Пән:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Күні:
Сынып: 4
Мектеп:
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Тұқымнан тұқымға дейін
Осысабақта
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау
қолжеткізілетіноқумақсат
тары
(оқубағдарламасына
сілтемеу)
Оқу мақсаты:
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Тұқым мен жемістің пайда болуы,
пісіп жетілуі,қызыметі,түрлері туралы түсінік ұғым
қалыптастыру
Оқушылардың басым бөлігі: Тұқым құрылысы, дамуы
құрылысы ерекшеліктері жөнінде жалпы мағлұмат беру.
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде
қолданады
Оқушылар өсімдікке қалай күтім жасау керек тігін
білетін болады. Бұл үшін олар өсімдіктерге күтім
жасаудың әртүрлі әдістерімен, соған ар налған
арнайы құралдармен танысады.
Оқушылар бөлме өсімдіктеріне қалай күтім жасау
керектігін үйренеді.
Бағалау критерийлері
Білім алушылар:
Тілдік мақсат
Құндылықтарды дарыту
Алдыңғы білімдер
Өсімдік өмірін анықтайды;
Табиғаттағы өсімдіктің маңыздылығын түсінеді.
Оқушылар «өсімдік», «өсімдік өмірі», «өсімдіктің
маңыздылығы» сөздерді қатыстыра отырып, сөйлемдер
құрайды.
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе
салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Оқушылар өсімдіктің өмірі мен және қызметін атап,
көрсете біледі (табиғат, топтары, тірі өсімдік, түрлері, т.б.)
және табиғаттағы өсімдіктерді ролі, өсуі мен дамуы үшін
керек қажеттіліктерін анықтай алады. Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурста
р
Сабақтың басы
Жыл мезгілі
Сырттағы күн райын бақыла.
Қазір жылдың қай мезгілі?
Жыл мезгілін ажыратуға
болатын үш белгіні ата.
Өсімдіктерге назар аудар!
Бір ағаштың оқиғасы
Суретке қара. Нені байқадың?
Жыл мезгіліне байланысты
алма ағашында қандай
өзгеріс
болады? Алма ағашының
басынан кешкен оқиғасы жайлы әңгіме құрастыру
Кіріспе тапсырма.
Оқушыларға “Бағбанның
қимылы” пантомимасын жасауды ұсыныңыз. Олар топпен
бағбанның қимылдарын ойлап тауып, сосын
неге олар осы қимылды көрсеткенін және әр қимыл дың
нені білдіретінін түсіндірулері керек.
Құралсаймандармен таныс бол. Оқушылар дың
назарын оқулықтағы құралсаймандардың суретіне
аударыңыз. Олардан суреттердегі құралсаймандарды
анықтап, осы құралсаймандармен қалай жұмыс істеу
керектігін айтқызыңыз және сол қимылдарды жасап
көрсетулерін сұраңыз.
Күтім жасау.
Мынадай сұрақтарды қойыңыз:
“Өсімдік өсіп тұрған топыраққа да күтім жасау керек пе?
Әлде өсімдікке ғана ма? Неге? Өсімдіктің қай бөлігі топырақта орналасқан? Тамыр топырақтан не сіңіреді?”
Оқушылардың назарын суреттерге және берілген
жазуларға аударыңыз. Бала не істеп жүр? Егер өсімдікті
суармаса,
оған не болады? (Солып қалады.)
Тыңайтқыштар не үшін керек? (Уақыт өте келе,
топырақтағы қоректік заттар жойылады, сон дықтан оған
тыңайтқыштар қосып отыру қажет.) Топырақты неге
қопсыту керек? (Тамырға ауа жақсы жетеді.)
Сабақтың ортасы
(Т) Балалар, «Өсімдік» дегенде сендердің көз алдарыңа
не елестейді?
«Өсімдік» тақырыбына бес жолды өлең құрау
1.Өсімдік
2.Әдемі, әсем
3.Өседі, қуантады, қоректенеді
4.Өсімдік – адамға тіршілік береді.
5.Гүл немесе ағаш т.б.
жеке
бөліктері
нің
суреттері
мен
олардың
аттары
жазылған
кесте;
. Топпен жұмыс. Оқулықпен жұмыс
І топ. Алма тұқымын көрсету.
ІІ топ. Қиярдың тұқымын көрсету.
ІІІ топ. Күнбағыстың тұқымын көрсету.
Сұрақ парақтары:
1. Өсімдіктер құрлықтан басқа қай жерлерде өседі?
2. Балдырмен нелер қоректенеді?
Дәптермен жұмыс Бір өсімдіктің суретін салу
Сергіту сәті
Сен білесің бе?
Ағаштардың тіршілік ету ұзақтығы: Ағаш текті
өсімдіктердің биіктігі
• Шырша 500жыл, 3035м
• Емен 2000жыл, 40м
• Қарағай 350жыл, 36м
• Балқарағай 850жыл,
• Қайың 150жыл, 20м
• Шегіршін 400 жыл, 40м
• Шетен ағашы 80жыл,
• Көктерек 100жыл. Жөке 35м
Пікірталас
1. Өсімдіктердің көптүрлі болып өсу себептері неде?
2. Адамдар өсімдік әлемін сақтап қалу үшін қандай
шаралар қолданады? Сабақтың соңы
3. Өсімдіктерден адамдарға қандай зиян келеді?
4.Өсімдіктердің табиғаттағы маңызы қандай?
• Оқушылар «менің ойымша», «мен сенімдімін» деген
сияқты сөйлемдермен бастап ойларын айтады.
Оқушының жауабы
• Өсімдіктердің көптүрлілігі алуан түрлі ортада, әр түрлі
жағдайларда тіршілік етуге бейімделуіне байланысты.
• Адамдар өсімдік әлемін сақтап қалу үшін жасыл
желектерді отырғызып, орман шаруашылығына
бақылауды күшейтіп, осы салаға жауапты мамандарды
дайындайды, құрып кету қауіпі төнген өсімдіктерді
Қызыл кітапқа енгізеді.
• Өсімдіктерден адамдарға зиян келетін себептері: орман
өрті, улы өсімдіктерді абайсыз пайдалану, арам шөптің
шамадан тыс көбеюіне байланысты ауруға шалдығу.
Ауаны ылғлдандырады, желден қорғайды. Ыстықты
қайтарып, суықты бәсеңдетеді.Қарды тоқтатады.
Сабақты қорыту:
Зерттейік
Бөлме өсімдіктеріне қалай күтім жасау керек?
Оқушылар өсімдіктерге күтім жасауға қолда нылатын
құралдардың атауларын біледі.
Баубақша құралсаймандары
Оқушылар құралдарды атауы тиіс. Бұл үшін олар
сөздердегі әріптердің орындарын сөз шығатындай етіп
ауыстырулары керек. Міндетті түрде әр құрал дың не
үшін керектігін сұраңыз. Оқушылардың берген
жауаптарын толықтыру үшін құралдарды қолдануды
сұраңыз. Бұл оқушылардың тақырыпты қаншалықты
түсінгендерін байқау үшін керек.
Жауабы
Күрек, тырма, қайшы, сусепкіш.
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
Оқушыларға жеке көмек пен
қолдау көрсету.
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
және
Денсаулық
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Сабақ барысында мадақтау
сөздер айту арқылы бағалау.
Оқушылардың жауаптарын, іс
әрекеттеріне бақылау жүргізіп,
түртіп алу арқылы бағалау.
Сергіту сәтін өткізу.
Белсенді
тақтаны
тек 3 минут
қолдануды Кері байланыс беру арқылы
бағалау.
жоспарлаймын.
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Қоректік тізбектегі өсімдіктер
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.