойластыру және тізбектерді құру |
||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
Оқушы: -натурал сандар тізбегі түсенеді -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау біледі -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын қолдану |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: - натурал сандар, жұп сандар, тақ сандар; - координаталық сәуле, координаталық сәуленің басы , нүктенің координатасы, бірлік кесінді; - арифметикалық амалдардың қасиеттері (ауыстырымдылық, терімділік және үлестірілімділік); - өрнекті ықшамдау; - сандарды салыстыру; -теңдеу, теңдеудің түбірі, теңдеуді шешу; - сандар тізбегі; - әріпті өрнек; - өрнектің мәні; - коэффициент; - жақшаларды ашу; - ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару; - әріпті бөлік; - ұқсас қосылғыштар. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе ... оң жағына қарай орналасады; - координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ... сол жағына қарай орналасады; - есептеуді тиімді тәсілмен орындау; - көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы ...; - қосындыны (айырманы) санға көбейтуді орындау үшін ...; - өрнекті ықшамдау үшін ... керек; -теңдеудің түбірі деп ...; -теңдеуді шешу үшін ....керек; -теңдеуді шешу дегеніміз ...; -әріпті өрнектің мәнін табу үшін ... керек; - жақшаларды ашу үшін ... керек; - ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару үшін ... керек; - өрнекті ықшамдау дегеніміз ...; - ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін ... керек; - егер ... қосылғыштар ұқсас деп аталады; - әріпті өрнектің мәнін табу үшін ... керек. |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет құндылығын бір-бірін тыңдау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика |
||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны қолдану |
||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Оқушылар натурал сан ұғымын меңгереді, натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолданады, натурал сандарды кескіндеу мен салыстыруда координаталық сәулені қолданады, мәтін есептерді арифметикалық және алгебралық тәсілдер арқылы шығарады, натурал сандардан тұратын сан тізбектерін зерттейді.
|
||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
1 сабақ Сабақтың басы 3 минут
|
Жағымды психалогиялық ахуал тудыру (түйсіну байланыс) «Сағат бағыты бойынша достасу» ойыны арқылы. Тақтаға сағаттың суреті ілінеді, әр оқушыға сағат суреті беріледі «Әр оқушы 12,3,6,9 кездесетін адам тандайды» Уақытты атаған кезде оқушылар уақытқа сай кездесетін адамын табады да келесі әрекеттер жасайды: Сағат 12-де - амандасады, Сағат 3-те – құшақтасады, Сағат 6-да – арқа түйістіру Сағат 9-да-жақсы сөз, тілек айтады оқушылар бір-бірлеріне
|
||||||||||||||||||||||
Проблемалық сұрақ 3 мин |
Оқушырларға келесі тапсырма ұсынылады: Астында орналасқан 4 суреттерде нүктерлерді санаңыз
1-сурет 2-сурет 3-сурет 4-сурет Қай заңдылықмен олар орналасқан? Оқушылар нүктерлердерін орналысу заңдылықты аңықтайды. 1;3;6;10;15;21;28.... Осы қатар қалай басқа атауға болады? Тақырыпқа шығу «Натурал сандар тізбегі» Сабақтын мақсаттырды анықтау
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||||
Топпен жұмыс Жаңа материал зерттеу 10 мин
|
Тапсырма 1. Өмірден сандар тізбегімен байланыс мысалдар келтіріңіз Тапсырма 2. Алғашқы бес натурал сандар тізбегінің жазыңдар a) 7-ге еселік натурал сандар тізбегі; b) 4-ке бөлгенде қалдығы 1-ге тең болатын натурал сандар тізбегі Тапсырма 3. Өз мысалдар сандар тізбегінің айтыңдар. Тапсырма 4. Сандар тізбегі анықтама беріңіз. |
Қосымша 1 |
|||||||||||||||||||||
Терминдермен жұмыс жасау 3 мин |
Аударма жасау /трансляция/ – пәндік терминдерді бір «тілден» екінші «тілге»
|
Презентация |
|||||||||||||||||||||
Жұппен жұмыс 9 мин |
1) Тізбегінің заңдылықты анықтаныз
2) Натурал сандар тізбегі құрастырыңыз а) беске еселік натурал сандар тізбегі; b) 2–ге арттыру мен 3 есе арттыруды кезек орындау c) үшке еселік натурал сандар тізбегі және 4 есе арттыруды кезек орындау 3) Сурет бойынша натурал сандар тізбегі құрастырыңыз а) қызыл (жасыл) шарларға жеке сандар тізбегі құрастырыңыз
b) мыңжапырақ суретті
Бағалау критерийлері: -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау біледі -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын қолдану Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қызық болды? Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қиындық туғызды? Қиындық неде болды? Қай тапсырмада жауабы қате? Сіз мыңжапырақ суретті бойынша қандай тізбекті көріп тұрсыз? |
Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс 2 мин |
1,1,2,3,5,8,13.... сандары тізбегі бойынша не айта аласыздар? Фибоначчи сандары өмірде қайда кездеседі?
|
Презентация |
|||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушылар демалу үшін, мұғалім сергіту сәті ұйымдыстырады https://www.youtube.com/watch?v=QuqQcy6DsGE
|
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||
Формативтік бағалау 10 мин |
Тапсырма 1. Алғашқы жеті сандар тізбегінің жазыңдар
Тапсырма 2. Сан тізбектерін жетіспейтін элементтермен толықтыру керек.
Бағалау критерийлері: -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау біледі -натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын қолдану
|
Формативтік бағалау парақтар
|
|||||||||||||||||||||
Reflection Homework 2 мин |
Рефлексия: Не білдім? Не білгем келеді? Қандай жұмыста ескеріледі емес? Немен жұмыс жасау керек? Homework 1) Натурал сандар тізбегінен келесі тізбекті алуға болады a)1;4;9;16;25;36;49…… b)4;7;10;13;16;19;22…. 2)Сиқырлы шаршы толтыңдар
|
|
|||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша түрлі деңгейлі тапсырмалар және жұппен жұмыс жоспарлаймын |
Өз-өзін бағалау Бір-бірін бағалау Рефлексия |
||||||||||||||||||||||
Активити өткізіледі |
|||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Проблемалық сұрақ 2: Пән аралық байланыс Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Үй жұмысынын дифференциясы керек 2:АҚТ сабақ барасында қолдау керек Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ барасында қиындықтар болган жоқ
|
|||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.